Forum

Komentarze użytkownika "studentMIM"

Komentarze użytkownika: studentMIM

studentMIM / 2011-01-25 13:55 / Tysiącznik na forum
Dodam do tego:

- ulgi na komunikację dla studentów
- bezpłatne studia (po których wielu i tak nie ma pracy - czyli ich studiowanie nie ma sensu)
studentMIM / 2011-01-25 14:02 / Tysiącznik na forum
Żeby to rozwinąć - aby umożliwić studiowanie także biednym zamiast bezpłatnych studiów oraz stypendiów powinny funkcjonować kredyty studenckie gwarantowane przez państwo o wysokości (koszt studiów + ok. 800-1000 zł na życie).
studentMIM / 2011-01-25 14:12 / Tysiącznik na forum
A gdzie ja napisałem o "taniości" tego kredytu. Tu chodziło tylko o jego gwarantowanie, aby każdy mógł go otrzymać.
Oczywiście to kosztuje. Ale to jest dawanie szansy także tym, którzy nie urodzili się bogaci.
studentMIM / 2011-01-25 14:14 / Tysiącznik na forum
Naprawdę przyda Ci się trochę edukacji. Słyszałeś o czymś takim jak usługi? To też, obok produkcji przemysłowej, wlicza się do PKB. Na przykład program komputerowy nie ma nic wspólnego z produkcją przemysłową, a może być sporo warty.
studentMIM / 2011-01-25 14:23 / Tysiącznik na forum

Istnieje ryzyko, że taki kredyt nie zostanie spłacony, na to
trzeba wcześniej utworzyć rezerwę, którą potem wykazuje się jako
stratę. Za to ktoś musi zapłacić, a jeśli państwo dawało
gwarancję, to państwo zapłaci.

Jak chyba nie zauważyłeś, że napisałem Oczywiście to kosztuje.
Jednak nie każdy urodził się w rodzinie, gdzie będzie go stać na studia. A przecież taki ktoś też może być zdolny i powinien mieć szansę na studia. Odpowiadamy za własne decyzje i możliwości, a nie za urodzenie.
A koszt takich gwarancji jest istotnie niższy niż koszt studiów.
studentMIM / 2011-01-25 14:24 / Tysiącznik na forum
Ale co to ma do rzeczy? Weź się dokształć, jak się liczy takie wskaźniki, bo inaczej nie mamy o czym rozmawiać.
studentMIM / 2011-01-25 14:44 / Tysiącznik na forum
Ok, możemy ograniczyć gwarancje do iluś % najlepszych na kilku wybranych kierunkach (bo np. politologia czy socjologia nie daje realnych możliwości pracy). Jest z tym jednak trochę problemów:
1. to zależy od uczelni. Np. ja łatwo mógłbym być w 5% najlepszych na słabszej uczelni (politechnika koszalińska, gdańska), ale już nie będę w 15% najlepszych na UW.
2. To, jakie ktoś ma wyniki na studiach nie gwarantuje, jaką będzie miał pracę. Można np. radzić sobie dobrze z kilku przedmiotów praktycznych, a z teoretycznych mieć permanentnie 3. A te praktyczne często wystarczą, aby nieźle zarabiać.

Poza tym stypendium dla wybranych to wcale niekoniecznie niższy koszt niż gwarancja kredytów dla wszystkich. Bo kredyty jak by nie było trzeba oddać (a gwarancja aktywowałaby się dopiero, gdyby ktoś przez dłuższy czas był niewypłacalny - w tej sytuacji można by nawet założyć, że stawałby się dłużnikiem skarbu państwa).
studentMIM / 2011-01-25 14:46 / Tysiącznik na forum
Matematyka i Informatyka na Uniwersytecie Warszawskim.
Wątpię, aby ktoś z Was miał lepsze wykształcenie...

A w pierwszym poście pisałem, że studiowanie części ludzi nie ma sensu (właśnie na dużej ilości kierunków humanistycznych). Osoba z umysłem ścisłym powinna umieć czytać ze zrozumieniem.
studentMIM / 2011-01-25 14:54 / Tysiącznik na forum

po każdych studiach jest praca

idąc takim tokiem rozumowania, to bez studiów też jest praca. trzeba tylko coś sobą reprezentować ;)

A tak naprawdę przy ocenie sensowności studiów liczy się to, czy:
1. po tych studiach pracujesz w zawodzie
2. czy masz wyższe zarobki (i o ile) niż gdybyś tych studiów nie miał.
studentMIM / 2011-01-25 14:57 / Tysiącznik na forum

Żaden bank nie da ci kredytu,
gdy "gwarancja aktywowałaby
się..." to jakieś
socjalistyczne roszczeniowe
dyrdymały.

Każdy bank da Ci kredyt jeśli będzie określone, że po 3 latach niespłacania państwo przejmuje wierzytelności.



Jeszcze jest pytanie z czego
student ma spłacać ten kredyt i
kiedy go zacznie spłacać.

Z zarobków. Spłata może rozpoczynać się np. 2 lata po zakończeniu studiów.

Jeśli spłata jest odroczona to KTO za
to zapłaci? Gwarant?

Orientujesz się, jak działają kredyty, że zadajesz takie pytania? Oczywiście, że w czasie odroczenia naliczane są odsetki i pożyczkobiorca (tu student) musi je spłacić.
studentMIM / 2011-01-25 15:06 / Tysiącznik na forum
na humanistycznych rzeczywiście. Na Informatyce zdecydowanie nie (tu chociażby na części przedmiotów nie da się wkuć na pamięć)
studentMIM / 2011-01-25 15:24 / Tysiącznik na forum
To jest kredyt bezryzykowny (bo gwarantowany przez państwo). Więc odsetki byłyby niewiele wyższe od WIBOR, zatem te dwa lata odroczenia spłaty nie są znowu tak straszne.
Mój model oczywiście trochę państwo kosztuje, jednak, jak zaznaczyłem wcześniej, ma on na celu wyrównanie szans, a jest sporo tańszy od finansowania studiów przez państwo.
Zauważ, że osób które będą żyły w permanentnym długu (bo po przejęciu wierzytelności przez państwo ona nie zniknie, a zmieni się tylko wierzyciel) będzie dość mało, bo to wyraźnie utrudnia życie.

Re: Listy wyborcze: Zobacz, kto powalczy o Twój głos

studentMIM / 2011-02-08 08:38 / Tysiącznik na forum
Jakieś uzasadnienie czemu na liście są akurat 4 partie?

Re: "Polacy powinni oszczędzać tam gdzie chcą"

studentMIM / 2011-02-14 21:49 / Tysiącznik na forum
Irytują mnie statystyki gdzie porównuje się emeryturę do
średniej pensji i dochodzi się do wniosku, że
standard życia emerytów z roku na rok spada

Jeśli chcemy sprawdzić jak rzeczywiście zmienił się standard życia emerytów to należy porównać ile są w stanie za emeryturę kupić (czyli po prostu "odjąć" inflację).
studentMIM / 2011-02-14 22:34 / Tysiącznik na forum

A to bądź łaskaw zdefiniować - wg. którego koszyka tę inflację liczyć ?

Z GUS, ew. EUROSTAT. Wartości są chyba podobne.


I właściwie jaką, skoro od niedawna zaprzestano jej publikowania ?

???
Od kiedy i czemu?
Na grudzień jest, na styczeń chyba mają jeszcze czas policzyć ;)

Najnowsze wpisy