Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

wiwan / 2010-11-16 19:02
Tak jak napisałem- czy jednoosobowo, czy w spółce- nie był Pan "pracownikiem zatrudnionym", więc 15 lat nie ma.
Proszę spokojnie poczytać sobie zalinkowaną ustawę- na żadną wcześniejszą emeryturę nie 'załapuje się' Pan.
wiwan / 2010-11-29 18:36
Prawo jest takie, że ta trzecia powinna być już na czas nieokreślony- mówi o tym Kodeks Pracy w art. 25-1 par 1, o ile przerwy między nimi nie były dłuższe niż 1 miesiąc.

ALE obecnie firmy, w związku z ustawą antykryzysową, mogą zawrzeć z pracownikiem dowolną
liczbę umów na czas określony, ale na czas nie dłuższy niż łącznie 24 miesiące. Przy czym
za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od
rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony. Zasada ta nie
dotyczy umów zawartych przed dniem 22 sierpnia 2009 r., których termin rozwiązania
przypada po dniu 31 grudnia 2011 r., w tym umów trwających już dłuższy czas. Czyli stosowanie KP w tym zakresie zawieszono.
Po tym czasie ww zapis KP wraca do życia.
wiwan / 2010-11-30 21:48
Zakładam, że innych dochodów nie będzie i nie jest to student. Zdrowotne od obu, społeczne są obowiązkowe od chronologicznie wcześniej zawartej, chyba że zleceniobiorca życzy sobie inaczej. Od drugiej są dobrowolne.
Zresztą wszystko tu:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/umowa;zlecenie;i;umowa;o;dzielo;-;jakie;skladki,97,0,224097.html

jedyna nieaktualność- składka wypadkowa nie zależy od miejsca wykonywania zlecenia, jest płacona wtedy, kiedy inne społeczne.

Re: "S" zaskarży do TK nowelizację kodeksu pracy

wiwan / 2010-12-14 19:54

"Jako Solidarność jesteśmy za świętem Trzech Króli, ale nie wiedzieliśmy, że rząd postąpi w ten sposób, że będzie manipulował przy kodeksie pracy i go liberalizował" - powiedział przewodniczący związku Piotr Duda.

Bzdura. Od początku strona rządowa przedstawiała jako warunek wprowadzenia tego święta na listę ustawowych zmianę w zakresie "odbierania" dnia wolnego za święta.
Żadna manipulacja- zmiana dokładnie taka sama jak święta wprowadzenie.

Według PO - autora projektu - wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy 6 stycznia i jednoczesne zmiany w kodeksie pracy w ciągu 10 lat dadzą dodatkowo dziewięć dni wolnych od pracy, a z drugiej strony zwrócą gospodarce osiem dni roboczych.

Nowelizacja wzbudziła sprzeciw związków - nie tylko "S", ale i OPZZ. Według tej centrali zmiany mogą wydłużyć czas pracy o 5-6 dni rocznie

Akurat tę rozbieżność łatwo chyba będzie rozstrzygnąć chyba nawet gimnazjaliście zaopatrzonemu w kalendarz ze świętami na najbliższe 10 lat.

Re: Czy skorzystanie z dużej ulgi budowlanej uniemożliwia amortyzację przy na...

wiwan / 2010-12-20 14:05
"Po środku"- można amortyzować, ale od pomniejszonej wartości.Zatem kosztem uzyskania przychodu będą odpisy amortyzacyjne tylko od tej części wartości mieszkania, która nie została odliczona w ramach ulgi budowlanej . Nie można bowiem dwukrotnie odliczać poniesionych wydatków: raz, poprzez odliczenie poniesionych wydatków na zakup od podatku, po raz drugi przez dokonanie odpisów amortyzacyjnych i zaliczenie ich w ciężar kosztów.

Podstawa: art 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
wiwan / 2010-12-28 11:19
Na zwolnienie można iść zawsze, gdy się jest chorym- ważne czy będzie ono płatne.
By tak było- zwolnienie/ niezdolność do pracy musi :
1.powstać do 14 dnia włącznie od rozwiązania umowy o pracę
2. musi trwać nieprzerwanie ( ciągiem ) min 30 dni.

War. 1 i 2 muszą być spełnione jednocześnie. Jedynie w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby możliwy jest 3 miesięczny termin z pkt. 1, ale zwolnienie musi jasno o tym mówić ( kod E na ZUS ZLA ).

