Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

wiwan / 2011-12-26 21:57
ROZPORZĄDZENIA
RADY MINISTRÓW

z dnia 30 kwietnia 2004 r.

w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy
finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem
rozwoju obszarów wiejskich.
mówi w art. 7, ust. 1 pkt 1b o osobie, która "posiada kwalifikacje zawodowe przydatne do prowadzenia działalności rolniczej".
w ust 2 to doprecyzowuje jest to osoba, która"

"1) wykształcenie rolnicze średnie lub wyższe;

2) wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe lub tytuł kwalifikacyjny w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i co najmniej 3-letni okres pracy w gospodarstwie rolnym;

3) wykształcenie średnie lub wyższe na kierunku innym niż rolniczy i co najmniej 3-letni okres pracy w gospodarstwie rolnym;

4) wykształcenie wyższe na kierunku innym niż rolniczy i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem;

5) wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i co najmniej 5-letni okres pracy w gospodarstwie rolnym.

Najszybciej i najprościej wszystko wskazuje na:

studia podyplomowe rolnicze.

Re: podwójne składki ZUS i KRUS

wiwan / 2011-12-27 12:15
Nie- upłynął przecież okres przedawnienia roszczenia w stosunku do KRUS, ZUS zresztą też.

Chyba nie ma też sensu szukania teraz winnego tej podwójności- bo raczej również pod rządami poprzednich ustaw ubezpieczeniowych niż obecnie- taki obowiązek informacyjny leżał po stronie ubezpieczonego.

Ps. w podwójnym ubezpieczeniu musiała być Pani dłużej- również przed macierzyńskim- u jakiegoś pracodawcy.

Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

wiwan / 2011-12-27 12:25
Rozumiem, że proces jednak jeszcze się nie odbył, info o KRS pochodzi z procedury składania pozwu.
1. fakt ubezpieczenia najlepiej sprawdzić w ZUS, bo nawet istniejąca firma może ubezpieczonego po prostu wyrejestrować.
2. wniosek o u. wychowawczy złożyć tak, jakby całej afery nie było- do kadr firmy. Kodeksowo min. 2 tygodnie przed datą jego rozpoczęcia.
3. info o istnieniu firmy jest podstawą do modyfikacji pozwu do SP tj. uzupełnienia go o żądania związane z nieprawnym wypowiedzeniem umowy o pracę- czyli np. do pracy przywróceniem.
Jak widać pkt. 3 jest w sprzeczności z pkt. 2, ale sytuacja jest rzeczywiście skomplikowana.

Re: ile kosztuje sprorzadzenie testamentu?

wiwan / 2011-12-27 12:28
Taksa notarialna (ustawowa) zawiera limit górny takiej opłaty:

-do 50 zł,

a jeżeli testament zawiera zapis, polecenie lub pozbawia uprawnionego prawa do zachowku - do 150 zł.

Re: podwójne składki ZUS i KRUS

wiwan / 2011-12-27 12:41
Nie miałem na myśli nic ponadto, że w przypadku przedawnienia w stosunku do ZUS termin był identyczny.

Re: zus składki 2012

wiwan / 2011-12-27 12:51
Spokojnie w sensie niemartwienia się o firmę- owszem, bez zaufanych pracowników- nie.
W sensie zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego- nie ma żadnych przeciwwskazań. Wystarczy do u. chorobowego przystąpić i odczekać okres wyczekiwania na prawo do świadczeń, który też nie zawsze występuje.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-12-27 21:11
Tak, jeśli siostra w wieku 18 lat do renty była uprawniona.
Warunkiem wdowy, o którym mówimy jest ukończenie 50 lat nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania dziecka do renty uprawnionego.
A zaprzestaje wychowywać takie dziecko, gdy osiąga ono 18 lat lub WCZEŚNIEJ, gdy zaprzestaje ono nauki.

Re: Umowa na czas określony a ustawa antykryzysowa

wiwan / 2011-12-27 21:58
Nie. Nie ma podstaw do takiego pozwu. Umowa ta zaczęła się przed wejściem ustawy w życie, a kończy po czasie jej stosowania. Limit 24 miesięcy NIE ma więc zastosowania do tej Pani umowy.

Była ona drugą umową w sekwencji z art.25'1 KP, więc mogła być umową czasową, na dowolny czas.
Trzeba jednak pamiętać, iż zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego wieloletnie umowy zawarte na czas określony mogą być uznane przez sąd za umowy na czas nieokreślony, jeśli nie uzasadnia tego zadanie określone w czasie, do którego wykonania pracownik został zatrudniony oraz interes obu stron stosunku pracy (wyrok SN z 25 października 2007 r., sygn. II PK 49/07).

Ale jest to już kwestia niezależna od ustawy antykryzysowej.

Re: od kiedy rozliczenie podatkowe?

wiwan / 2011-12-28 11:21
Przepisy mówią o tym DO kiedy. Czyli za rok 2011 PIT 37/36 do 30 kwietnia.
Nie ma zdaje się przepisu zabraniającego dokonania tego wcześniej niż przed końcem roku, czyli np. w grudniu. Oczywiście tylko wtedy, gdy podatnik ma wszystkie potrzebne dane i pewność, że już w tym roku nie będzie miał dochodu, ani nie zmienią się jego uprawnienia do ulgi z której zamierza skorzystać. W przeciwnym razie czekają go korekty.
Ale w praktyce przecież PIT 11 od płatnika może pojawić się zgodnie z prawem nawet 29 lutego 2012. W przypadku zmiennych wynagrodzeń, pełnego oskładkowania wynagrodzenia trudno jest wypełnić np. PIT 37 bez PIT-11.

