Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Pierwsze rozliczenie z Urzędem Skarbowym - kilka pytań

wiwan / 2014-04-03 22:06
PIT-O.
Skoro dotąd nie było odliczenia- żaden kwadrat, tak kwotę z pola 25 przenosimy do pola 34, skoro nie ma żadnych innych odliczeń od dochodu, ALE kwota ta nie może być wyższa niż 760 zł, nawet jeśli suma wpłat dla operatora w roku 2013 była wyższa.
Uczulam na kwestię kosztu internetu jeśli jest to pakiet np. tel. stacjonarny + internet. Jeśli z umowy z operatorem, czy warunków promocji nie wynika jaka część opłaty przypada na sam internet- nie można z ulgi skorzystać.
Pozostałe pola bez wypełnień, skoro nie ma innych odliczeń.

PIT-37

Dane z PIT-11 z PUP przenosimy do wiersza 5, tj. 'inne źródła', czyli pozycje 59 do 63.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-04-03 21:39
Przez krótki okres tj. luty 2013- czerwiec 2013 do renty poza córką była uprawniona i Pani, z tyt. wychowywania dziecka do r. rodzinnej uprawnionego.

By być ponownie uprawnioną do r. rodzinnej ( bez kwestii powstania u Pani niezdolności do pracy orzeczonej przez orzecznika ZUS ) musi spełnić Pani warunek uzyskania 50 lat nie później niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania córki uprawnionej do renty. Córka do swoich 18 urodzin była uprawniona do renty i nie wyszła wcześniej za mąż. To oznacza, że ww zaprzestanie nastąpiło wraz z jej 18 urodzinami.
Niestety ani 1 ani 2 warunku Pani nie spełni, jest Pani po prostu za młoda.

Tylko ewentualne powstanie u Pani niezdolności do pracy na ww zasadach- tj. nie później niż 5 lat od 18 urodzin córki wznowiłoby Pani prawo do r. rodzinnej.
Z wiadomych względów tego Pani nie życzę.

Podstawa - art. 70 USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Re: Wspólnik Sp. z o.o

wiwan / 2014-04-03 21:27
1. rozumiem, że wspólnik polski ma kontrakt lub zlecenie lub etat, ma wynagrodzenie z tego tytułu.
Spółka musi być płatnikiem składek z tego tytułu- naliczanych comiesięcznie od wypłaconego wynagrodzenia.
2. nie ma takiej potrzeby
3. nie może, bo jest polski podmiot.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-04-03 21:18
NIE ma takiej możliwości, nie przewiduje jej ani Ustawa emerytalna ani Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.

Gdyby składki nie były 'przed laty', a stan Pani zdrowia spowodował uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy hipotetycznie można by nazwać 'wycofaniem' po prostu uzyskanie renty z tyt. niezdolności do pracy.

Tyle, że niezdolność musiałaby nastąpić w czasie trwania ubezpieczenia lub najpóźniej 18 miesięcy po jego ustaniu, oraz min. 5 lat stażu musiałoby przypaść w ciągu ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku.

Re: Dramat posiadaczy bitcoina. Giełda zniknęła

wiwan / 2014-04-02 20:49
Nie popisuję się. Artykuł był opublikowany 25 lutego przed 9 rano i od tego czasu komentarze do niego są na forum obecne. Sam artykuł jest zalinkowany na początku wątku, można go też odszukać wśród wiadomości giełdowych http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/

Re: ZUS czy OFE? Zobacz, kto lepiej zarządzał naszymi pieniędzmi

wiwan / 2014-04-02 13:53
Zostało przeniesione od maja 2011 r, kiedy powstały subkonta. Obecna zmiana w systemie tego 'dziedziczenia' do ZUS nie wprowadziła, a jedynie w obu systemach 'poszerzyła' czasowo, tj. umożliwiła 'dziedziczenie' jeszcze przez 3 lata po przejściu na emeryturę.

Re: Składki ZUS

wiwan / 2014-04-02 13:23
Monitować pracodawcę by realizował swój obowiązek jako płatnika składek ZUS tj. skontaktował się z dedykowanym I oddz. ZUS w Warszawie, 00-917 Warszawa
ul. Senatorska 6/8, wcześniej uzyskać NIP od naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa, 03-719 Warszawa, ul. Jagiellońska 15.

formalności to zgłoszenie firmy jako płatnika, a pracownika jako ubezpieczonego i comiesięczne wysyłanie deklaracji rozliczeniowej i odprowadzanie składek.

Przejęcie na siebie tych obowiązków przez pracownika to duża odpowiedzialność i zamieszanie. Terminy, zaokrąglenia, naliczenia tylko od części wynagrodzenia, gdy są wypłacane zasiłki chorobowe itd. To bardziej skomplikowane, niż gdyby prowadziła Pani po prostu DG w Polsce, bo tu podstawa jest deklarowana, ale stała zasadniczo.

Pomijając kwestię prawną, że pracodawca jak rozumiem nie wywiązuje się z obowiązku- jest kwestia stricte praktyczna dla Pani- brak ubezpieczeń. Co ze świadczeniami NFZ ? Co z ewentualnym chorobowym, macierzyńskim ? Co (odpukać) z ewentualnym wypadkiem przy pracy/rentą z tyt. niezdolności do pracy, gdy czasem brak JEDNEGO dnia stażu ubezpieczeniowego pozbawia w ogóle prawa do renty mimo uzyskania orzeczenia lekarskiego ZUS nawet o całkowitej i trwałej (dożywotniej) niezdolności do pracy ???