Dodatkowe warunki już niezwiązane z chorobą, to to, by w momencie zachorowania nie być już na zasiłku dla bezrobotnych, przedemerytalnym, świadczeniu przedemerytalnym, rencie z tytułu niezdolności do pracy.


Wtedy przysługuje zasiłek chorobowy z ZUS.
Podstawa- ustawa "świadczeniowa", art. 7 i 13

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,077,512.html
wiwan / 2010-12-28 12:03
1.Jeśli byłaś ubezpieczona jako członek rodziny- rzeczywiście ubezpieczenie zdrowotne wygasło. Mam może Cię zgłosić do tego ubezpieczenia jeśli się uczysz. Może to też zrobić szkoła, albo ...urząd pracy- jeśli się zarejestrujesz.
Możesz też być przez mamę zgłoszona jako domownik- ale wiąże się to z opłacaniem składek społecznych KRUS- wtedy zdrowotne jest już z mocy ustawy.
Jeśli wcześniej ( już od 16 roku życia) byłaś ubezpieczona jako domownik- nic się nie zmienia- jesteś ubezpieczona zdrowotnie z mocy ustawy.
I na koniec- na skutek przepisania gospodarstwa możesz zostać po prostu rolnikiem, płacić społeczne składki KRUS i jak wyżej z mocy ustawy podlegać wtedy ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Re: Dubieniecki: rozważam zawiadomienie o możliwości zamachu na prezydenta

wiwan / 2010-12-29 23:04

Art 134 kk mówi o tym, że ten kto to dopuszcza się zamachu na życie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Ale chyba trudno karę tę wymierzać mgle, pośpiechowi i amatorszczyźnie......
wiwan / 2011-01-11 12:39
To, kto ma rację zależy od tego co masz na myśli pisząc "mama zawiesiła swoją część".

Jeśli złożyła "wniosek o wykluczenie jej z kręgu uprawnionych", to ZUS od nowa przeliczył rentę na jedną osobę uprawnioną- Ciebie i zamiast dotychczasowych 45% świadczenia ( 1/2 z 90% ) zaczęłaś otrzymywać 85%.
Jeśli wniosku nie złożyła- pozostawała nadal uprawnioną, ale w związku z uzyskiwanym dochodem jej część nie była wypłacana- przepadała.

W pierwszym przypadku- jeśli matka złoży wniosek o włączenie jej do kręgu uprawnionych- ponownie powróci sytuacja, w której jesteście obie uprawnione ( **), renta wzrośnie z 85% do 90%, ale zostanie podzielona na dwie równe części, więc Twoja wypłata zmaleje niemal o 1/2.
W drugim- składa się informację o dochodzie, i jeśli nie powoduje on zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty- matka zaczyna (**)ponownie otrzymywać swoją część, czyli 1/2 z 90%, czyli 45 % świadczenia, co absolutnie nie wpływa na wysokość Twojej części.

Z którą sytuacją mamy do czynienia- nie wiem. Przypomnij sobie, czy po "zawieszeniu" renty dla mamy, Twoje świadczenie wzrosło skokowo niemal dwukrotnie- wtedy była to sytuacja pierwsza.

Jest jeszcze komplikacja (**)- czy teraz matka jest/ będzie w ogóle uprawniona do r.r.-. Mianowicie- wraz z Twoimi 18 urodzinami przestała w sensie prawnym wychowywać dziecko uprawnione do r.r. Jeśli jej 50 urodziny przypadną w 5 lat lub więcej od Twoich 18- to już prawa do r.r. nie uzyska ( chyba, że przed upływem tych 5 lat zostanie uznana za całkowicie niezdolną do pracy). Jeśli wcześniej- to wszystko OK.
Oczywiście, jeśli nie spełnia tych warunków- stajesz się tak czy inaczej jedyną uprawnioną i świadczenie dla Ciebie wyniesie 85%. Oczywiście zakładam, że nadal się kształcisz.

Art.65-74 Ustawy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
wiwan / 2011-01-11 18:19
Nie stanowi to problemu, o ile te faktury otrzymasz.

