Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-07-01 22:15
Status bezrobotnego jest możliwy, jeśli renta nie przekracza 1/2 płacy minimalnej, czyli w 2014 limit ten wynosi 840 zł.
Chodzi o kwotę brutto.

Powyższe z art. 2, ust. 1, pkt 2, ppkt. c Ustawy o promocji zatrudnienia.

Zasiłek dla bezrobotnych poza statusem bezrobotnego wymaga spełnienia innych warunków.

Re: Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do pracy a konsultacja??

wiwan / 2014-07-03 10:50
Tak. Formalnie nie powinno mieć znaczenia to, czy w czasie badania pracujesz, czy nie, orzecznik zdaje się na ma w ogóle na ten temat wiedzy. Może zapytać. Formalne znaczenie miałoby to moim zdaniem, gdyby wniosek o rentę był efektem choroby zawodowej- czyli nabytej w miejscu pracy.
No i wiadomo, że jeśli wśród donoszonej na badanie swojej dokumentacji medycznej, dodatkowej poza tą wymaganą do wniosku rentowego, byłoby aktualne niedopuszczenie przez lekarza medycyny pracy- to byłoby 'lepiej'.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-07-03 22:03
Z ZUS- nie. Można tego dochodzić w procesie cywilnym od...brata.

Orzecznictwo (np. wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 18.08.2010r., w sprawie o sygn. akt III AUa 476/10, Sąd Okręgowy w Ostrołęce III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 marca 2014r. Sygn. akt: III U 1707/13) jest tu takie, że stwierdzenia nienależnego pobrania renty za jakiś okres przez jednego z kilku uprawnionych NIE prowadzi do wstecznego innego podziału renty, tj. na uprawnionych rzeczywiście w tym okresie. Zatem brat zwraca ZUS-owi, ale Ty nic wstecznie na tym nie zyskujesz. Nowy podział następuje od miesiąca w którym ZUS wydaje decyzję o nienależności świadczenia.

Podstawa- art. 73, 74, 133 i 138 Ustawy emerytalnej.

Jak widać też zwrot w takim przypadku dotyczy 1/2 z 90% świadczenia zmarłego, a nie tylko 5% wynikających z różnicy 90% i 85% ( dla jednego uprawnionego ).

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-07-04 11:25
Tak. Wynika to z art. 84 Ustawy o systemie ub. społecznych.
Są to odsetki ustawowe- obecnie 13% w skali roku:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/odsetki-ustawowe/

(druga tabela).

łatwiej stosować kalkulator:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/

(opcja gospodarcze)

Re: Wcześniejsza emerytura dla kobiet

wiwan / 2014-07-08 17:44
Artykuł traktuje o e. wcześniejszej tzw. pracowniczej.
To świadczenie już wygaszone.

Jeśli charakter Pani pracy nie daje/nie da podstaw do e. wcześniejszej z tyt. pracy w war.szczególnych lub w szczególnym charakterze ani e. pomostowej- może Pani (wg. obecnego stanu prawnego skorzystać w wieku min. 62 lat i przy stażu min. 35 lat z e. częściowej.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-07-11 13:46
No tak. W związku z tym, że nowy okres ubezpieczenia wyniósł nie mniej niż 30 mc nowa kwota bazowa będzie uwzględniona w części socjalnej świadczenia.

Można też porównawczo wystąpić z wnioskiem o nową e. powszechną- czyli na nowych zasadach. Jeśli będzie niższa- przed uprawomocnieniem decyzji wycofać wniosek. To, że będzie niższa- jest b. prawdopodobne- bo od 2013 r. przy jej ustalaniu odlicza się już sumę świadczeń pobranych od dnia przejścia na e. wcześniejszą.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-07-11 13:53
Tak, o ile po tym 1998 r. dopracowała Pani w war.szczególnych lub w szczególnym charakterze przynajmniej owe brakujące 5 miesięcy. Tak jak warunkiem e. wcześniejszej z art. 184 było posiadanie min. 15 lat takiej pracy na dzień 1.01.1999 r, tak warunkiem rekompensaty jest posiadanie takiego okresu do 1.01.2009 r.

Re: Co mnie się zmieni przejscie z KRUSU na ZUS po 20 latach ?

wiwan / 2014-07-14 10:47
Prosiłbym o precyzyjniejsze pytanie w czym rzecz. Bo na tak ogólne odpowiedź jest ogólna.
Mianowicie;
- co ma do tego 'opłacalność', jeśli ubezpieczony tak naprawdę ma wybór tylko w sytuacji, gdy będąc w KRUS podejmuje DG- może bowiem pod dodatkowymi warunkami w KRUS zostać, mimo domyślnego podlegania w tej sytuacji ZUS. W każdej innej sytuacji życiowej/zarobkowej podlega albo jednemu, albo drugiemu systemowi albo żadnemu z nich.
- pod względem przyszłego świadczenia emerytalnego- to zależy od rocznika ubepzieczonego i ostatecznego osiągniętego stażu w KRUS- bo jest możliwa sytuacja- zaliczenia na potrzeby emerytury rolniczej okresu ZUS, jest możliwe zaliczenie na potrzeby emerytury z ZUS okresu ubezpieczenia rolniczego, jest możliwe uzyskanie dwu świadczeń z dwu systemów jednocześnie.
- generalnie - przy zdecydowanie niższych składkach KRUS świadczenia z ub. rolniczego też są niższe.

