Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

wiwan / 2014-02-19 10:28
Moim zdaniem tylko w przypadku udowodnienia, że do owego ustnego porozumienia stron o skróceniu okresu wypowiedzenia, a raczej przyrzeczenia zawarcia porozumienia doszło. Co przy braku formy pisemnej będzie po prostu trudne bez dowodów typu nagranie, zeznanie świadka.

Poza sprostowaniem świadectwa w grę wchodzi jeszcze odszkodowanie z art. 58 KP, w tym konkretnym przypadku jednak moim zdaniem nie w wysokości 3miesięcznego wynagrodzenia, ale wynagrodzenia proporcjonalnego do końca już formalnie biegnącego przed dyscyplinarką wypowiedzenia złożonego przez Pana.
Zakończyłoby się ono 31 marca, więc odszkodowanie dotyczyłoby wynagrodzenia za okres 11 lutego-31marca, czyli 5/3 wynagrodzenia miesięcznego.

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2014-02-19 11:50
Niestety nie, taka możliwość dotyczy ( a raczej dotyczyła, bo świadczenie jest w praktyce wygaszone ) ubezpieczonych w związku zakończeniem zatrudnienia na skutek konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Natomiast wskazana byłaby wizyta w MOPS/GOPS/PCPR w celu zorientowania się, czy w tej sytuacji mama nie uzyskałaby świadczenia opiekuńczego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego (po rezygnacji z pracy). Tu ważne są kryteria dochodowe lub data powstania niepełnosprawności osoby będącej pod opieką.

Ostatnie (2013) zmiany w tym zakresie, potem wyrok TK i zapowiedzi kolejnych zmian sprawiają, że nie bardzo się orientuję, ale zmierzam do tego, że świadczenia te- owszem są symboliczne, ale w ich czasie z budżetu są odprowadzane składki emerytalne, rentowe. Tyle, że dotąd- tylko do uzupełnienia okresu minimalnego dla gwarancji e. minimalnej- a ten staż mama już posiada. Nowe projekty zakładają zdaje się zniesienie tego limitu. Jeśli tak jest w rzeczywistości- po prostu mama nabywałaby nowych okresów składkowych i wraz z uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego miała emeryturę wyższą, mimo zaprzestania pracy.

Ale jak pisałem, z kwestią świadczeń ustawy o św. rodzinnych nie jestem na bieżąco.

Re: Wynajem mieszkania - córka właścicelki

wiwan / 2014-02-19 12:34
Tak, taka umowa wystarczy ale i jest w praktyce niezbędna. I powinna z niej wynikać możliwość zarówno oddania w najem jak i odpłatności za ten najem.

Po pierwsze ze względów umowy z najemca, by mieć podstawę prawną jej zawarcia- nikt rozsądny nie podpisze umowy z kimś, kto nie jest właścicielem ani jego pełnomocnikiem, ani nie ma innego tytułu prawnego do lokalu.
Podobnie w razie zniszczeń, zaległości w czynszu- roszczenie o zapłatę wystosowane bez takiego umocowania prawnego (mimo zawartej jednak umowy) będzie trudniejsze.

Po drugie ze względów podatkowych- chodzi o to, by fiskus nie miał podstaw do uznania, że przychód z najmu uzyskuje jednak właściciel mieszkania, a nie jego córka. Czyli, że matka nie odprowadza podatku, że nie wywiązuje się z obowiązku zaliczek oraz rozliczenia rocznego oraz że nie dochodzi jednocześnie do regulowania zobowiązań podatkowych przez osobę inną niż podatnik. W świetle ordynacji podatkowej i orzecznictwa- w efekcie matka miałaby zaległość podatkową i wykroczenie karno-skarbowe, a Pani należny zwrot podatku nienależnego itd.

Ps. Sama umowa z matką, jak i z najemcą jest potrzebna dopiero w razie kontroli US, zastrzeżeń do rozliczenia rocznego itp.
Przy wyborze ryczałtu też umowy się nie okazuje.

Re: Jak oceniamy prezydenta?

wiwan / 2014-02-19 12:36
Ile razy jeszcze wkleisz to w każdym wątku dotyczącym jakiegokolwiek sondażu CBOS-u ?

Re: Mundurowi protestują. Słusznie?

wiwan / 2014-02-19 13:05
Nie logo, a cała standaryzacja- włącznie z nowymi (budowa) posterunkami, komendami jak i remontem dotychczasowych. Wprowadzenie PRZY OKAZJI nowej jednolitej identyfikacji to wisienka na torcie.

Re: Zlecenie stworzenia i prowadzenie komercyjnej strony internetowej a...

wiwan / 2014-02-21 22:41
Wystarczy jednoosobowa DG.

Stworzenie strony- na zasadzie umowy o dzieło (rachunek) albo usługi firmy (faktura), jeśli wykonawca strony ma DG.

Zlecenie nie- bo chodzi przecież o konkretny efekt, a nie staranne ciągłe działanie.

