Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy(utrata paliczka IV palca u...

wiwan / 2014-01-24 12:00
Kiepsko wyglądałby los Pan odwołania, jeśli w tym wypadku poza utratą wskazanego paliczka nie doszłoby do żadnego innego uszczerbku na zdrowiu/ciele.

Powodem jest to, że przy tym świadczeniu (odszkodowaniu z ub. wypadkowego) NIE ma znaczenia rodzaj pracy wykonywanej, a więc to jakie konsekwencje dany uszczerbek wywoła dla ubezpieczonego w kontekście jego wykształcenia, pracy itd. Co ma np. miejsce przy ustalaniu prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy.

Zatem za taki sam uszczerbek np. w obrębie palca- odszkodowanie będzie identyczne dla bufetowej jak i ...pianisty.

Aktem wykonawczym do USTAWY
z dnia 30 października 2002 r.
o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych jest

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych
zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku
oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Które reguluje szczegóły i zawiera dłuuugą tabelę uszczerbków i ich stopnia, które orzecznik MUSI stosować. O ile w części uszczerbków ma widełki, o tyle w Pana konkretnym właśnie 3%- jako jedyną opcję.

Kolega miał inny palec uszkodzony albo w innym zakresie.

Tu tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,2013,000,954.html

Pana pozycja w zestawieniu- 140.

Proszę jednak zajrzeć do poz. 141- tu jest SZANSA, bo jak rozumiem z opisu sytuacji doszły nowe skutki, objawy spełniające opis w zakresie a) lub b)- czyli do uzyskania potencjalnie nawet dodatkowe 4%.

W odwołaniu należy zatem podnieść te dodatkowe ograniczenia funkcjonalności palca. Każda dodatkowa dokumentacja medyczna będzie atutem. Można też wprost wskazać na nieuwzględnienie w decyzji ZUS uszczerbku z poz. 141 Rozporządzenia.

Powodzenia.

Re: Ciąża a umowa zlecenie.

wiwan / 2014-01-24 18:28
Zacznijmy od tego, że w przypadku zlecenia choroba/ciąża/macierzyństwo nie chronią przed rozwiązaniem umowy, nie dają też urlopu macierzyńskiego. No chyba, że Wasza umowa jakieś zapisy w tej kwestii zawiera/będzie zawierać.
Jak rozumiem innego tytułu do ubezpieczenia chorobowego Pani nie posiada aktualnie (etat, inne zlecenie...)
Przystąpienie do ub. chorobowego da prawo do zasiłku chorobowego dopiero po 90 dniach jego trwania, bo nawet jeśli miała Pani przed tą umową inne ub. chorobowe to już minęło od jego ustania 30 dni.
Powstanie również prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzi pani w trakcie ubezpieczenia tj. trwania zlecenia. Okres tego zasiłku- możliwy tak długi jak w kodeksie pracy czas urlopu macierzyńskiego + urlopu dodatkowego macierzyńskiego + urlopu rodzicielskiego.

Co do informowania- to zależy od "wysokości" ciąży do końca umowy i rodzaju zadań wykonywanych przy tym zleceniu. Z jednej strony chodzi o zdrowie Pani i dziecka, z drugiej o uczciwość wobec zleceniodawcy tj. kwestię np. w znacznej mierze nie wykonywania zlecenia na skutek ciąży...

Sytuacja obosieczna jak widać.

Re: KRUS ponowne przeliczenie emerytury

wiwan / 2014-01-27 12:15
Ukończenie powszechnego wieku emerytalnego - tu (kobieta) 60 lat i 1 do 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzenia nie stanowi podstawy przeliczenia, bo przecież na wcześniejszej emeryturze nie pojawiły się nowe okresy ub. rolniczego, bo nie ma możliwości w takiej sytuacji ubezpieczenia na wniosek jako domownika.

Samo wyliczenie wysokości jest identyczne dla e. wcześniejszej jak i e. powszechnej, więc nie ma zmiany sposobu wyliczenia jak w ZUS.

Re: Odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy(utrata paliczka IV palca u prawej ręki)

wiwan / 2014-01-27 12:35
Jak nie ma ?

