Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: odwieszenie emerytury po ukonczeniu wieku emerytalnego

wiwan / 2013-10-16 12:07
Mówimy o progu 70% przeciętnego wynagrodzenia, którego przekroczenie dodatkowymi( poza emeryturą ) przychodami powoduje zmniejszenie wypłaty emerytury.

1. podleganie temu ograniczeniu trwa tylko do miesiąca poprzedzającego ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, nie do końca roku kalendarzowego. Za miesiąc, w którym nastąpi ukończenie tego wieku- świadczenie jest należne w pełnej wysokości, bez względu na przychody.
2. Pani wiek powszechny to 60 lat i 3 miesiące, a więc uzyska go Pani dopiero w grudniu 2013 r.

3. Obecnie (wrzesień- grudzień) próg ten wynosi 2528,80 zł brutto/mc

4. Emeryturę obniża się o kwotę przekroczenia przychodu, tj. kwotę stanowiącą różnicę między osiąganym przychodem a progiem zarobkowym, określonym wskaźnikiem 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Czyli obecnie o kwotę wynoszącą Pani brutto z etatu pomniejszone o owe 2528,80 zł.

5. Pani wniosek obecnie jest bez sensu, bo nadal ograniczeniu Pani podlega. W grudniu uzyska Pani świadczenie już niepomniejszone- z urzędu, w związku z wiekiem, bez wniosku.
Wcześniejsze podjęcie pełnej wypłaty- tylko na skutek zaprzestania uzyskiwania przychodów przekraczających próg, po zawiadomieniu ZUS- czyli np. po zwolnieniu z pracy,zmniejszeniu wynagrodzenia.

6. Rok 2013, tak jak poprzedni należy z ZUS pod względem zawieszania rozliczyć do końca lutego 2014.

Podstawa- art. 103 i 104 ustawy emerytalnej.

Re: Staż - jak obejść obowiązek zatrudnienia po stażu.

wiwan / 2013-10-16 13:51
Doprecyzujmy;
1. jak już w tym wątku padło obowiązek zatrudnienia jest rzadki i leży po stronie pracodawcy- organizatora stażu.
2. złożenie oferty pracy/ skierowanie do pracy przez PUP jest osobnym instrumentem rynku pracy w stosunku do skierowania na staż. Skierowanie bezrobotnego na staż, nawet jeśli umowa pracodawcy z PUP przewiduje taki (zatrudnienia) po jego stronie obowiązek nie jest ze skierowaniem/ofertą tożsame.
3. zatem obowiązek podjęcia pracy pojawia się u stażysty dopiero po takiej oferty/skierowania od PUP otrzymaniu.
4. zasady są wtedy takie same, jak dla bezrobotnego, który stażu nie ma- odmowa przyjęcia, jeśli z jego 'winy'- skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego na odpowiedni okres (bez możliwości jego odzyskania wcześniej) w zależności, która to odmowa z jego 'winy' w jego karierze.
5. 'winę' ustawa dość jasno określa. Podjęcie innej pracy- nie stanowi 'winy'. Skutkuje po prostu utratą statusu bezrobotnego BEZ określania okresu/karencji utarty statusu. Jeśli znów starci pracę, może się zarejestrować choćby po 1 tygodniu.

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2013-10-22 19:19
NIE. W podanych okolicznościach nie spełnia Pani warunków ani e. wcześniejszej, ani uzyskania ewentualnie świadczenia przedemerytalnego po 6 mc zasiłku dla bezrobotnych.

Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

wiwan / 2013-10-29 09:58
Oba zatrudnienia są niezależnymi tytułami do ubezpieczenia chorobowego obowiązkowego. W razie uzyskania ZLA lub urlopu macierzyńskiego są one podstawą do dwu niezależnych od siebie zasiłków z obu tytułów liczonych osobno dla obu wynagrodzeń.
W związku z tym, że drugi etat - drugi tytuł powstał bez przerwy w stosunku do pierwszego- do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego z drugiego tytułu wlicza się poprzednie/dotychczasowe ubezpieczenie. Czyli prawo do drugiego zasiłku jest od pierwszego dnia, a nie po dniach 30.

