Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-07-05 20:58
To limit miesięczny, chodzi o przychody podlegające składkom społecznym. W przypadku studentki do 26 roku życia nie dotyczy to więc zlecenia, ani dzieła. Czyli te dochody do limitu nie wchodzą, może wykonać dzieło i za 1 mln.
Więc o ich podjęciu nie musi Zakładu informować.

Re: Renta rodzinna z ZUS/KRUS

wiwan / 2012-07-09 13:43
Jest to możliwe w przypadku emeryta ZUS urodzonego przed 1949 rokiem- może mieć jednocześnie prawo do r.rodzinnej z KRUS.

Zatem :
1. dzieci tego zmarłego emeryta mają prawo (przy zachowaniu warunku wieku lub nauki) do rent z obu systemów
2. wdowa ta, jeśli jest młodsza niż z rocznika 1948 może :
przejść tylko na rentę rodzinną z ZUS bez względu na to czy ma 2 czy 1 emeryturę.

Więc na 100% jej się to nie kalkuluje finansowo.

Kluczowy jest tu art. 33 ustawy KRUS:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html

Re: Rząd znowu majstruje przy OFE. To odbije się na emeryturach

wiwan / 2012-07-10 11:46
Nie ma i nie było takiej potrzeby, bo warunki te nie są/nie były przedmiotem ww umowy.

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2012-07-11 16:28
Zasiłku takiego już od lat nie ma. Jest świadczenie przedemerytalne na podobnych zasadach, ale z innej ustawy.

Poza warunkami wieku i stażu ubezpieczeniowego podstawowym warunkiem jest utrata źródła dochodu ( zwolnienie z pracy, upadłość własnej działalności gospodarczej, utarta renty ) i uzyskanie i utrzymanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych przez 6 miesięcy.

Więc jeśli żona pracuje, albo nie pracuje od ponad pół roku itp. prawa do świadczenia nie ma, albo nie uzyska.

Więcej:

http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/dla;kogo;swiadczenie;przedemerytalne,2,0,237058.html

http://www.money.pl/emerytury/swiadczenia_przedemerytalne/

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-07-13 11:47
1. ub. społeczne i ub. zdrowotne to dwa różne ubezpieczenia, nie widzę tu konfliktu.

2. trwanie polskiego ubezpieczenia zdrowotnego na takie koszty leczenia nie wpływa obciążająco- bo ma Pani jak rozumiem ubezpieczenie zdrowotne i krajowe i zagraniczne jednocześnie.

3. wiele zależy od statusu Pani pobytu w tym kraju (jaki ?), bo jeśli jest to pobyt niestały i nie ma Pani tamtejszego ubezpieczenia zdrowotnego, to bezpłatnie nie może pani korzystać z usług zdrowotnych nie mających charakteru nagłego- wypadek, angina. Np. planowa operacja żylaków nie będzie przez polski NFZ sfinansowana.

4. Jeśli ma Pani tamtejsze ub. zdrowotne a polska renta jest transferowana w ramach koordynacji rentowej tj. wpłacana przez tamtejszy odpowiednik ZUS na Pani zagraniczne konto- może Pani wystąpić do ZUS w Polsce o zwolnienie Pani renty z polskiej składki zdrowotnej. ZUS zwraca się wtedy do NFZ, który po kontakcie ze swoim zagranicznym odpowiednikiem wydaje decyzję w tej sprawie. Jeśli jest pozytywna, renta przestanie być składką obciążana, czyli nieco wzrośnie.

Re: Doliczenie lat w gosp. rolnym do wczesniejszej emerytury

wiwan / 2012-07-13 22:21
ZUS 'ma' rację- brak jest podstaw- okresy rolne jako uzupełniające ( i traktowane wtedy ja składkowe ) uwzględnia się tylko w takiej części, w jakiej brak okresów ZUS-owych do przyznania świadczenia.
Wynika to wprost z art.10 Ustawy emerytalnej.

Natomiast wraz z ukończeniem przez Panią 60 lat i 1 do 4 miesięcy ( nowy wiek emerytalny, liczba miesięcy zależy od kwartału roku 1953 w którym się Pani urodziła ), będzie Pani mogła wystąpić w wnioskiem o zamianę emerytury wcześniejszej na emeryturę w wieku powszechnym, która będzie już liczona inaczej. Przysługiwać będzie do niej zwiększenie ( na wniosek )z art. 56 za okres rolny, kiedy miała Pani skończone 16 lat- czyli mniej więcej cały ( to wynika z art. 10, ust. 1, pkt. 3 Ustawy emerytalnej.

