Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: ZUS zdolność do pracy mimo że przyznają się do tego że jestem chory

wiwan / 2013-02-28 11:06
Jak w przypadku każdego innego urzędu- dotyczą nas DECYZJE i ORZECZENIA wydane na piśmie i prawidłowo dostarczone. I od każdej takiej decyzji/orzeczenia przysługuje odwołanie lub sprzeciw.

Jeśli więc w czasie ostatniej kontroli nie otrzymał Pan na piśmie zaświadczenia o braku niezdolności do pracy= skracające biegnące obecnie zwolnienie to nic się nie zmienia- nie chodzi Pan do pracy, ma wypłacane wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.
Ma Pan jedynie nieoficjalny sygnał, ze kolejne zwolnienie przedłużające pewnie zostanie zakwestionowane, czyli będzie skrócone. I wtedy będzie przysługiwało Panu normalne odwołanie od takiej decyzji w ciągu 30 dni od jej otrzymania.

Re: Kiedy wlicza się studia do emerytury?

wiwan / 2013-02-28 10:58
To jest ZUPEŁNIE inna dyskusja- o perspektywach systemu, oczekiwaniach, i...realnych szansach na jego kształt za lat 20 i więcej.
Ps. osobiście też ustalanie stażu na potrzeby spełnienia warunku jakiegoś świadczenia (obecnie e. minimalnej i e. częściowej) BEZ uwzględnienia wymiaru etatu ( w przypadku zatrudnienia ) czy w jakiś sposób wynagrodzenia w stosunku do przeciętnego ( w przypadku zlecenia ) uważam za niesprawiedliwe.

Ps. Gdzieś już to w tym dziale forum napisałem- mundurowi skorzystali z zasady 'zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa'- stąd nowe regulacje objęły dopiero tegorocznie wstępujących do służb.
Bo w ich przypadku 'atrakcyjność' systemu emerytalnego ma duże znaczenie w podejmowaniu życiowej jakby nie było decyzji o wstąpieniu do służ.
"Prawami nabytymi' nazwali to niedouczeni pismacy co niestety "poszło w kraj"

Różnicę tych dwu zasad prawnych poznaje się pewnie już w 1 sem. studiów prawniczych, dawniej uczono tego w szkole na Wiedzy o społeczeństwie...

W ubezpieczeniach społecznych prawami nabytymi są uzyskane JUŻ okresy ubezpieczenia, kwoty składek oraz świadczenia JUŻ przyznane. Spodziewany wiek emerytalny- NIE.

Obecna zmiana (wiek 67) nikomu ww okresów, składek ani świadczeń nie zabrała.
Niezgodna z zasadą praw nabytych była poprzednia nowelizacja Ustawy (art.103a) zawieszająca świadczenie od 1 października 2011, już uzyskane przed 2011 r. bez rozwiązania stosunku pracy do 30 września.

I niekonstytucyjność tego TK uznał.

Co oczywiście nie umniejsza poczucia niesprawiedliwości ubezpieczonych w systemie powszechnym.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-02-28 10:41
TAK- podejmując naukę spełnisz warunek uzyskania prawa do r. rodzinnej (zakładam, że zmarły był ojcem Was obojga lub jedno z Was było przysposobione).
Potrzebny będzie wniosek o r. rodzinną. W przypadku dwu uprawnionych jej kwota nieznacznie wzrośnie ( o 1/17 ) i będzie dzielona na dwie równe części Wam przysługujące.

Dla samej już wypłaty ważne będzie, czy nie uzyskujesz zbyt wysokich innych przychodów, które podlegają ub. społecznym (np. etat). Od marca pierwszy taki próg przychodu to 2583,30 zł/mc brutto

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-02-28 10:35
No więc sprawa jasna. Decyzja odmowna NIE wynika z powodów medycznych- jest Pani niezdolna do pracy ale z powodów stażowych. OBIE grupy powodów muszą być spełnione, by prawo do świadczenia uzyskać.

