Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jak zostać agentem ubezpieczeniowym

wiwan / 2013-06-25 10:26
Na początek- to co JUŻ na ten temat na forum napisano:

http://www.money.pl/forum/praca-agenta-ubezpieczeniowego-t234869.html

http://www.money.pl/forum/prosze-o-pomoc-w-sprawie-pracy-agenta-ubezpieczeniowego-t135856.html?_rfr=1

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-06-25 10:37
Dość dziwne pytanie na 25 lat przed uzyskaniem powszechnego (wg. obecnego stanu prawnego) wieku emerytalnego.

No chyba, że pytanie jest o emeryturę TERAZ. Jeśli tak- to oczywiście nie ma o tym mowy.
Jeśli pytanie jest o hipotetyczną sytuację, że więcej Pani do pracy nie pójdzie, nie uzyska nowych okresów składkowych- TAK. Będzie prawo do emerytury w wieku powszechnym- dla Pani 66 lat i 5 do 8 miesięcy (w zależności od kwartału urodzin) ale BEZ gwarancji e. minimalnej.
Nie będzie prawa do emerytury częściowej w wieku 62 lat.

Do uzyskania gwarancji e. minimalnej potrzebne będzie zwiększenie stażu ubezpieczeniowego do 25 lat. Do prawa do e. częściowej- do 35 lat. Więc fizycznie Pani nie zdąży, chyba że poza 10 latami pracy ma Pani liczne okresy nieskładkowe.

Zawsze jednak w stażu ubezpieczeniowym okresy nieskładkowe nie mogą być przyjęte w wymiarze wyższym niż 1/3 okresów składkowych. Czyli obecnie mając np. studia wyższe- 5 lat nieskładkowych, może być uwzględnione z nich tylko 3 lata i 4 miesiące.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-06-25 11:09
No więc tak jak napisałem- bez e. częściowej i bez gwarancji minimalnej wysokości e. powszechnej.

Ps. Zajmowanie się dziećmi w ramach zasiłku macierzyńskiego i urlopu wychowawczego stanowi okres składkowy. Składki emerytalna i rentowa są odprowadzane z budżetu państwa. Nie jest nimi obciążony wypłacany zasiłek, a na wychowawczym nie przeszkadza temu brak wynagrodzenia/zasiłku.

Re: jak przelicza się emeryturę

wiwan / 2013-06-25 11:39
Zgodnie z art. 109, ust. 2 Ustawy emerytalnej wnioskujący emeryt korzysta z gwarancji wypłaty świadczenia w dotychczasowej wysokości, jeśli przeliczenie da niższą wysokość świadczenia.
Będzie tak z urzędu.

Zwracam ponownie w tym wątku uwagę, na to że często przeliczenie mylone jest z ustaleniem prawa do nowego świadczenia tj. przejściem z e. wcześniejszą na e. powszechną. Tu nowa niższa wysokość świadczenia będzie obowiązywała, jeśli ubezpieczony nie wycofa wniosku o nowe świadczenie przed uprawomocnieniem decyzji o jego przyznaniu.

Re: zmiana nazwiska jaki koszt

wiwan / 2013-06-25 11:54
Jest taka możliwość, o nazwisku przyszłych dzieci urodzonych w małżeństwie decyduje się przy zawieraniu tego małżeństwa.
Jeśli małżonkowie przyjmują nazwisko jednego z nich (niekoniecznie męża) takie też nazwisko uzyska dziecko.
Jeśli pozostają przy swoich, wskazują czyje/jakie nazwisko będą nosić dzieci. Wybór dotyczy więc albo nazwiska żony, albo męża albo podwójne.

Brak oświadczenia w tej sytuacji skutkuje defoltowo podwójnym nazwiskiem przyszłego dziecka.

Nazwisko dziecka może być inne niż wg. ww zasad, jeśli rodzice złożą nowe/inne oświadczenie w USC przed sporządzeniem aktu urodzenia ich pierwszego dziecka.

Podstawa- art. 88 i 89 KRO:

http://prawo.money.pl/kodeks/rodzinny-opiekunczy/dzial-ia-rodzice-i-dzieci/rozdzial-ii-stosunki-miedzy-rodzicami-a-dziecmi

Re: dot.wyplat zawieszonych emerytur

wiwan / 2013-06-25 12:03
Bez sądu, na zwykły wniosek do ZUS- wypłata zostanie wznowiona dopiero od miesiąca złożenia wniosku. Czyli na ogólnej zasadzie z art. 129 ustawy.

