Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

wiwan / 2014-09-17 12:29
Co Pani rozumie przez 'odpisać się' ?

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2014-09-17 12:01
Sam w sobie u. bezpłatny NIE jest przeszkodą w uzyskaniu świadczenia- bo nie jest to przerwanie stosunku pracy, a bardziej zwieszenie. Czyli zakładając np. rozwiązanie umowy 28 lutego- warunek 6 miesięcy zatrudnienia u ostatniego pracodawcy zostanie spełniony.
NO CHYBA, że w czasie u. bezpłatnego była/będzie Pani w zatrudnieniu u innego pracodawcy.
ALE zwłaszcza w przypadku gdy ostatnio miała pani okresy zarobkowania z pensją niższą od minimalnej u. bezpłatny może sprawić, że w dniu rejestracji w PUP nie spełni już Pani warunku 365/18 dla uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, a więc i świadczenia w konsekwencji.

Warunki stażowo- wiekowe już Pani spełnia, odliczamy oczywiście ze stażu ubezpieczeniowego owe 4 mc u. bezpłatnego- nie jest to okres ani składkowy, ani bezskładkowy.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2014-09-17 09:57
Jak bliska krewna, jaka kwota pożyczki ?

Re: Co zrobić kiedy pracodawca spóźnia się z wypłatą?

wiwan / 2014-09-16 20:15
Wielokrotnie już to w tym wątku napisano. Przedsądowe wezwanie do zapłaty, przy braku reakcji-pozew cywilny. Jak w przypadku każdego dłużnika.
Skoro zlecenie to kwestie sądu pracy nie wchodzą zasadniczo w grę.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2014-09-16 19:29
To zależy od tego kiedy stał się Pan owym właścicielem, kiedy nastąpi jego sprzedaż, i na co oraz kiedy oraz w jakiej części przychód z tej sprzedaży zostanie spożytkowany. Czyli brak wielu informacji. Przyjmując, że ;
- nabycie miało miejsce po 2008
- sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat kalendarzowych od końca roku, w którym nastąpiło nabycie- co do zasady z takiej transakcji będzie 19% PIT do zapłaty od dochodu.
Wcześniej zapłacony podatek od spadku będzie tu kosztem nabycia (zmniejszy podstawę opodatkowania) zgodnie z art. 22, ust. 6 d ustawy o PIT. Oczywiście proporcjonalnie do tego, jaką część spadku stanowiła wartość mieszkania.

Ww PIT od dochodu nie ma, jeśli całość przychodu ze zbycia zostanie spożytkowana na inne Pana cele mieszkaniowe przed upływem 2 lat od końca roku, w którym nastąpi sprzedaż.
Przy spożytkowaniu częściowym przychodu-proporcjonalnie częściowy jest PIT od dochodu.

Re: Działalność gospodarcza, umowa zlecenie a składki ZUS.

wiwan / 2014-09-15 22:00
A co to ma wspólnego z podatkami ?

Przy takim zbiegu tytułów do ubezpieczeń obowiązkowa będzie jedynie składka zdrowotna z tyt. DG oraz składka zdrowotna z tyt. renty.
Ta druga jak dotąd wyliczana od rzeczywistej wysokości wypłacanego świadczenia i potrącana przez płatnika renty.
Ta pierwsza- od podstawy deklarowanej nie niższej niż "75% przeciętnego miesięczna wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego"
W 2014 r. oznacza to składkę nie niższą niż 270,40 zł (podstawa minimalna 3 004,48 zł).

Sytuacja ulegnie zmianie jeśli zajdzie utrata/wygaśnięcie prawa do renty lub utrata statusu studenta lub ukończenie 26 lat.

Oczywiście z tyt. DG można przystąpić do ub. społecznych dobrowolnie- bez ub. chorobowego. Wtedy jego podstawa, a wiec i składki skorzystają z ulgi dla początkujących przedsiębiorców.

Re: Minimalna stawka za godzinę pracy. Co o tym sądzą Polacy?

wiwan / 2014-09-15 13:14
Kolejna próba załatwiania od...niewłaściwej strony istnienia nieprawidłowości polegającej na zawieraniu umowy cywilno-prawnej w sytuacji, gdy chodzi o ewidentny stosunek pracy.

Czy przy rzeczywistym zleceniu ma sens określanie stawki minimalnej, kiedy często z samej istoty zlecenia nie wynika konkretny wymiar czasu jego wykonywania ?

Re: Pytanie - PIT 28 i PIT 37

wiwan / 2014-09-15 13:05
NIE.

Ten sam artykuł, tyle że w ust. 2a definiuje jakie dochody wlicza się do owego limitu 112 000:

"uzyskane łącznie w danym roku podatkowym, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30b i art. 30c, pomniejszone o kwotę składek, o któ-rych mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a."

są to odpowiednio:
- dochody opodatkowane wg. skali PIT
- dochody kapitałowe opodatkowane ryczałtowo 19%
- dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo.