Warunkiem odliczenia jest łączne spełnienie warunków-
1.posiadania faktur na nazwisko podatnika i lokalizację usługi w miejscu jego zamieszkania,
2.posiadanie dokumentów stwierdzających poniesienie tych kosztów- przelew, przekaz lub pieczęć na fakturze- w roku podatkowym, którego rozliczenie dotyczy.

art. 26, ust. 1, pkt 6a i ust. 7, pkt. 1 Ustawy;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczyposp
olitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
wiwan / 2011-01-17 20:00
Może Pan dorobić maksymalnie 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za przedostatni kwartał kalendarzowy, ogłoszony przez prezesa GUS. I tak jest od dawna. Reguluje to w art. 10 Ustaw z dnia 27 czerwca 2003 r.
o rencie socjalnej. Zapowiedzi jest wiele, czasem aż za dużo. Miarodajne jest to, co w dzienniku ustaw i komunikatach GUS.

Obecnie ( tj. do końca lutego 2011) jest to 961,00 zł na podstawie danych za III kw. 2010.

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;27;czerwca,dziennik,ustaw,2003,135,1268.html
wiwan / 2011-01-17 20:28
Tak, może Pan. Ale odprowadzanie składek ZUS będzie od niej obowiązkowe ( oprócz składki chorobowej- dobrowolnej ).

Podstawa: § 15 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;rolnictwa;i;rozwoju,dziennik,ustaw,2007,109,750.html

Re: Kampania społeczna IGTE w obronie emerytur

wiwan / 2011-01-17 21:22

Myślę, że planowane zmiany w systemie emerytalnym powinny być przedmiotem merytorycznej dyskusji, ale dalekiej od emocjonalnych akcji.

Otóż to. Wystarczy, że strona rządowa zafundowała nam kilkumięsięczny mętlik na skutek przedstawiania różnych koncepcji trzech ministrów, a opozycja oczywiście histeryczne ich kontestowanie.
Niech choć trzecia strona podejdzie do tego wyważenie. Bo to nie małe pieniądze i kwestia żywotna dla milionów ubezpieczonych.
wiwan / 2011-01-18 20:57
Rozumiem, że od DG nie płaciła Pani dotąd ZUS, gdyż jako rolnik dopełniła Pani formalności i pozostała Pani w KRUS. Ale uprawnienie to wygasa wraz z przejściem na rentę strukturalną.
Zatem obejmą Panią pełne składki ZUS w wysokości przeze mnie zalinkowanej, (ok. 800 zł/mc) musi też Pani zarejestrować się w ZUS zarówno jako płatnik składek oraz jako ubezpieczona.
Są to druki ZUS ZUA i ZUS ZFA:

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/formularze;ubezpieczeniowe,2034,wzory_dokumentow.html

Re: Status bezrobotnego - czy konieczny w mojej sytuacji?

wiwan / 2011-01-19 13:38
Nie musisz. Status bezrobotnego to prawo, nie obowiązek.
Cztery miesiące to czas, po którym ustaje ubezpieczenie zdrowotne (NFZ) w związku z zakończeniem/ przerwaniem studiów.
Niestety w związku z niepobieraniem nauki nie możesz w tym wieku być już zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przez ubezpieczonego rodzica.
Więc powstaje problem, zwłaszcza w przypadku hospitalizacji- trzeba będzie zapłacić.
Bezrobotny jest ubezpieczony, ale zobowiązuje się do udziału w ww szkoleniach, potwierdza gotowość podjęcia pracy, odrzucanie ofert skutkuje pozbawieniem tego statusu.
Jak widzisz obowiązku i kar nie ma, ale są pewne ryzykowne konsekwencje. Ubezpieczenie dobrowolne w NFZ jest drogie- obecnie 304,67 zł.

NIP od lipca ma dla osób fizycznych zniknąć. Jeśli nie masz zamiaru zarobkować (np. umowa zlecenie ) nie jest potrzebny. Ale może warto jakąś umowę podpisać i wykonywać, choćby symboliczną co do wynagrodzenia- tyle, że oprócz składki zdrowotnej będzie podlegała również składkom społecznym ( rentowej, emerytalnej, wypadkowej ) co nie zachwyci zleceniodawcy- bo będzie ona dla niego droższa niż identyczna podpisana ze studentem, czy kimś kto ma oprócz tego etat. Z tego względu można zgodzić się na niższe wynagrodzenie.

Najnowsze wpisy