Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: zwolnienie dyscyplinarne a urlop?

wiwan / 2011-08-11 10:59
Tryb rozwiązania stosunku pracy nie ma wpływu na prawo do ekwiwalentu.
Wypłaca się go w dniu rozwiązania za cały niewykorzystany urlop identycznie jakby było to zwykłe wypowiedzenie lub porozumienie stron.

Art.171 kodeksu pracy jest tu jasny:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe/art-171

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-08-11 11:09
Nie pisze Pan o żadnych szczególnych warunkach pracy lub jej charakterze- więc rozumiem, że takich nie ma w historii ubezpieczeniowej ojca- zatem wcześniejsza emerytura z tyt. wyłącznie wieku i stażu ( wcześniejsza e.pracownicza )się nie należy. Mężczyznom z roczników młodszych niż 1948 już ona nie przysługuje. Musi pracować do 65 roku życia.

Chyba, że wcześniej zostanie orzeczona niezdolność do pracy lub zostanie on zwolniony z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy lub z powodu jego likwidacji/niewypłacalności i zarejestruje się w PUP. Wtedy otrzyma odpowiednio rentę lub świadczenie przedemerytalne.

Re: od kiedy przysługuje 26 dni urlopu?

wiwan / 2011-08-11 11:21
Nie 21, ale 26. Dla zwykłych śmiertelników, bo przepisy szczególne/branżowe (np. Karta Nauczyciela ) normują to korzystniej ( 35 dni ).

Chodzi o uzyskanie stażu pracowniczego w wymiarze 10 lat, liczonego co do dnia.
Oprócz okresów zatrudnienia ( na etat ) wlicza się ryczałtowo kilka lat w zależności od rodzaju ukończonej szkoły, ale w przypadku równoczesnej pracy i nauki- tylko jeden z tych okresów.

Poza tymi okresami z KP wlicza się na mocy przepisów szczególnych np. służbę zasadniczą w wojsku, okres zasiłku dla bezrobotnych/stypendium z PUP itp.

Więcej:
http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe

Re: Ustawa o emeryturach i rentach

wiwan / 2011-08-11 12:24
Której ustawy i którego Państwa ?

Ustawodawstwo w tym zakresie mamy od...międzywojnia.
Przed obecną
1.Ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mieliśmy
2.Ustawę z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin oraz Ustawę z dnia 1 lutego 1983 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin.
Wcześniej zaś
3. Ustawę z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin oraz Ustawę z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin.

Zaraz po wojnie natomiast
4.Dekret z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin który zastąpił uregulowania II RP.

I na koniec- rozumiem, że uważasz świadczenia typu renta i emerytura za zbędne, bo bez ww ustaw byłyby one niemożliwe do wypłaty........

Re: ubezpieczenie zdrowotne dzieci

wiwan / 2011-08-11 12:29
Ma zapewnione z mocy ustawy o tymże ubezpieczeniu, ale rodzic/opiekun ma obowiązek je zgłosić do tego ubezpieczenia jako członka rodziny u swojego płatnika składek (np. pracodawcy ) albo sam gdy np. prowadzi DG.

Zgłoszenie członka rodziny w żaden sposób NIE zmienia wysokości stawki ani kwoty składki.
Więc "na własny koszt" brzmi tu niezasadnie.

Szkoła ubezpiecza tylko sieroty, dzieci wychowywane przez osoby nieubezpieczone. Więc to sporadyczna sytuacja.

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2011-08-15 21:02
Nie. Świadczenie to jest wypłacane przez ZUS ze środków Funduszu Pracy, a więc z innego ubezpieczenia niż emerytalne, nie ma to nic wspólnego z OFE.

Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

wiwan / 2011-08-16 10:38
EwidencJONOWANYCH, jeśli już :-).

Wzór /(P-S)x R /- Z
gdzie:
P- przychód brutto
S- zapłacone składki społeczne
R- stawka podatku ryczałtowego
Z- odliczalna od podatku część składki zdrowotnej.

Dla Pani R=8,5%, odliczalna s. zdrowotna to 7,75% podstawy ( cała składka to 9% podstawy ). Zakładam, że korzysta Pani z ulgi w składkach społecznych dla początkujących przedsiębiorców- obniżony ZUS.
Wyliczenie więc wygląda tak:
(1950-123,24)= 1826,76 = po zaokrągleniu 1827.
1827 x 8,5% = 155,30
155,30 - 209,58 co daje kwotę ujemną- zaliczki podatkowej nie odprowadza Pani.

Podobnie dla opcji bez u. chorobowego.

Re: Wynagrodzenie chorobowe a wysokość składek do ZUS

wiwan / 2011-08-16 10:47
1. jest w porządku, bo tak przewiduje ustawa o świadczeniach zdrowotnych i niemal wszystkie przychody jej podlegają. Im mniej wyjątków- tym lepiej, bo prościej. Można dyskutować o wysokości samego 'chorobowego' tj. o tych 80%.
Łatwiej to robić gdy mamy na myśli zasiłek chorobowy z bezosobowego ZUS, dużo trudniej- gdy chodzi o wynagrodzenie chorobowe ( 33 dni w roku ) pokrywane przez pracodawcę- moim zdaniem jest to zbyt duże dla niego obciążenie.
2. zgadzam się co do mnogości składek
a) bezsensowne jest osobne istnienie składki emerytalnej i rentowej podczas gdy nie ma sytuacji by jedna była płacona, a druga nie, albo by były one w innych stawkach niż 19,52% i 6%. Jednocześnie idiotyzmem jest naliczanie emerytur kapitałowych i ewidencjonowanie s. emerytalnej, a liczenie rent- po staremu.
Analogicznie niemal bzdurą jest istnienie s. zdrowotnej w sytuacji gdy jej większość odliczamy od PIT i właściwie nie ma sytuacji, gdy ktoś jest nieubezpieczony. Moim zdanie powinna składka ta zniknąć, u. powinno objąć wszystkich, a stawka PIT ulec po prostu odpowiedniej korekcie ( do ok. 20%). Uniknęlibyśmy ogromnych kosztów naliczania tej składki, odliczania, odprowadzania, ewidencjonowania i dokumentowania ubezpieczenia w placówkach NFZ.

