Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: zamiana wcześniejszej emerytury na zwykłą

wiwan / 2013-01-09 13:03
1. tak, taki (105,18%) był wskaźnik waloryzacji 2011, czyli o tyle (5,18) wzrósł w czerwcu 2011 stan składek ( i KP ) zewidencjonowany na dzień 31 stycznia 2011 r.

2. waloryzacja dotychczasowego świadczenia nie wpływa na wyliczenie nowego. Nowe nie jest liczone ze starego, termin i wskaźnik waloryzacji składek (i KP) jest inny niż waloryzacji świadczeń już wypłacanych. znaczenie ma termin obliczenia wysokości nowego świadczenia.

3.
przy ustalaniu wysokości emerytury kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, jest waloryzowana kwartalnie. W przypadku ustalania wysokości emerytury:

w pierwszym kwartale danego roku - ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za trzeci kwartał poprzedniego roku;

Zresztą ZUS to wyłożył na swojej WWW:

http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=3416

Re: Urlopy 2013

wiwan / 2013-01-09 13:19
Było niedawno:

http://www.money.pl/forum/dlugie-weekendy-2013-t3440783.html

choć wystarczy zwykły kalendarz 2013 roku.

Re: jak wybrać OFE?

wiwan / 2013-01-09 17:20
Nie fantazjować.

Każdy ubezpieczony wylosowany dostaje zawiadomienie z ZUS o tym fakcie ORAZ potwierdzenie z OFE.
Każdy członek OFE raz w roku dostaje z OFE raport o przesłanych z ZUS składkach.

NIE sposób po 3 latach nie wiedzieć takiej rzeczy.

Natomiast ubezpieczeni z amnezją i spalonym archiwum domowym powyższą kwestię mogą ustalić w ZUS :-))))))))

Zmiana OFE jest oczywiście możliwa i prosta- po prostu należy podpisać umowę z nowym towarzystwem. Nie ma już za to opłat ani obowiązku zawiadamiania towarzystwa dotychczasowego.

Re: Praca a renta

wiwan / 2013-01-10 13:10
Jest taka możliwość ( zawieszenia wypłaty świadczenia ) na podstawie art. 103, par. 3 Ustawy emerytalnej.

Ale w kontekście dorabiania niewiele to zmienia, bo przekraczanie progu dochodowego powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia, a nie utratę prawa do niego. Wypłata jest wznawiana, po informacji o zaprzestaniu osiągania dochodów. A po roku tak, czy inaczej jest dokonywane szczegółowe rozliczenie- by ostatecznie ustalić czy ktoś komuś (zus- renciście, czy odwrotnie ma coś dopłacić).

Pojawiają się jedynie niuanse tego typu, że jeśli zaświadczenie o dochodach za dany rok będzie rozbite na miesiące kalendarzowe- ZUS ma możliwość dokonania tego rozliczenia zarówno w ujęciu całorocznym, jak i w rozbiciu miesięcznym- i wybrać rozliczenie korzystniejsze dla rencisty. W przypadku miesięcznego - dochód z miesięcy z rentą zawieszoną niekoniecznie musi być przyjęty za te faktyczne miesiące.

Reasumując- finansowego sensu większego to nie ma.
Zdecydowanie inaczej jest w przypadku renty rodzinnej do której uprawnione są min. dwie osoby- wtedy wniosek jednej z nich powoduje "przejście" jej części renty na pozostałych, czyli uchronienie świadczenia przed zmniejszeniem/zawieszeniem.

Wniosek o zawieszenie, jeśli jednak ktoś chce- ZUS RW-73

Re: kiedy na emeryturę pomostową?

wiwan / 2013-01-10 13:28
Chodzi Pani o art. 8 Ustawy o emeryturach pomostowych mówiący o tym, że prace sklasyfikowane w tych pozycjach załącznika umożliwiają to świadczenie już po 10 letnim stażu i w wieku 50 lat (kobiety)
NIE chodzi o op. suwnic. te ww prace to odpowiednio:

-Prace nurka lub kesoniarza, prace w komorach hiperbarycznych
-Prace rybaków morskich
-Prace bezpośrednio przy przetwórstwie materiałów zawierających azbest lub prace rozbiórkowe
związane z ich usuwaniem.

Zatem w zakresie e. pomostowej obowiązują Panią zasady ogólne tj. wiek 55 lat, staż 15 lat oraz wykonywanie tych prac zarówno przed 1999 rokiem jak i po 2008 r.

