Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: podatek a prostytucja

wiwan / 2010-12-29 11:54
Jest właśnie tak jak Pani pisze. Nie mają tu zastosowania częste opinie, że państwo zachowałoby się jak stręczyciel. Ma zastosowanie ustawa o PIT, a konkretnie jej art. 2, ust. 1 pkt. 4 -"Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy".

Za takie właśnie uznaje się przychody z prostytucji ( oczywiście mówimy o przychodach osoby prostytucję uprawiającą, nie o przychodach osób korzystających z prostytucji innych- czyli nie o przychodach sutenerów, stręczycieli i kuplerów ).
Np. Naczelny Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 3 lutego 2000 r. (sygn. akt I SA/Gd 1011/99) i szerzej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 927/07) wskazuje, że „przedmiotem prawnie skutecznej umowy w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 4 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogą być zachowania, które ze swej istoty są sprzeczne z prawami przyrody, ustawą, lub zasadami współżycia społecznego i w konsekwencji w ogóle nie mogą być określone w treści ważnej i wywołującej zamierzone skutki umowy. Chodzi więc o czynności, które w żadnych okolicznościach i warunkach, jakie przepisy prawa przewidują dla zawarcia wolnej od wad i korzystającej z ochrony prawnej umowy, nie mogą być przedmiotem stosunku prawnego. Jest to wyłączenie o charakterze przedmiotowym, które polega na tym, iż dana czynność nie może być nawet hipotetycznym przedmiotem stosunku cywilnoprawnego”.( wyrok z 15 lutego 2008 r.).

Zatem- ten dochód jest legalny, ale w Polsce nieopodatkowany.
Niestety w przypadku jego ujawnienia- właśnie poprzez transakcję kupna np. mieszkania i zainteresowania się tą transakcją US- na Pani będzie leżał ciężar przekonania czy wręcz udowodnienia, że nie są to dochody opodatkowaniu podlegające, ale nieujawnione ( czyli np. z pracy na czarno)- a do tego US będzie dążyć, gdyż chętnie obciążyłby je karną stawką 75%, o której ustawa o PIT mówi ( art. 30, ust.1 pkt. 7). oraz grzywną z art. 54 KKS.
Potrzebne będzie np. zeznanie właściciela agencji, klientów, koleżanek " z pracy". Zagraniczność działalności i dochodu to b. komplikuje. Ale też nie ma się co dziwić, bo cały świat przestępczy w razie wpadki określa swój majątek jako dochód z prostytucji właśnie próbując go w ten sposób "zalegalizować". Niestety cierpią na tym legalne, uczciwe, jakkolwiek to dla niektórych brzmi, prostytutki.

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html

Re: Sprawa Kaczyńskiego za pomówienie Kaczmarka - bez pojednania

wiwan / 2010-12-29 20:22

Kolejne posiedzenie pojednawcze (które jest obligatoryjne przy prywatnym procesie o pomówienie) ma się odbyć 19 stycznia.

Skoro obligatoryjne, to może wchodzi w grę i pieniężna kara porządkowa czy wręcz przymusowe doprowadzenie uchylającej się strony :-)

Re: Weterynarz: fajerwerków najbardziej boją się psy

wiwan / 2010-12-29 20:26

"Coś w huku fajerwerków jest nienaturalnego i niepokojącego, zwierzęta autentycznie się go boją. (...) Podobnie reagują w czasie burzy. Możliwe, że fajerwerki im ją przypominają i stąd tak specyficzne zachowanie"

Specyficzne ? Każdy normalny Homo Sapiens również tak reaguje. Czy też ma brać uspokajacze bo tłuszcza się "bawi" ?

Re: Fedak: rząd może ograniczyć przekazywanie środków do OFE

wiwan / 2010-12-29 20:30

Minister przypuszcza, że polski rząd zdecyduje się na to drugie rozwiązanie. "W tym kierunku idą też propozycje Rady Gospodarczej przy premierze" - zauważyła.

A ja zauważę, że jakakolwiek decyzja rządu będzie o tyle dobra, że zakończy ten żenujący, wielomiesięczny spektakl, w którym trzej ministrowie tego samego rządu publicznie wygłaszali diametralnie różne koncepcje zmian w emeryturach. Samo to było skandalem.

Re: Wrocław: Tysiące złotych kar za plakaty wyborcze

wiwan / 2010-12-29 20:35

ZDiUM nałoży na komitety także kary administracyjne za nielegalne naklejanie. Trwa teraz ich obliczanie.

Dlaczego analogicznej procedury nie stosuje się na co dzień w stosunku do klubów sportowych ( plakaty meczowe ), muzycznych ( plakaty koncertowe ), pożyczkodawców, giełd narciarskich itp. itd ?

Re: Policja: odpalajmy fajerwerki z głową

wiwan / 2010-12-29 20:38

odpalajmy fajerwerki z głową

oraz...legalnie- o czym w tej wiadomości ani słowa.
Na ogół jest to zabronione decyzją wojewody w wyznaczone dni w miejscach publicznych. Czego policja skwapliwie nie egzekwuje.

Re: Grabarczyk: trwają rozmowy z zarządami spółek kolejowych

wiwan / 2010-12-29 20:49

...żeby usługa, jaką świadczy kolej, była dobrej jakości - mówił minister infrastruktury.

