Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-08-06 11:24
Niestety nie. W rozumieniu* Ustawy o KRUS limitu 1ha przeliczeniowego jako głównego kryterium podlegania ub. społecznemu rolników nie odnosi się proporcjonalnie do udziałów, jeśli w gospodarstwie ma współudział więcej niż 1 osoba.

Tako rzecze ona: domniemywa się....

jeżeli własność lub dzierżawa gruntów, o których mowa w pkt 1, przysługuje kilku osobom lub jeżeli obowiązek podatkowy, o którym mowa w pkt 2, cią-ży na kilku osobach – każda z tych osób uczestniczy w prowadzeniu działalności rolniczej;

Czyli z tego punktu widzenia wszyscy troje podlegacie obowiązkowo ub. KRUS, tak jakby każdy miał 2,9 ha.

Oczywiście inne kryteria- już indywidualne dla matki, siostry i Pana mogą sprawić, że któreś z Was, jednak temu obowiązkowi nie będzie podlegać- czyli np. nieprowadzenie działalności rolniczej, podleganie ub. ZUS, posiadanie świadczenia emerytalno- rentowego, nieważne czy z KRUS, czy ZUS, czy np. mundurowego.

Podstawa:

art. 38, pkt. 3 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników

i np. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu Wydział III

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z 11.04.2012 r. (sygn. III AUa 56/12)

Re: Wcześniejsza emerytura-kto ma prawo?

wiwan / 2013-08-06 11:37
1. rocznikowi 1958 w przypadku kobiet ostatnią nowelizacją ustawy ( od 2013 r. ) podwyższono powszechny wiek emerytalny o 1 rok i 9 miesięcy do 2 lat, w zależności od kwartału urodzin, co już tu napisano. Więc zdecydowanie NIE o 7 lat.

2. mówiło się i stopniowe podnoszenie powszechnego wieku emerytalnego JEST w ustawie i praktyce. W przypadku kobiet rozpisane jest ono na lat ...27.

3. to, że kobieta z rocznika 1958 nie skorzysta z wcześniejszej emerytury pracowniczej jest efektem zmiany z roku 1998, ma więc ona tę wiedzę od 1 stycznia 1999, bo już wtedy był w ustawie art. 29 dający takie prawo tylko rocznikom starszym niż 1949.

Re: Wcześniejsza emerytura-kto ma prawo?

wiwan / 2013-08-14 10:32
Który "ten" ???

Art. 46 jest w ustawie od początku jej obowiązywania tj. od 1 stycznia 1999 r. więc zarzuty należy kierować pod adresem rządu Buzka, a raczej ówczesnego parlamentu. Co więcej był on wtedy dużo bardziej rygorystyczny, bo termin spełnienia warunków e. wcześniejszych ustalał na koniec roku 2006. Przesunięto go o dwa lata nowelizacją ustawy z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Co do konstytucyjności- dotąd TK tego nie zakwestionował.

Re: Podział majątku małżeńskiego przez sąd

wiwan / 2013-08-14 12:16
Nie. Jest to pani majątek osobisty, odrębny, który nie stanowi majątku wspólnego.

Można to zmienić podpisując umowę rozszerzającą wspólność małżeńską o ten majątek, dokonując darowizny lub sprzedaży udziału w mieszkaniu mężowi.

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2013-08-21 12:08
Czy umowa od 6 maja nadal trwa, jeśli nie, kiedy się zakończyła ?
Pytanie jest o urlop z której umowy ?
Ile dni urlopu udzielono z umowy ze stycznia/lutego ?

Bez tych danych trudno odpowiedzieć, bo wiadomo jedynie, że bez względu na rodzaj szkoły do końca 2014 podstawa urlopu to 20 dni.

Re: Składki w OFE a renta po mężu

wiwan / 2013-08-21 13:32
Wg. obecnego stanu prawnego Pani swoich środków z OFE nie odzyska, jeśli nie przejdzie (z renty) na swoją emeryturę.

"Odzyskają" je osoby uposażone wskazane w umowie z OFE i ewentualnie przyszły mąż tylko w przypadku Pani śmierci przed przejściem na emeryturę.