Przychody z najmu opodatkowanego ryczałtem 8,5%, bo takie wykazuje się w PIT-28 nie są żadnym z 3 ww.

Czyli US się zagalopował moim zdaniem.

No chyba, że chodzi o to- że bohaterka wątku poza ulgą na dziecko skorzystała z preferencji rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Wtedy zasadna byłaby korekta w tym zakresie, jeśli najem był wykonywany w ramach DG. Wtedy sama forma ryczałtu z DG wyklucza tę preferencję, ale argumentacja o limicie dochodu wtedy bezprzedmiotowa, bo dotyczy ulgi, a nie preferencji.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-09-15 12:02
Alimenty mają znaczenie dla prawa do r. rodzinnej dla rozwódki/rozwodnika oraz dla prawa dla odszkodowania powypadkowego dla osób, które nie są dziećmi/małżonkiem zmarłego na skutek takiego wypadku.

Nie mają znaczenia dla kwestii zawieszania renty. Nawet w przypadku, gdy Kasa na skutek swego błędu wypłacała świadczenie, które okaże się nienależnym - podlega ono zwrotowi nawet za 3 lata wstecz. Tyle, że bez odsetek.

Po prostu w Twoim przypadku należy skutecznie przekonać Kasę, o owym nieprowadzeniu dz. rolniczej w latach poprzednich i na przyszłość pamiętać, że jako współwłaściciel gospodarstwa o takiej wielkości podlegasz Ustawie o ub. społ. rolników, że ustawa ta stosuje domniemania, że posiadacz ziemię uprawia, a więc podlega KRUS. I tak naprawdę uwolnisz się od tego z Kasą związku zbywając trwale (darowizną, sprzedażą) swój udział.

Więcej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/kiedy;nie;trzeba;placic;krus,61,0,428349.html

Re: osoba niepracujaca, a ubezpieczenie zdrowotne

wiwan / 2014-09-15 11:38
Może nie trzeba, bo prawo do świadczeń NFZ trwa również po ustaniu ubezpieczenia. Jak długo- zależy to właśnie od tego, jaki był to tytuł.

Np. jeśli były to studia wyższe, to karencja owa wynosi 4 miesiące od ich zakończenia lub skreślenia z listy studentów.

Re: Reforma systemu emerytalnego. Miliardy trafią do ZUS

wiwan / 2014-09-12 22:11
Dawno zaczęli :-).

A tak poważniej- wśród zmian systemu emerytalnego, jakie weszły w życie 1 lutego są też takie, które bardziej zachęcają właśnie do odkładania w III filarze. Np. wprowadzenie ryczałtowego PIT w stawce 10% przy wypłacie z IKZE na emeryturze lub po śmierci ubezpieczonego w miejsce dotychczasowego opodatkowania wg. skali

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-09-12 17:03
Przeczytaj w tym wątku wczorajsze pytanie 'forever144' i udzieloną odpowiedź.

Nie jest przeszkodą Twój wiek skoro się uczysz, ale formalne ustawowe domniemanie, że jako (współposiadacz) gospodarstwa dz. rolniczą prowadzisz, a co za tym idzie renta powinna być wstrzymana już dawno- no chyba, że obowiązków informacyjnych dopełniliście i Kasa oświadczeń nie podważała.

Re: Opóźnienie w zgłoszeniu do ZUS

wiwan / 2014-09-12 16:55
Maksymalne zagrożenie to grzywna do 5000 z art. 98 ustawy o systemie ub. społecznych.

Ustawa zdrowotna bardziej precyzyjna- 20 do 5000 zł.

W praktyce i w tej konkretnej sytuacji raczej na poziomie najniższym, jeśli w ogóle- bo chodzi o własne ubezpieczenie płatnika i dotyczy jednego ubezpieczonego.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-09-12 13:11
Rozumiem, że w grudniu masz 25 urodziny.
Zatem prawo do r. rodzinnej NIE zostanie przedłużone. Studia podyplomowe nie są studiami wyższymi w rozumieniu Ustawy prawo o szkol. wyższym, a co za tym idzie w rozumieniu art. 68, ust. 2 ustawy emerytalnej. A tylko studiów wyższych dotyczy owo przedłużanie prawa do renty ponad 25 lat- do końca roku akademickiego, jeśli jest on rokiem ostatnim studiów.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-09-12 13:07
Też.

Przedłużanie prawa do r. rodzinnej do końca roku akademickiego dotyczy JEDYNIE studiów wyższych. Studia podyplomowe ani doktoranckie nie są studiami wyższymi w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. I SN zresztą też się wielokrotnie w tej kwestii wypowiedział (np. w orzeczeniu z dnia 13 stycznia 2006 r.

Najnowsze wpisy