Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytura po emigracji.

wiwan / 2014-04-01 22:27
Nie wliczają się dochody/składki zagraniczne do ustalenia wysokości świadczenia polskiego, ale okresy ubezpieczenia mogą być wzajemnie zaliczone, jeśli do uzyskania świadczenia w danym kraju jest wymagany jakiś minimalny staż, ale staż w tym kraju jest za mały. Dla roczników młodszych niż 1949 oznacza to np. zaliczenie stażu ubezpieczenia irlandzkiego na potrzeby spełnienia warunku uzyskania emerytury częściowej w Polsce.

Przydatne hasło- wspólnotowa koordynacja rent i emerytur.

Re: Praktyki

wiwan / 2014-04-01 21:25
Aktualny jest ZLECENIODAWCA, nie pracodawca.

To jakie koszty 'praktyka' będzie stanowić zależy od tego od tego, czy 'praktyka' będzie etatem czy zleceniem czy dziełem. W przypadku etatu koszt będzie wyższy niż Twoje brutto, w przypadku dzieła i zlecenia (jeśli nie przystąpisz do dobrowolnych ub. społecznych) koszt będzie równy Twojemu brutto.

Co do samych czynności płatnika- zawsze jakieś są czy to wobec US, czy ZUS. No chyba że 'praktyka' będzie zleceniem bezpłatnym, co jest możliwe ale musi jasno wynikać z umowy.

Re: Praktyki

wiwan / 2014-04-01 20:55
Sformalizowane są jedynie :
- praktyki studenckie, odbycia których wymaga uczelnia dla uzyskania dyplomu, na które czasem po prostu kieruje i ma umowę z pracodawcą, u którego się odbywają
- staże (w tym absolwenckie) organizowane przez PUP
- praktyki dla uczniów, a więc pracowników młodocianych

Żadna z ww okoliczności jak rozumiem tu nie zachodzi. Więc jedyne ograniczenie jakie przychodzi mi do głowy, to ewentualny zakaz konkurencji w mowie z obecnym zleceniodawcą - co byłoby dość egzotyczne lub u wybranego 'praktykodawcy', gdyby zlecenie i 'praktyka' odbywały się w tej samej dziedzinie.

Konfliktu podatkowego, czy ubezpieczeniowego bez względu na to, czy 'praktyka' byłaby w formie dzieła, zlecenia, etatu... nie ma.

Re: Pomoc adwokata i radcy za darmo

wiwan / 2014-04-01 20:26
Szanowna Pani !

Niestety tak jak i inni forumowicze w tym wątku nie zwróciła Pani uwagi na to, że dotyczy on artykułu sprzed 7 lat, który informuje o powstaniu sieci punktów bezpłatnych porad prawnych w kraju. To zwykła informacja dnia. Portal Money.pl w tym miejscu nie oferuje takiej pomocy prawnej.

Może Pani spróbować w dziale prawnym forum:

http://www.money.pl/forum/katalog,5,0,0,40,0,prawo.html

może ktoś z innych użytkowników potrafi coś doradzić.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-04-01 19:48
Odniosę się jedynie do kwestii PUP. Nie jestem cywilistą, ale zdaje się mimo braku własności jest Pani 'posiadaczem' w rozumieniu KC i Ustawy o promocji zatrudnienia.

Co do KRUS- zgubiłem się w tych datach, ale- -jest nauczka, że jednak należy terminu 14 dniowego dotrzymywać w zgłaszaniu wszelkich zmian mających wpływ na kwestię ubezpieczenia
-dlaczego tych spraw nie załatwia mąż, skoro to on jest rolnikiem 'głównym', to Pani się do ubezpieczenia 'wżeniła', to on jak rozumiem zgłaszał Panią po zawarciu związku małżeńskiego, decyzje o podleganiu, wymiarze składek są prawdopodobnie wystawione na Was łącznie itd.
- może tak- niech mąż spróbuje po prostu wyrejestrować teraz Panią po prostu z ubezpieczeń z datą bieżącą z ww powodów (niemieszkanie, nieprowadzenie). W razie decyzji pozytywnej- próba rejestracji w PUP, a niezależnie od tego próbowanie odkręcania kwestii jak rozumiem również zaległych składek.
W razie wydania decyzji odmownej- odwołanie. Zmierzam do tego, że jest jasna ścieżka- decyzja Kasy >> odwołanie do Sądu Pracy/Ub. Społecznych. Niewydanie zaświadczenia- jakaś inna procedura, typu zażalenie itd. mniej oczywista.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2014-04-01 19:28
A co ma jedno do drugiego ?
Warunkiem wstępnym uzyskania świadczenia przedemerytalnego jest utarta pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, "współwina" jest dopuszczalna przy zwolnieniu grupowym.