By się sądzić, należy się od tak uzyskanej decyzji odwołać wskazując na wyrok TK i to, że świadczenie nie zostało wyrównane wstecz tj. za miesiące sprzed złożenia wniosku.

Re: pytanko o sprawy o składki

wiwan / 2013-06-25 13:17
Podatki takie, jakie wynikać będą z wybranej formy opodatkowania. Tylko w przypadku wyboru zasad ogólnych będą na nie miały wpływ podatki płacone z zatrudnienia- po prostu przychody/dochody/zaliczki zostaną połączone w rozliczeniu rocznym (PIT-36). Inna forma- ryczałt, karta, podatek liniowy wpływa na niezależność podatku z DG od podatku z zatrudnienia.

Pomijam niuanse jak odliczanie np. s. zdrowotnej z DG, która nie znalazła pokrycia w podatku z DG w podatku z zatrudnienia.

W związku z tym, że z zatrudnienia uzyskuje Pani przychód nie niższy niż płaca minimalna- ubezpieczenia społeczne z tyt. DG będą dobrowolne. Wynika to z art. 9 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Obowiązkowa będzie tylko s. zdrowotna z tyt. DG.

Re: czy przysługuje zwrot kosztów dojazdu na badanie przez biegłego sądowego

wiwan / 2013-06-25 13:31
Oczywiście zwrot przysługuje, jeśli nie będzie Pani stroną przegraną. Przegrywającym sprawę jest powód, którego żądanie nie zostało uwzględnione, lub pozwany, którego obrona okazała się nieskuteczna.

wniosek- do zamknięcia rozprawy- czyli wraz z pozwem, albo w trakcie procesu.

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-cywilnego/dzial-i-zwrot-kosztow-procesu

i w artykule:

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/postepowanie-przed-sadem/zwolnienie-od-obowiazku-ponoszenia-kosztow-sadowych.html

Re: pytanko o sprawy o składki

wiwan / 2013-06-25 13:43
Coś co jest dobrowolne NIE MUSI być płacone.

ZUS z umów o pracę pozostanie bez zmian, z DG dojdzie tylko s. zdrowotna zatem.

W zakresie podatków odpowiedź niemożliwa, bo:
- nie znamy rodzaju działalności ani jej okoliczności- bo część form opodatkowania będzie wykluczona, wybór zawężony
- nie znamy spodziewanych przychodów/kosztów/ DG

Re: Duży przelew, powiadomienie US

wiwan / 2013-06-25 14:13
Nie do US i nie powyżej 20 tys. zł.

Jasno to wynika zalinkowanych wątków i wskazanej USTAWY
z dnia 16 listopada 2000 r.
o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

a konkretnie jej art. 8, który mówi o równowartości 15 000 EURO i art. 3 i 4 który mówi o Generalnym Inspektorze Informacji Finansowej.

Re: Kodeks pracy-zmiany

wiwan / 2013-06-25 14:32
Przeczytałeś poprzedni wpis i to zalinkowałeś ?
Wątek jest zmianach dotyczących rozliczania czasu pracy.

Zalinkowany 1 artykuł dotyczy zniesienia obowiązku przez pracodawcę zgłaszania do Okręgowego Inspektora Pracy oraz do Inspektora Sanitarnego faktu zatrudnienia pracownika lub innej zmiany miejsca/technologii mogących mieć wpływ na kwestie bezpieczeństwa pracowników.

Zalinkowany 2 artykuł, to oczekiwania przedsiębiorców, które NIE weszły w życie.

Obecnie nowelizacja w zakresie czasu pracy przeszła 1 czytanie w sejmie. Nie przewiduje żadnych 'rachunków firmowych', ale wydłużenie m.in. okresów rozliczeniowych.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-06-26 09:34
TAK, o ile były spełnione inne warunki ustawowe tj. prowadzenie w tym gospodarstwie na własny rachunek działalności rolniczej oraz niepodleganie w tym czasie innemu ubezpieczeniu (ZUS, mundurówka) ani nie posiadanie świadczenia ( renta, emerytura ).

To, że nie przeprowadzono postępowania nie oznacza, że nie zostaliście posiadaczami tego gospodarstwa, a jako rolnika ustawa definiuje posiadacza.
Inaczej byłoby, gdybyście odrzucili spadek na co było pół roku od śmierci matki.

Reasumując- to raczej kwestia prawa cywilnego niż ubezpieczeniowa.

