Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

rozdzielnosc majatkowa a prawo do emerytury zmarlego wspolmalzonka

wiwan / 2011-02-07 22:08
Przede wszystkim- nie ma w ogóle możliwości pobierania emerytury zmarłego bez względu na ustrój majątkowy pomiędzy nimi.
Jest kwestia pobierania renty rodzinnej przez wdowę/ wdowca z tytułu śmierci małżonka, czyli w ww przypadku świadczenia w wysokości 85% emerytury zmarłego ZAMIAST swojej emerytury.

Ustawa mówi o takim prawie dla małżonka pozostającego we wspólności małżeńskiej ( art. 70 ust. 3, ale tej wspólności nie definiuje. I zajmowały się tym nawet sądy.
"Rozpatrujący sprawę skład rozszerzony Sądu Najwyższego uznał, że przez „wspólność małżeńską” należy rozumieć przede wszystkim wspólnotę faktyczną – podobnie jak to rozumiały składy orzekające Sądu Najwyższego w przedstawionych wyżej wczesnych orzeczeniach z 1997 r. i 2000 r. Termin ten należy rozpatrywać w kontekście celu, jaki ma spełniać renta rodzinna. Celem tym jest przede wszystkim utrzymanie wdowy i innych członków rodziny, z którymi zmarły był związany. Dlatego „wspólność małżeńska” to coś więcej niż wyłącznie wspólność majątkowa.

Należy jednak przyjąć, że zawarcie małżeństwa oznacza domniemanie istnienia wspólności małżeńskiej. W praktyce organ rentowy (ZUS), w razie sporu o przyznanie renty rodzinnej, powinien przedstawić dowody obalające to domniemanie.
Innymi słowy Środkiem dowodowym stwierdzającym istnienie wspólności małżeńskiej jest oświadczenie wdowy/wdowca o zachowaniu jednej z więzi: duchowej, materialnej lub fizycznej.

Dla zachowania wspólności małżeńskiej powinny być zachowane zasadniczo wszystkie trzy wyżej podane elementy. Jednakże ustanie jednego z tych elementów nie przerywa wspólności, jeżeli nastąpiło to z okoliczności niezależnych od małżonków lub ich zgodnej woli uzasadnionej okolicznościami życiowymi. Uważa się zatem, że istniała wspólność małżeńska, jeżeli została zachowana chociażby jedna z wyżej wymienionych więzi, tj. duchowa, fizyczna lub materialna. Przeprowadzona więc notarialnie rozdzielność majątkowa, przy zachowaniu między małżonkami pozostałych więzi - pozostaje bez wpływu na prawo do renty rodzinnej.
Zatem- rozdzielność prawa do r.r. dla wdowy nie wyklucza.

Ustawa :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html

Uchwała SN:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,iii,uzp,3,06,7828,orzeczenie.html

Re: wypłata emerytury po wyroku sądu

wiwan / 2012-03-26 21:04
Zacznijmy od tego, że ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji już pomyślnej w kwestii tego spornego świadczenia od uprawomocnienia wyroku. A pieniądze będą w terminie z decyzji. Może być decyzja z 1 kwietnia, ale z datą wypłat 25 dnia miesiąca.
Po drugie uprawomocnienie następuje
po 7 dniach od ogłoszenia, gdy strony nie składają wniosku o uzasadnienie, po 14 dniach od dostarczenia uzasadnienia, gdy nie wnoszą apelacji.
Ale jeśli była apelacja ZUS- powyższe terminy liczy się od ogłoszenia wyroku w drugiej instancji....

Prawdopodobnie więc ZUS złożył apelację....
Nie mam pojęcia, czy drugą stronę o tym fakcie się zawiadamia....

Re: od kiedy mozna skladac wniosek o emeryture?

wiwan / 2012-05-30 12:06
Prawda.
Art. 118, ust.1 USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Re: Ulga prorodzinna - czy małżonkowie mogą rozliczyć sie osobno i skorzystac z ulgi?

wiwan / 2013-03-11 13:00
Jeśli w trakcie roku podatkowego nie doszło do zmiany władzy rodzicielskiej czy innych kwestii uprawniających do skorzystania z ulgi, to podział ulgi pomiędzy rodziców jest dowolny.
Co wynika z art.27 f, ust. 4 ustawy o PIT.

Re: orzeczenie o niepełnosprawności stopie lekki-jakie korzyści dla...

wiwan / 2013-07-17 10:57
Ma korzyści również w przypadku st. lekkiego.