Re: Praca dziecka za granicą a ulga prorodzinna

wiwan / 2014-02-24 13:26
Położenie źródła dochodu nie ma znaczenia dla prawa do ulgi- zasady są takie, jakby praca odbywała się w kraju. Pozostaje kwestia przeliczenia dochodu na PLN, jeśli z grubsza nie da się ocenić czy jest wyższy od 3089 zł.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-02-25 11:48
Nieznajomość prawa szkodzi- KRUS wydaje decyzję o podleganiu ubezpieczeniu albo w następstwie zgłoszenia* rolnika albo w następstwie uzyskania informacji mających wpływ na ubezpieczenie z zewnątrz- tj. np. z bazy pesel, w krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych, z urzędu gminy, ZUS itd.
I może takie decyzje wydawać wstecznie.

* z ustawy wynika obowiązek zgłaszania do ubezpieczeń i innych faktów na ubezpieczenie mających wpływ.

Okoliczności nieprowadzenia dz. rolniczej są podstawą do odwoływania się od takiej decyzji. Jeśli zostanie odwołanie uznane- składki są nienależne, więc nie ma czego umarzać. Umarza się składki należne- a więc w przypadku jednak bezskutecznego odwołania można wnioskować o rozłożenie zaległości i odsetek na raty, odroczenie składek bieżących, umorzenie (części) zaległości.

Podstawą ww ulg są obiektywne trudności finansowe itp. decyzja jest tu uznaniowa.

Tak, czy inaczej lepiej 'ujawnić' się przed Kasą i od razu złożyć oświadczenie o nieprowadzeniu dz. rolniczej.

Podstawa- art. 37 i 41a ustawy;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html

Re: ile mogę dorobic na emeryturze

wiwan / 2014-02-26 11:01
Limity dotyczą tylko emeryta w wieku NIŻSZYM niż powszechny wiek emerytalny go obowiązujący. Bez względu na rodzaj emerytury. I są to limity, które wpływają na zmniejszenie lub całkowite wstrzymanie wypłaty emerytury, ale nie wpływają na samo prawo do emerytury- bo to jest nabyte.

Zatem bez podania daty Pana urodzin nie odpowiem na to pytanie.
Aktualny wiek emerytalny - w art. 1, pkt.5 b tej nowelizacji:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;11;maja,dziennik,ustaw,2012,000,637.html

Re: Dziecko pracuje - czy należy się ulga rodzinna?

wiwan / 2014-02-26 11:34
To zależy od osiągniętego dochodu ze zlecenia. Jeśli przekroczył on łącznie 3089 zł- prawa do ulgi nie ma.

Oczywiście mówimy o sytuacji braku innych dochodów syna opodatkowanych PIT na zasadach ogólnych w roku 2013, bo limit dochodu dotyczy łącznie wszystkich takich dochodów.

Re: Sikorski nie żałuje swoich słów z Kijowa

wiwan / 2014-02-26 12:01
Przytoczył w 1 akapicie i nie tak one brzmiały.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-02-27 23:11
Nie tak. Współwłasność w rozumieniu ustawy o ub. społecznych rolników oznacza, że każde z Was będzie podlegać obowiązkowo KRUS, bo owe 1,4 ha przekracza jak rozumiem 1 ha przeliczeniowy.

Co więcej jako żona rolnika, nawet nie posiadając żadnej swojej ziemi, ani współwłasności i tak, co do zasady z samego faktu bycia żoną rolnika, KRUS-owi będzie Pani podlegać.

Oczywiście, co już wiele razy w tym wątku napisano- są okoliczności z tego obowiązku zwalniające- jak np. podleganie ZUS albo innym ubezpieczeniom (mundurówka), albo nieprowadzenie działalności rolniczej, albo w przypadku żony nieprowadzenie nawet gospodarstwa domowego związanego z gospodarstwem rolnym. Czyli w praktyce- niezamieszkiwanie z mężem rolnikiem.

Wynika to z art. 5 i 38 Ustawy.

Re: Data powstania całkowitej niezdolności do pracy a st.niepełnosprawności

wiwan / 2014-03-03 11:38
Nie. To są odrębne orzecznictwa, i dla potrzeb ubezpieczeniowych (ZUS,KRUS) ważne jest orzeczenie o niezdolności do pracy, którego jak rozumiem Pan nie posiada.

Jakiej kwestii pracowniczej to dotyczy ?

Re: Do jakiego wieku przysługuje ulga na dzieci?

wiwan / 2014-03-04 12:18
25 lat to NIE 26 lat bez jednego dnia. Ulga należna była za 8 miesięcy 2012 r. przy spełnieniu innych warunków. Za 2013 nie jest należna.

Re: Kiedy następuje przedawnienie długów?

wiwan / 2014-03-06 20:31
Jest to jeden z innych typów zobowiązań, regulowany nie KC, ale kodeksem pracy- a konkretnie art. 291. Przedawnienie wynosi tu 3 lata ( zaliczka jako awansem wypłacone wynagrodzenie za pracę ).

Chyba, że była to zaliczka na inne cele, czyli związane z wykonywaniem pracy (np. gotówka dana sekretarce na kupno materiałów biurowych do pracy)- to zasada taka jak z mieniem powierzonym pracownikowi- przedawnienie wynosi 1 rok, od kiedy pracodawca się szkodzie dowiedział, nie później jednak niż 3 lata od szkody wyrządzenia.

Najnowsze wpisy