Re: Świadczenie przed emerytalne czy co dalej mam robić

wiwan / 2013-01-10 13:31
Kobieta mimo wymaganych niższych staży również nie spełni teraz warunku 6 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych ani warunku, by w ostatniej pracy być min. 6 miesięcy przecież.

Re: Świadczenie przed emerytalne czy co dalej mam robić

wiwan / 2013-01-10 14:00
Ma Pani na myśli wcześniejszą emeryturę z tego tytułu.
Byłoby to możliwe tylko w sytuacji, gdy:
- na koniec roku 1998 miała Pani min. 20 lat stażu ubezpieczeniowego
- ostatnim ubezpieczeniem przed 1999 rokiem było ubezpieczenie z tyt. zatrudnienia
- oraz - tu już cytat ze strony ZUS:

'opiekują się dzieckiem, które zostało zaliczone do osób całkowicie niezdolnych do pracy i do samodzielnej egzystencji bez względu na przyczynę chorobową lub zostało zaliczone do osób całkowicie niezdolnych do pracy z powodu stanów chorobowych wymienionych w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się wymagającymi stałej opieki'

czyli osoby te muszą opiekować się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidzka) albo też całkowicie niezdolnym do pracy (dawna II grupa inwalidzka). W pierwszym przypadku nie miał znaczenia rodzaj choroby powodującej niezdolność, w drugim zaś niezdolność do pracy musiała być spowodowana określonymi w rozporządzeniu z dnia 15 maja 1989r. schorzeniami (m.in. dysfunkcją kończyn, niedowładem, porażeniami, upośledzeniem umysłowym lub chorobą psychiczną). W obydwu przypadkach istnieje wymóg, aby niezdolność dziecka istniała od urodzenia lub też powstała przed ukończeniem 18 roku życia. Należy podkreślić, że w przypadku, gdy niezdolność do pracy dziecka została stwierdzona orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS wydanym po dniu 31 grudnia 1998r. powinno ono zawierać stwierdzenie, że niezdolność ta istniała przed 1 stycznia 1999r. oraz istnieje nadal.

Zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka lub też orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stwierdzające u dziecka niezdolność do pracy może być wydane zarówno przed końcem 1999r. jak też i po tej dacie. Jeśli zaświadczenie lekarskie zostało wydane po dniu 31 grudnia 1998r. wymaga się, aby wynikało z niego, że dziecko wymagało opieki przed dniem 1 stycznia 1998r. i nadal wymaga opieki ze względu na jedną z chorób wymienionych w rozporządzeniu z dnia 15 maja 1989r.

Warunek ostatniego ubezpieczenia z zatrudnienia obejmuje również sytuację, gdy Pani pobierała zasiłek dla bezrobotnych,
pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną,
opłacała składkę na ubezpieczenie społeczne (zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25.11.1986r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych),
ośrodek pomocy społecznej opłacał za nią składki na podstawie art. 31b ustawy z dnia 29.11.1990r. o pomocy społecznej.


Ostatnim warunkiem jest rezygnacja z OFE.

Re: Druk RMUA 2012/2013 - wzór

wiwan / 2013-01-10 15:00
Wprowadzenie e-WUŚ niczego nie zmieniło w zasadach wydawania RMUA zawartych w art. 41, ust. 8 do 13 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Tyle, że obecnie rzadziej ubezpieczeni będą zgłaszać do płatnika żądanie wydania raportów miesięcznych, bo na ogół czynili to ze względu na poświadczanie ub. zdrowotnego przed wizytą u lekarza.

Zatem wyglądają tak samo jak dotąd- przekazywany ubepieczonemu nie ma ustalonego wzoru- może to być kopia RMUA przekazywanego do ZUS, może być dokument o podobnej treści wygenerowany np. z płatnika, czy innego programu kadrowo-płacowego.

Obowiązujący jest wzór RMUA przekazywanego przez płatnika do ZUS

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,2009,186,1444.html

Re: RMUA 2013

wiwan / 2013-01-11 10:45
Zacznijmy od tego, że przecież od roku płatnik wydaje rapor miesięczny tylko na wniosek ubezpieczonego. Przy braku takiego wniosku wystawia zbiorczy raport roczny ( z rozbiciem na miesiące ) do końca lutego następnego roku.

