Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: emerytury mężczyzn rocznik 1949-1953

wiwan / 2013-05-20 10:42
To jeszcze większe gdybanie- trochę jak z 'matkami I kwartału'. No nie da się niczego zreformować bez dat granicznych, roczników granicznych, grup z różnymi prawami.

Poza tym e. powszechne to świadczenia inne niż. e wcześniejsze- te drugie to swoista promocja, bonus, ulga.
W konkretnej przez Panią wskazanej sytuacji nierówność jest w znacznej mierze pozorna, bo:
- nie tylko te 2 roczniki kobiet miały prawo do e. wcześniejszej, jest druga opcja z art. 184 ustawy- min. staż w war. szczególnych oraz min. staż ubezpieczeniowy 20 lat na dzień 1 stycznia 1999 r.
- nie ma obowiązku przechodzenia e. wcześniejszego na e. powszechną

Re: zmiany w umowie zlecenie

wiwan / 2013-05-20 10:31
Stawka procentowa w stosunku do podstawy identyczna jak dla wszystkich ubezpieczonych bez względu na tytuł- nie dotyczy to jedynie składki wypadkowej.

Jeśli więc chodzi o u. emerytalne jak rozumiem (dział forum) to wynosi ona 19,52% podstawy (wynagrodzenia brutto) płacona w 1/2 po stronie zleceniodawcy, w 1/2 po stronie zleceniobiorcy.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2013-05-20 10:25
Coś Pani zjadło większość wpisu.

Jeśli pytanie jest o to, czy osoba której przekazano gospodarstwo rolne w celu uzyskania r. strukturalnej może je potem wydzierżawić bez konsekwencji- to tak.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

NIE przewidują konsekwencji za niedotrzymanie warunku- zobowiązanie do prowadzenia dz. rolniczej na nich przez 5 lat ( par. 7, ust. 1, pkt. 1 d ). Ani po stronie rencisty (np. zawieszenie renty), ani po stronie następcy (np. kara umowna).

Re: zmiany w umowie zlecenie

wiwan / 2013-05-20 10:21
1. Prawda, że się o tym wspomina, nowelizacji Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która jest aktem zasadniczo tę kwestię regulującym- NIE ma.

2. Chodzi o zmianę generalnie zasady, że przy zbiegu tytułów do ubezpieczenia u jednego ubezpieczenia- przy zachowaniu dodatkowych warunków tylko jeden jest tytułem obowiązkowym.

3. Czyli zamiast obecnej zasady, że przy układzie gdy jedna osoba ma etat+ zlecenie, DG + zlecenie, zlecenie + zlecenie, są ustawowe sytuacje, gdy zlecenie nie podlega ubezpieczeniom społecznym obowiązkowo, a jedynie dobrowolnie. Jak rozumiem zapowiedzi- mimo takiego zbiegu zlecenie podlegało by ww ubezpieczeniom obowiązkowo.

4. zwracam uwagę, że jako jedyny tytuł zlecenie podlega pełnemu oskładkowaniu już obecnie (poza sytuacją ucznia/studenta w wieku do 26 lat). Więc w kontekście tzw. 'śmieciowego zatrudnienia' to demagogia, bo gros tych sytuacji to jedyny tytuł do ubezpieczenia.

Re: Kontrola ZUS-jak się przygotować?

wiwan / 2013-05-17 18:46
To się przyda:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;zus;kontroluje;przedsiebiorcow,36,0,261412.html

art. 86 do 97 USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania kontroli płatników składek

Re: urlop dla rodziców

wiwan / 2013-05-17 12:01
Jakiego urlopu ? Nowego rodzicielskiego ?
W projekcie urlop musi nastąpić bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim z art. 182'1 KP.

W związku z objęciem zmianami rodziców wszystkich dzieci z 2013 i szybszym dojściem do docelowego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie możliwe (proponowany przepis przejściowy), by rodzic takiego dziecka w ciągu 7 dni od daty wejścia nowelizacji w życie zawnioskował o dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze równym różnicy nowego wymiaru a urlopu mu już udzielonego, a bezpośrednio po nim u. rodzicielskiego na ogólnych zasadach. Taki "powrót" na dodatkowy urlop macierzyński musi nastąpić do 14 dni od wejścia nowelizacji w życie.