Strona 28 dokumentu zalinkowanego- 141.
"Wszelkie inne uszkodzenia w obrębie palców III, IV, V
i odpowiednich kości śródręcza (blizny, uszkodzenia ścięgien,
zniekształcenia, przykurcze stawów, zesztywnienia, zmiany
troficzne, czuciowe itp.) – powodujące:
a) ograniczenie funkcji palca – w zależności od stopnia
prawy 2,
lewy 1
b) znaczne ograniczenie funkcji palca – w zależności od stopnia:
prawy 4,
lewy 3
c) bezużyteczność palca granicząca z utratą prawy 7
lewy 5

Re: Renta

wiwan / 2014-01-27 21:53
Jaki rocznik urodzenia Mamy ?

Re: Działalność gospodarcza

wiwan / 2014-01-29 17:28
Tak. Możesz mieć dowolną liczbę PKD wpisanych w CEIDG. Zresztą nie można mieć kilku działalności jednoosobowych:

http://www.money.pl/forum/dwie-dzialalnosci-a-jedna-firma-i-spolca-cywilna-t3627613.html

http://www.money.pl/forum/czy-mozna-miec-dwie-firmy-jako-dzialalnosc-gospodarcza-t2889369.html

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-29 21:18
Żona utraciłaby status bezrobotnej, a więc i zasiłek dla bezrobotnych gdyby łączna powierzchnia gospodarstwa 2 ha przeliczeniowe. Te przeliczenia to dla mnie nieco czarna magia, ale zdaje się w Waszym przypadku do tego nie dojdzie.
Strażak jak rozumiem zawodowy, więc podlega Pan ub. społecznym mundurowym MSW, co zwalnia z obowiązku KRUS.
Żona z chwilą zakończenia/utraty zasiłku dla bezrobotnych zacznie podlegać obowiązkowo KRUS.
No chyba, że tak już to wiele razy w tym wątku napisano- nie prowadzicie i nie będziecie prowadzić dz. rolniczej na tych gruntach lub tylko żona nie będzie współpracować w prowadzeniu gospodarstwa ani gospodarstwa domowego z nim związanego- i zostanie to do KRUS zgłoszone, a w razie wątpliwości Kasy- udowodnione.

Podjęcie pracy przez żonę, albo uzyskanie stypendium stażowego z PUP znów zawiesi obowiązek KRUS chyba że jak wyżej napisano- ustanie on wcześniej na skutek sytuacji faktycznej zgłoszonej do KASY i przez nią nie zanegowanej.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-30 12:17
Absolutnie nim nie jestem, tylko nieco rozjaśniam to co jest napisane w ustawie, a niekoniecznie zrozumiałe :-)

Odpowiedź już jest "tam", gdzie być powinna.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2014-01-31 11:27
Wstępne warunki uzyskania świadczenia Pan spełnia z przynajmniej jednego- szóstego w ust. 1, art. 2 Ustawy o świadczeniach.

Drugim warunkiem jest rejestracja w PUP oraz uzyskanie i utrzymanie zasiłku dla bezrobotnych przez min. 6 miesięcy. Jeśli nie pracował Pan przez ostatni rok na część etatu- prawo do zasiłku będzie.

Tak, owe 3 miesiące nieprzebytego należnego wypowiedzenia zostaną zaliczone jako okres nieskładkowy na podstawie art. 7, pkt. 3 ustawy emerytalnej.
No chyba, że w tym czasie miał Pan okres składkowy- tj. podjął np. następną pracę, zlecenie itp. to oczywiście zalicza się okres składkowy.

Re: Do kiedy mogą przyjść pieniadze z rozliczenia?

wiwan / 2014-02-11 13:25
Dowiesz się :
- zaglądając na własne konto bankowe podane w US jako właściwe do zwrotu nadpłaty PIT
- odbierając przekaz pocztowy od listonosza/ na poczcie z awizem.

Tylko w przypadku zwrotu w kasie (urzędu lub wskazanego banku) podatnik otrzymuje zawiadomienie. O ile tę formę zwrotu wybrał.

Re: Rozliczenie podatkowe a zakup mieszkania?

wiwan / 2014-02-12 11:26
Najkrócej- sama z siebie ta transakcja nie jest podstawą żadnej ulgi/ zwrotu.

