Podczas piątkowej sesji europejskiej notowania wspólnej waluty od dolara wzrosły do najwyższego poziomu od 26 października 1999 r., tj. do 1,0680.
Wkrótce po otwarciu czwartkowej sesji notowania naszej waluty zaczęły ostro wzrastać. Cena dolara spadła z 3,8020 do 3,7830, a cena euro zniżkowała z 4,0205 do 3,9925 (odchyl. ok. -9,15 proc.)
Wtorkowy handel nie był emocjonujący. Inwestorzy wstrzymywali się z większymi transakcjami czekając na publikację (w środę po południu) przez GUS danych o grudniowej inflacji
Poniedziałkowa sesja na krajowym rynku walutowym nie przyniosła większych zmian cen dewiz. Przyczynił się do tego w znacznej mierze dość spokojny (oczywiście jak na ostatnie dni) przebieg handlu na krosie EUR/USD.
Pierwsza część tygodnia przyniosła spadek notowań europejskiej waluty do dolara. Druga część tygodnia przyniosła jednak wzrost kursu EUR/USD do najwyższego poziomu od ponad trzech lat, tj. do 1,0570.
Bezrobocie w Polsce od kilku lat utrzymuje się na niebezpiecznie wysokim poziomie, a w ostatnim roku osiągnęło kolejne maksima. Należy spodziewać się, że w najbliższych miesiącach znacznie przekroczy granicę 18 proc. Już dziś przy zastosowaniu metod pomiaru wykorzystywanych w Unii Europejskiej aktualny poziom bezrobocia kształtuje się na poziomie około 20 proc. – co jest rekordem europejskim
Podczas piątkowej sesji notowania złotego podobnie jak w czwartek wzrosły. W związku ze znaczną wyprzedażą dolarów na rynku międzynarodowym kurs USD/PLN spadł z 3,8345 do 3,8020, czyli do najniższego poziomu od 2 sierpnia 1999 r. Cena euro ulegała wahaniom w zakresie 4,0120 - 4,0340.
Czwartkowa sesja na krajowym rynku walutowym przebiegła w dość spokojnej atmosferze. Aktywność inwestorów na rynku może się zwiększyć w związku z publikacją w najbliższą środę danych o grudniowej inflacji
Nasza waluta w środę nieznacznie osłabła. W związku ze spadkiem kursu EUR/USD cena dolara do złotego wzrosła z 3,8355 do 3,8610. Cena euro pozostawała dość stabilna w przedziale 3,9960 – 4,0080
Wtorkowa sesja na krajowym rynku walutowym, podobnie jak poprzednie, przebiegła w dość spokojnej atmosferze
Wartość naszej waluty pozostawała dość stabilna przy odchyleniu w okolicy poziomu -8,8 proc. Ceny dewiz ulegały zmianom w ślad za wydarzeniami na arenie międzynarodowej
Koniec 2002 oraz początek roku 2003 okazały się dla naszej waluty bardzo dobre. Notowania złotego do dolara przed świętami utrzymywały się pomiędzy 3,86 a 3,87. Euro kosztowało nieco więcej. Kurs EUR/PLN znajdował się w okolicach poziomu 3,98. Przedświąteczny handel nie dostarczył wielu emocji.
W ciągu dnia wraz ze wzrostem notowań waluty europejskiej na rynku międzynarodowym zwyżkował również kurs EUR/PLN. Po południu za jedno euro trzeba było już zapłacić 3,99. Cena dolara pozostawał przez większą część dnia w przedziale 3,83 – 3,8450.
W analizowanym okresie miały miejsce dwa bardzo ważne wydarzenia gospodarcze. Polska wynegocjowała warunki członkostwa w UE, a Sejm przyjął budżet na 2003 r. z kilkoma poprawkami senackimi. Poza tym inflacja kontynuowała trend spadkowy i osiągnęła kolejne minimum 0,9 proc. w skali roku. Natomiast rodukcja przemysłowa dostarczyła nam sprzecznych informacji co do możliwości zaistnienia ożywienia gospodarczego
Pierwsza sesja w nowym roku na krajowym rynku walutowym miała raczej spokojny przebieg. Kurs dolara do złotego poruszał się przez większą część dnia w przedziale 3,8250 – 3,83. Natomiast kurs euro do złotego pozostawał nieco powyżej 4,01. Inwestorzy nie zajmowali większych pozycji, a obroty były niewielkie.
