Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: PKD

wiwan / 2014-01-02 12:10
Moim zdaniem PKD 28 odpada, ze względu na to, że Pan owych turbin NIE wytwarza, a montuje, składa z gotowych elementów wyprodukowanych przez inny podmiot.
Tak jak przy elektrowni np. wodnej jest to budowa budynku na generatory, stopnia wodnego itd. A sam montaż turbin to zupełnie inne PKD.

Zdecydowanie więc PKD 33.20 jest odpowiedniejsze.

Co do robót ogólnobudowlanych- przy 'wiatrakach' z tego co jako laik budowlany kojarzę obejmują one budowę fundamentu/podstawy na której staje maszt/trzon konstrukcji. Czyli PKD 43.99 właśnie. "wcześniej" ewentualnie przygotowanie terenu i wykopy- 43.12 i 42.99.

Re: jak wystąpić z OFE II filara

wiwan / 2014-01-02 12:27
Co to ma do rzeczy w poruszonej- fakt, bardzo dawno, konkretnej kwestii technicznej ?

Do rzeczy- procedura trwa tyle, co wydanie decyzji emerytalnej, bo wniosek "o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa"- bo na takiej zasadzie wystąpienie się odbywa- jest integralną częścią wniosku emerytalnego.


Jest to poz. 3 w części II formularza ZUS-RP-1E ( strona 3 ).

Nie ma możliwości w obecnym stanie prawnym złożenia takiego wniosku wcześniej, z myślą o przejściu na e. wcześniejszą, tj. przed złożeniem wniosku emerytalnego.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-02 12:42
Nie, w takiej sytuacji tj. nieprowadzenia działalności rolniczej podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniom rolniczym nie ma. W ciągu 14 dni od utraty ubezpieczenia ZUS należy takowy fakt w swoim KRUS zgłosić. Możliwe jest żądanie przez Kasę braku tej działalności (oraz możliwości jej wznowienia) wykazania, udowodnienia.

W stosunku do dzieci, które nawet w przypadku prowadzenia przez Panią dz. rolniczej, nie pomagałyby w niej, zamieszkiwały poza gospodarstwem a więc nie byłyby domownikami istniałby tylko obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny, a więc zgłoszenia ich do ubezpieczenia, bez opłacania dodatkowej składki.
W przypadku tak małego gospodarstwa (mniej niż 6 ha) i tak zresztą składka za Panią byłaby z budżetu.

Przy wykazaniu KRUS braku dz. rolniczej, a więc niespełnianiu definicji rolnika przez Panią, a więc niepodleganiu ub. rolniczym ,a więc w konsekwencji zdrowotnemu z tego tytułu dzieci przy braku innego członka rodziny mogącego ich zgłosić do ub. zdrowotnego- podlegają zgłoszeniu do ZUS poprzez swoje uczelnie.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-02 13:03
Świadczenie przedemerytalne nie wymaga przyczyn ekonomicznym zwolnienia wpisanych w wypowiedzenie czy św. pracy.

Owszem, w dwu opcjach są to przyczyny ekonomiczne, ale ostateczne- bo chodzi o likwidację ...pracodawcy lub jego niewypłacalność. W dwu innych opcjach- chodzi o to, by zwolnienie było z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Taką jest likwidacja stanowiska, niekoniecznie z przyczyn ekonomicznych, mogą to być np. przyczyny związane z automatyzacją, reorganizacją.

Zatem likwidacja stanowiska pracy jest wystarczającą podstawą prawną w Pani przypadku ( min. 55 lat i min. 30 lat stażu ) czyli w opcji z art.2, ust.1, pkt. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

W świadectwie pracy zatem poza podaniem trybu rozwiązania umowy o pracę ( art. 30 § 1 pkt 2 K.p) musi pojawić się dookreślenie typu "t.j. za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę" - na wskazanie kto wypowiedział ORAZ strony po której leży przyczyna tj. "z przyczyn niedotyczących pracownika" czy wprost " z powodu likwidacji stanowiska".

