Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-07-04 09:38
W tym przypadku NIE przeliczać, ale wystąpić o nowe świadczenie- e. w wieku powszechnym.

NIE ma sensu z dwu powodów;
- do obliczenia wysokości obecnej emerytury wykazała Pani najlepsze lata z całej kariery tj. albo 20 dowolnych, albo 10 z ostatnich 20. Do obliczenia nowej najlepsze lata mogą być wskazane tylko do kapitału początkowego, czyli do 1998 r. włącznie
- przy ustalaniu wysokości nowego świadczenia podstawa obliczenia emerytury ( suma zwaloryzowanego KP i zwaloryzowanych składek od 1999 r. ) zostanie pomniejszona o sumę pobraną w formie e. wcześniejszej- czyli w Pani przypadku sumę tych już 61 wypłat miesięcznych od maja (jak rozumiem) 2008 r.

To nowa ( od 2013 r. regulacja ).

Więc raczej szans na wyższe świadczenie nie ma, może gdyby w latach 1999- 2008 miała Pani zarobki sięgające maksymalnej możliwej podstawy składek emerytalnych tj. trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej- tj. około 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju....to zewidencjonowane składki skompensowałyby to ww pomniejszenie.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2013-07-04 15:40
Zarówno owe 5 lat po których nie ma podatku dochodowego ze zbycia nieruchomości, jak i 2 lata, na wydatkowanie w celu podatku uniknięcia liczą się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło najpierw nabycie, potem zbycie nieruchomości.
Najdłuższy więc czas- bo w praktyce nawet niemal 3 lata daje sprzedaż nieruchomości w pierwszych dniach roku kalendarzowego.

Natomiast w tej konkretnej sprawie duże znaczenie ma to, jaki był stan prawny/tytuł własności mieszkania przed owym wykupem- było to spółdzielcze lokatorskie czy własnościowe prawo do lokalu. Bo rozumiem, że 15.01.2010 doszło do wyodrębnienia, uzyskano własność hipoteczną.
Jeśli własnościowe- to kiedy taki tytuł uzyskano.

Chodzi o to, że dla kwestii PIT wyodrębnienie lokalu wcześniej własnościowego nie jest traktowane jak nabycie, a jedynie zmiana formy własności.
Natomiast pojawia się dyskusyjna kwestia nabycia udziału w gruncie.

Re: Rostowski za reformą emerytur górniczych

wiwan / 2013-07-04 15:46
Górnicy uzyskujący emeryturę górniczą mają wyliczaną jej wysokość nie ze składek, ale wysokości zarobków i stażu ubezpieczeniowego.
Przy czym liczbę lat składkowych w górnictwie mają zawyżaną w stosunku do lat rzeczywistych wskaźnikiem od 1,2 do 1,8 nawet. Jako jedyna grupa w systemie powszechnym.
Nikt inny ubezpieczony w ZUS mający takie samo wynagrodzenie i identyczną liczbę lat składkowych i nieskładkowych NIE jest w stanie uzyskać emerytury w takiej wysokości.

Wynika to ze skandalicznie niesprawiedliwego art. 51 i 52 Ustawy emerytalnej.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-07-08 10:25
Na potrzeby kwestii związanych z PUP Ustawa o promocji zatrudnienia posługuje się limitem 2ha przeliczeniowych.
Ważne co oznacza "mąż ma". Jeśli zostało nabyte w trakcie małżeństwa albo została rozszerzona na nie wspólność małżeńska to i Pani ma. Wtedy powierzchnia wyższa niż ww 2 ha dotyczy i Pani, i wyklucza to prawo do uzyskania statusu bezrobotnej.

Jeśli gospodarstwo stanowi majątek odrębny męża, to znaczenie ma to, czy w tym gospodarstwie Pani pracuje lub w gospodarstwie domowym bezpośrednio z nim związanym. Jeśli tak- to podlega Pani ub. KRUS z mocy ustawy. Wtedy status bezrobotnej jest możliwy tylko, gdy gospodarstwo jest nie większe niż owe 2 ha, ale i tak bez ubezpieczeń. Ubezpieczenia społeczne skojarzone byłyby jedynie z pobieraniem stypendium stażowego/zasiłku dla bezrobotnych.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-07-09 12:16
Tak, również. Co do zasady. Inaczej jest w sytuacji gdy w czasie wakacji rencista nie ma już statusu ucznia- tj. został np. skreślony w maju, złożył dokumenty do nowej/innej szkoły i został/zostanie przyjęty.

Wtedy r.rodzinna nie jest należna za czerwiec- sierpień.

