Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

To może być największa kopalnia "białego złota" w Europie. Serbowie wyszli na ulice

11
Podziel się:

Serbia i Unia Europejska zawarły porozumienie ws. uruchomienia w Dolinie Jadar największej w Europie kopalni litu. Bruksela chce dzięki partnerstwu z Belgradem uniezależnić się od dostaw "białego złota" z Chin. Ekolodzy i Serbowie protestują, mówiąc o nieodwracalnych zmianach środowiska.

To może być największa kopalnia "białego złota" w Europie. Serbowie wyszli na ulice
Protesty w Serbii przeciwko uruchomieniu kopalni litu w Dolinie Jadar (East News, Darko Vojinovic)

Lit jest potrzebny np. do produkcji akumulatorów i pojazdów elektrycznych. Bruksela, podpisując porozumienia o strategicznym partnerstwie w dziedzinie zrównoważonych surowców, chce zapewnić sobie ogromne dostawy "białego złota" z serbskiej kopalni w Dolinie Jadar. Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić w czerwcu zdradził natomiast, że przygotowuje zgodę na jej otwarcie. Wydobycie miałoby ruszyć w 2028 r.

Kopalnia kilka działała kilka lat temu, ale przez opór społeczny została zamknięta. W lipcu serbski uchylił jednak decyzję o anulowaniu projektu, co otworzyło drzwi do porozumienia z Brukselą, które - jak liczy prezydent Serbii - przyśpieszy akcesję kraju do Unii Europejskiej.

"Rzeczpospolita" na podstawie relacji w niemieckich mediach informuje jednak, że planowana eksploatacja złóż litu wywołała antyrządowe protesty tysięcy Serbów w całym kraju. Historia pod tym względem się powtarza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa Škoda Kodiaq PHEV na trasie do Wisły

Niemcy szukają "białego złota"

- Przejęli nasze rzeki i lasy. Wszystko, co oni (rząd - red.) robią, robią dla swoich własnych interesów, a nigdy nie dla interesów nas, obywateli - mówiła cytowana przez dziennik działaczka Nebojsa Kovandzic z miasta Kraljewo.

"Rz" podaje, że ekolodzy straszą nieodwracalnymi szkodami w środowisku, które przyniosą niewielkie korzyści obywatelom kraju.

Media za naszą zachodnią granicą żywo interesują się sprawą, bo przy podpisaniu porozumienia obecny był Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, co związane jest z tym, jak ważny dla niemieckiej gospodarki jest przemysł motoryzacyjny. Zebrał za to dość cierpkie komentarze.

"Serbia chce zaopatrywać Europę w lit, a z drugiej strony rozwija bliskie stosunki z Rosją i prowadzi politykę, która może zagrozić bezpieczeństwu Bałkanów Zachodnich. Belgrad prowadzi podwójną grę, w której Zachód czuje się zagubiony" - ocenił niemiecki "Die Welt". Austriacki "Standard" dodał, że "Scholz jest gotowy rzucić się w objęcia autokraty, by zdobyć ważny surowiec".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
motoryzacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
WYRÓŻNIONE
Czas działać
4 miesiące temu
To nie unia potrzebuje tylko niemcy a ta kopalnia tylko pokazuje tak naprawdę dla kogo wszystkie kraje członkowskie mają harować.
Serb
4 miesiące temu
niemcy rozbili Jugoslawie, mordowali Serbow a teraz chca ich okradac
tak tak
4 miesiące temu
nie wolno wydobywać bo ekologia !! po co niemcom takie kopalnie jak są w chinach !!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (11)
Kielczanin 40...
4 miesiące temu
I dobrze, zbudujjmy jeszcze względnie prostą,z względnie małymi przewyzszeniami drogę ekspresową od Bałtyku ( miasto Gdańsk/Gdynia) -CPK -Kielce - w pobliżu środka Słowacji , Węgry i rozwidlenie w kierunku Serbii Albani ,Czarnogory , Rumunii, Bułgarii ,Grecji. Aż do portu w pobliżu środka wybrzeża Grecji . Liczyłem na mapie ilość krajów które skorzystałyby na tym gospodarczo - wyszło mi przynajmniej kilkanaście .... A za rozwój elektromobilnosci popieram mocniej odkąd gram w szachy i przybywa zmotoryzowanych oszołomów robiących z tłumika efekt tzw popcornu, motocyklistów wciskających pedału "gazu" by zwracać uwagę na siebie zamiast na szachy....
Hertzegovinia...
4 miesiące temu
Jak zwykle Helmuty robią zamieszanie.
Sly
4 miesiące temu
No proszę jak chodzi o ważne dla przemysłu niemieckiego minerały to nagle UE ciepłym moczem olewa "wartosci" za które skazała min Polskę na kary i brak kasy z KPO. Nie za taką UE głosowałem, nie o taką UE agitowałem wśród babć i dziadków przed naszą akcesją...
Alwin
4 miesiące temu
Bracia Serbowie nie sprzedawajcie duszy diabłu tak jak myśmy to zrobili
Olga
4 miesiące temu
Francja ma tak wiele kolonii za granicą, zwłaszcza Francja zajęła wiele złóż minerałów w Afryce. Ile minerałów i surowców jest stale wysyłanych do Francji. Czy ktoś wie coś takiego? Wielka Brytania i USA również mają podobną sytuację. Plądrują zasoby i surowce na całym świecie i wszędzie wyzyskują pracowników.