Posiadanie:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/tytul-iv-posiadanie


Spadek- art. 922 i dalsze KC.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-06-26 10:27
Jeśli uzyskiwał Pan wynagrodzenie przynajmniej minimalne to, spełnia Pan warunek uzyskania zasiłku dla bezrobotnych- chodzi o ogólny warunek z art. 71, ust. Ustawy o promocji zatrudnienia, czyli posiadanie w ciągu ostatnich 18 miesięcy min. 365 dni (bez wymogu ciągłości) ubezpieczenia od przynajmniej płacy minimalnej. Czyli wystarczą te 3 miesiące z obecnego zatrudnienia i 9 ostatnich z poprzedniego. U. bezpłatny nie stanowi wtedy przeszkody.

Natomiast niestety nie uzyska Pan świadczenia przedemerytalnego po 6 miesiącach zasiłku dla bezrobotnych.

Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych oprócz warunków wiekowych i stażu ubezpieczeniowego ( które Pan spełnia ) wymaga min. 6 miesięcy zatrudnienia u pracodawcy, który zwalnia.

I jak to w Polsce- zgodnie z przepisami prawa pracy- w czasie u. bezpłatnego zatrudnienie formalnie trwa, nie jest świadczona praca, nie ma wynagrodzenia.

Ale ZUS w swoich interpretacjach i praktyce u. bezpłatnego za zatrudnienie nie uważa, bo nie nie ma w jego czasie ani u. społecznego ani świadczenia ZUS ( zasiłku ). Więc w tym świetle nie był Pan zatrudniony min. 6 miesięcy u ostatniego pracodawcy.

Czyli musiałby się Pan z Zakładem sądzić, tj. odwołać od odmownej decyzji w sprawie św. przedemerytalnego.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-06-26 11:05
Witam Panią !

Umowa z Ukrainą o koordynacji świadczeń jest podpisana, trwa niestety ratyfikowanie itp. procedury. Planowany termin wejścia w życie- 1 stycznia 2014.

Ma więc Pani w tym świetle 2 możliwości.
-1 dopracować do dnia wejścia umowy w życie o złożyć wniosek o polską emeryturę uwzględniającą okresy ubezpieczenia na Ukrainie
-2 złożyć już teraz wniosek o emeryturę polską, ale obecnie dla ZUS Pani ubezpieczenie, praca, składki na Ukrainie nie istnieją. Uzyska więc Pani symboliczne świadczenie, bo polski staż nie pozwoli na skorzystanie z gwarancji emerytury minimalnej. Natomiast dla samego prawa do emerytury polskiej Pani rocznik nie ma wymogu minimalnego stażu, więc owe 7 lat na jej uzyskanie pozwoli.
A NASTĘPNIE, po wejściu umowy w życie złożyć wniosek o przeliczenie emerytury dostarczając dokumenty na potwierdzenie ukraińskich okresów i wskazując te okresy we wniosku.

Tu jeszcze uwaga techniczna- w tej drugiej opcji wnioskując obecnie, przed umową, o emeryturę nie może Pani we wniosku wykazać okresów ukraińskich, bo wniosek ze względów formalnych zostanie odrzucony.

Jest jeszcze kwestia 3, ale tu jest Pani zdana na siebie i samodzielność. Nie znam regulacji emerytalnych ukraińskich, ale być może nie jest przeszkodą dla systemu ukraińskiego to, że jest pani obywatelką polską, że nie mieszka Pani na Ukrainie- może spełnia Pani warunki wieku i stażu (oczywiście tylko ukraińskiego) by uzyskać niezależną od polskiej emeryturę ukraińską. Pozostanie kwestia techniczna jej wypłaty- bo bez umowy o koordynacji nie może być ona przesyłana na polskie konto.

Za parę miesięcy można próbować się dowiadywać o losy umowy pod nieco 'tajnym' telefonem :


Departamencie Rent Zagranicznych, wykonującym w Centrali ZUS zadania instytucji łącznikowej w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych podlegających koordynacji, współpracującym z zagranicznymi instytucjami łącznikowymi państw członkowskich (ul. Senatorska 10, 00-082 Warszawa, tel.: +48 22 826-05-53).

Re: Kontrola PIP w pracy

wiwan / 2013-06-26 11:10
PO CO wklejasz odpowiedź JUŻ w wątku udzieloną, do tego archaiczną.

Telegraficzny i dalekopisowy kontakt z PIP to był w Polsce lata temu.

Najnowsze wpisy