Tu jeszcze nieco na temat ( zasady KRUS i ZUS w tym zakresie są jednakowe ):

http://www.money.pl/forum/renta-przez-okres-wakacji-t3537691.html

http://www.money.pl/forum/renta-rodzinna-przez-wakacje-t3258140.html

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

wiwan / 2013-07-10 11:01
Odliczać można koszty leków nie tylko związanych z chorobą, która jest podstawą orzeczenia niepełnosprawności.
Nie muszą być też to leki refundowane, ani leki dostępne jedynie na receptę.
Konieczność ich stałego lub okresowego stosowania ma wynikać z zaświadczenia, a wydatki wynikać z faktury wystawionej na podatnika dokonującego odliczenia.

Re: emerytury mężczyzn rocznik 1949-1953

wiwan / 2013-07-15 10:20
Ale przecież w związku z Pani rocznikiem i pobieraniem wcześniejszej emerytury NIE ma podstaw, by emerytura w wieku powszechnym była liczona wg. starych zasad ( tj. z lat składkowych, kwoty bazowej itd. ) ani w g. zasad mieszanych tj. 20 % emerytury wg. starych zasad, 80% wg. nowych.

Czyli Pani wniosek o e. powszechną był równoznaczny z liczeniem jej w całości wg. nowych zasad tj. z kapitału początkowego i składek od 1999 r. ORAZ z pomniejszeniem (nowa regulacja od 2013 r.) o sumę wypłat pobranych na wcześniejszej emeryturze.

Rozumiem, że wniosek Pani wycofała przed uprawomocnieniem decyzji.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-07-15 10:30
NIE, ale w przypadku odmownej decyzji KRUS na wniosek o Pani wyrejestrowanie z dotychczasowego ubezpieczenia potrzebne będzie odwołanie i udowodnienie, że Pani w kraju nie przebywa, a więc nie prowadzi tego gospodarstwa rolnego ani domowego z nim związanego, bo tak jak już w tym wątku napisano - obowiązuje ustawowe domniemanie, że współwłaściciel gospodarstwa prowadzi działalność rolniczą, i że żona rolnika jest traktowana na potrzeby ubezpieczeń rolniczych tak jak rolnik- chodzi o art. 5 i art. 38 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-07-16 10:44
Powtórne zamążpójście wdowy- rencistki rodzinnej niczego nie zmienia w jej prawie do r. rodzinnej po zmarłym poprzednim mężu.

Jedyne zgłoszenie może dotyczyć zmiany nazwiska, jeśli do niego na skutek ślubu dojdzie.

Re: Renta wyższa niż emerytura. Zgodnie z prawem

wiwan / 2013-07-19 13:02
Pierwsze z brzegu zastrzeżenie. Z ub. rentowego poza rentami z tyt. niezdolności do pracy, o których jest artykuł wypłacane są RÓWNIEŻ renty rodzinne po zmarłych ubezpieczonych. A więc dla wdów. wdowców, dzieci itd.

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2013-07-24 12:17
1. może jeszcze tu:

związek rewizyjny, w którym była zrzeszona spółdzielnia, jeżeli pracodawcą była spółdzielnia lub organizacja spółdzielcza, a jeżeli takiego związku nie ma albo w razie jego likwidacji - Krajowa Rada Spółdzielcza, mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Jasnej 1,

2. poza tym na potwierdzenie tego okresu (ale nie wysokości zarobków) zgodnie z art. 117, ust. 4 Ustawy emerytalnej mogą być zeznania świadków;
"Świadek może złożyć zeznania w formie pisemnej lub ustnie do protokołu w organie rentowym.

Zeznania powinny zawierać:

imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania świadka;
stwierdzenie, czy i jaki stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa łączy świadka z zainteresowanym;
dane dotyczące okresów zatrudnienia zainteresowanego;
numer świadczenia oraz wskazanie organu, który to świadczenie ustalił, o ile świadek ma ustalone prawo do świadczenia;
podpis świadka;
podpis i pieczątkę osoby spisującej zeznania lub potwierdzającej podpis świadka.

Powołani świadkowie powinni przede wszystkim zaświadczyć, jaką pracę wykonywał zainteresowany (rodzaj pracy, zajmowane stanowisko), w jakim okresie, czy była to praca stała, w pełnym czy niepełnym wymiarze czasu, sezonowa czy dorywcza, przez ile godzin lub dni wykonywana, czy w trakcie jej wykonywania zainteresowany był ubezpieczony. Świadek powinien udowodnić, w jakich okresach pracował z osobą zainteresowaną. Przedstawienie jak największej liczby faktów dotyczących pracy osoby zainteresowanej oraz świadka podnosi wiarygodność zeznań".