Czyli żaden nowy powód medyczny niczego w tej kwestii nie zmienia POZA sytuacją, gdyby uzyskała Pani orzeczenie o :
- całkowitej niezdolności do pracy
ORAZ
- o tym, że niezdolność ta jest wynikiem naruszenia sprawności organizmu, która powstała
# przed ukończeniem 18. roku życia albo
# w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
# w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Innymi słowy- przyczyna niezdolności powstała bardzo dawno.

Po prostu spełniłaby Pani wtedy uzyskania INNEGO świadczenia- mianowicie renty SOCJALNEJ.

Nawet do 'renty w drodze wyjątku'- czyli przyznawanej przez Prezesa ZUS w wyjątkowych sytuacjach wymagana jest całkowita niezdolność do pracy.

Oczywiście może Pani odwołać się do sądu od owej decyzji jeśli nie minęło jeszcze 30 dni od jej otrzymania wskazując na względy medyczne Pani zdaniem nie uwzględnione.

UWAGA- wspomina Pani o śmierci męża- co z rentą rodzinną po nim ?
- nie były spełnione warunki ?
- była Pani przyznana, ale okresowo ?
- nie składała Pani wniosku ?

Re: Świadectwa pracy za działalność w podziemiu. Trwa kampania

wiwan / 2013-02-28 10:19
Na koniec wniosek o przeliczenie KP może być wycofany przed uprawomocnieniem decyzji, czyli w ciągu 30 dni od decyzji otrzymania, więc groźby "straty" w praktyce nie ma. Zwłaszcza, że przy składaniu wniosku od nowa wypełnia się Rp-6 i co by o ZUS nie mówić - urzędnik z marszu radzi jaka opcja wyboru lat się opłaca.

Re: Co z emeryturą po mojej śmierci?

wiwan / 2013-02-27 14:11
Środki z OFE są dziedziczone :

http://www.money.pl/forum/czy-skladki-z-ofe-sie-dziedziczy-t3496731.html

Środki na subkoncie w ZUS (istnieje od maja 2011 r. ) podobnie- co wynika z art. 40 e Ustawy o systemie ub. społecznych.
Większość składek jednak ( udział 12,22/19,52 ) przepada.
Poniekąd rodzina może je odzyskać w formie renty rodzinnej po zmarłym ubezpieczonym, o ile oczywiście zostaną spełnione warunki do powstania prawa do takiego świadczenia zarówno po stronie zmarłego ( stażowo-ubezpieczeniowe ) jak i po stronie rodziny- małżonki/dzieci ( wieku, trwania edukacji, istnienia niezdolności do pracy, uzyskiwania innego przychodu podlegającego u. społecznym ).

O rencie rodzinnej- bogaty wątek:

http://www.money.pl/forum/komu-przysluguje-renta-rodzinna-t1189929.html

Re: Czy składki z OFE się dziedziczy?

wiwan / 2013-02-27 14:01
Tak, podlegają one dziedziczeniu zgodnie z art. 131 i 132 USTAWY
z dnia 28 sierpnia 1997 r.
o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Co sprowadza się zasadniczo do tego, że jeśli członek OFE w chwili śmierci będzie w związku małżeńskim - połowa środków zostanie przetransferowana do OFE małżonki, a jeśli nie jest ona członkiem OFE i w czasie 2 miesięcy nie przystąpi do jakiegoś OFE, to zostanie mu założony rachunek w OFE zmarłego.

Pozostała część środków, a w przypadku członka stanu wolnego- całość zostaje podzielona pomiędzy osoby uposażone, jakie ubezpieczony wskazał w OFE za życia, a gdy tego nie uczynił- po prostu spadkobiercom.

Środki wypłacane osobom uposażonym lub spadkobiercom nie muszą trafić na OFE tych osób, mogą być wypłacone gotówkowo, jednorazowo lub w ratach w okresie 2 lat.

