Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Rynek pracy. Oto kandydat idealny wg ekspertów. Pozostali mogą mieć pod górkę

104
Podziel się:

Jeśli nie jesteś zdrowym i bezdzietnym mężczyzną po 30-tce, możesz mieć pod górkę w szukaniu nowej pracy. Taki wniosek nasuwa się po analizie Monitora Rynku Pracy. Eksperci jednak uspokajają. Choć to rzeczywiście "kandydat idealny", to pozostali nie są bez szans.

Rynek pracy. Oto kandydat idealny wg ekspertów. Pozostali mogą mieć pod górkę
Jest pewien typ kandydata, który statystycznie jest najchętniej poszukiwany przez firmy. (money.pl, Rafał Parczewski)

Zdrowy, bezdzietny mężczyzna około 30-tki z dekadą doświadczenia zawodowego i wyższym wykształceniem. Im bardziej pracownik odbiega od tego wzoru, tym jest mu trudniej na rynku pracy: szybciej traci zajęcie, dłużej szuka nowego, rzadziej może liczyć na awans czy podwyżkę. To wnioski z analizy Monitora Rynku Pracy. Czytamy w nim, że właśnie taki kandydat jest najchętniej poszukiwany przez pracodawców.

Taki stereotyp to nic nowego. Nowe jest jednak to, że w czasie koronakryzysu odstępstwa coraz rzadziej wchodzą w grę.

Według danych GUS-u z trzeciego kwartału ubiegłego roku liczba osób aktywnych zawodowo wynosi 17 mln (to suma osób pracujących i bezrobotnych). Zaś liczba osób, które faktycznie wykonują jakąś pracę, bez względu na formę zatrudnienia, wynosi 16,5 mln.

Zobacz także: Szturm na hotele. Polacy ruszyli po noclegi

Ile osób w tej grupie to "kandydaci idealni"? Szacuje się, że 80 proc. aktywnych zawodowo osób ma od 24 do 34 lat (zarówno kobiet, jak i mężczyzn). W tej grupie 65 proc. stanowią mężczyźni. Wedle szybkiego rachunku wychodzi nam suma 8 mln 580 tysięcy. W rzeczywistości jest z pewnością mniej, ponieważ ta liczba obejmuje także osoby nieco poniżej 30-go roku życia. GUS niestety nie podaje dokładniejszych danych.

To by jednak oznaczało, że połowa osób spośród wszystkich pracujących ma trudniej na rynku pracy. Istotną część tej grupy stanowią kobiety. Jak czytamy w badaniu, "kobiety nie tylko gorzej widzą swoje szanse w razie szukania nowego zajęcia (zarówno podobnego do obecnie wykonywanego, jak i dowolnego), ale też bardziej obawiają się utraty pracy, a w dodatku częściej mają do czynienia z obniżką wynagrodzenia, a rzadziej z jego podwyżką".

Dodano także, że w liczącej 112 edycji historii Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, tylko czterokrotnie kobiety mogły pochwalić się niższą stopą bezrobocia niż mężczyźni.

Inne zdanie w tej kwestii ma Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka Pracodawców RP ds. prawa pracy, która tłumaczy, że nic nie wskazuje na to, aby w tym momencie pracodawcy szczególnie poszukiwali kandydatów o profilu zarysowanym w badaniu Monitor Rynku Pracy.

- Nie ma takiej kategorii jak "pracownik idealny". Tak samo jak nie ma idealnego pracodawcy. To jest pojęcie względne, które można ubrać w różne epitety. Czy na rynku pracy mamy wyłącznie pracowników, którzy są młodymi, bezdzietnymi mężczyznami z długoletnim doświadczeniem zawodowym? Oczywiście, że nie. Okazuje się ponadto, że inne grupy zawodowe też doskonale sobie radzą w pracy – tłumaczy ekspertka Pracodawców RP.