Rozwiązanie może nastąpić za wypowiedzeniem właśnie, porozumieniem stron.

Re: Badanie dla Money.pl: OFE czy ZUS? Ponad połowa Polaków nie wie, co musi zrobić

wiwan / 2014-04-01 10:25
Zarówno waloryzacje jak i inne parametry emerytur są regulowane ustawowo. Nie ma więc dowolności, bo każdorazowo zmiana taka wymaga nowelizacji przynajmniej jednej ustawy, a więc całego procesu legislacyjnego i aktualnej większości w parlamencie, a na koniec podpisu prezydenta.

Re: DG i umowa na czas określony a zasiłek chorobowy

wiwan / 2014-04-01 10:19
Skoro zakończyła Pani zwolnienie 17 marca i podjęła pracę- to oczywiście należne będzie wynagrodzenie za pracę za 18-31 marca.
Od 1 kwietnia jest/będzie już zasiłek chorobowy, bo limit 33 dni niezdolności do pracy przecież od 1 stycznia już jest wykorzystany.

Składki z DG w czasie chorobowego i macierzyńskiego- społeczne -nie, zdrowotna tak, chyba, że DG zostanie zawieszona/zamknięta.

Składki społeczne za marzec- mogą być proporcjonalnie obniżone za okres, za który był w marcu zasiłek chorobowy. Zdrowotna cała.

Zasiłek z DG za kwiecień- tak, jeśli nie ma na dzień 1 kwietnia zaległości w składce i uzyskano przywrócenie terminu płatności składki lutowej oraz kwiecień będzie miesiącem z podstawą z etatu niższą niż 1680 zł.

Re: ulga na dziecko

wiwan / 2014-04-01 10:02
NIE. Limit 112 000 dotyczy łącznych dochodów małżonków* BEZ względu na to, czy ich rozliczenie jest wspólne, czy osobne.

*małżeństwo trwające cały rok podatkowy, jedno dziecko uprawnione do ulgi.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2014-04-01 09:47
Tak. Ale pojawia się kwestia rozwiązania umowy dzierżawy- wydzierżawiający nie musi się zgodzić, chyba że zapis taki jest w umowie. Bo co do zasady dzierżawy terminowej nie można rozwiązać przed terminem (art. 673, par. 3 KC) jeśli nie ma takiego zapisu w umowie i nie dochodzi do użytkowania sprzecznego z przeznaczeniem, podnajmu bez zgody, zaległości z czynszem

Re: Abonament RTV w Polsce. Wpływy w dalszym ciągu rosną

wiwan / 2014-04-01 09:12
Są w TVP Parlament, a z TVP Info znikły we wrześniu 2009 r. m.in. na wyraźne życzenie widzów, którzy mieli tego po prostu dosyć.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-03-31 21:00
Od odmowy KRUS wydania decyzji o niepodleganiu ubezpieczeniu należy się odwołać. Zwracam jednak uwagę na to, że nawet ub. KRUS nie podlegając i mają takie zaświadczenie- z uzyskania statusu bezrobotnej wyklucza również bycie "właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej, w rozumieniu przepisów KC o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe".

Jeśli gospodarstwo stanowi współwłasność małżeńską- zdecydowanie pozbawia to możliwości rejestracji w PUP bez względu na niepodleganie ub. KRUS.

Wynika to z art. 2, ust. 1, pkt. 2, ppkt. d) Ustawy o promocji zatrudnienia.

Re: Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do pracy a konsultacja??

wiwan / 2014-03-31 20:46
Tak. Nie musi konsultować, może sam wydać orzeczenie jedynie na podstawie dokumentów już złożonych, ich oceny i swojego badania. Co więcej- na podstawie wspomnianego Rozporządzenia- jest możliwe ograniczenie się przez niego tylko do oceny "papierów"- bez badania ubezpieczonego- jeśli z "papierów" jasno stan zdrowia wynika. Ma to raczej zastosowanie przy całkowitych niezdolnościach do pracy i kolejnych orzeczeniach w stosunku do tej samej osoby.

Re: DG i umowa na czas określony a zasiłek chorobowy

wiwan / 2014-03-31 12:27
Zapłacić CO- wynagrodzenie za pracę, zasiłek chorobowy ? Okres wyczekiwania 30 dni na zasiłek chorobowy tej sprawy nie dotyczy, przecież jest ciągłość ub. chorobowego.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2014-03-31 12:22
Tak. Przecież warunkiem uzyskania renty było trwałe przekazanie gospodarstwa, a sprzedaż jest trwalsza od terminowej dzierżawy. Zbycie będzie bez wpływu na prawo do renty strukturalnej. Oczywiście jednocześnie musi nastąpić rozwiązanie umowy dzierżawy za porozumieniem stron.

Najnowsze wpisy