Re: OFE czy ZUS? Tutaj możesz pobrać formularz

wiwan / 2014-07-21 22:56
Co z OFE czeskimi, litewskimi, łotewskimi, słowackimi, słoweńskimi ?

Owszem są marginalizowane obecnie jak w Polsce.

Re: Obliczenie stażu pracy do prawa do emerytury

wiwan / 2014-08-05 10:29
NIE. To oznacza, że obecnie nie spełnia on warunków uzyskania e. górniczej i musi 'dorobić' 2 lata pracy górniczej lub równorzędnej by w ogóle ją uzyskać.
Bez owych 2 lat- może uzyskać e. pomostową, ale w wieku 60 lat.

Re: Dziwne Pismo w sprawie z ZUS-u jak to rozumieć??

wiwan / 2014-08-06 20:32
'Patrykpatryk'- a co to za szopka ze zmianą nicku, już druga. Po co kolejny wątek w sprawie Twojej renty ?

Pisałem poprzednio, że do decyzji orzecznika można zgłosić sprzeciw, co skutkuje powtórnym orzeczeniem już w składzie trzyosobowym.

Tak samo, jak prawo takie ma ubezpieczony- tak samo prawo takie ma prezes ZUS - tyle, że ubezpieczony raczej neguje zbyt 'słabą' orzeczoną niezdolność, a prezes odwrotnie. Oczywiście formalnie prezes- w praktyce pewnie ktoś z oddziału albo jakiegoś wydziału/pionu w centrali- np. zupełnie losowo, albo losowo, ale ze względu na młody wiek wnioskującego o rentę, albo losowo ze względu na główne schorzenie itp.

Znów zatem decyzja w sprawie Twojej renty się odwleka, bo decyzja z zarzutem nie może być jej podstawą- albo zarzut musi być obalony, albo decyzja zmieniona.

Uprzedzając pytanie- nie mam pojęcia, czy kolejny raz zostaniesz wezwany, czy ZUS załatwi to w swoim 'sosie'- bo już nie pamiętam, czy złożyłeś sprzeciw, była komisja i zarzut prezesa jest już do orzeczenia komisji, czy nie składałeś i komisja będzie na skutek zarzutu wadliwości.

Re: Praca w warunkach szkodliwych i uciążliwych

wiwan / 2014-08-07 11:59
Mówimy o pracy w warunkach SZCZEGÓLNYCH lub w SZCZEGÓLNYM charakterze.

Narażenie na czynniki niekorzystne ma być stałe. Czy seanse w saunie trwają całą dniówkę ?
Czy zgodnie z zapisem art. 3, ust. 2 , pkt. 2a) ustawy o e. pomostowych - jest to praca w warunkach gorącego mikroklimatu – tj. praca wykonywane w
pomieszczeniach, w których wartość wskaźnika obciążenia termicznego WBGT wynosi 28° C i powyżej, przy wartości tempa metabolizmu pracownika powyżej 130 W/m2- warunki łączne ?

Re: Fundusz Rezerwy Demograficznej ocalał. Ale dziura w ZUS rośnie

wiwan / 2014-08-18 22:21
To jest merytoryczny dział forum, więc daruj sobie takie wpisy. Nie ma żadnego cudu, bo podałeś kwotową bzdurę. I tyle.

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

wiwan / 2014-08-19 11:34
Czy jest Pan pewny, że we Włoszech jest ona opodatkowana ? Zmniejszenie kwoty w stosunku do decyzji emerytalnej może wynikać z prowizji bankowej, a nie z opodatkowania u źródła. Opodatkowanie w Polsce jest prawidłowe- wynika z umowy polsko-włoskiej.

Przydatna interpretacja:
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, IPTPB2/415-680/13-6/KKu

Re: Czy ZUS wypłaci mi wyrównanie emerytury wstecz?

wiwan / 2014-08-25 14:18
To Pana subiektywna ocena.

W zakresie ustawy emerytalnej, bo jej dotyczą moje odpowiedzi warto wiedzieć w tym kontekście, że -

również jej poprzedniczka, tj. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych regulowała (art. 99) wypłatę świadczenia w b. podobny sposób, tj. od miesiąca, w którym uprawniony złożył wniosek, poza sytuacjami przyznania świadczenia z urzędu.

- Jej poprzedniczka z kolei- Ustawa z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin owszem była bardziej przyjazna, bo przewidywała możliwość ( art. 75) wstecznej wypłaty za okres sprzed wniosku, ale tylko w horyzoncie 3 miesięcy.

Tak, czy siak, wymóg złożenia wniosku o emeryturę jest i był dość.... historyczny.

Co zaś do konkretnej kwoty owej straty- zwracam uwagę, że emerytura na nowych zasadach dla ustalenia jej wysokości posługuje się parametrem przewidywanej dalszej długości życia, więc uzyskanie świadczenia 3 lata później ....zwiększa jego wysokość, co stratę wynikającą ze spóźnionego wniosku w znacznym stopniu kompensuje.

Najnowsze wpisy