- Na rynek pracy należy spojrzeć całościowo, a nie wyłącznie z perspektywy branż, gdzie tacy kandydaci są pożądani. W szczególności tam, gdzie wymagane są częste podróże służbowe czy zmiany miejsca pracy. Tak zdefiniowanym "idealnym pracownikom" brakuje jednak takiego doświadczenia i kwalifikacji, które nabywa się naturalnie z wiekiem – dodaje.

Badanie, które zostało wspólnie przygotowane przez firmy Randstad oraz Instytut Badań Pollster, dotyka jeszcze innej kwestii – zarobków. U większości ankietowanych (53 proc.) wynagrodzenie u obecnego pracodawcy nie uległo zmianie w 2020 roku. 30 proc. respondentów przyznało, że otrzymało podwyżkę, natomiast u 17 proc. badanych pensja zmniejszyła się. Ale podczas gdy 28 proc. kobiet odpowiedziało, że ich zarobki zwiększyły się, mężczyzn było więcej o 4 p.p.

Jednocześnie, swoje szanse na zatrudnienie lepiej oceniają mężczyźni. Podczas gdy 84 proc. panów jest przekonanych, że znalazłoby bez trudu w ciągu 6 miesięcy jakąkolwiek nową pracę, w ten sam sposób wypowiedziało się 71 proc. pań. Jak podkreśla w badaniu Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan, wpływ na to może mieć ograniczenie oferty usług opiekuńczych i zamknięcie szkół.

Są jednak branże, które wymykają z tego trendu. M.in. IT. Jeszcze kilka lat temu stanowiska programistyczne zajmowało ok. 10 proc. pań, dziś jest to już dwa razy więcej.

- Mimo trudnej sytuacji, liczba osób, które rozpoczęły szkolenia z programowania, nie tylko nie zmalała, ale nawet wzrosła w stosunku do lat ubiegłych. Do osób, które zdecydowały się przebranżowić - ze względu na chęć zmiany kariery - dołączyły bowiem także te, które ze względu na lockdown straciły możliwość zarobku. Wśród nich bywali np. piloci wycieczek, zawodowi muzycy czy aktorzy – wskazuje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT z Kodilli.

- Co więcej, prawie jedną trzecią kursantów stanowiły - i nadal stanowią - kobiety. Aż 50 proc. osób, które wykazują zainteresowanie udziałem w szkoleniach to właśnie panie - puentuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rynek pracy
gospodarka
kryzys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
WYRÓŻNIONE
Xyz
4 lata temu
W Polsce kandydat idealne ma dobre znajomości.
SOLTYS
4 lata temu
Polscy kandydaci idealni . Od dawna Pracuja na zachodzie
jacku
4 lata temu
Kobieta, która nie urodzi już dziecka (chyba po 45) jedocześnie będąca miss i 20 latką z siłą strongmana to idealna kandydatka na pracownika
NAJNOWSZE KOMENTARZE (104)
Czaruś
4 lata temu
Nie wszystkie firmy działają na wzorze 'korpo'. W imex logistics firma stawia przede wszystkim na lojalnych i pracowitych ludzi. Podstawa to pozytywne relacje wewnatrz, bo to przekłada sie na jakosc usług. Branża logistyczna to przede wszystkim organizacja, dlatego tutaj współpraca miedzy działami i zadowolenie pracowników to podstawa
Tak
4 lata temu
Pracodawca nie ma prawa szperac w prywatnym zyciu przyjmujac pracownika do pracy.Jest to nieetyczne i jesli ktos poskarzy sie moga miec spore problemy.Cale szczescie ze nie wszystkie firmy maja takie podejscie.
Bezrobotny
4 lata temu
Wychodzi na to że powinienem być już na rencie.
Okej
4 lata temu
Niby proste a moze byc problem....
Gość
4 lata temu
Gdybym miała wybierać, to kandydat idealny byłby po 40 i najlepiej z kredytem (niestety). Bez znaczenia czy kobieta czy mężczyzna. Dzieci już w miarę odchowane i podejście do pracy solidne. Taka prawda. Ci ludzie zaczynali pracę przy 20% bezrobociu, dlatego też potrafią zakasać rękawy i szukać rozwiązań.
...
Następna strona