Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

ORP Ślązak powstawał 18 lat. Wreszcie trafił do służby

61
Podziel się:

Marynarka Wojenna wreszcie otrzymała ORP Ślązak. Wreszcie, bo jego budowa trwała blisko dwie dekady. Po drodze mieliśmy ośmiu premierów i siedmiu ministrów obrony. Okręt zbudowano za 1,2 mld zł.

18 lat, kilka rządów, wielu premierów oraz ministrów i wreszcie powstał. ORP Ślązak trafił do MW
18 lat, kilka rządów, wielu premierów oraz ministrów i wreszcie powstał. ORP Ślązak trafił do MW (twitter.com/MON_GOV_PL, MON)

Trudno określić, ile wody w Wiśle upłynęło od ustawienia stępki pod budowę Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej (ORP) Ślązak, co miało miejsce 28 listopada 2001 r. Od tego czasu premierami Polski zdążyli być kolejno: Leszek Miller, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Ewa Kopacz, Beata Szydło i Mateusz Morawiecki. Przez te 18 lat ośmiu premierów utworzyło dziewięć rządów. Z kolei ministrów obrony było siedmiu: Jerzy Szmajdziński, Radosław Sikorski, Aleksander Szczygło, Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak, Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak.

Jeśli w tym czasie, kiedy przystępowano do budowy okrętu któremuś z budowniczych urodziło się dziecko, to właśnie osiąga pełnoletność. ORP Ślązak zwodowany został "już" 2 lipca 2015 r. w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Jego matką chrzestną została Maria Waga, wdowa po byłym dowódcy MW, admirale Romualdzie Wadze. Jednak dopiero 8 listopada Anno Domini 2019 podpisano protokół zdawczo-odbiorczy i uroczyście przekazano go Marynarce Wojennej właśnie. To okręt patrolowy, choć pierwotnie budowany był jako okręt wiodący serii korwet wielozadaniowych.

Miało być ich siedem, powstał tylko jeden

Burzliwa jest historia okrętu - jednego, bo seria nigdy nie powstała. Finansowanie programu Gawron z publicznych pieniędzy wstrzymano. W 2012 r. program Gawron zamknięto w całości, a nieukończony prototyp okrętu sprzedano. Tego samego roku zapadła decyzja, by - na bazie kadłuba - zbudować jednostkę patrolową o ograniczonych możliwościach bojowych.

Zobacz także: Obejrzyj: Porzucona łódź podwodna na Bałtyku

ORP Ślązak mierzy 95,2 m długości, więc powstawał z prędkością nieco ponad 5 metrów na rok. Jego wyporność standardowa to 1800 ton, więc na każde 100 ton pracowano okrągły rok. Jest niby nowy, błyszczący, a już pełnoletni. Ponoć marynarze i tak będą się cieszyć, bo są przyzwyczajeni do pływania półwiecznymi, około 50-letnimi jednostkami. Tu proszę, wejdą do blisko 20-letniej nówki nie śmiganej.

MON ma wobec zbudowanego za 1,2 mld zł Ślązaka poważne plany. Wymienimy tylko kilka kluczowych: to zwalczanie zagrożeń asymetrycznych, zwalczanie piractwa i terroryzmu morskiego, a także udział w akcjach humanitarnych i ekologicznych. Niech nam służy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
WYRÓŻNIONE
Lech
5 lata temu
Ograniczona zdolność bojowa - brzmi dumnie! Czyli to jest nie okręt ale statek służący rejsom spacerowym po zatoce dla prezydenta i jego gości.
obywatelka RP
5 lata temu
uważam, że za zdradę i sabotaż, powinna być przywrócona Kara Śmierci
Święty
5 lata temu
Za dużo zlodzieji przy tym projekcie pracowało 😇
NAJNOWSZE KOMENTARZE (61)
Jack
5 lata temu
Ludzie ,wy to z morzem rzeczywiście nic wspólnego nie macie. Pozdrowienia dzieciaki z Gdyni
Jajko
5 lata temu
A to tylko tyle zbudowane od 2 wojny światowej???
seia58
5 lata temu
Dziennikarze nie mogą wszystkiego wiedzieć , są jak sroki , ogłoszą wszystko całemu światu , najlepiej lizać dooope zachodniemu i wschodniemu sąsiadowi . Przekop miwrzei wiślanej zmieni sytuację geopolityczną w tej części Europy i budowa okrętów dla Polski tobędą zmienione priorytety . Tak zablokujecie moją wypowiedż .
Pp
5 lata temu
Jakoś nikt nie wspomina ze za Platformy chcieli kadłub przerobić na żyletki. Gorzej, ze z korwety powstał patrolowiec, prawda lemingi?
Zbyszek 46
5 lata temu
W poczatkowym planie, Slazak Mial miec urzadzenia do wykrywania I sledzenia okretow podwodnych na Baltyku. Wiadomo, ze najwiecej jest okretow rosyjskich. Pytanie: Czy Rosja chce Zeby polski okret wykonywal to zadanie I Polacy wiedzieli gdzie sa ich podwodniaki? W tamtym czasie rzadzili poskomunisci ktorzy byli skonni wykonany polecenie Rosjan I przerwac budowe. To samo zrobil Tusk. Nie oskarzajcie WP, ze nie potrafi wybudowac takiego w koncu niewielkiego okretu w 3-4 lata. Wszystko przez Rosjan.
...
Następna strona