Byłaby, gdyby wcześniej sprzedano inną nieruchomość przed upływem "5 lat" od jej nabycia- bo obecny zakup byłby "innym celem mieszkaniowym" pozwalającym uniknąć podatku (lub go zmniejszyć) dochodowego od sprzedaży tej wcześniejszej nieruchomości, o ile byłby dokonany przed upływem "2 lat" od tamtej sprzedaży"

Albo obecne koszty nabycia pomniejszą dochód na potrzeby obliczenia podatku od dochodu ze sprzedaży obecnego mieszkania jeśli zostanie ono sprzedane przed upływem "5 lat" od jego kupna.

""- bo liczy się od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.

Re: umowa o dzieło a KRUS

wiwan / 2014-02-13 11:20
Wpadając do zakładu, pytając innych osób tam zatrudnionych, analizując samą umowę. Poza tym na zasadzie uznania. Oczywiście od takiej decyzji np. ZUS, że uznaje umowę za stosunek pracy i wymierza składki wstecz wraz z odsetkami można się odwołać. Ale w sądzie pracy/ub. społecznych składanie fałszywych zeznań to już grubszy kaliber....

Co do zaoszczędzenia- no zasadniczo żyje Pan z działalności rolniczej, dzieło (etat) byłoby dorobieniem. No chyba, że żadnej dz. rolniczej Pan nie prowadzi....
A wtedy- ma Pan obowiązek poinformować o tym Kasę- bo nie spełnia Pan definicji rolnika i nie może KRUS w ogóle podlegać, składki są nienależne. Wtedy etat jest jak najbardziej pożądany- ze względu na jakiekolwiek już ub. społeczne i zdrowotne.

Re: Renta rodzinna po ojcu

wiwan / 2014-02-17 22:35
By renta po Twoich 18 urodzinach była dzielona na pół czyli matka nada była do renty uprawniona musiałaby zajść sytuacja taka, że
matka skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy nie później niż 5 lat po śmierci Twojego ojca = jej męża.
Chodzi o niezdolność orzeczoną przez lekarza ZUS.
Jak rozumiem- nie zaszła taka sytuacja, więc wraz z Twoimi 18 urodzinami (formalne zaprzestanie wychowywania Cię) matka straci prawo do renty rodzinnej, całość renty będzie należna Tobie.

Jeśli któryś z ww warunków (wiek/niezdolność) zostanie spełniony przez matkę do 5 lat od Twoich 18 urodzin- uzyska ona prawo do renty ponownie.

Re: Pomoc w napisaniu odwołania od decyzji

wiwan / 2014-02-17 22:46
Niestety- ustawa o świadczeniach przedemerytalnych jest w tym zakresie jasna i nieubłagana. Wymaga min. 6 miesięcy zatrudnienia przed utratą pracy, by w ogóle były spełnione warunki wyjściowe do uzyskania świadczenia. Nie ma zapisu na jaki mogłaby się Pani powołać. Decyzja ZUS nie mogła być w tej sytuacji inna.

Co więcej niestety z art. 11 ustawy o świadczeniach wynika również to, że w odróżnieniu od renty czy emerytury nie ma możliwości uzyskania świadczenia przedemerytalnego w drodze wyjątku tj. na podstawie uznaniowej poniekąd decyzji prezesa ZUS w sytuacji, gdy ubezpieczony nie spełnił warunków ustawowych na skutek szczególnych okoliczności życiowych, nie ma środków do życia itd.

Re: przejście ze zlecenia na etat = brak zwrotu podatku

wiwan / 2014-02-18 11:35
Kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł wynikająca ze skali podatkowej PIT dotyczy całorocznego dochodu opodatkowanego wg. zasad ogólnych bez względu na liczbę źródeł. Nie jest to kwota "ze zlecenia", ale kwota z 2013 r. z dochodów z etatu ORAZ ze zlecenia.
Wiek nie ma tu znaczenia dla zasad PIT, ma wpływ na brak oskładkowania.

Zwrot jest mniejszy, bo w czasie etatu płatnik już 1/12 ww kwoty przy naliczani zaliczki PIT już uwzględniał.

Najnowsze wpisy