Re: spotkanie autorskie

wiwan / 2011-12-28 11:33
W kwestii kosztów- to zależy od rodzaju spotkania. Jeśli będzie ono improwizowane- tj. pisarz będzie odpowiadał na pytania zebranych- koszty 20%. Jeśli będzie przebiegało wg. jego scenariusza, będzie połączone z odczytywaniem przez niego fragmentów swoich utworów, wygłoszeniem prelekcji i np. porad dla stawiających pierwsze kroki pisarskie- koszty 50%.

Odpowiednio też, choć mniej rygorystycznie w tym 1 przypadku raczej zlecenie, w tym drugim- raczej dzieło.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-12-29 16:44
Niestety- jak napisałem wyżej- zeznania świadka nie mogą być dowodem na to, że praca odbywała się w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Mogą być dowodem na to, że w ogóle Pan pracował. Czyli mogą potwierdzić jedynie samo istnienie okresu składkowego- a to ma Pan potwierdzone.

Inne ograniczenia są takie, że świadków powinno być dwu, i że zeznania świadków mogą jednak dotyczyć tylko okresów zatrudnienia przypadających przed dniem 15 listopada 1991 r.lub okresy zatrudnienia osób, których dokumenty uległy zniszczeniu na skutek powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r.

W Pana przypadku dalsze "powalczenie" o wcześniejszą emeryturę dotyczy raczej ww archiwów lub następcy prawnego pracodawcy.

Re: Umowa na czas określony a ustawa antykryzysowa

wiwan / 2011-12-29 16:50
Nie można, bo przecież do końca roku nie przekroczy ona 24 miesięcy trwania. Będzie ona pierwszą z sekwencji umów, w której zastosowanie będzie miał limit liczby umów, anie ich łącznego czasu trwania.

Zresztą wynika to z art. 34 ust. 2 Ustawy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-12-29 23:41
Odrzucenie spadku jest kwestią zupełnie niezależną od prawa do renty rodzinnej. Jeśli zmarły spełnił warunki ubezpieczeniowe z art. 57 i 58 ustawy emerytalnej - matka i siostra są uprawnione do renty rodzinnej po nim. We dwie otrzymają 90% świadczenia, sama siostra otrzymałaby 85%. Po jej 16 urodzinach dla dalszego prawa do r.rodzinnej konieczne będzie kontynuowanie nauki/studiów.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-12-30 10:49
To zależy od tego, czy w tamtym czasie podlegał Pan czeskim ubezpieczeniom społecznym (tamtejszemu ZUS-owi). Przyznam, że nie wiem jakie były wtedy uregulowania. Obecnie jest tak, że pracownik wysłany przez polską firmę może podlegać ZUS-owi tylko przez 12 miesięcy. Potem obligatoryjnie, a wcześniej wg. decyzji pracodawcy podlega ubezpieczeniom kraju pracy.
Teraz rozumiem, że pracuje Pan w Czechach już na własną rękę.
Tak, czy inaczej obowiązuje "wspólnotowa koordynacja rent i emerytur".
Sprowadza się ona do tego, że osoba posiadająca okresy ubezpieczenia w przynajmniej 2 krajach Unii lub w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub w Szwajcarii do okresów ubezpieczenia potrzebnych do świadczenia w jednym kraju, może zaliczyć okresy ubezpieczenia w drugim. I odwrotnie. Nie może jednak wliczyć zarobków z drugiego kraju do zarobków mających wpływ na wysokość świadczenia. I na koniec, na mocy tego porozumienia emerytura z jednego kraju może być wysyłana na konto w drugim.

W Pana przypadku oznaczałoby to, że lata pracy w Polsce byłyby zaliczone do czeskiej emerytury, a czeskie do polskiej jako okresy składkowe- ale przy wykazywaniu zarobków ( z 10 lat kolejnych, lub 20 dowolnych) na potrzeby polskiej emerytury lata czeskie są pomijane.

Innymi słowy- lata składkowe się sumują bez względu na kraj ich zaliczenia, ale zarobki z kraju obcego są bez wpływu na wysokość świadczenia.
Czyli za miesiąc przechodzi Pan na czeską emeryturę, wyliczoną tylko z czeskich zarobków/składek ale z sumy lat pracy w Czechach i Polsce, a za 3 lata na emeryturę polską, liczoną z polskich zarobków/składek, ale uwzględniającą sumę lat ubezpieczenia polskiego i czeskiego.
I jedna z nich jest przesyłana do kraju aktualnego Pana pobytu.

Dla koordynacji z Republiką Czeską jest wyznaczony :

Oddział ZUS w Nowym Sączu
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Węgierska 11
33-300 Nowy Sącz
telefony:
+48 (18) 449 84 06 do 13
+48 (18) 449 84 15 do 70

Udzielą dużo więcej informacji.

Re: Minister pracy ustalił limity składek ZUS w 2012 roku

wiwan / 2011-12-30 10:59
Bo ubezpieczenie rentowe swoim charakterem jest dużo bliższe ubezpieczeniu chorobowemu i ma inne zadanie.
Gdyby było zaliczane wg. Pani pomysłu jego stawka z obecnych 6%, a od lutego 8% musiałaby poszybować pewnie dwukrotnie do góry.

I tak dobrze, że ewentualna renta jest wyliczana jednak z zarobków.

Składka zdrowotna np. w ogóle nie przekłada się na zakres świadczeń i dobrze zarabiający singiel uzyskuje z tego ubezpieczenia tyle samo, co każde z 8 dzieci bezrobotnego, którego symboliczna składka jest płacona ...z podatków ww. singla. Przerysowane, ale oddaje ideę.

Najnowsze wpisy