Prawidłowy wpis ułatwia też dochodzenie odprawy pracowniczej, gdy pracodawca jej nie wypłaca.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-02 19:51
Na początek- kwestia przyszłych świadczeń ZUS/KRUS rodziców.
Podejrzewam, że mama jest z rocznika młodszego niż 1948- zatem na potrzeby jej przyszłej emerytury z KRUS okres ZUS nie może być zaliczony- może być odwrotnie, jeśli do złożenia wniosku emerytalnego nie uzyska stażu 25 lat ub. rolniczego. Uzyskanie zaś owego stażu rolniczego i posiadanie okresów ZUS-owych da prawo do DWU emerytur z obu systemów. Może więc nie warto 'się uwalniać'...
Co do ojca- też zakładam rocznik jak u mamy- e. wcześniejsza z tyt. warunków szczególnych pracy lub w szczególnym charakterze jest wygaszana. "Na oko" widzę, że ojciec na dzień 1.01.1999 r. nie miał łącznego stażu ubezpieczeniowego 25 lat, a więc w ogóle prawa do e. wcześniejszej nie uzyska.

Od tego co to konkretnie za warunki/stanowisko/ pozycja w wykazie (A lub B) zależy, czy na zasadach szczególnych uda mu się skorzystać z e. pomostowej- czyli w wieku 60 lat. Jeśli jego praca/stanowisko nie znajduje się/ nie odpowiada jakiejś pozycji z nowych wykazów, to w związku z tym, że po 2008 r. nie pracował już w tych okolicznościach- i do tej emerytury nie uzyska prawa...

Co do obecnego KRUS mamy- w związku z brakiem dz. rolniczej w świetle ustawy nie jest ona rolnikiem i nie powinna z ub. rolniczych korzystać/opłacać. Oczywiście obowiązuje domniemanie ( art. 38 ustawy o ub. społ. rolników ), że posiadacz gruntów rolnych dz. rolniczą prowadzi, a więc ub. z mocy ustawy podlega, ale osoba taka ma obowiązek informowania Kasy o wszelkich okolicznościach i ich zmianach ( w ciągu 14 dni ) mających wpływ na ub. rolnicze/ świadczenia rolnicze.

Powinna więc, skoro opłacać składek nie chce, wystąpić do Kasy z oświadczeniem o tym, że dz. rolniczej nie prowadzi i z wnioskiem o wyrejestrowanie z tego tytułu z ubezpieczeń.

Kasa najprawdopodobniej zechce to uprawdopodobnić, może chcieć dowodów z mamy strony. Ostatecznie, jeśli wyda decyzję odmowną, można się od niej odwołać do sądu pracy/ub. społecznych i w sądzie do udowodnienia, powołania świadków doprowadzić.
Prawdopodobnie przy okazji Kasa zechce anulować wstecznie okres ub. rolniczego- bo siłą rzeczy wyjdzie na jaw, że to nie dziś dz. rolniczej zaprzestano, albo w ogóle nie podjęto. Za okres nieprzedawniony zrodzi to należny zwrot składek.

Re: Wypłata emerytur na nowych zasadach? Ministerstwo ujawnia

wiwan / 2014-01-02 20:27
Tak, nakręcajcie się dalej zamiast przeczytać artykuł i napisać cokolwiek na temat.

Ps. Minister w artykule i na foto to nie M. Szczurek, a uwagi na temat czyjegoś nazwiska są infantylne.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-02 21:26
Staż ubezpieczeniowy na potrzeby ustalania prawa do świadczeń ZUS, nazywany również okresem uprawniającym do emerytury to suma okresów składkowych oraz nieskładkowych, ale tych drugich w wymiarze maks. 1/3 okresów składkowych. Np. 15 lat składkowych i 7 lat nieskładkowych daje staż 20 lat.

Powyższe na podstawie art. 5 Ustawy emerytalnej.

