Czerwiec to miesiąc, w którym produkcja przemysłowa wzrosła - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Główny Urząd Statystyczny. To zaskoczenie, bo eksperci spodziewali się spadku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O zaskoczeniu piszą w swoim komentarzu m.in. eksperci banku Pekao. "Pozytywne zaskoczenie produkcji przemysłu - w czerwcu wzrosła o 0,3 proc. rok do roku ( konsensus -1,3 proc)." - piszą.
To ciąg dalszy zygzakowej trajektorii produkcji z uwagi na nietypowy układ dni roboczych w tym roku. W ujęciu odsezonowanym produkcja przyspieszyła do 1,8 proc. r/r z 0,7 proc.. Wyjątkowo dobry wynik odnotowały sekcje nastawione na eksport. Czy to sygnał początku wyraźniejszego odbicia w sektorze? Niestety, nastroje producentów mówią coś innego - oceniają eksperci banku.
Produkcja przemysłowa w czerwcu 2024 r. - dane GUS
Główny Urząd Statystyczny opublikował dwa raporty dotyczące sytuacji w przemyśle w czerwcu 2024 roku. Pierwszy raport wskazuje na niewielki wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, drugi na spadek cen producentów. Oba raporty pokazują, że polski przemysł nadal zmaga się z wyzwaniami.
Według raportu GUS o dynamice produkcji sprzedanej przemysłu, "w czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 0,3 proc. w porównaniu z czerwcem ub. roku, kiedy notowano spadek o 1,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego". Urząd dodaje, że "w porównaniu z majem br. [produkcja] wzrosła o 3,2 proc." To wskazuje na pewne ożywienie w sektorze przemysłowym, choć wzrost jest nadal niewielki.
GUS zwraca uwagę na wyniki w dłuższym okresie. "W okresie styczeń–czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku, kiedy notowano spadek o 2,1 proc. w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku." Ta informacja sugeruje, że przemysł powoli wychodzi z okresu spadków, choć wzrost jest minimalny.
Interesujące są dane po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych. GUS informuje, że "po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,8 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,3 proc. wyższym w porównaniu z majem br." Te dane pokazują nieco bardziej optymistyczny obraz sytuacji w przemyśle.
Zróżnicowana sytuacja w poszczególnych sektorach przemysłu
Raport GUS przedstawia szczegółowe dane dotyczące poszczególnych sektorów przemysłu. "Spośród głównych grupowań przemysłowych, w czerwcu br. odnotowano wzrost w skali roku w produkcji dóbr związanych z energią – o 5,3 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 4,4 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 3,3 proc." Jednocześnie GUS odnotowuje spadki w innych sektorach. "Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr inwestycyjnych – o 3,0 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 2,0 proc." - czytamy w raporcie GUS.
GUS podaje również szczegółowe dane dla poszczególnych działów przemysłu. "Według wstępnych danych w czerwcu br., w stosunku do czerwca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 21 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 30,4 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 11,2 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 6,9 proc., metali – o 6,7 proc., artykułów spożywczych – o 6,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 5,6 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,7 proc."
Jednocześnie urząd zwraca uwagę na spadki w niektórych sektorach. "Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 13 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 29,2 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 10,9 proc., w produkcji napojów – o 9,5 proc., maszyn i urządzeń – o 8,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 4,7 proc."
Spadek cen producentów w przemyśle
Drugi raport GUS dotyczy wskaźników cen produkcji sprzedanej przemysłu. Urząd informuje, że "według wstępnych danych w czerwcu 2024 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w porównaniu do maja 2024 r. – o 0,1 proc., a spadły w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku – o 6,1 proc." Te dane wskazują na utrzymującą się deflację cen producentów w ujęciu rocznym, co może mieć wpływ na marże przedsiębiorstw przemysłowych.
GUS przedstawia również szczegółowe dane dla poszczególnych sektorów. "Wzrost cen zanotowano w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja – o 0,1 proc. Podniesiono również ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe – o 0,2 proc." Jednocześnie urząd odnotowuje spadki w innych sektorach. "Spadek cen zanotowano natomiast w sekcji górnictwo i wydobywanie – o 1,8 proc., w tym w górnictwie rud metali – o 2,1 proc. oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 2,5 proc., jak również w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 0,2 proc."
W ujęciu rocznym GUS zwraca uwagę na znaczące spadki cen w niektórych sektorach. "W czerwcu 2024 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku obniżono – o 6,1 proc. Największy spadek cen odnotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 15,3 proc." Te dane sugerują, że przemysł nadal zmaga się z presją deflacyjną, co może mieć wpływ na rentowność przedsiębiorstw w tym sektorze.