Co do owego 'będzie niższa'- warto poczekać, złożyć po uzyskaniu wieku emerytalnego wniosek o emeryturę, uzyskać konkretne ostateczne wyliczenie w decyzji i dopiero zdecydować.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-08-23 10:51
1. jako rzeczywiście niepracująca w gospodarstwie rolnym męża ani w gospodarstwie domowym z nim związanym nie będzie Pani podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym KRUS, a konsekwencji i ub. zdrowotnym z tego tytułu.
2. będzie Pani mogła się zarejestrować w PUP, ale w zakresie ub. zdrowotnego to mąż powinien Panią dopisać ( za pośrednictwem swego pracodawcy jako płatnika ) do ubezpieczenia jako członka rodziny. Ub. jako członka ma pierwszeństwo przed ub. przez PUP.

3. niepodleganie KRUS oświadcza się w karcie rejestracyjnej w PUP.

4. Pani prawo do zasiłku jest niezależne od ww kwestii, zależy ono zasadniczo od wysokości wynagrodzeń z etatu ( warunek min. 365 dni ub. społecznych od min. płacy minimalnej w ciągu 18 mc. przed rejestracją ).

Uwaga- z art. 38 ustawy krus'owej wynika domniemanie, że z chwilą utraty zatrudnienia (ub. ZUS) spełni Pani definicję domownika, Może powstać konieczność udowodnienia KRUS tego, że nie prowadzi Pani działalności rolniczej, nie pomaga, nie zamieszkuje itd.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-08-26 18:16
To bardziej kwestia prawa pracy, niż KRUS.
Ustawodawstwo operuje ha przeliczeniowymi.
Jeśli owa 'ziemia' przekracza 2 ha przeliczeniowe, to pozbawi Cię owo przepisanie statusu bezrobotnej .

Co wynika z art. 2, ust.1, pkt. 2 d Ustawy o promocji zatrudnienia.

Ile ha przeliczeniowych stanowi owe 3,5 ha fizycznego- zależy od położenia (gmina), sposobu użytkowania, klasy bonitacyjnej. Rodzice wiedzą, mają to w decyzji dotyczącej podatku rolnego.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-09-02 18:06
Stanowiska są wymienione w wykazach A i B w owym rozporządzeniu.
Tu jego tekst ogłoszony;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;rady;ministrow;z;dnia,dziennik,ustaw,1983,008,43.html

na skutek kilku zmian od tego czasu owego rozporządzenia:
- zlikwidowano wykaz C
- dołożono w wykazie B, dz. IV, poz. 9- prace wykonywane bezp. przy przeróbce mech. węgla w zakł. górniczych lub praca górnicza w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym górników.
- dołożono w ww dziale poz. 8- prace bezpośrednio przy udostępnianiu i wydobywaniu węgla brunatnego w odkrywce.

Zwracam uwagę, że min. staż takiej pracy to nie jedyny wymóg, jednocześnie ojciec musiałby spełniać warunek posiadania tego stażu na dzień 1.01.1999 r oraz stażu ogólnego 25 lat również na ten dzień.Oraz na to, że w przypadku wykazu B, Dział IV, poz. 1-7
prace różne - staż minimalny pracy w war. to 10 lat, a Dział IV, poz. 8-9
prace różne, to 20 lat.

Chodzi o e. wcześniejszą z art. 184

Re: pozew o kradzież środków z OFE

wiwan / 2013-10-08 13:11
Jest za wcześnie. NIE ma jak dotąd żadnej nowelizacji ustaw systemu emerytalnego w związku z OFE, więc jaki pozew, jaki jego uzasadnienie.

Zresztą pierwszym krokiem będzie pewnie zaskarżenie takiej nowelizacji do TK.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-10-09 10:59
Może chodzić o:
- czasowe pokrywanie się obu ubezpieczeń wynikające z dostarczonej dokumentacji
- sprawdzenie okresów ub. rolniczego sprzed powstania KRUS, a więc słabiej udokumentowanych.