Więcej o świadkach- w par. 24 i 25 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,2011,237,1412.html

Re: czy mam szansę na wcześniejszą emeryturę?

wiwan / 2013-07-24 14:38
Ps. Zacytowała Pani zasady e. wcześniejszej z art. 46 Ustawy

Re: W jakim banku konto firmowe?

wiwan / 2013-07-26 09:42
Wybacz, ale pytanie nieco mało sensowne.
Z trzech powodów:

1. oferta banków zmienia się praktycznie co 2 tygodnie, i nawet najlepsze opinie o koncie posiadaczy konta X w banku Y nie oznacza, że takie konto/ w takiej opcji można jeszcze założyć.

2. nie ma konta dobrego dla wszystkich. Jeśli jest tanie bezpłatne w prowadzeniu, to ma droższe przelewy, jeśli darmowe przelewy to wymaga np. minimalnego wysokiego salda lub regularności wpływów. Trzeba więc je dobrać pod konkretne potrzeby/parametry Twojej firmy. A tych jako firmę dopiero zakładający nie znasz jeszcze.

3. opinie są zawsze subiektywne jak dyskusja o wyższości świąt jednych nad drugimi, albo sieci GSM. Ale proszę:

http://www.money.pl/forum/jakie-najlepsze-konto-firmowe-t3006453.html?_rfr=1

http://www.money.pl/forum/w-jakim-banku-konto-firmowe--t83664.html

itd, itp.

Może więc - co bardziej sensowne- obiektywny ranking- lipcowy:

http://www.money.pl/sekcja/ranking-kont-firmowych-2013/

Re: Co powinie zrobić ZUS, a co pracownik jeśli pracodawca nie przesyła zwolnień lekarkich?

wiwan / 2013-07-30 13:17
Zasadność dwutorowego dostarczania zwolnień jest taka, że:
- Zus na podstawie swoich kopii może dokonywać kontroli/analizy uczciwości lekarzy je wystawiających, a co za tym idzie ich zasadności
- zasiłek z ZUS jest należny dopiero od 34(15 dnia) niezdolności w roku kalendarzowym, wcześniej to pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe.
- nie każde zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza jest 'skonsumowane' przez ubezpieczonego- mimo choroby idą jednak do pracy, albo biorą urlop- zwolnienia nie dostarczają.

Jeśli to pracodawca duży i to on wypłaca zasiłek można dochodzić odsetek od spóźnionego zasiłku, bo są one należne, gdyż musi on wypłacać zasiłek w terminach takich jak płace, czyli np. 10 dnia miesiąca kolejnego i nie później niż 30 dni do złożenia dokumentów (ZLA)- co wynika z art.64 ustawy zasiłkowej.
PIP może go ukarać ponownie- jeśli nie usunął tego uchybienia we wskazanym przez PIP terminie, albo na skutek po prostu ponownej skargi, dotyczącej np. zasiłku za kolejny miesiąc kalendarzowy.

Re: Co powinie zrobić ZUS, a co pracownik jeśli pracodawca nie przesyła zwolnień lekarkich?

wiwan / 2013-07-31 11:32
Do ZUS w tej sytuacji jak już napisałem wniosek o ustalenie prawa do swego zasiłku na podstawie art. 63 Ustawy zasiłkowej.
Warto przejść się osobiście by przy okazji stwierdzić, czy pracodawca odprowadza składki za Pana- co nie ma wpływu na prawo do zasiłku, bo ubezpieczenie trwa, ale może ma to "w głowie" pracodawcy związek z tym oporem w wysyłaniu zwolnienia. Również dyrektor/kierownik (w zależności czy podlega Pan oddziałowi czy inspektoratowi) może zdaje się zgodzić się w indywidualnym przypadku na dostarczanie zwolnień bezpośrednio do ZUS, z pominięciem pracodawcy- jeśli będzie kontynuacja tego zwolnienia tj. kolejne ZLA.

Ponownie zwracam też uwagę na kwestię 33/14 dnia niezdolności do pracy od początku roku, do którego od pracodawcy przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a nie zasiłek z ZUS> przed wykorzystaniem tego limitu w ogóle nie ma mowy o braku zasiłku, tylko wynagrodzenia.

ZUS nie ma takiej wiedzy, na podstawie samych zwolnień, którego dotarły do niego od lekarza, bez zwolnień i dodatkowych formularzy od pracodawcy, za ile dni obecnego zwolnienia zasiłek jest należny, bo np. za zwolnienie na 17 dni, zasiłek z ZUS jest należny tylko za dzień 16 i 17, bo dzień 15 był 33 dniem niezdolności pracownika w 2013 r. do pracy z powodu choroby.

Swoją drogą powtórka zgłoszenia do PIP. Gdy zasiłek zostanie wypłacony pojawi się kwestia odsetek za opóźnienie jednak od pracodawcy w tej sytuacji.

Najnowsze wpisy