Niestety nie ma gwarancji, że emerytura liczona po nowemu i z tym zwiększeniem będzie wyższa niż Pani e. wcześniejsza w roku 2013.

Re: ulga na dziecko, ktore ma juz swoje dziecko

wiwan / 2012-07-17 11:47
Urodzenie/posiadanie już własnego dziecka przez dziecko podatnika jest BEZ wpływu na prawo podatnika do skorzystania z ulgi na swoje dziecko.

Oczywiście przy zachowaniu innych warunków wiekowych/ dochodowych/ edukacyjnych dziecka.

Re: Uczciwość społeczna a rządy Tuska

wiwan / 2012-07-24 20:27
Uściślijmy kilka kwestii.

1. Rzecznik PO nie jest jedynym podmiotem, który waloryzację kwotową zaskarżył do TK.

2. Nowelizacja ustawy emerytalnej w zakresie waloryzacji kwotowej zarówno na etapie procedowania jak i w kształcie podpisanym przez prezydenta była ingerencją w system JEDNORAZOWĄ w związku z sytuacją budżetową, a nie w związku z zastrzeżeniami co do zasadności waloryzacji procentowej.

3.Waloryzacja procentowa bez rozgraniczenia rodzaju świadczeń jest w ustawie od początku jej funkcjonowania tj. od stycznia 1999 r.

4. Każda zmiana przynosi ZARÓWNO korzyści jak i niekorzyści. Kwestia tylko komu.


Zwróciłbym raczej uwagę na fakt, że zapowiadana waloryzacja 2013 r. zostanie uczyniona względem świadczeń zwaloryzowanych w 2012 kwotowo. Zatem "grzech kwotowości" i tak będzie się ciągnął mimo następnych waloryzacji procentowych aż do śmierci ostatniego świadczeniobiorcy, który miał świadczenie przed marcem 2012 r.

Powinna być więc ona ( waloryzacja 2013 ) uczyniona względem wysokości świadczeń z roku 2011.

Re: emerytura górnicza od kiedy zmiany?

wiwan / 2012-07-25 11:42
W obecnym stanie prawnym obecnie początkujący górnik będzie miała szansę na emeryturę górniczą z art. 50 a Ustawy emerytalnej, tj. gdy :

+ ukończył 55 lat i ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej (określonej w art. 50c ust. 1 ustawy emerytalnej), albo
+ ukończył 50 lat i ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1 ustawy emerytalnej.

Ponadto prawo do górniczej emerytury bez względu na wiek i zajmowane stanowisko (na podstawie art. 50e ustawy emerytalnej) przysługuje pracownikom, którzy wykonywali pracę górniczą pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 25 lat.

Dla przyznania emerytury górniczej - zarówno w myśl art. 50a jak i 50e ustawy emerytalnej - nie jest wymagane rozwiązanie stosunku pracy.

Re: zajecie komornicze zasilku pogrzebowego?

wiwan / 2012-07-25 12:52
Nie. Na podstawie art.832 KPC jest on chroniony przed zajęciem.

Re: Czy studia wliczają się do naszej emerytury?

wiwan / 2012-07-25 19:31
Wliczają się jako:

1. okres nieskładkowy przy wyliczaniu wysokości e. wcześniejszej- więc jako 0,7% podstawy wymiaru

2. okres nieskładkowy przy ustalaniu czy staż ubezpieczeniowy upoważnia do skorzystania z gwarancji e. minimalnej

3. okres nieskładkowy przy ustalaniu czy staż ubezpieczeniowy upoważnia do e. częściowej.

Nie wlicza się do wysokości emerytury powszechnej dla urodzonych po 1948 r.,którzy nie byli w ubezpieczeniu przed rokiem 1999 - bo oni nie mają kapitału początkowego.

Tu też na temat:

http://www.money.pl/forum/kiedy-wlicza-sie-studia-do-emerytury-t2772162.html

Re: ZUS z wielką dziurą w kasie. Jest prognoza

wiwan / 2012-07-25 19:49
Któryś raz wklejasz ten wywód, mimo że już wykazano Ci podstawową bzdurę polegającą na tym, że
-przytaczasz średnią krajową płacę na wysokość której ma wpływ również wynagrodzenie osób, które NIE są w ZUS.
- zapominasz o górnym limicie wynagrodzenia- trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone – ponad który wynagrodzenie składkom emerytalnym NIE podlega.

Re: ZUS z wielką dziurą w kasie. Jest prognoza

wiwan / 2012-07-25 23:45
Cała mundurówka, sędziowie i prokuratorzy oraz zwykli śmiertelnicy, którzy całe lub część wynagrodzenia mają z umów cywilno-prawnych które składkom nie podlegają. Ale ich wynagrodzenie wpływa na GUS-owe przeciętne.

