Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ustawa o marnotrawieniu żywności wzbudza sprzeciw branży handlowej

68
Podziel się:

Sejm przegłosował ustawę o przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności. Według jej zapisów sklepy o powierzchni powyżej 250 m kw. będą zmuszone do nieodpłatnego przekazania niesprzedanych produktów na cele społeczne, inaczej zapłacą karę. Nie podoba się to przedstawicielom branży.

Przegłosowana przez Sejm ustawa przeciwstawiająca się marnotrawieniu żywności nałoży karę na sklepy, które to robią.
Przegłosowana przez Sejm ustawa przeciwstawiająca się marnotrawieniu żywności nałoży karę na sklepy, które to robią. (iStock.com)

Według uchwalonej ustawy, sklepy o powierzchni powyżej 250 m kw., których przychody ze sprzedaży jedzenia stanowią co najmniej połowę zysków, będą musiały przekazać organizacjom pozarządowym żywność, której nie udało się im sprzedać, a która wciąż nadaje się do spożycia. Taką żywnością są np. produkty z krótkim terminem ważności czy z uszkodzonymi opakowaniami.

Jeżeli sklepy tego nie uczynią, będą musiały zapłacić karę. Ustawa przewiduje, że wyniesie ona 10 gr za 1 kg zmarnowanych artykułów. To właśnie ten zapis wzbudza kontrowersję branży handlowej.

Jej przedstawiciele podkreślają, że firmy już przeciwdziałają marnotrawieniu, a dodatkowa kara nie jest potrzebna. Zamiast tego lepiej by było skupić się na kwestiach technicznych samego przekazania żywności oraz nad nadzorem samych organizacji dysponujących przekazanymi produktami.

Zobacz także: Zobacz także: 500+. Wiceminister rodziny zdradza, na co Polacy wydają pieniądze

To nie wszystko, bowiem ustawa wymusza na przedsiębiorcach zawarcie umowy z organizacjami pozarządowymi. W ten sposób ma być uregulowane przekazanie żywności pomiędzy oboma podmiotami. Jeżeli zaś tego nie uczynią, zapłacą karę w wysokości 5 tys. złotych, która będzie mogła być ponawiana.

Swoje uwagi zgłosiła również Polska Izba Handlu. Podkreśliła ona, że w myśl artykułów zawartych w ustawie, podchodzą pod nią punkty należące do niewielkich przedsiębiorców. PIH uważa, że dodatkowe należności i kary mogą wpłynąć na ich rentowność, która już, jej zdaniem, waha się na poziomie 1 proc.

Rozwiązaniem tego problemu ma być przepis, według którego ustawa obejmie placówki poniżej 500 m kw. dopiero po trzech latach. Zdaniem ustawodawców pozwoli to mniejszym firmom przystosować się do nowych regulacji. Punkty powyżej 500 m kw. będą musiały się do niej przystosować po 14 dniach od jej ogłoszenia.

Ustawa obecnie trafiła do Senatu, który będzie nad nią debatować na najbliższym posiedzeniu, czyli jeszcze pod koniec lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
WYRÓŻNIONE
przekazanie ż...
5 lata temu
Za wszystko i tak zapłaci zwykły klient, to na niego przez sklepy zostaną przerzucone koszty przekazania żywności innym. Sklepy zapłacą karę, a później i tak odbiorą z nawiązką od klientów.
Kodeks
5 lata temu
Żyjemy w tak chorym systemie że nie długo można się spodziewać wprowadzenia kar za brak kary .
Loko
5 lata temu
A może rząd oddawałby VAT tym wszystkim obywatelom od zakupionej żywności, którą oddają do instytucji charytatywnych lub banku żywności?????
NAJNOWSZE KOMENTARZE (68)
Craew
5 lata temu
A co w tym złego, zamiast wyrzucić oddać potrzebującym ...
Piekarz
5 lata temu
Jak piekarz wydawał bezdomnym niesprzedany chleb to mu dowalili grzywnę...
Piotr
5 lata temu
Co za komentarze niewiarygodne jak można pisać i wymyślać takie bzdury . Sami fachowcy na wszystkim się znają..
Ula
5 lata temu
Polska, państwo gdzie za wszystko możesz dostać mandat. Zamiast stworzyć program zachęty oddawania takiej żywności, np. Poprzez ulgi podatkowe to się nakłada kolejne kary. Dlaczego rządzący traktują wiecznie obywateli jak małe dzieci w podstawówce. Źle się zachowujesz-klękaj na grochu...
Dxx
5 lata temu
Chore państwo oddają to kara nie będą oddawać też kara. Brak wyjścia. Trzeba samemu wszystko zjeść
...
Następna strona