Nie ma więc ostrej daty granicznej- wszystko zależy od daty wejścia nowelizacji w życie i tego na jakim etapie korzystania z uprawnień rodzicielskich konkretny pracownik w tym dniu będzie. Co zależy też od liczby urodzonych dzieci w ostatnim porodzie.

Re: Przerwany mały zus

wiwan / 2013-05-17 11:45
To ten sam przepis, który korzystanie z ulgowej podstawy wymiaru ub. społecznych w ogóle umożliwia. Bo ulga NIE dotyczy wszystkich rozpoczynających DG. Czyli nie ma różnicy, czy warunków tych nie spełniamy w dniu rozpoczęcia DG czy później w trakcie owych 24 miesięcy.

Do rzeczy- art. 18a, ust. 2, pkt. 2


"przepisy nie mają zastosowania do osób, które:wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej".

Chyba nie trzeba wyjaśniać. Dodam, że wejście z ww powodu na normalny wymiar składek społecznych okresowo (np. na 3 mc) NIE przerywa biegu 24 miesięcy od rozpoczęcia DG, po których tak, czy inaczej prawo do ulgi ustaje.

Re: emerytury mężczyzn rocznik 1949-1953

wiwan / 2013-05-16 18:38
Wycofanie wniosku oznacza bezprzedmiotowość decyzji, czyli NIE dochodzi do jej uprawomocnienia.

Przyznam, że niechętnie na forum gdybam, wolę opierać się na aktualnym stanie prawnym. Jak dotąd jednak wszelkie ograniczenia w Ustawie emerytalnej w uzyskaniu prawa do świadczenia lub w jego korzystniejszym naliczeniu wiązały się i wiążą z efektywnym uzyskaniem jakiegoś świadczenia w przeszłości, a więc z prawomocną decyzją. Można więc teoretycznie bez ograniczeń składać wnioski i je wycofywać, jest to bez wpływu na przyszłe okoliczności- efekt identyczny, jakby wniosków nie było.

Natomiast od 1999 roku kierunek zmian jest taki, by przywileje (również co do sposobu naliczenia) likwidować, by świadczenie było jak najbardziej związane z realnie wpłaconymi składkami. I tak już jest ( a raczej będzie wg. obecnego stanu ) z emeryturami roczników młodszych niż 1948, które nie były w ubezpieczeniu przed 1999 r. Czyli te, których Kapitał Początkowy wynosi ZERO.

Reasumując- nie liczyłbym, bez względu na to kto będzie w rządzie i co teraz mówi, by wprowadzono zmiany w kierunku odwrotnym idące, niż dotychczasowe. Prawo Pani do uzyskania e. powszechnej będzie więc bezterminowe.

Na pociechę zwracam uwagę, że najprawdopodobniej nawet gdyby owego odliczania świadczeń nie było- i tak emerytura powszechna w Pani przypadku byłaby niższa, niż e. wcześniejsza właśnie ze względu na inny sposób liczenia.

Stąd zresztą temat wątku, który Pani akurat nie dotyczy. Wymienione roczniki mężczyzn nie mają prawa do tzw. mieszanego wyliczenia emerytury powszechnej, mają je kobiety. Polega on na policzeniu części e. wg. starych zasad i części wg. nowych. Taki przepis przejściowy na złagodzenie szoku nowego ( po reformie 1999, dla roczników 1949 i młodszych) obliczenia wysokości świadczenia.

Re: urlop dla rodziców

wiwan / 2013-05-16 12:35
Przestańcie ŚMIECIĆ onetowymi wpisami na forum PRAWNYM.

Re: czas zgłoszenia pracownika do ZUS

wiwan / 2013-05-16 12:33
Teoretycznie dowolnie długo wstecz, ale nie dłużej niż rzeczywista data powstania tytułu do ubezpieczenia.

