Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-12-05 10:54
Przeliczeniu z jakiego powodu ? Czy od 91 r. nabył jakieś nowe okresy ubezpieczeniowe- pracował, wykonywał zlecenie, prowadził DG i ubezpieczył się dobrowolnie ?

Re: kwota wolna od podatku w księgowości za niepełny miesiąc prowadzenia...

wiwan / 2013-12-12 20:30
Ta ostatnia opcja- tj. kwota ta dotyczy całego roku kalendarzowego bez względu na długość trwania w nim DG. Oczywiście mówimy o opodatkowaniu wg zasad ogólnych- skali.

Podobny wątek:

http://www.money.pl/forum/ile-zaplace-podatku-zus-preferencyjny-warunki-ogolne--t3696289.html

Re: Jak obliczyć ekwiwalent za urlop?

wiwan / 2013-12-12 21:06
Tak, ekwiwalent wylicza się od kwot brutto i tak jak normalne wynagrodzenie podlega on PIT i składkom ZUS

Wysokość- wynagrodzenie stałe z października, składniki zmienne- jako średnia z 3 miesięcy sprzed sierpnia.

Jak rozumiem ma Pani staż niższy niż 10 lat i podstawę 20 dni u. wypoczynkowego. Zatem za rok 2013 należne jest 17 dni, a nie 16.

Re: Z giełdy wkrótce zniknie miliard złotych. Przez OFE

wiwan / 2013-12-18 12:31
Rozwiązanie. Człowiek ów NIE złożył dotąd wniosku o naliczenie Kapitału Początkowego, w jego informacji z ZUS wynosi on zatem ZERO więc ogólna informacja ZUS go nie obejmuje, a więc całej historii ubezpieczeniowej sprzed 1999 r.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-02 12:42
Nie, w takiej sytuacji tj. nieprowadzenia działalności rolniczej podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniom rolniczym nie ma. W ciągu 14 dni od utraty ubezpieczenia ZUS należy takowy fakt w swoim KRUS zgłosić. Możliwe jest żądanie przez Kasę braku tej działalności (oraz możliwości jej wznowienia) wykazania, udowodnienia.

W stosunku do dzieci, które nawet w przypadku prowadzenia przez Panią dz. rolniczej, nie pomagałyby w niej, zamieszkiwały poza gospodarstwem a więc nie byłyby domownikami istniałby tylko obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny, a więc zgłoszenia ich do ubezpieczenia, bez opłacania dodatkowej składki.
W przypadku tak małego gospodarstwa (mniej niż 6 ha) i tak zresztą składka za Panią byłaby z budżetu.

Przy wykazaniu KRUS braku dz. rolniczej, a więc niespełnianiu definicji rolnika przez Panią, a więc niepodleganiu ub. rolniczym ,a więc w konsekwencji zdrowotnemu z tego tytułu dzieci przy braku innego członka rodziny mogącego ich zgłosić do ub. zdrowotnego- podlegają zgłoszeniu do ZUS poprzez swoje uczelnie.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-07 11:16
Prawo do skorzystania gwarancji minimalnej wysokości świadczenia ma ubezpieczony (mężczyzna) z 25-cioletnim stażem ubezpieczeniowym- ORAZ z uzyskanym powszechnym wiekiem emerytalnym. Czyli oba warunki muszą być spełnione łącznie. A więc po tych 50 urodzinach owszem nie musi Pan już nabyć nowych okresów składkowych nieskładkowych.

Powyższe z art. 87 Ustawy emerytalnej

Re: potrzebna pomoc w zlozeniu deklaracji dra za grudzien

wiwan / 2014-01-07 14:19
Za grudzień pełna składka zdrowotna, bo ta jest niepodzielna. Podstawa społecznych jaką dotąd Pan deklarował obniżona proporcjonalnie do wysokości 10/31 i od niej policzone składki wszystkich ubezpieczeń.