Re: Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

wiwan / 2011-08-16 10:56
Mało szczegółów Pani podała- wiele wskazuje jednak, że firma pożegna się z Panią z przyczyn nie leżących po jej( firmy ) stronie- na skutek wyczerpania przez Panią limitów niezdolności do pracy ( okresów zasiłkowych ). Czyli z art. 53 KP.
Więc odprawa pracownicza się nie należy. Wchodzi w grę odprawa emerytalna lub rentowa jeśli na któreś z tych świadczeń się Pani uda.
O tej drugiej więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/odprawa;emerytalno-rentowa;-;kiedy;przysluguje;pracownikowi,249,0,599545.html

Re: pracodawca nie płaci składek

wiwan / 2011-08-16 11:04
W sumie to mogą być dwie różne sytuacje:
1. nie płaci i w ogóle pracownika do ub. nie zgłosił
2. nie płaci, ale zgłoszenie do ubezpieczeń nastąpiło prawidłowo- jest po prostu narastająca zaległość.

Co nie zmienia faktu, że ma ustawowy ( mocą ustawy o systemie ub. społecznych i ustawy o świadczeniach zdrowotnych ) taki obowiązek jako płatnik.
Należy zawiadomić ZUS i PIP.
Kwestia jeszcze, czy ma Pani spisaną umowę o pracę.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-08-16 11:15
Nie wiem jak z OHP. Jeśli nie jest jednocześnie uczniem- nie ma ulgi ustawowej. Ulgi ustawowe są związane z niepełnosprawnością, renta rodzinna sama z siebie NIE jest takim świadczeniem i ulgi ustawowej w publicznych środkach transportu na mocy
Ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego NIE DAJE.
Owszem w niektórych przypadkach jej otrzymanie zależy od niepełnosprawności, ale to ta niepełnosprawność daje ulgę, a nie sama renta.

Natomiast przewoźnicy stosują jeszcze dodatkowo ulgi samorządowe ( obowiązujące lokalnie ). Tu już miarodajna jest uchwała rady miasta/gminy, musi być na stronie www urzędu i przewoźnika umieszczona.

Re: Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

wiwan / 2011-08-16 11:40
1. Ustawa była wielokrotnie nowelizowana. Solidarny obowiązek podatkowy obciążający obie strony darowizny został zniesiony od 1.01.2007 roku ( poważna nowela z dnia 16 listopada 2006, w tym przedmiotowego art. 5 ).
Obowiązek dotyczy obecnie jedynie obdarowanego.
2.W ww indywidualnej sytuacji będzie Pan co do zasady miał obowiązek podatkowy od kwoty 18000-9637 zł.
Oczywiście zakładam, że ciągu 5 lat będzie to jedyna darowizna ( limit 9637 dotyczy sumy darowizn od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat ).
No chyba, że wejdą w grę inne zwolnienia z ustawy.
Najprościej więc byłoby, gdyby darowizna była tylko na żonę, a następnie wciągnięta do majątku wspólnego.

Re: Kto odpowiada w razie nieprawidłowości?

wiwan / 2011-08-16 12:14
Mimo umowy z biurem- podmiotem dla ww instytucji jest podatnik i to od niego będą one dochodzić zobowiązań na ich rzecz.
Biuro rachunkowe odpowiada przed podatnikiem w drodze cywilnej, czyli można dochodzić od niego odszkodowania w razie nieprawidłowości, które spowodowały stratę/ zaległości podatnika/ubezpieczonego.

Podstawa - art. 26 Ordynacji podatkowej.

Re: Dwa ubezpieczenia na życie

wiwan / 2011-08-16 19:48
To nie jest ubezpieczenie na życie, tylko kosztów leczenia i NNW.
Ale można. I na życie i te szpitalne.
Tyle, że koszty leczenia zostaną zwrócone tylko raz, z jednej z polis.

Więcej w art. 824'1 KC:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/dzial-ii-ubezpieczenia-majatkowe/art-824

Re: Ile wynoszą składki zus 2011?

wiwan / 2011-08-16 20:00
Czyje składki ???
Emerytów- bo to subforum emerytalne- obecnych?
Ubezpieczonych, którzy emerytami będą ?
Stawki procentowe od kilku lat są niezmienne, ostatni zmiana miała miejsce od 1.01.2008 i dotyczyła spadku stawki s. rentowej z 10% na 6% podstawy.
Zmiany s.wypadkowej (częstsze) pomijam, bo i tak są różne dla różnych ubezpieczonych.
Kwoty rosną więc wraz ze wzrostem wynagrodzeń, bo wzrost taki wbrew zarzutom np. związkowców rosną.
Owszem wzrosły składki prowadzących DG, bo wzrosła podstawa, bo ta jest pochodną wynagrodzeń.
Więc na 99% w 2012 również wzrosną. Również dla początkujących, bo ich składki społeczne zależą od płacy minimalnej- a tu się związki głupi zaparły na jej podwyżkę.

Tu składki 2011 i 2010 do porównania:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

Najnowsze wpisy