Czyli jeśli pracodawca zgłosi pracownika do ubezpieczeń dopiero po 5 miesiącach od rozpoczęcia umowy o pracę z datą rzeczywistego rozpoczęcia tej umowy- pracownik zostanie wstecznie ubezpieczony.
Oczywiście automatycznie powstanie zaległość w składkach i należne odsetki, które należy opłacić. No i oczywiście kara za niedochowanie owego terminu 7 dni oraz innych obowiązków płatnika- grzywna do 5000 zł z art. 98 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Tyle, że pracownik taki wcześniej się zorientuje, choćby z e-wuś- że składki nie są płacone, a potrącane. Jeśli nie są również potrącane- to już z pierwszej wypłaty. Doprowadzi więc do kontroli ZUS/PIP.

Tak, czy inaczej okres taki będzie okresem składkowym na potrzeby świadczeń ZUS.

Re: urlop dla rodziców

wiwan / 2013-05-16 12:15
Rozszerzenie uprawnień rodzicielskich jest projektem RZĄDOWYM, a więc z inicjatywy Rady Ministrów.

Re: Zasiłek chorobowy dla pracownicy w ciązy, która prowadziła wcześniej...

wiwan / 2013-05-16 12:02
1. po pierwsze jeśli zwolnienie było od owego 5 marca, to wynagrodzenie chorobowe objęło okres do 6 kwietnia włącznie, zatem teraz wypłacony zasiłek z ZUS obejmuje okres krótszy tj. 7-30 kwietnia, czyli tylko 24 dni.

2. po drugie- z ustawy o systemie ub. społecznych wynika stosowanie podstawy wymiaru uzyskiwanej u płatnika, " u którego" powstała niezdolność do pracy.
Zatem postąpił pan prawidłowo, i ZUS na potrzeby zasiłku chorobowego NIE powinien uwzględniać podstaw z poprzedniego tytułu do ubezpieczenia (tu DG).

Przydatny wyrok dotyczący podstawy zasiłku po zmianie tytułu do ubezpieczeń:

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 sierpnia 2009 r., sygn. akt I UZP 9/09:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,9,09,8739,orzeczenie.html

3. po trzecie - może występować kwestia techniczna- tj. jeśli pracownica nie ma długotrwałego ZLA, tylko dostarczyła w tym czasie ZLA kontynuujące ZLA poprzednie- może być tak, że pierwsza wypłata zasiłku nie dotyczy nawet owych 24 dni kwietnia, tylko okresu krótszego- objętego zwolnieniem pierwszym. Potem zostanie to wyrównane.

Proponuję ubezpieczonej ustalenie przyczyny niskiej wysokości w ZUS po prostu, a gdyby wynikała ona z pkt. 2 tj. jednak uwzględnienia przez ZUS podstawy również z DG- odwołania od decyzji o przyznaniu zasiłku.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-05-16 11:18
No chyba bardzo teoretycznie, bo Twoja renta powinna była być zmniejszona/ zawieszona od kolejnego miesiąca po zgłoszeniu w ZUS podjęcia zatrudnienia z wynagrodzeniem przekraczającym pierwszy/drugi próg dochodowy ograniczający r. rodzinną.

Do rzeczy- zawieszanie/zmniejszanie dotyczy konkretnego rencisty i dotyczy tylko jego dochodów.
Nie będzie podstaw prawnych do wyrównania siostrze jej renty z powodu zwrotu Twojej renty. Powinnaś była z podjęciem pracy z dochodem przekraczającym próg 70% przeciętnego wynagrodzenia zgłosić "wniosek o wyłączenie (siebie) z kręgu uprawnionych do tej r. rodzinnej.
Spowodowałoby to, że siostra jako jedyna uprawniona pobierałaby 85% świadczenia hipotetycznego zamiast 1/2 z 90% świadczenia hipotetycznego zmarłego/zmarłej- czyli "przejęłaby" niemal w całości Twoją rentę.

Re: Praca w policji a emerytura.

wiwan / 2013-05-16 11:09
Po takim- wątek identyczny sprzed zaledwie 3 tygodni:

http://www.money.pl/forum/kiedy-mundurowy-moze-przejsc-na-emeryture-t3547857.html

Re: III filar ofe

wiwan / 2013-05-16 11:07
Nie. Członkostwo w III filarze nie jest uzależnione od członkostwa w I lub II.

Daje DODATKOWE zabezpieczenie po uzyskaniu wieku emerytalnego, uzupełnienie świadczeń z I i II filaru. Poczytaj linki, po to je podano.

Najnowsze wpisy