Re: Jaką emeryturę dostanę?

wiwan / 2013-02-27 13:44
Wg. takich założeń i obecnego stanu prawnego -możesz skorzystać z obecnych w internecie kalkulatorów emerytalnych jak choćby ten na money.pl:

http://www.money.pl/emerytury/kalkulator/ofe/

ALE zarówno to narzędzie jak i inne są toporne i nie uwzględniają innych ważnych okoliczności mających wpływ na świadczenie.
Moneyowy dodatkowo (przynajmniej wg. opisu nie uwzględnia zmiany podziału składki pomiędzy OFE a ZUS, która nastąpiła od maja 2011. r.

No i oczywiście nie wiadomo jak system będzie wyglądał w przyszłości.

Ps. Jeśli w czasie obecnego zlecenia nadal się uczysz/studiujesz to nie jest odprowadzana z jego składka emerytalna, ani okres zlecenia nie wpływa na staż ubezpieczeniowy i będzie tak do 26 urodzin lub zakończenia edukacji w zależności co nastąpi wcześniej- o czym mam nadzieję wiesz.

Ps. Bardziej miarodajne od kalkulatorów są coroczne Raporty ZUS dla ubezpieczonego podające hipotetyczną wysokość świadczenia, w dwu opcjach- przy założeniu tego samego wynagrodzenia aż do uzyskania wieku emerytalnego oraz przy założeniu, że już więcej żadnych składek nie będzie.
Raport za 2011 będzie połączony z raportem za 2012- ZUS nie poradził sobie z wprowadzeniem do bazy danych zmian proporcji składki odprowadzanej do OFE ( od 2011 ) i zmiany powszechnego wieku emerytalnego od 2013.
Na pewno taki raport za rok choćby 2010 dotarł do Ciebie

Re: ubezpieczenie zdrowotne, a urzad pracy??

wiwan / 2013-02-27 13:16
Po dokonaniu przez PUP zgłoszenia bezrobotnego w ZUS do u. zdrowotnego ( na co Urząd ma maks. 7 dni ) fakt ubezpieczenia będzie już widoczny w eWUŚ.

Oczywiście jeśli bezrobotny ma inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego- np. jest zgłoszony przez rodzica/uczelnię (student zaoczny) albo ubezpieczonego małżonka- to fakt rejestracji w PUP niczego nie zmienia, ub. zdrowotnego nie dokonuje PUP.

Re: Ulga na dokształcanie - czy istnieje (w Internecie są stare artykuły)?

wiwan / 2013-02-27 12:39
Sedno odpowiedzi jest takie, że koszt studiów może odliczyć tylko osoba prowadząca DG na zasadzie wrzucenia ich w koszt prowadzonej DG jeśli potrafi wykazać ich związek z uzyskiwaniem przychodu z tejże DG, zabezpieczeniem/zachowaniem źródeł tego przychodu czy też ich poszerzeniem.

Warto zajrzeć do decyzji urzędów, np.
-Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty w postanowieniu z 24 lipca 2007 r. sygn. I USB I-2/415-38/07
-Urząd Skarbowy w Łukowie w postanowieniu z 13 listopada 2006 r. sygn. PD 415/128/2006

- Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów w postanowieniu z 28 listopada 2006 r. sygn. 1438/DF2/415-179/297/06/AZ

artykulik:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/oplaty;za;studia;wliczysz;w;koszty;uzyskania;przychodu,165,0,1125541.html

Re: Świadectwa pracy za działalność w podziemiu. Trwa kampania

wiwan / 2013-02-27 12:25
W ramach uzupełnienia (skoro wątek doczekał się głębszej analizy) dorzucę jeszcze drugie unormowanie podwójnego zaliczania do ustalenia Prawa do świadczenia "okresów działalności kombatanckiej oraz działalności równorzędnej z tą działalnością, a także okresy zali-czane do okresów tej działalności oraz okresy podlegania represjom wojennym i okresu powojennego"- z art. 5, ust. 3 Ustawy emerytalnej.