Notowania dolara do złotego przez większą część dnia praktycznie stały w miejscu poruszając się między 3,8600 a 3,8700. Kurs euro do złotego pozostawał nieco powyżej 3,9800
Rząd Leszka Millera ustalił ogólne warunki na jakich Polska stanie się członkiem UE w roku 2004 r (...)Największym wyzwaniem przed jakim stoi rząd premiera Millera będzie zrealizowanie warunków wynegocjowanych dla społeczeństwa, a w szczególności dla przedsiębiorców, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z biurokracją unijną i mogą napotkać trudności związane ze zdobywaniem funduszy
Podczas piątkowej sesji na krajowym rynku walutowym, podobnie jak w poprzednich dwóch dniach, panowała iście świąteczna atmosfera. Nieliczne zlecenia klientowskie nie zmieniły w żadnym stopniu obrazu rynku, a notowania złotego pozostawały stabilne. Cena dolara do złotego ulegała wahaniom w zakresie 3,8735 – 3,8870.
Naszym zdaniem sytuacja na rynku nie powinna się zmienić. Inwestorzy są obecnie bardziej zainteresowani zakupami świątecznymi niż dokonywaniem większych transakcji na rynku.
W trakcie środowej sesji notowania naszej waluty nie ulegały większym zmianom. Obroty na rynku zamierają i o ile nie wydarzy się nic zaskakującego aktywność inwestorów przed świętami nie powinna się zwiększyć.
W trakcie wtorkowego handlu wartość złotego nieznacznie spadła. W związku z dużym wzrostem kursu EUR/USD cena euro powędrowała z 3,8445 do 4,0050. Z 3,8950 do 3,8735 spadła za to cena dolara
Podczas poniedziałkowej sesji złoty nieco osłabł. Inwestorzy po udanym zakończeniu negocjacji członkowskich Polski z UE postanowili zrealizować zyski z krótkich pozycji w dewizach. Notowania naszej waluty ze względu na zbliżający się okres świąteczny nie powinny podlegać większym wahaniom.
Jako kraj Polska niewątpliwie skorzysta na przynależności do UE. Problem polega na określeniu korzyści jakie Polacy będą mieli z członkostwa w UE. Na pewno od razu nie polepszy się wszystkim. W zależności od kwalifikacji, zawodu, czy wykonywanej pracy, różne będą korzyści wynikające z członkostwa w UE.
Tak jak oczekiwano odbywający się w czwartek i piątek szczyt Unii Europejskiej w Kopenhadze miał dobry wpływ na naszą walutę. W związku ze znaczną aprecjacją kursu EUR/USD na rynku międzynarodowym cena dolara spadła z 3,9835 w poniedziałek do 3,8735 w piątek. Cena euro pozostawała w przedziale 3,9565 – 4,02.
Na początku piątkowej sesji cena dolara spadła do 3,8730, tj. do najniższego poziomu od 31 lipca 1999 r., a inwestorzy z niepokojem oczekiwali na wszystkie informacje napływające ze szczytu UE w Kopenhadze
W trakcie czwartkowej sesji notowania naszej waluty wzrosły
W środę na krajowym rynku walutowym niewiele się działo. Cena dolara ulegała wahaniom w zakresie 3,9350 – 3,9550. Cena euro poruszała się w przedziale 3,9625 – 3,9845
Wtorkowa sesja nie przyniosła większych zmian na krajowym rynku walutowym. Inwestorzy wstrzymywali się z zawieraniem większych transakcji na rynku w oczekiwaniu na zakończenie przez Polskę negocjacji akcesyjnych z UE.
Notowania złotego powinny jeszcze wzrosnąć. Uważamy jednak, że pole do dalszej aprecjacji naszej waluty jest już niewielkie.
Można wnioskować, że możliwości oddziaływania na gospodarkę za pomocą instrumentów monetarnych są coraz mniej skuteczne. Może więc czas skoncentrować się na innych np. tych związanych z polityką fiskalną (np. obniżka podatków).