Oczywiście w celu uzyskania takiej podwójności musi być spełniona też techniczna podwójność- tj. dostarczanie ZLA do obu pracodawców- czyli uzyskiwanie ich w dwu egzemplarzach.

Kwestią już stricte techniczną po stronie ZUS jest to, czy oba zasiłki będą łączone w jeden przelew.

Re: Renta rodzinna w drodze wyjątku.

wiwan / 2013-10-29 10:38
Tak, jak w przypadku decyzji wydawanej w zwykłym trybie jest to 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. Przy świadczeniach w drodze wyjątku regułą są postępowania wyjaśniające, czyli odpytanie 'lokalnego' ZUS o okoliczności, przesłanie dokumentów itd. Może to więc trwać. Dopiero zakończenie postępowania wyjaśniającego stanowi owo ww ostatnią okoliczność.

Podstawa- art. 118 Ustawy emerytalnej oraz par. 40 Rozporządzenia w sprawie postępowania o świadczenia.

Oczywiście zasada KPA wydawania decyzji 'bez zbędnej zwłoki' ma zastosowanie.

Re: Problem z

wiwan / 2013-10-29 10:59
Racja. Jak również z tego powodu, że ustawa o e. pomostowych NIE mówi o tym, kiedy taka niezdolność ma być orzeczona, tj. nie ma warunku bezpośredniości następstw okoliczności:
praca w war. szcz>>orzeczenie>>wniosek emerytalny,

jak jest to np. przy św. przedemerytalnym, czy. e. wcześniejszej tzw. pracowniczej.

Re: Bezrobocie w UE wciąż bardzo wysokie

wiwan / 2013-10-31 12:20

Te dane różnią się od tych, które ogłosił Główny Urząd Statystyczny. Według GUS-u bezrobocie w naszym kraju wyniosło 13 procent.

To chyba oczywiste wobec innej metodologii stosowanej przez obie instytucje. Zresztą, gdyby nie kwestia ub. zdrowotnego nawet wg. metod GUS byłoby ono pewnie o 2 pkt. proc. niższe.

Re: Jak udowodnić pracę w szczególnych warunkach?

wiwan / 2013-11-05 10:57
Już w innym wątku napisałem- okoliczność pracy w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze NIE może być udokumentowana zeznaniem świadka.

Wynika to m.in.

z par. 2, ust. 2 ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

z art. 51 ustawy o e. pomostowych
z art. 128a, pkt. 5 i 117 ust. 4 ustawy emerytalnej.

To stanowi ogromny problem dla Pani, ale musi być odnaleziona dokumentacja, np. u przechowawcy dokumentów.
Oczywiście od decyzji odmownej ZUS można się odwołać, wskazując na niemożność uzyskania potwierdzenia szczególności warunków pracy.

Co do KPA- się nie wypowiadam, poza tym, że nawet "ponad" ZUS-em będzie to ten sam sąd pracy/ub. społecznych, co w przypadku odwołania od decyzji emerytalnej.

Co do archiwów- co z centralnym w Milanówku, co z ministerialnym (min. gospodarki)?

Re: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony

wiwan / 2013-11-08 11:12
Będzie skuteczne tj. dojdzie do rozwiązania umowy po upływie biegu tego krótszego niż kodeksowy okres. W św. pracy po tym śladu nie będzie, będzie w aktach pracowniczych- tj. kopia wypowiedzenia, tylko niby kto sam z siebie ma porównać daty z wypowiedzenia z datą pani zatrudnienia.

Rutynowa kontrola PIP w tym czasie i w tym zakresie jest przecież mało prawdopodobna.