Jak napisałem dla prawa do e. wcześniejszej ważne jest min. 25 lat stażu na dzień 1.01.1999 r.
Tak. Jeśli matka przejdzie na emeryturę z ZUS ( roczniki młodsze niż 1948 nie mają już wymogu minimalnego stażu dla uzyskania tego prawa, a jedynie wiek ) nie uzyskawszy prawa do emerytury KRUS ze względu na okres ub. rolniczego krótszy niż 25 lat- okresy ub. rolniczego zostaną uwzględnione/podwyższą emeryturę z ZUS- tj. za każdy rok ub. rolniczego ubezpieczony taki uzyska zwiększenie emerytury wyliczonej z historii i składek ZUS w wysokości 1% rolniczej e. podstawowej jaka będzie obowiązywać w dniu naliczania e. zusowej.

Powyższe z art. 26a ustawy.

Re: Aport do spółki jawnej a podatek/koszta

wiwan / 2014-01-02 21:55
"Kluczowa" będzie dla ustalenia kosztów uzyskania przychodów u Wspólników wartość rynkowa w dniu aportu oraz proporcje udziału Wspólników w Spółce.

Wartość ta powinna zresztą pojawić się w umowie aportu/ spółki.

Przydatna interpretacja:

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
Data:
2009.08.10
Rodzaj dokumentu:
interpretacja indywidualna
Sygnatura:
IBPBI/2/423-933/09/PP

Re: Policja pomoże bliskim zmarłego funkcjonariusza w wypadku w Kamieniu Pomorskim

wiwan / 2014-01-02 22:04
Najniższa renta rodzinna z FUS to obecnie 831,15 zł brutto.

Jako świadczenia pochodnego jej wysokość zależy od wysokości świadczenia jakie miał/wypracował sobie zmarły albo historii ubezpieczeniowej/zarobków zmarłego jeśli świadczenia nie miał.

Renta rodzinna w służbach mundurowych również zależy od takich samych kwestii, owszem statystycznie są one wyższe, tak jak i emerytury.

Zestawienie 'zusowej' renty MINIMALNEJ netto, z jednymi z wyższych mundurowych brutto jest demagogią.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-03 12:00
To, że w sensie cywilno-prawnym gospodarstwo stanowi majątek odrębny małżonka NIE ma znaczenia dla ubezpieczeń rolniczych w przypadku drugiego małżonka. Tak jak jest ustawowe domniemanie co do prowadzenia dz. rolniczej przez posiadacza, tak jest ustawowe założenie, że podleganie ubezpieczeniom, bycie rolnikiem małżonka przenosi się na współmałżonka.

Chodzi o art. 5 Ustawy:

"Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolni-kowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym".

Oznacza to, że jeśli jest małżeństwo i gospodarstwo będące jedynie własnością żony i jest prowadzona w nim dz. rolnicza, a żona jednocześnie ma np. rentę albo pracuje i jest 'ozusowana'- to ub. rolniczym podlega jej mąż z racji samego właściwie z nią w tym gospodarstwie życia. Mimo, że ona KRUS nie podlega. No chyba, że mąż ma swoje świadczenie, albo jest 'ozusowany' itp.

--------------------------

Skoro ma wezwanie to stanąć musi. Nieusprawiedliwione niestawienie się skutkuje wezwaniem powtórnym, potem po prostu ustaniem prawa do renty.

Można spróbować wnioskować o przełożenie terminu. Tym, że być może wkrótce zostanie złożony wniosek o e. wcześniejszą ZUS nie jest związany. Jest związany jedynie w przypadku powszechnego wieku emerytalnego- bo jeśli renciście brakuje do tego wieku mniej niż 5 lat, a jest rencistą od min. 5 lat- to niezdolność musi być już orzeczona do dnia, w którym uzyska on wiek powszechny emerytalny. Wtedy też uzyskuje on emeryturę z urzędu, tj. bez wniosku- renta jest zastępowana przez emeryturę.

