Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Wzbiera fala odejść z wojska. Dzwonek alarmowy w dowództwach armii

62
Podziel się:

W 2023 roku mundur zdjęło aż 18 tys. 706 żołnierzy - wynika z danych Ministerstwa Obrony Narodowej. Kolejni złożyli wniosek o odejście z wojska już w przyszłym roku.

Wzbiera fala odejść z wojska. Dzwonek alarmowy w dowództwach armii
Zbyt wielu żołnierzy zdejmuje mundur (Getty Images, Artur Widak)

Armia ma poważny problem. Zbyt wielu żołnierzy zdejmuje mundur - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Od 1 stycznia do 30 listopada 2023 r. z zawodowej służby wojskowej zwolniono 8947 żołnierzy, z czego uprawnienia emerytalne posiadało 62 proc. z nich - dodano.

"Dane, które otrzymała 'Rzeczpospolita' z Ministerstwa Obrony Narodowej powinny uruchomić dzwonki alarmowe w dowództwach armii, a także u polityków odpowiadających za bezpieczeństwo państwa" - czytamy.

Jak dodano, od 1 stycznia do 30 listopada 2023 roku z zawodowej służby wojskowej zwolniono 8947 żołnierzy, z czego uprawnienia emerytalne posiadało 62 proc. z nich. Dodatkowo w całym 2023 roku z Sił Zbrojnych zdecydowało się odejść aż 9759 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

To oznacza, że w sumie w 2023 roku mundur zdjęło aż 18 tys. 706 żołnierzy (przypomnijmy, że dane dotyczące żołnierzy zawodowych obejmują okres pierwszych dziesięciu miesięcy roku)- pisze dziennik.

Tąpnięcie w armii

Według "Rz", kolejni żołnierze złożyli wniosek o odejście już w przyszłym roku. "Według stanu na 1 grudnia 2023 roku, 4834 żołnierzy już złożyło wypowiedzenia stosunku służbowego skutkujące zwolnieniem ze służby wojskowej w 2024 roku (w tym 4546 w styczniu 2024 r.)" - czytamy.

Jak podał dziennik, dla porównania, w 2022 roku w sumie mundur zdjęło 15 900 żołnierzy zawodowych i ochotników WOT – w tym 8988 żołnierzy zawodowych oraz 6912 ochotników WOT.

A jednak sukces?

Z danych MON wynika też, że od 1 stycznia do 30 listopada br. powołano: 22 tys. 079 osób do zawodowej służby wojskowej; 1542 osób do zawodowej służby wojskowej w trakcie kształcenia; 3364 do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w trakcie kształcenia; 12 607 żołnierzy do terytorialnej służby wojskowej.

"To oznacza, że i tak per saldo liczba wojskowych wzrosła – w przypadku żołnierzy zawodowych o 13 tys. 132, a WOT – o 2848, czyli w sumie o 15 tys. 980 osób. Dla armii to jest niewątpliwie sukces" - czytamy.

Według danych Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego, w tym roku zadeklarowało chęć wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (DZSW) 60 tys. osób, 21 procent jednak odpadło na etapie rekrutacji, np. z powodów zdrowotnych. Część z nich została już skierowana na szkolenie wojskowe, kolejni odbędą je w przyszłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(62)
WYRÓŻNIONE
emeryt 48 lat
12 miesięcy temu
Widzę że mój komentarz odnośnie sytuacji w naszej armii kogoś mocno zabolał, skoro nie został nawet opublikowany. Oczywiście nie było tam nawet jednego słowa obraźliwego. Tylko opinia byłego żołnierza po 25 latach służby.
emeryt 48 lat
12 miesięcy temu
Propaganda sukcesu, głupizna, kwit na kwicie, rodzina na swoim, oddziały geriatryczne i przedszkolne. Tyle w skrócie.
Oficer
12 miesięcy temu
Odchodzą doswiadczeni żołnierze a przyjmuje się dobrowolnych szeregowych bo ich najłatwiej pozyskać. Słupki i statystyki pokazują że matematycznie jest przypływ kadry natomiast praktycznie pozyskać oficera z doświadczeniem jest bardzo trudno. Doswiadczonych podoficerów to może kilku w kompanii jest reszta stopnie dostała ale wiedzy już brak. Nie ma się co dziwić że ci co myślą odchodzą na rynek cywilny. Tam można zarobić dużo więcej. Inna sprawa to trzymanie na siłę w jednostkach brak zgody na przeniesienia i jakiegokolwiek wpływu na rozwój osobisty i kariery. Jesteś w wojsku znasz się na czymś trochę to zapychają Tobą dziury gdzie się da. Raz jesteś chemikiem raz "saperem" czy "łącznosciowcem". Starsi służbą żołnierze szkoła się z wojskami sojuszniczymi i mają porównanie do polskiego dowodzenia i organizacji a raczej jej braku. Do tego dochodzi zmiana pokoleniowa Z ktora bez skrupułów potrafi powiedziec ze świeta sa dla nich a nie do siedzenia na slużbie za 42 zl...Więc nie ma się co dziwić że Ci co mogą mówią dość.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (62)
Adam
8 miesięcy temu
Odeszlem z woja po 4 lata. Codzienne dojazdy po 80 km w jedną stronę męczą. A o przeniesieniu nie było mowy teraz z car C.E muszę rok czekać aż mogę ponownie się przyjąć. Ludzie nie uciekają bo jest wojna tylko bo szukają lepszych warunków i bliżej domu. Co ja mam dziecko raz na miesiąc widzieć
to lepiej
11 miesięcy temu
że odeszli teraz niż w trakcie konfliktu, to pokazuje jacy z niuch patrioci. Tylko dla kasy tam poszli po ciotkach i wujkach. Wystarczy popatrzeć na tych maminsynków na WACIE w wawie jakie resortowe dzieci dowódcami zostaną w przyszłości. Tragedia. Zero transparentności. To ma byc wojsko na konflikt szykowane czy na porażkę??
cyklop podpuł...
11 miesięcy temu
Niestety wszystkie zmianyw kwestiach płacowych i dodatkach zawsze są zmianami na gorsze, od 8 lat awansowano tylko niekompetentnych przełożonych, wszystko dla OT czyli wojska Maciarewicza, błyskawiczne kariery kobiet, brak wojskowej służby zdrowia i społeczeństwo piszace o emeryturach za nicnierobienie. Nie ma się co dziwić, ze żołnierze uciekaja. W dodatku Błaszczak stosował komunistyczną urawniłowkę dając duże podwyżki żołnierzom a oficerom sladowe.
ereglo
12 miesięcy temu
Straszcie dalej nieuchronną wojną NATO z Rosją, to w końcu połowa wojska wam ucieknie.
Prawda
12 miesięcy temu
Wojsko musi być całkowicie odpolitycznione i traktowane bardzo poważnie , stabilne pod każdym względem. Wymaga gruntownej analizie i naprawie !!!!!!!
...
Następna strona