Re: dożywotnia renta

wiwan / 2013-02-27 12:00
Pierwsze dwa z brzegu, tj. wyszukiwarki- fundusze hipoteczne DOM i Familia na swojej stronie www operują pojęciem "dożywotniej renty hipotecznej" bądź "renty dożywotniej".
Nie ma więc owego ścisłego odniesienia

Re: Świadectwa pracy za działalność w podziemiu. Trwa kampania

wiwan / 2013-02-27 11:50
Podwójność zaliczania okresu składkowego do stażu w przypadku kombatantów wynika z art. 13 wspomnianej w wątku Ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących
ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Fakt- zatem moje stwierdzenie było zbyt rozszerzające, bo z "najnowszych" kombatantów/opozycjonistów, którzy doznali uszczerbku w grudniu 1970 na wybrzeżu ( art. 2 ust. 7 ustawy kombatanckiej.

Co do wysokości emerytury/kapitału początkowego ( w zależności od rodzaju świadczenia lub rocznika ubezpieczonego ) początkowego- do końca 2008 r. zasadniczo było jak napisałeś- niezmieniona podstawa wymiaru, ale zwiększona liczba lat, bo w zdecydowanej większości okresy konspiracji/kombatanckie udokumentowane przy pomocy urzędu ds. kombatantów były latami 'zerowymi', czyli bez dokumentów poświadczających wynagrodzenie.
Od stycznia 2009 r. nowe świadczenia oraz stare na skutek wniosku o przeliczenie uwzględniają w takich sytuacjach zamiast zerowego- wynagrodzenie minimalne. Więc w części wypadków zmienia się również podstawa wymiaru.

Jeszcze niuans- okres niewykonywania pracy przed dniem 4 czerwca 1989 roku na skutek represji politycznych, nie więcej jednak niż 5 lat stanowi okres nieskładkowy zgodnie z art.7, pkt. 4 ustawy emerytalnej.
Co ma znaczenie jeśli chodzi o wysokość świadczenia, gdy nie da się jednak za ten okres uzyskać "sw. pracy za konspirację".

Re: Kiedy wlicza się studia do emerytury?

wiwan / 2013-02-27 10:47
Owszem brutalnie i wulgarnie, czego zabrania regulamin forum.
Zarzut talmudyczności w dziale forum poświęconym kwestiom ściśle uregulowanym ustawowo jest niezasadny. Gładko zapominasz, że poza aspektem bezpośredniego wpływu/lub nie okresu studiów na wysokość emerytury, okres ten jak każdy inny nieskładkowy w ogólnoustawowym wspomnianym tu limicie 1/3 okresów składkowych wpływa wprost na staż ubezpieczeniowy, którego odpowiednia długość jest warunkiem skorzystania z gwarancji e. minimalnej oraz nowego (wariantu) świadczenia- e. częściowej.
Bez względu na to, kiedy owe studia przypadły. Ma więc to znaczenie nawet dla owych najmłodszych, którzy w ogóle przed 1999 r. nie mieli żadnych okresów ubezpieczenia.
Po obecnej i zapowiadającej się na długie lata sytuacji gospodarczej/rynku pracy liczba ubezpieczonych, którym trudno będzie spełnić ww wymogi stażowe wcale nie będzie mała.
Więc będzie chodzić o dużo więcej niż owe 100 zł.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-02-27 10:21
Zaświadczenie o zapisaniu dostarczyć jak najwcześniej- przecież będzie w przypadku szkoły policealnej, czy kolejnych studiów magisterskich dostępne już zdaje się w lipcu.
Potem donosi się zaświadczenie o podjęciu/rozpoczęciu nauki/studiów.

Renta będzie wypłacana do grudnia włącznie, oczywiście o ile nadal będziesz spełniać warunki dochodowe nie powodujące całkowitego jej zawieszenia- czyli nie będziesz uzyskiwać przychodu podlegającego u. społecznym, który od marca wyniesie więcej niż 4797,40 zł brutto/mc.

Najnowsze wpisy