Warunkiem tego jest przede wszystkim zmiana prawa i zasad oraz wielkości finansowania kolei z budżetu, a nie komunikacji między spółkami.

Re: Jakie pkd dla brukarstwa?????

wiwan / 2010-12-30 11:17
42.11.Z Roboty związane z budową dróg i autostrad

81.30.Z Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni

Re: zwolnienie lekarskie

wiwan / 2010-12-30 11:28
Co do zasady - nie, bo nieobecność pracownika jest usprawiedliwiona- art. 41 KP.

Chyba, że:
1. dochodzi do upadłości, likwidacji firmy- art. 41-1, lub
2. jest to zwolnienie dyscyplinarne - art. 52
3. choroba jest na tyle długa, że wyczerpał się okres ochronny ( 3 lub 6 miesięcy, lub 182 dni, lub 182 dni+3 miesiące) - art. 53.

Kodeks:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
wiwan / 2010-12-30 11:33
Factus est- nie nosi, ale już tego tutaj nie prostuje :-).
Jakoś tak panie na forum mają chyba z obsadą "Przeminęło z wiatrem" nieodparte skojarzenie.....

Re: Jaka forma rozliczeń

wiwan / 2011-01-03 11:05
Dochód, czy przychód- bo jeśli dochód to po prostu będzie to działalność charytatywna, po opłaceniu ZUS niewiele zostanie. A forma opodatkowania zależy od rodzaju działalności.
Przy takich założeniach- okresowość i taki przychód najlepiej "sprzedać" ten pomysł na biznes znajomemu, który DG już ma, a Ciebie w sezonie "zatrudni" na umowę- zlecenie lub o dzieło. Gdyż po sezonie musiałbyś swoją DG zawiesić, by nie płacić ZUS. Zawieszenie nie przerywa biegu 24 miesięcy prawa do ulgi w składkach społecznych.

O podatkach tu:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;podatek;jaka;ksiegowosc,187,0,210363.html#
wiwan / 2011-01-03 11:31
Co do zasady Kodeks Pracy nie ogranicza "długości" umowy na czas określony- mogła być taka zawarta ( art. 25 KP)
Jedynie gdyby udowodnić, że jej celem było obejście prawa pracy można by doprowadzić do przekwalifikowania jej na umowę na czas nieokreślony w drodze art. 18 KP.
Tylko niby co można by obejść tak długą umową- przecież nie art. 25-1 KP. Jedynie umowa taka daje większą łatwość jej wypowiedzenia- krótszy okres.

Kodeks:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy

Re: Umowa zlecenie bez NIPu?

wiwan / 2011-01-03 11:57
To, czy jesteś uczniem, czy nie ma wpływ na składki ZUS, nie na podatki.
Natomiast płatnik ( zleceniodawca ) nie może odprowadzać zaliczki podatkowej bez NIP- co więcej, gdybyś NIP nie posiadała- miałby on obowiązek pośredniczyć w uzyskaniu NIP przez Ciebie.
Nawet chyba ( sam tego nie robiłem ) nie ma możliwości zidentyfikowania zaliczki bez NIP.
Na pewno umowa powinna być opodatkowana, więc masz otrzymywać mniej niż 9/ zł. za godzinę. Domagaj się stosowania NIP przez zleceniodawcę.

Re: Policjant i OFE

wiwan / 2011-01-03 12:51
Obecny ( co jak wiemy jest kruche ) stan prawny jest taki, że odzyskać składek ani narosłego kapitału- nie, natomiast okresy ZUS-owe zaliczyć do wysługi emerytalnej- ( art. 16 ust. 1 USTAWY z dnia 18 lutego 1994 r.
o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji....", czyli podwyższyć emeryturę mundurową.
W momencie Twojego przejścia na swoją emeryturę mundurową, zakład emerytalny MSWiA zawiadamia OFE, umowa jest rozwiązana, kapitał z OFE jest przekazywany z powrotem do ZUS, a ten przekazuje go do budżetu państwa.
Reguluje to art 111a USTAWY z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,008,67.html

Re: Sprzedaż działki i przekazanie pieniędzy synom

wiwan / 2011-01-03 13:42
1. Teść nie będzie podlegał podatkowi dochodowemu od tej sprzedaży, synowie przy zachowaniu formalności zgłoszenia- podatku od darowizny.
2. Czasem US uznają darowiznę na konto wspólne jako darowiznę dla obojga posiadaczy. Dla spokoju można założyć osobne konto, lub spisać umowę darowizny ojciec- syn, co wykluczy interpretację, że obdarowaną jest również jego żona, co wiązałoby się zapłatą przez nią podatku od darowizny.
3. Sposób wydatkowania pieniędzy z darowizny jest dowolny, chyba że darczyńca w umowie darowizny zaznaczy inaczej, czyli wskaże np. konkretny cel .
4. Dom wybudowany na działce będzie formalnie należał do tego, czyja jest działka. Czyli nawet w całości sfinansowany i wybudowany przez męża będzie własnością, żony jeśli to ona była właścicielką działki. Można to "wyprostować" darowizną. Oczywiście, jeśli działka była nabyta już w małżeństwie i nie z/ do majątku odrębnego żony to stanowi wspólność małżeńską, i darowizna jest bezsensowna.

Najnowsze wpisy