W poniedziałek 14 maja pojawiły się nowe zalecenia dotyczące podróżowania na terenie Unii Europejskiej. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu i Rady UE, podróżni, którzy posiadają świadectwo zaszczepienia, nie będą podlegać już ani kwarantannie, ani testom przy przekraczaniu granicy.
Warunek: szczepionka była zatwierdzona przez Europejską Agencję leków (EMA) oraz minęło co najmniej 14 dni od pełnego zaszczepienia.
To samo dotyczy osób, które wyzdrowiały i mają zaświadczenie, że od daty pozytywnego wyniku testu minęło mniej niż 180 dni.
Jeżeli sytuacja epidemiczna w jakimś regionie szybko się pogarsza, to państwa członkowskie mogą uruchomić tzw. hamulec bezpieczeństwa. Czyli przywrócić również dla osób zaszczepionych i ozdrowiałych obowiązek testów lub kwarantanny.
Jeden z ulubionych przez Polaków krajów, Chorwacja zadecydowała, że ich granicę będą mogły przekroczyć osoby, które okażą nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE.
Bez konieczności odbywania kwarantanny zostaną wpuszczone do Chorwacji też osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną, z tym że obowiązują tutaj już szczegółowe okresy wyczekiwania przypisane konkretnym preparatom.
Chorwaci będą również wpuszczać ozdrowieńców. Co więcej, bez żadnych wymogów granicę mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, które będą podróżować z rodzicami lub opiekunami.
Osoby, które nie spełniają żadnego z ww. wymogów, zostaną zobowiązane do odbycia kwarantanny (10 dni). Kwarantanna może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji, tj. przesłaniu go na adres mailowy przejścia granicznego, przez które dana osoba wjeżdżała na terytorium Chorwacji i otrzymaniu stosownego smsowego potwierdzenia od chorwackich służb.
Uwaga, dokumenty wystawione w języku polskim w celu okazania ich chorwackiej straży granicznej (lub innym instytucjom w Chorwacji) powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
W przypadkach, gdy nie ma określonych wzorów zaświadczeń potwierdzających status medyczny osoby (np. zaświadczeń potwierdzających przebycie koronawirusa), strona chorwacka respektuje wszelkie dokumenty wystawione przez polskie instytucje medyczne i potwierdzone przez lekarza. Dokumenty wystawione po angielsku lub w polskiej i angielskiej wersji językowej nie wymagają dodatkowych poświadczeń, a dokumenty wystawione w języku polskim powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
Osoby podróżujące przez tzw. korytarz tranzytowy Neum (BiH) z Dubrownika do innych regionów Chorwacji, a następnie powrót do Dubrownika lub wyjazd do Dubrownika i powrotu do innych części Chorwacji, nie muszą wykonywać żadnych dodatkowych testów (pod warunkiem, że podróż przez korytarz tranzytowy odbędzie się bez zbędnego zatrzymywania się).