Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Z czym prezydent Duda wróci z Chin? Jest ważna umowa

25
Podziel się:

W obecności prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga podpisano w poniedziałek w Pekinie kilka porozumień gospodarczych, w tym ważne porozumienie w sprawie eksportu polskiego drobiu.

Z czym prezydent Duda wróci z Chin? Jest ważna umowa
Xi Jinping i Andrzej Duda (PAP, PAP/EPA/PEDRO PARDO / POOL)

Andrzej Duda, który przebywa z kilkudniową wizytą w Chinach, w poniedziałek spotkał się z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

W obecności prezydentów obu krajów podpisano pięć porozumień: w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu, w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do HPAI, w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin, a także w sprawie opracowania słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego.

Kluczowa umowa

Za szczególnie ważne uważa się uznanie przez władze ChRL regionalizacji w odniesieniu do występowania ognisk HPAI. Obecnie wystąpienie choroby w dowolnym regionie kraju skutkuje zakazem eksportu produktów drobiarskich z całej Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska na celowniku hakerów. Jak firmy powinny dbać o cyberbezpieczeństwo?

Zakażenia wirusami HPAI najczęściej występują w okresie od jesieni do wiosny, co w głównej mierze pokrywa się z sezonem migracji dzikich ptaków, na których trasie leży Polska. Do zakażenia ptactwa hodowlanego dochodzi przez kontakt z odchodami chorego osobnika.

Żeby utrzymać status kraju wolnego od tej choroby, od ostatniego zachorowania muszą upłynąć trzy miesiące.

Dzięki podpisanej umowie zakazy handlu związane z występowaniem HPAI będą miały zastosowanie tylko do regionów, w których potwierdzono zachorowania u drobiu. W ten sposób producenci unikną potencjalnych strat ekonomicznych związanych z występowaniem tej choroby.

Idea Pasa i Szlaku

Prezydent ocenił, że jego obecność w Pekinie jest bardzo ważna i symboliczna. - W sierpniu przyszłego roku zakończę misję jako prezydent RP w głębokim poczuciu, że ta wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. Mam nadzieję, że te relacje będą budowane także w przyszłości - podkreślił. Jak dodał, polsko-chińskie relacje od 75 lat są oparte na "wspólnych ideałach i dobrze pojętych interesach".

Prezydent mówił o idei Pasa i Szlaku – polegającej na stworzeniu szlaków komunikacyjnych umożliwiających dostawy chińskich towarów do Europy, a także eksport dóbr z Europy do Chin. W jego ocenie daje ona ogromną szansę na rozwój w znaczeniu gospodarczym i międzyludzkim.

Polska i Chiny przyczyniają się do "umacniania światowego pokoju i zdążają do budowania pokoju tam, gdzie dzieją się sytuacje niespokojne" - oświadczył Duda. Wyraził nadzieję, że działania Polski w ramach przewodnictwa w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 roku przyczynią się umocnienia relacji między Wspólnotą a Chinami. Prezydent zaprosił też przewodniczącego ChRL do złożenia wizyty w Polsce.

Xi Jinping zwrócił uwagę, że w 2024 roku przypada 75. rocznica ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Chinami. Wizyta prezydenta Dudy pozwala podsumować dotychczasowe doświadczenia, ale i "pójść do przodu ramię w ramię" - ocenił.

Polska jest ważnym krajem Europy i ważnym członkiem Unii Europejskiej. Jest jednym z pierwszych krajów, który uznał nowe Chiny. Przez 75 lat nasze relacje bilateralne wzrastały w sposób stały, cały czas nadawaliśmy nową żywotność naszej tradycyjnej przyjaźni" - mówił.

Chiński przywódca wspomniał też o ustanowionym w 2016 r. kompleksowym partnerstwie strategicznym między Chinami i Polską. "Wierzę, że po tej wizycie nasze kompleksowe partnerstwo strategiczne będzie pogłębione jeszcze bardziej" - dodał.

- Chiny wyrażają gotowość do współpracy z Polską na rzecz pokojowego współistnienia, opartego na naszych relacjach dyplomatycznych. Chcemy pójść do przodu z naszą przyjaźnią, chcemy wznieść nasze relacje na jeszcze wyższy poziom, aby zapewnić większą stabilność i pewność w ciągle zmieniającym się, niespokojnym świecie - oświadczył przewodniczący ChRL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Gość
wczoraj
Pierwszy raz popieram działania Pana Prezydenta w 100%, po co pojechał ? załatwiać interesy dla naszego kraju. Ameryka się kończy i jej dominacja na świecie, niech sobie współpracują z Izraelem, zachód już to widzi od dawna. Zastanawiające jest tylko, że przywódca niemiecki, lub innego zachodniego kraju, może tam jechać i załatwiać interesy, ale już nasz prezydent nie może? Oj, jak się to nie podoba niemieckim gazetom, jaki hejt na niego.
Ela
2 dni temu
Po co ta wizyta w komunistycznym kraju ?
Marcin
2 dni temu
Era Chińczyków pracujących za miskę ryżu dobiegła końca. Ponieważ stopień urbanizacji Chin jest podobny do Polski. Dochody chińskich pracowników są również podobne do tych w Polsce. Dane dotyczące chińskich wynagrodzeń można znaleźć na każdej chińskiej stronie rekrutacyjnej. Rynek liczący 1,4 miliarda ludzi jest dla Polski bardzo atrakcyjny. Nie ma nic złego w rozwijaniu handlu między naszymi krajami. Polską i Chinami nie łączą historyczne konflikty. Gdy w przyszłości Chiny odzyskają Daleki Wschód lub Władywostok, być może będą potrzebować pomocy Polski.
Saemon
2 dni temu
1,4 Miliarda ludzi, tyle Chiny mają populacji, więc w razie konfliktu EU miałoby duży problem.Trochę dyplomacji nie zaszkodzi.Jesli Chiny znajdą sojuszników w UE tym mniej chętnie będą pomagać rosji.
Kiki
2 dni temu
Bezsensu ta wizyta w komunistycznym sprzymierzencu putina
...
Następna strona