Re: Składki ZUS

wiwan / 2014-04-02 11:06
Jeśli zatrudnia w Polsce oddział, przedstawicielstwo firmy zagranicznej, to zasady są identyczne jak w przypadku pracodawcy polskiego. Samodzielne odprowadzanie tylko* w przypadku braku ww jednostek w Polsce i podpisania umowy z pracodawcą o przejęciu obowiązków płatnika przez pracownika.

Podstawa: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE L 166/1 z dnia 30 kwietnia 2004 r. ze zm.) oraz przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE L 284/1 z 30 października 2009 r. ze zm.). oraz polska Ustawa o systemie ub. społecznych.

* pomijam sytuację, gdy 'zatrudnienie' polega na samozatrudnieniu, kontrakcie 'pracownika', który ma DG i wykonuje pracę w ramach tej DG.

Re: prywatny fundusz emerytalny za granica - możliwy?

wiwan / 2014-04-02 10:51
Ma obowiązek tak jak polski pracodawca. A więc zgłaszania do ubezpieczeń, wysyłania deklaracji rozliczeniowych, naliczania i odprowadzania składek. Gdyby nie miał oddziału, przedstawicielstwa - mógłby obowiązki te na drodze umowy scedować na pracownika-ubezpieczonego.

Co do PPE. Tak, to ub. dodatkowe- zaliczane do III filaru obok IKE i IKZE.

http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/pracowniczy;program;emerytalny.html

Podstawa działania
USTAWA
z dnia 20 kwietnia 2004 r.
o pracowniczych programach emerytalnych

oraz

USTAWA
z dnia 28 sierpnia 1997 r.
o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Nie linkuję ww aktów na Money, bo były wielokrotnie nowelizowane, więc lepiej odszukać wersje ujednolicone na ISAPie.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-04-02 10:09
No więc tak jak napisałem- niech to MĄŻ właśnie zgodnie z ustawą (art. 37) zgłosi w KRUS i udokumentuje, że nie spełnia Pani warunków ponownego podlegania ub. rolniczemu i jeśli dotychczasowa decyzja o wymiarze składek opiewała na Was dwoje- żąda wydania nowej, opiewającej tylko na niego.

Re: prywatny fundusz emerytalny za granica - możliwy?

wiwan / 2014-04-02 10:06
Pytanie raczej nie na to forum. Przypuszczam, przez analogię z zasadami polskimi dawny pracowniczy fundusz był skojarzony z konkretnym pracodawcą, więc przyjmowanie składki od kogoś innego, za kogoś kto nie jest pracownikiem nie jest możliwe. Chyba, że na zasadzie kontynuacji - tj. wpłat dokonywanych przez byłego pracownika samodzielnie. W Polsce nie jest to możliwe.

Co więcej obecny pracodawca nie ma żadnego interesu w przekazywaniu dodatkowej składki do obcego programu. Co więcej stanowiłoby to jakiś koszt dodatkowy.

Jeśli obecny pracodawca ma przedstawicielstwo/oddział Polsce i na tej zasadzie jest Pani zatrudniona, to podlega Pani polskim zasadom PPE.

Re: Dramat posiadaczy bitcoina. Giełda zniknęła

wiwan / 2014-04-02 09:36
Masz trzy opcje wyświetlania postów w wątku. Skorzystaj z niej. Dwa pierwsze posty pod wątkiem pochodzą już z pierwszych 40 minut po opublikowaniu artykułu.

Re: Niemal 100-procentowa poprawa wyników CCC

wiwan / 2014-04-02 09:33
Jakie ma to znaczenie dla inwestorów ?

Re: ZUS czy OFE? Zobacz, kto lepiej zarządzał naszymi pieniędzmi

wiwan / 2014-04-02 09:21

Czemu nikt np. nie napisze, ile polski ZUS zatrudnia urzędników i jak to się ma do np. USA


Znalezienie 1 informacji zajmuje 3 sekundy:

"Dla realizacji swoich zadań ZUS zatrudnia ok. 45,5 tys. pracowników, rozmieszczonych w 43 oddziałach, 212 inspektoratach i 70 biurach terenowych w miastach w całym kraju".

Dla porównania z USA jest niezbędna analiza całego amerykańskiego systemu ubezpieczeń, a więc liczby różnych ubezpieczeń, systemu (liczby i sposoby wypłaty) świadczeń, zadań zleconych na rzecz innych podmiotów ( u nas na rzecz NFZ ) itd.

Wszyscy w dyskusji o ZUS i OFE, ich efektywności i kosztach łatwo zapominają, że ZUS obsługuje również np. zasiłki macierzyńskie, świadczenia wypadkowe, kilka rodzajów rent itd.

Re: Mieszkanie dla Młodych. Opublikowano nowe limity

wiwan / 2014-04-02 09:08
Z dokładnością do grosza, bo tak na podstawie USTAWY
z dnia 27 września 2013 r.
o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi

BGK je właśnie podaje, bo są iloczynem iloczyn współczynnika 1,1 oraz powierzchni użytkowej
mieszkania i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków
mieszkalnych, obowiązującego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie.

Wskaźnik jest też co do grosza, bo jest średnią
arytmetyczną wartości wskaźnika, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie
praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Obie ustawy NIE nakazują zaokrągleń do pełnych złotych. Ceny mieszkań są coraz częściej wyrażane po prostu w kwotach pełnych za mieszkanie, a nie za 1 m kwadratowy, powierzchnia jak wiadomo do 0,01 m kwadratowego.

Gdyby chodziło o Twoje mieszkanie i Twoją chęć skorzystania z programu i miałbyś przekroczenie limitu ceny o 1 grosz, a limity były zaokrąglone do pełnych złotych oczywiście miałbyś inne zdanie...

Najnowsze wpisy