Prace we wschodniej Wielkopolsce mają potrwać do 2025 roku. Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś podpisał list intencyjny: "Zwiększenie retencji i ochrony przeciwpowodziowej środkowej Warty poprzez wykorzystanie potencjału zbiorników powyrobiskowych w zlewni Biskupiej Strugi oraz przystosowanie Kanału Ślesińskiego do przerzutu wód". Komunikat w tej sprawie wydały Wody Polskie, ale sprawę opisał jako pierwszy PortalSamorzadowy.pl
Odbudowa zasobów wodnych Wielkopolski
W dokumencie stwierdzono, że sygnatariusze podejmą szeroką współpracę dla odbudowy zasobów wodnych wschodniej Wielkopolski, a Wody Polskie razem z ZE PAK, samorządami oraz Lasami Państwowymi będą prowadzić zadania na rzecz zwiększenia retencji w regionie szczególnie narażonym na suszę.
"Dzięki utworzeniu systemu rurociągów, kanałów i pompowni możliwy będzie przerzut nadmiaru wód i kierowanie go do rekultywowanych odkrywek pokopalnianych. Pozwoli to na utworzenie nowych zbiorników wodnych, a także odbudowę zasobów Pojezierza Gnieźnieńskiego, odtworzenie tysięcy hektarów mokradeł i poprawę bilansu wodnego w regionie", czytamy w komunikacie Wód Polskich.
- Tu w Wielkopolsce widzimy ogromną potrzebę inwestycyjną w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy i zwiększania retencji. Dziś spotykamy się, by podpisać niezwykle istotny list intencyjny, chcemy podnieść poziom retencji w regionie o blisko 1 mld m3 wody. To dzieje się już teraz, wyrobiska pokopalniane są zasilane wodą - powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.
Wojna o podwyżki cen. Zabraknie wody w kranach?
Efekty prac we wschodniej Wielkopolsce
Jak podają Wody Polskie, system kanałów, rurociągów i pompowni pozwoli szybciej odbudować zasoby wodne wschodniej Wielkopolski, zwiększając jednocześnie ochronę przed suszą i powodzią.
Spodziewane efekty prac to odbudowa zasobów jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego na poziomie 75 mln m³, utworzenie nowych zbiorników wodnych o łącznej pojemności przekraczającej 370 mln m³, odtworzenie mokradeł na obszarze kilku tysięcy hektarów oraz odbudowa zasobów wód podziemnych w ilości ponad 500 mln m³.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.