No chyba, że ów pracodawca w ogóle ma/miał taki zwyczaj wpisywania okresu wypowiedzenia do umów bezterminowych i inni pracownicy zawiadomią PIP i zrobi się zamieszanie.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2013-11-12 17:44
To bardziej pytanie o kwestie cywilne, a nie r. strukturalną. Wujek może wielokrotnie jeszcze zmieniać testament- jest to teraz bez wpływu na obecną dzierżawę i kwestię jego renty. Jeśli umrze przed końcem okresu na jaki została podpisana dzierżawa- to spadkobiercy ( a więc tu mąż ) wejdzie w rolę wydzierżawiającego, umowa nie wygasa ze śmiercią wujka. W zależności od zapisów umowy będzie mógł/ nie będzie mógł owej dzierżawy wypowiedzieć przed jej pierwotnie ustalonym zakończeniem. Podobnie w przypadku darowizny za jego życia

Tu więceJ:

http://www.money.pl/forum/wypowiedzenie-umowy-dzierzawy-t3638635.html

Tylko w przypadku gdyby wujek chciał sprzedać gospodarstwo przed upływem terminu dzierżawy pojawiłaby się kwestia prawa pierwokupu przez obecnych dzierżawców tj. kuzyna i barta męża.

Nie wiem co rozumie Pani przez 'odwoływanie się'. Jeśli podważenie umowy darowizny, albo testamentu- tylko w przypadku wykazania wad prawnych takiej czynności prawnych- podpisanie pod przymusem, przy braku jasności umysłu.
Jeśli kwestie finansowe- to jest/będzie to kwestia zachowku, do uniknięcia gdy darowizna będzie wcześniej niż 10 lat do śmierci wujka, gdy dojdzie do wydziedziczenia, lub innych równowartych darowizn na rzecz tych, którzy normalnie po wujku by dziedziczyli.

Tu więcej:

http://www.money.pl/forum/darowizna-a-zachowek-t3406627.html

Re: Ile wynosi najniższa renta?

wiwan / 2013-11-18 12:17
W zakresie PZU- czyli ubezpieczeń komercyjnych się nie wypowiadam- bardzo wiele zależy od zapisów w polisie/OWU- to pytanie do praktyków z tego działu:

http://www.money.pl/forum/grupa,54,0,0,40,0,na;zycie.html

W zakresie NFZ- jeśli dana procedura medyczna nie była w tamtym czasie refundowana- a to wynika z konkretnych rozporządzeń zawierających całe listy albo refundowana, ale ojciec wykonał ją komercyjnie- poza kontraktem NFZ- to nie ma niestety możliwości odzyskania kosztów procedury/zabiegu. Nie do końca zrozumiałem jak było w tej sytuacji.

W zakresie ZUS- należało po prostu najpierw zgłosić sprzeciw ( w ciągu 14 dni ) co do treści karty wypadku, a następnie odwołać od decyzji odmownej w sprawie odszkodowania/renty w ciągu 1 miesiąca do sądu pracy/ub. społecznych zgodnie z pouczeniem na decyzji zawartym.

Teraz moim zdaniem nie można już ponownie zgłosić wniosku o odszkodowanie z tyt. tego wypadku, ale można zgłosić wniosek o rentę i od decyzji odmownej odwołać jak wyżej napisano.

Re: pomoc z zusem po zwolnieniu

wiwan / 2013-11-19 19:32
Owszem - nie można jednocześnie być na rencie z tyt. niezdolności do pracy oraz na świadczeniu rehabilitacyjnym. Dlatego, że ;
- oba świadczenia są z ZUS
- renta wskazuje na brak rokowań na powrót do zdrowia umożliwiający powrót do dotychczasowej pracy, a świadczenie przyznaje się, gdy taka nadzieja jest i ma szanse spełnić się nie dłużej niż w ciągu 12 mc.

Reszta pytania jest zupełnie 'pozazusowa'. No może poza kwestią jeszcze dorabiania do renty. Nie ma takiego zakazu, nie powoduje to utraty do niej prawa, ale przekroczenie limitów dodatkowego przychodu powoduje zmniejszenie wypłaty renty lub całkowite jej wstrzymanie. Chodzi o przychód podlegający ubezpieczeniom społecznym ( 'ozusowaniu' ) a więc zlecenie, etat, działalność gospodarcza, umowa agencyjna.

