O pieniądze z funduszu od czwartku mogą ubiegać się młodzieżowe organizacje pozarządowe, młodzieżowe rady gmin, miast i województw, samorządy szkolne oraz samorządy studenckie.
- Dajemy instrument finansowego wsparcia, aby młodzi ludzie, którzy chcą brać udział w procesach konsultacyjnych i dialogu obywatelskim, mieli także możliwości finansowe - powiedział w czwartek Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej.
Fundusz Młodzieżowy działać ma w latach 2022-2033. Na ten rok do podziału w programie jest przeznaczone 10 mln zł. Od przyszłego roku będzie to 20 mln zł. - Nie jest wymagane wniesienie wkładu własnego. Nie trzeba mieć swoich pieniędzy, aby aplikować o środki. Stawiamy na ocenę pomysłu, a nie, czy ktoś ma pieniądze - informuje Mazurek.
Do kiedy można składać wnioski na pieniądze z Funduszu Młodzieżowego?
Wnioski o wsparcie w pierwszej edycji programu można składać do 12 września br. do godz. 16 przez internet - system obsługi dotacji Narodowego Instytutu Wolności (NIW) pod adresem https://generator.niw.gov.pl.
Część programu będzie miała charakter regrantingu. Wybrani operatorzy regionalni będą dzielić kilkutysięczne granty do tych lokalnych, oddolnych podmiotów młodzieżowych. Dwie pozostałe części funduszu skierowane są do młodzieżowych organizacji pozarządowych - mają wspierać konkretne działania np. z zakresu edukacji obywatelskiej, solidarności międzypokoleniowej oraz szkolenia dotyczące zarządzania tymi organizacjami i ich rozwoju.
- Ogólnie wsparcie może dotyczyć m.in. kwestii związanych z polityką społeczną, kulturalną, upamiętnieniem tradycji narodowej i dziedzictwa regionalnego lub lokalnego, kwestii edukacji i formowania postaw obywatelskich - wyjaśnia pełnomocnik ds. polityki młodzieżowej.