Zatem bez Pana inicjatywy raport za styczeń 2013 uzyska Pan do końca lutego 2014 r. jako pozycję w raporcie za 2013 r.

Jeśli z żądaniem Pan wystąpi/wystąpił- raport może być wystawiony po odprowadzeniu składek. ZUS-owy termin ich odprowadzenia to zasadniczo 15 dzień miesiąca. Tylko jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe obowiązuje termin 5 dnia miesiąca.

Zatem zgodnie z prawem raport może być najwcześniej 15 stycznia i obejmować oczywiście składki od wynagrodzenia wypłaconego w grudniu.

Re: Umowy o dzielo w 2013

wiwan / 2013-01-11 11:00
Limit KUP ( 42.764 zł )umożliwiający stosowanie 50% stawkę KUP dotyczy KUP z różnych źródeł (np. dzieło, etat) ale tylko z tytułów:

przeniesienia prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
- opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
- praw autorskich oraz praw pokrewnych przez artystów wykonawców, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

Czyli tych zdefiniowanych w art.22, ust. 9 ustawy o PIT.

np. jest możliwa sytuacja, gdy ze stosunku pracy część wynagrodzenia podlega 50% KUP, a część normalnym zryczałtowanym
i nie każde dzieło ma 50% KUP.

Tu dokładna zmiana - nowela ustawy o PIT i kluczowy nowy ust. 9a art.22:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;24;pazdziernika,dziennik,ustaw,2012,000,1278.html

Re: 1 umowa: jedna rata 2012, druga rata 2013 - co ma być w pit-11?

wiwan / 2013-01-11 11:07
Ta druga opcja. PIT 11 obejmuje dochody faktycznie uzyskane w danym roku kalendarzowym, takowe też rozlicza się w PIT 37,36 itd.

Ustawa określa je jako "wypłacone lub (pozo)stawione do dyspozycji w roku kalendarzowym".

Re: waloryzacja dodatku dla 100-latka

wiwan / 2013-01-11 12:46
NIE. Dodatek nie jest waloryzowany tak jak świadczenia, ale ustalany ponownie od marca (czyli ten sam termin). Dodatek ten jest równy kwocie bazowej, a ta zmienia się od 1 marca każdego roku i wynosi zgodnie z art. 19 ustawy emerytalnej tyle, ile przeciętne wynagrodzenie pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, w poprzednim roku kalendarzowym.

Danych się jeszcze GUS/ZUS nie ogłosił (przewidziany termin to 18 stycznia) więc nie wiadomo, czy oznaczać będzie to zmianę dodatku in plus.

Re: Emerytura pomostowa, działalność gosp. i ZUS

wiwan / 2013-01-11 13:00
Na zdrowotne Pan ma.
--------------------

Na społeczne dobrowolne z DG - art. 9, ust. 5,
Na obowiązek wypadkowych, jeśli są społeczne- art. 12.
na zniżkę podstawy u. społecznych przez 24 mc- art. 18a

USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych

Re: praca w szczególnych warunkach

wiwan / 2013-01-11 13:39
Pomocnik to funkcja, a nie stanowisko.
Ważna jest ciągła praca w wysokiej temperaturze- czyli w ciągłym kontakcie z piecem piekarniczym.
Wykaz stanowisk spełniających te warunki jest w starszych przepisach resortowych.
Np. w Załączniku nr 1
do uchwały nr XXVIII/193/84
Zarządu CENTRALNEGO ZWIĄZKU ROLNICZYCH SPÓŁDZIELNI PRODUKCYJNYCH z 15 marca 1984 r.

który wymienia tu:
1. podawacz i odbieracz pieczywa na blachach z pieca
2. odbieracz listków waflowych z pieca (odbiór ręczny.

O tym, że nie ma tu automatycznego uznawania pracy w war. szczególnych świadczy ten wyrok, dotyczy też prac przy wypieku:

Wyrok SN z 12.7.2011 r. sygnatura II UK 2/11

Re: waloryzacja dodatku dla 100-latka

wiwan / 2013-01-11 13:56
Z urzędu, czyli bez wniosku, tak zresztą jak ów dodatek Zakład przyznał.
No i niestety niekoniecznie dotyczy to tylko wzrostu dodatku. Ale od 1999 r. tylko raz - w 2004 r. kw. bazowa zmalała w stosunku do zeszłorocznej.

Najnowsze wpisy