Chodzi o
- wliczanie takiego pracownika do wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a ten wynosząc min. 6% zwalnia pracodawcę zatrudniającego min. 25 osób (w przeliczeniu na pełne etaty) z obowiązku wpłat na PFRON- art. 21
- zwrot kosztów adaptacji pomieszczenia, stanowiska pracy, zakupu oprogramowania i badań lekarskich w celu ustalenia ww potrzeb, jeśli zatrudni na min. 36 miesięcy niepełnosprawnego skierowanego przez PUP, lub pracownika, u którego niepełnosprawność powstała w czasie zatrudnienia u tego pracodawcy, ale bez winy polegającej na uchybieniu przepisom prawa pracy, BHP przez obie strony- z art. 26
- dofinansowanie wynagrodzenia pracownika, tyle że dla tego st. niepełnosprawności dużo niższe (60% min. wynagrodzenia)- o ile pracodawca duży ( ww 25 etatów ) osiąga ów wskaźnik 6% zatrudnienia- z art. 26 a
- zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy, jeśli zatrudni niepełnosprawnego z PUP- na min. 36 miesięcy- z art. 26 e


Przytoczono zapisy USTAWA
z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu
osób niepełnosprawnych.

Ps. Pani też ma ustawową korzyść- z art.17 ww ustawy dodatkową (15 min) płatną przerwę w pracy na gimnastykę.

Oraz- tu już korzystność jest subiektywna:

brak możliwości zatrudnienia w porze nocnej i nadgodzinach z art. 155 ww ustawy.

Re: Na jakim formularzu rozliczyć PIT-11 i PIT-8C?

wiwan / 2014-02-28 11:34
PIT 37

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2014-05-09 15:58
Tak. To uniwersalny wniosek emerytalny ZUS-RP 1E

Re: Skąd wziąć PITy z poprzednich lat ?

wiwan / 2014-12-01 10:35
Ze swego US, na wniosek, na podstawie art. 178 Ordynacji.

Ale niestety odpłatnie- 5 zł za stronę.

Re: Fundusze unijne. Wydaliśmy ponad 332 mld zł w perspektywie na lata 2007-2013

wiwan / 2015-04-08 13:58
Prawdę taką jak ty ? Proszę bardzo: rozkradziono 138% tych pieniędzy, a 79% zmarnowano. No i 320% wysłano do Izraela. Zadowolona ?

Re: Zmiany w prawie spadkowym, wraca zapis windykacyjny

wiwan / 2010-04-14 12:32
Już na podstawie samego Money'owego forum prawnego i podatkowego można stwierdzić, że ta trzecia forma przekazania majątku jest bardzo oczekiwana przez obywateli. Zwłaszcza w świetle coraz bardziej niestandardowych sytuacji rodzinnych.

Re: Jarosław Kaczyński o tragedii pod Smoleńskiem

wiwan / 2010-05-27 12:02

Zdecydowanie odrzucił spekulacje mediów, by jego brat polecił pilotom lądować...

O ile mi wiadomo nie było go na pokładzie, skrzynki nieujawnione, więc trochę za wcześnie na to odrzucenie.
Ale bardziej zwraca moją uwagę już drugie w tej kampanii posłużenie się osobą pani Kaczyńskiej (matki) w celu ocieplenia wizerunku Jarosława. Przerwał umówiony wywiad, by jechać do szpitala, mimo, że żadnej zmiany stanu zdrowia nie było...
Wzruszające....
wiwan / 2010-06-21 14:13
Obecnie firmy, w związku z ustawą antykryzysową, mogą zawrzeć z pracownikiem dowolną liczbę umów na czas określony, ale na czas nie dłuższy niż łącznie 24 miesiące. Przy czym za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony. Zasada ta nie dotyczy umów zawartych przed dniem 22 sierpnia 2009 r., których termin rozwiązania przypada po dniu 31 grudnia 2011 r., w tym umów trwających już dłuższy czas.

Re: Włochy: Andrzej Wajda: Kaczyński pozostaje niebezpieczny

wiwan / 2010-07-06 10:30
Trochę Wajda mnie zdumiewa ostatnimi czasy. Z jednej strony coraz bardziej wpisywał się w ten narodowo- nadęty nurt w swojej twórczości i wypowiedziach, porządniał do tego stopnia, że ocenzurował własne arcydzieło, a z drugiej ta kontra wobec J. Kaczyńskiego.
Nie, żebym się z nią nie zgadzał, ale ta niekonsekwencja jest zastanawiająca.

Re: Abp Głódź: naród oczekuje godnego pomnika

wiwan / 2010-08-15 19:24

Dlatego naród oczekuje narodowego pomnika, godnego pomnika w godnym miejscu w stolicy. Pragnienie narodu trzeba odczytywać, nie kluczyć, nie zwlekać. Trzeba przyłożyć ucho do duszy narodu i wsłuchiwać się, jak bije jego serce.

A ja twierdzę, że naród nie oczekuje. Więc może przestańmy z tymi kategorycznymi nadętymi stwierdzeniami, albo rzeczywiście "przyłóżmy ucho" i ....rozpiszmy referendum.
wiwan / 2010-09-13 12:04
W jego świadectwie pracy. Pracodawca miał wręcz obowiązek wpisać w nie prawdziwą przyczynę ustania stosunku pracy.Zakres treści świadectwa pracy jest określony ustawowo- wynika z przepisów Kodeksu pracy (art. 97 § 2) oraz rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 ze zm).
Kodeks:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy

Najnowsze wpisy