Jeśli chodzi o pomoc pozazusową-

- ze świadczeń rodzinnych- jeśli w rodzinie jest choć jedno dziecko, a dochód netto na głowę nie przekracza 539 zł ( 623 zł, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne ).
Świadczenia:

zasiłek rodzinny + dodatki, np. z tyt. podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania, z tyt. rozpoczęcia roku szkolnego itp.

- z pomocy społecznej- jeśli dochód w rodzinie nie przekracza 456 zł netto. Świadczenia- zasiłek stały, celowy, okresowy.

Co do instytucji- różnie to gminy rozwiązują. Albo właściwy jest GOPS/MOPS dla świadczeń z ustawy o pomocy społecznej, a świadczenia rodzinne w jakimś społecznym wydziale urzędu gminy/miasta.

Re: zatrudnienie na TAXI

wiwan / 2013-11-27 13:29
Pozostanie na karcie byłoby możliwe, gdyby to był 'zmiennik'- ustawa o podatku ryczałtowym tego nie definiuje, ale zdaje się chodzi o drugiego taksówkarza jeżdżącego tym samym autem, a więc z drugą licencją na to samo auto.

Podwyżka karty podatkowej z tego tytułu (nowa decyzja nie może być wyższa niż 50% stawki obecnej.

Co do ZUS- zatrudnienie pracownika powoduje dużo więcej papierologii, bo oprócz comiesięcznego wyliczania składek od wypłaconego mu wynagrodzenia i ich odprowadzania do ZUS, potrzeba jest też comiesięczna deklaracja DRA, wykazująca te składki. termin opłat i deklaracji za pracownika to 15 dzień miesiąca kolejnego.

Dochodzą do tego komplikacje z jego chorobowym- przesyłanie ZLA do ZUS, obliczanie składek społecznych wtedy tylko od części wynagrodzenia.

W zakresie US- wystawianie mu co roku PIT 11, i comiesięczne wyliczanie i odprowadzanie zaliczki PIT do US.

Re: rena rodzinna

wiwan / 2013-11-27 13:34
Limity dorabiania do renty NIE obejmują kwoty samej renty. Czyli chodzi o DODATKOWE dochody, które podlegają składkom społecznym (etat, zlecenie) ale umowa o dzieło już nie.

Limit, którego przekroczenie powoduje zmniejszenie renty, to 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 grudnia 2013 do 28 lutego 2014 będzie to 2556,20 zł brutto/mc.

Re: zwrot VAT za materiały budowlane tylko do 2013 r

wiwan / 2013-12-02 18:17
I w ramach autokorekty. Nowy zwrot, już na zasadach z Ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi ( art. 20 do 25 ):

O zwrot wydatków można się ubiegać, jeżeli:
1) wydatki zostały poniesione w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych w związku z:
a) budową domu jednorodzinnego albo
b) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego,
jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal
mieszkalny;
2) przedsięwzięcie, o którym mowa w pkt 1, było realizowane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu
1 stycznia 2014 r.;
3) powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, o których mowa w pkt 1, nie przekracza
odpowiednio:
a) 75 m2 i 100 m2,
b) 85 m2 i 110 m2 – w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia na budowę, o którym mowa
w pkt 2, wychowywała przynajmniej troje dzieci spełniających warunki, o których mowa w art. 7 ust. 2;
4) osoba fizyczna do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo
domu jednorodzinnego, nie ukończyła 36 lat;
5) do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków osoba fizyczna nie była:
a) właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
b) osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny
lub dom jednorodzinny,
c) właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby
co najmniej jeden lokal mieszkalny
– z wyłączeniem domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego, o którym mowa w pkt 1.

Najnowsze wpisy