Dodam błąd trzeci- część składki odprowadzaną do OFE, z której obecni emeryci NIE korzystają. Fakt obecnie znacznie niższa, ale powołujesz się na statystki z 2011, gdy niemal 40 % składki ( dokładnie 730/1952 ) jeszcze do OFE trafiało.

Więc trochę powściągliwości proponuję w szafowaniu zarzutami o łgarstwie, i istnieniu ...nadwyżki.

Re: Wcześniejsza emerytura dla kobiet

wiwan / 2012-07-26 21:11
TAK, ze względu na opiekę nad dzieckiem. 14 lat w telegrafie to za mało, by była to emerytura z tyt. warunków szczególnych.

O ile udowodni Pani brak możliwości dalszej pracy ze względu na obciążenie tą opieką właśnie. Jest to emerytura bez względu na wiek. Zacytuję ZUS, bo to zawiłe:


"na mocy przepisów przejściowych zawartych w ustawie emerytalnej (art. 186 ust. 3 tej ustawy) możliwość nabycia uprawnień do omawianej emerytury zachowały osoby, które do dnia 31 grudnia 1998r. spełniły wszystkie warunki wymagane w przepisach rozporządzenia z dnia 15 maja 1989r.

Oznacza to, że na dzień 31 grudnia 1998r. osoby te musiały mieć co najmniej 20 - letni okres składkowy i nieskładkowy (w przypadku kobiet) lub 25 - letni okres składkowy i nieskładkowy (w przypadku mężczyzn). Ponadto osoby te muszą opiekować się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidzka) albo też całkowicie niezdolnym do pracy (dawna II grupa inwalidzka). W pierwszym przypadku nie miał znaczenia rodzaj choroby powodującej niezdolność, w drugim zaś niezdolność do pracy musiała być spowodowana określonymi w rozporządzeniu z dnia 15 maja 1989r. schorzeniami (m.in. dysfunkcją kończyn, niedowładem, porażeniami, upośledzeniem umysłowym lub chorobą psychiczną). W obydwu przypadkach istnieje wymóg, aby niezdolność dziecka istniała od urodzenia lub też powstała przed ukończeniem 18 roku życia. Należy podkreślić, że w przypadku, gdy niezdolność do pracy dziecka została stwierdzona orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS wydanym po dniu 31 grudnia 1998r. powinno ono zawierać stwierdzenie, że niezdolność ta istniała przed 1 stycznia 1999r. oraz istnieje nadal.

Zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka lub też orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stwierdzające u dziecka niezdolność do pracy może być wydane zarówno przed końcem 1999r. jak też i po tej dacie. Jeśli zaświadczenie lekarskie zostało wydane po dniu 31 grudnia 1998r. wymaga się, aby wynikało z niego, że dziecko wymagało opieki przed dniem 1 stycznia 1998r. i nadal wymaga opieki ze względu na jedną z chorób wymienionych w rozporządzeniu z dnia 15 maja 1989r.

Osoby opiekujące się dzieckiem niezdolnym do pracy, które do dnia 31 grudnia 1998r. udowodniły wymagany staż ubezpieczeniowy mogą przejść na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek tylko wówczas, gdy ostatnim ubezpieczeniem, jakim były objęte przed 1 stycznia 1999r. było ubezpieczenie z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Warunek ten uważa się za spełniony również wówczas, gdy osoba ubiegająca się o emeryturę przed dniem 1 stycznia 1999r.:

pobierała zasiłek dla bezrobotnych,
pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną,
opłacała składkę na ubezpieczenie społeczne (zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25.11.1986r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych),
ośrodek pomocy społecznej opłacał za nią składki na podstawie art. 31b ustawy z dnia 29.11.1990r. o pomocy społecznej.

Należy podkreślić, że omawianą emeryturę mogą również uzyskać osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948r., o ile nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego"

Re: Odwołanie od decyzji orzecznika zus!

wiwan / 2012-07-31 19:30
Może przydać się ten świeży wyrok:

Wyrok Sądu Najwyższego z 18 października 2011 roku, sygn. akt II UK 51/11

Ale zaznaczam, że dotyczy on sytuacji sprzed 20 września 2008 od kiedy mamy "instytucję" zawieszenia DG.

Bo zasadą jest, że nie tylko na potrzeby ZUS decyduje data formalnego rozpoczęcia DG podana przy wpisie do Ewidencji (CEIDG).

Ps. Składka zdrowotna jest niepodzielna, więc o jej proporcjonalne opłacenie za luty Tak czy Inaczej nie można było wystąpić.

Najnowsze wpisy