Wniosek o emeryturę może być złożony najwcześniej 30 dni przed spełnieniem warunków jej uzyskania, czyli na początku maja.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-03 12:10
Ubezpieczenie dobrowolne dotyczy też rolnika, a więc osoby prowadzącej dz. rolniczą, który nie podlega ubezpieczeniom obowiązkowo ze względu na areał niższy niż 1 ha przeliczeniowy lub posiadanie np. renty rolniczej, strukturalnej.

Jest możliwe po zaprzestaniu dz. rolniczej jeśli taki 'były' rolnika był w ubezpieczeniu rolniczym min. 12,5 roku i nie nabył prawa do świadczenia rolniczego (renta, emerytura) ani nie ma świadczenia z innego ubezpieczenia i takowemu nie podlega.

W Pani przypadku legalna praca za granicą to podleganie innemu ubezpieczeniu.

Re: Prawo pracy. Pracownik może być współwinny zwolnieniu

wiwan / 2014-01-03 12:23
A tak merytorycznie ? Kwestia tego, czy po stronie pracownika leży (też) przyczyna zwolnienia jest ściśle związana z prawem do odprawy pracowniczej przy zwolnieniu indywidualnym oraz prawem do uzyskania świadczenia przedemerytalnego w bodaj 2 z 6 możliwych opcji.

Re: Część zmian w OFE już za dwa tygodnie

wiwan / 2014-01-03 12:29
Nie, bo ZUS takiej działalności nie prowadzi. Jedyne kwestie porównywalne to waloryzacja składek i kapitału początkowego- informacje o stopie są podawane w komunikatach w Monitorze Polskim i na www ZUS, oraz w informacji o stanie konta w ZUS, już w postaci kwotowej tj. zwaloryzowanego KP i zwaloryzowanych składek- przysyłanej w formie papierowej przez Zakład oraz dostępnej on-line w pue.zus.pl

Re: Urlop macierzyński i wychowaczy - jakie prawa ma pracownik

wiwan / 2014-01-03 13:03
NIE, uprawnień rodzicielskich u macierzystego pracodawcy Pani nie traci, a ubezpieczenie z budżetu w czasie u. wychowawczego nie obejmuje ub. chorobowego.

W efekcie w Pani sytuacji z umowy dodatkowej nabędzie Pani prawo do u. macierzyńskiego do zakończenia umowy, natomiast prawo do zasiłku od początku tego urlopu do docelowego końca pobierania zasiłku o jaki będzie Pani wnioskować- po prostu po zakończeniu umowy będzie go kontynuować ZUS, nawet przez okres u. rodzicielskiego. Utrata ub. chorobowego/zatrudnienia w czasie zasiłku przekłada się jedynie na jego wysokość, gdyż po utracie zatrudnienia/ubezpieczenia podstawa zasiłku nie może być wyższa niż przeciętne wynagrodzenie. Przy 1/2 etatu więc nie grozi raczej Pani jego obniżka.

Niezależnie od tego u pracodawcy macierzystego nabędzie Pani prawo do nowego urlopu macierzyńskiego i drugiego zasiłku macierzyńskiego.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-03 13:34
Witam tutaj :-)

Niestety z art. 22 w nawiązaniu do art. 13, ust. 1, pkt. 4 Ustawy zasiłkowej wynika, że nie będzie możliwe pobieranie tego drugiego świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia, z którego ono pochodzi. Na skutek posiadania właśnie drugiego świadczenia.

Czyli po zwolnieniu z 1 pracy pozostanie Pani prawo tylko do świadczenia z ubezpieczenia pochodzącego z drugiej. Drugie, odpukać, zwolnienie tego prawa już nie zmienia, ale zmienić może jego wysokość. Tak jak w przypadku zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia- jego podstawa jest wtedy ograniczona do 100% przeciętnego wynagrodzenia.

Najnowsze wpisy