Powodem jest też to, że jej łączny staż ubezpieczeniowy jest na granicy wymaganego stażu dla świadczenia przedemerytalnego- z art. 2, ust. pkt. 5 Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, z którego uzyska miejmy nadzieję owo świadczenia- jest to staż min. 35 lat.

Sam wymiar stażu nie zmienia wysokości świadczenia, ale niższy choćby o 1 dzień- w ogóle go pozbawi. Jest więc pówód finansowy tego prześwietlania przez ZUS

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-10-09 12:35
Tak, przepis o pomniejszaniu e. powszechnej o sumę wypłaconej e. wcześniejszej wszedł w życie 1.01.2013 r.- jest to nowy ust. 1b art. 25 ustawy emerytalnej.

Przepis, jak każdą nowelizację ustawy wydał parlament. Inne zdanie niż Panie, mają emeryci bez prawa do e. wcześniejszej, z równie uprawnionym poczuciem bycia 'gorszymi'.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-10-10 11:55
NIE. Rodzaj umowy o pracę/jej terminowość są tu bez znaczenia. Pani rocznik nie korzysta już z prawa do wcześniejszej e. pracowniczej z art. 29/ art. 46.

Pani powszechny wiek emerytalny (rocznik 1957) to 61 lat i 5 do 8 mc w zależności od kwartału urodzin.

Re: Wcześniejsza emerytura dla kobiet

wiwan / 2013-10-10 12:37
Rozumiem, że 1957 to Pani rocznik. Tylko w przypadku, w którym Pani pracę można zakwalifikować ( i tak zostanie wydane ś.pracy ) jako :
-Obsługa urządzeń do mechanicznego rozdrabniania drewna (produkcja rębków)lub
-Obsługa urządzeń i narzędzi wibracyjnych lub udarowych

to spełnia Pani już warunki e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych z art. 184 ustawy - tj. wiek 55 lat i posiadanie na dzień 1.01.1999 r. min. 15 lat pracy w war. szczególnych.

Tylko ww rodzaje prac związane obróbką drewna i pasujące do opisu są w wykazie A prac w war. szczególnych.

W innym przypadku- czeka Panią dopiero emerytura w wieku powszechnym, czyli 61 lat i 5 do 8 mc w zależności od kwartału urodzin.

Orzeczenie o niepełnosprawności jest tu bez wpływu. Może warto spróbować uzyskać w ZUS orzeczenie o niezdolności do pracy i rentę, jeśli stan zdrowia na dalszą pracę nie pozwala.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-10-10 12:56
1. Powszechny wiek emerytalny żony to 60 lat i 4 mc. Osiągnie go więc w kwietniu 2014, wniosek emerytalny najwcześniej na 30 dni przed uzyskaniem tego wieku.

2. Tak, wtedy taki był okres przechowywania dokumentacji, i wtedy (stare zasady) był wystarczający.

3. Rozumiem, że chodzi o brak dokumentacji wysokości zarobków za tamten okres, sam fakt pracy jest udokumentowany- św. pracy.

4. Wysokość zarobków można udokumentować też np. książeczkami zdrowia, dawniej wpisywano w nie zarobki lub innymi dokumentami posiadanymi- dokumenty wypłat płacy, dokumenty związane np. z pożyczką zakładową itp.
Zeznania świadków są dopuszczalne jedynie w zakresie poświadczenia okresu pracy, NIE zarobków.
5. Rozumiem też, że dotąd żona nie miała ustalonego kapitału początkowego, tj. dokumentacja wysokości zarobków za okres do 1998 włącznie nie została nigdy dotąd do ZUS dostarczona.

6. Przy braku możliwości udokumentowania tej wysokości- szczęśliwie na skutek niedawnej nowelizacji ustawy i zasad naliczania KP- jeśli do jego wysokości wykazuje się lata bez udokumentowanych zarobków- ZUS przyjmuje ówczesną płacę minimalną, a nie płacę zerową.

7. tu jeszcze nieco o dokumentowaniu dawnych lat:

http://www.money.pl/forum/bedzie-problem-z-kapitalem-poczatkowym-na-emerytury-t3467759.html?_rfr=1

Najnowsze wpisy