Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

RPP tłumaczy powody decyzji ws. stóp. I zdradza swoje prognozy

12
Podziel się:

Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej - czytamy w komentarzu RPP wydanym po ogłoszeniu decyzji w sprawie stóp.

RPP tłumaczy powody decyzji ws. stóp. I zdradza swoje prognozy
RPP wydała komunikat po decyzji w sprawie stóp procentowych (Licencjodawca, Flickr, NBP)

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na poziomie 5,75 proc. We wtorek po godz. 16:00 na stronach NBP ukazał się komunikat RPP, w którym czytamy o powodach podjętej decyzji.

RPP tłumaczy swoją decyzję. "Trwa proces dezinflacji"

Rada Polityki Pieniężnej zauważa, że koniunktura w gospodarce światowej pozostaje osłabiona, choć jest zróżnicowana między największymi gospodarkami. Napływające dane wskazują, że w IV kw. 2023 r. dynamika aktywności gospodarczej w strefie euro, w tym w Niemczech, była nadal niska. Natomiast w Stanach Zjednoczonych koniunktura pozostała relatywnie korzystna - czytamy w komunikacie.

RPP wskazuje na utrzymującą się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach. "W otoczeniu polskiej gospodarki trwa proces dezinflacji, przy czym w wielu krajach roczna dynamika cen jest nadal podwyższona. W kierunku spadku inflacji oddziałuje ograniczenie presji kosztowej, widoczne w spadku cen produkcji, jak również niska dynamika aktywności gospodarczej. W tych warunkach w wielu gospodarkach następuje spadek inflacji bazowej, choć jest ona nadal podwyższona" - ocenia Rada.

Zauważa też, że w Polsce napływające "dane sygnalizują, że roczna dynamika aktywności gospodarczej w IV kw. 2023 r. wzrosła, jednak pozostała relatywnie niska".

Po wcześniejszym wzroście w październiku 2023 r., sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w listopadzie 2023 r. były niższe niż przed rokiem. Jednocześnie dalej rośnie produkcja budowlano-montażowa. Mimo osłabionej dynamiki aktywności gospodarczej utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Choć liczba pracujących pozostaje wysoka, to zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2023 r. było niższe niż na początku ubiegłego roku - podreśla RPP.

RPP: Ceny żywności "pchają" inflację w dół. Paliwa "ciągną" w górę

Przypomina też, że według szybkiego szacunku GUS roczny wskaźnik inflacji CPI w grudniu 2023 r. obniżył się do 6,1 proc. (z 6,6 proc. w listopadzie 2023 r.). "Uwzględniając dane GUS, można szacować, że do spadku inflacji w ujęciu rok do roku przyczyniło się obniżenie rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych, a także inflacji bazowej" - ocenia Rada.

"W przeciwnym kierunku oddziaływał natomiast wzrost rocznej dynamiki cen energii. W listopadzie 2023 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były ponownie istotnie niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej" - czytamy w komunikacie.

Rada ocenia, że obniżaniu inflacji sprzyja umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki. W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziaływać będzie w kierunku stopniowego spadku krajowej inflacji - ocenia Rada.

Podkreśla też, że "w najbliższych miesiącach roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie, przy czym spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy".

RPP: Obecny poziom stóp sprzyja realizacji celu inflacyjnego

Zauważa, że jednocześnie kształtowanie się inflacji w kolejnych kwartałach obarczone jest niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce.

W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej - twierdzi Rada.

NBP zapewnia też, że nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
WYRÓŻNIONE
WIBOR
11 miesięcy temu
Dlaczego niemieckie czy francuskie banki w swoich krajach stać na stałe oprocentowanie kredytów na poziomie 1,5%, a Polaków strzygą na poziomie 8-9% (oprocentowanie + marża) i jeszcze narzekają pomimo rekordowych zysków ???
WIBOR
11 miesięcy temu
W jaki sposób odbywa się walka z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych ? Otóż w żaden ! To tylko taka zmyłka, żeby pod hasłem walki z inflacją banki na podstawie sztucznie kreowanego WIBORu strzygły polskie rodziny, które jak wszystkie na świecie chcą mieć tylko własny kąt ...
Prawda
11 miesięcy temu
Powód jest jeden wygrał Tusk a nie Kaczyński. Glapinski jest kumplem Kaczyńskiego i nie będzie się spieszył z obniżka stop procentowych.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (12)
ABC
10 miesięcy temu
Niech Glapiński wyjaśni tak patriotycznie rodakom na tych swoich konferencjach, dlaczego francuskie albo niemieckie banki w swoich krajach mogą mieć kredyty hipoteczne oprocentowane na 1,5%, a w Polsce muszą mieć (dzięki NBP) 8-9% (odsetki + marża) i rekordowe zyski kosztem polskich rodzin ... Na inflację wywołaną wojną nie reaguje się podwyżkami stóp procentowych, panie Glapiński i za to czeka pana Trybunał Stanu ! A odpowiedzią rządu na wysokie oprocentowanie kredytów nie powinno być dopłacanie do odsetek od tych kredytów z podatków nas wszystkich, tylko skasowanie sztucznie kreowanego WIBORu !!!
Polak
10 miesięcy temu
Żadne stopy nie maja wpływu na inflację tylko nabijanie kabzy żydom w bankach. Ci co mają hipotekę tylko biedę klepią
profesor
11 miesięcy temu
pseudo po kolesiostwie spowodował inflację i straty milionów Polaków, wzrost cen mieszkań o 100%. Dziękujcie mu
Xten
11 miesięcy temu
Glapinski okradł ciułaczy na gigantyczne kwoty.Kiedys za podrabianie albo fałszerstwo pieniędzy wieszano było to najcięższe przestępstwo po zamachu stanu.Teraz nazywają to polityka pieniężna
Prawda
11 miesięcy temu
Powód jest jeden wygrał Tusk a nie Kaczyński. Glapinski jest kumplem Kaczyńskiego i nie będzie się spieszył z obniżka stop procentowych.