Grupą kierował mieszkaniec Iwano-Frankowska, który przez internet poszukiwał chętnych do przyłączenia się do działalności dywersyjnej na rzecz Rosji.
Szykowali serię podpaleń
"Kandydaci mieli przygotować i przeprowadzić podpalenia obiektów cywilnych i infrastruktury krytycznej na Ukrainie, w Polsce i krajach bałtyckich" – przekazała prokuratura w komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W wyniku podjętych działań ukraińskie władze zatrzymały trzy osoby, wobec których zastosowane zostały środki zapobiegawcze.
"Są one podejrzane o zdradę stanu, przygotowanie do celowego zniszczenia cudzego mienia poprzez podpalenie oraz produkcję, wysyłanie i sprzedaż nielegalnie wyprodukowanych holograficznych elementów zabezpieczających, a także fałszowanie i sprzedaż podrobionych dokumentów" – ogłosiła prokuratura.
W ramach śledztwa policja przeprowadziła jednocześnie około 40 przeszukań w obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim, iwanofrankowskim, połtawskim i w Kijowie. Policjanci skonfiskowali broń i amunicję, dziewięć samochodów oraz gotówkę o równowartości ponad 90 tys. USD. Przejęto również sfałszowane dowody rejestracyjne pojazdów, zaświadczenia lekarskie, świadectwa ukończenia szkoły i tysiące pustych formularzy.
Seria pożarów w Polsce
O serii dużych pożarów w Polsce mówi się coraz częściej w kontekście potencjalnego działania obcych służb. Politycy wprost mówią o wojnie hybrydowej i przestrzegają, że tego typu incydentów spodziewają się więcej. Ogień niszczy obiekty przemysłowe i handlowe.
Z danych przekazanych money.pl przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wynika, że liczba dużych i bardzo dużych pożarów obiektów produkcyjnych i magazynowych nie tylko nie jest znacząco większa w porównaniu do tego samego okresu w minionych latach, ale tych incydentów jest nawet mniej.
Od 1 stycznia do 15 lipca 2024 r. ogólna liczba pożarów obiektów produkcyjnych i magazynowych sięgnęła 51. 32 z nich straż pożarna zakwalifikowała jako duże pożary, a 19 jako bardzo duże.
Dla porównania w tym samym okresie w 2023 r. pożarów o podobnej skali było 71. Odpowiednio w 2022 i 2021 ich liczba sięgała 74 i 81.
Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2023 r. zwraca jednak uwagę, że w latach 2021 i 2022 miały miejsca liczne podpalenia miejsc składowania odpadów. W całym 2021 r. było ich 62, a w pierwszej połowie 2022 r. - 29.