Autorem projektu jest rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego. Resort szacuje, że w pierwszym roku uruchomienia programu z nowych rozwiązań skorzysta około 300-400 inwestorów zagranicznych, po trzech latach — nie więcej niż 600-650 rocznie.
Widzimy zainteresowanie tym mechanizmem ze strony inwestorów m.in. Bliskiego Wschodu i Azji. Szacujemy, że nowe prawo pozwoli przyciągnąć do Rosji do 12 mld rubli w pierwszym roku i ponad 40 mld rubli w kolejnych latach. Inwestycje te pomogą w rozwoju budownictwa, rolnictwa i przemysłu — skomentował, cytowany przez dziennik "Kommiersant".wiceszef Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Dmitrij Wołwach.
W Rosji staranie się o pozwolenie na pobyt trwa co najmniej półtora roku. Uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy trwa sześć miesięcy. Osoba musi posiadać ten status co najmniej kolejny rok, zanim będzie się ubiegać się o przejście do kolejnego etapu. Przyjęcie projektu ustawy skróciłoby czas oczekiwania na uzyskanie zezwolenia na pobyt do sześciu miesięcy. Z przywileju będą mogli skorzystać nie tylko małżonkowie i dzieci takich obywateli, ale także małżonkowie dzieci, rodzice, małżonkowie rodziców, dziadkowie i wnuki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ministerstwo przekonuje, że wprowadzenie tego mechanizmu umożliwi wyjazd poza granice kraju i powrót do niego bez zaproszeń i wiz. Pozwoli także na pracę lub rozpoczęcie działalności gospodarczej w dowolnym regionie (obecnie można pracować tylko w ramach zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pobyt czasowy).
- W najbliższym czasie rząd określi podstawy i kryteria uzyskania zezwolenia na pobyt w trybie uproszczonym. W tym momencie mamy już opracowany projekt dekretu rządu Federacji Rosyjskiej i przepracowany z odpowiednimi agencjami oraz środowiskiem zawodowym i eksperckim — powiedział Dmitrij Wołwach.
"Kommiersant" zwraca uwagę, że obserwując praktyki zagraniczne, można wziąć pod rozwagę podobne kryteria w przyznawaniu zezwoleń na pobyt. Chodzi m.in. o inwestycje w rosyjskie firmy oraz inwestycje w nieruchomości. Dziennik donosi, że w Rosji "złote wizy" mogłyby być przyznawane za inwestycje określone na poziomie 30 mln rublu. Rozważane jest zmniejszenie tej kwoty dla niektórych regionów w kraju.
Ustawa wejdzie w życie w styczniu przyszłego roku.
Złota wiza lub paszport w zamian za zainwestowanie w kraju Unii Europejskiej to praktyka, z której do czasu wojny w Ukrainie chętnie korzystali bogacze m.in. z Chin, Rosji i Bliskiego Wschodu. Unijne obywatelstwo daje możliwość osiedlania się i prowadzenia działalności gospodarczej w innych państwach UE na takich samych zasadach jak ich obywatele.