Za styczeń- jeszcze czas, zdrowotne znów całe, podstawa jeszcze nie została ogłoszona. Społeczne - aktualne podstawy minimalne :

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

podstawa za styczeń obniżona proporcjonalnie do 24/31 i od niej policzone składki ubezpieczeń

Re: Pracujący emeryt a ponowne przeliczenie świadczenia

wiwan / 2014-01-07 21:13
Trochę to niejasne w art. 25 ustawy emerytalnej, ale sprowadza się do tego, że
jeśli ustalanie emerytury następuje:

w I lub II kwartale (ale w okresie kwiecień - maj), np. 2014 r., wówczas kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2012 r. zwaloryzowana za 2012 r.) powinna być włączona w cykl waloryzacji kwartalnych poczynając od waloryzacji za I kwartał 2013 r.;
w II kwartale, ale w czerwcu, np. 2014 r., wówczas kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2013 r. zwaloryzowana za 2013 r.) nie podlega żadnej waloryzacji kwartalnej;
w III lub IV kwartale, np. 2014 r., wówczas kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2013 r. zwaloryzowana za 2013 r.) powinna być włączona w cykl waloryzacji kwartalnych poczynając od waloryzacji za I kwartał 2014 r.

Powyższe z art. 25 i 25a ustawy

Re: Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

wiwan / 2014-01-08 13:28
Nie. Wygaśnięcie umowy o pracę nie jest taką okolicznością, nie ma przyczyny po stronie pracodawcy, bo nie ma on obowiązku nowej umowy zawierać.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-01-09 12:15
Syn będzie w takiej sytuacji uprawniony do r. rodzinnej po JEDNYM z rodziców, gdy nastąpi śmierć drugiego, będzie mógł wystąpić o zmianę renty rodzinnej już pobieranej na rentę rodzinną po drugim rodzicu. Co będzie miało oczywiście sens, jeśli drugi umierający rodzic będzie miał w dniu śmierci wyższe swoje świadczenie, lub gdy wszystko nastąpi przed jego (drugiego rodzica ) emeryturą - wyliczona hipotetyczna renta z tyt. całkowitej niezdolności do pracy będzie wyższa.

Oczywiście należy uwzględnić to, że jeśli uprawniona jest jedna osoba- to renta rodzinna stanowi 85% świadczenia, które pobierał zmarły ( bez wliczenia dodatków, jakie miał zmarły ) lub ww hipotetycznej renty z tyt. niezdolności do pracy.

Śmierć drugiego rodzica da dodatkowo synowi do jego renty rodzinnej dodatek dla sieroty zupełnej ( obecnie 382,50 zł ).


Dodatkowo znaczenie ma to, jaką rentę obecnie ma syn.
Jeśli jest to renta z tyt. niezdolności do pracy ( bo zdążył nabyć 1 rok stażu ubezpieczeniowego ) to przejście na rentę rodzinną wymaga rezygnacji z renty z tyt. niezdolności do pracy.
Jeśli jest to jednak renta socjalna można ją łączyć ( częściowo ) z renta rodzinną.

"Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku jednak, gdy łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty"

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-09 14:04
Należało fakt podjęcia zatrudnienia, a więc podlegania innemu ub. społecznemu, a więc zaprzestania podlegania KrUS zgłosić w KAsie w ciągu 14 dni.

Re: Wcześniejsza emerytura dla kobiet

wiwan / 2014-01-09 20:15
Pani e. wcześniejsza jest dożywotnia. NIE musi Pani w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego składać żadnego wniosku, ani ZUS też w Pani świadczeniu nie zmieni " z urzędu ". Poza oczywiście kolejnymi waloryzacjami.
Owszem- wraz z osiągnięciem wieku powszechnego może Pani złożyć wniosek o e. powszechną, a więc liczoną już wg. nowych zasad- z KP i składek zewidencjonowanych i zwaloryzowanych po roku 1998.

Co jest bez sensu finansowego- nowe zasady są mniej korzystne, nie pisze Pani o nabyciu nowych okresów ubepzieczenia (praca na e. wcześniejszej), a od 2013 r. takie 'przejście' z e. wcześniejszej na powszechną związane jest z pomniejszeniem podstawy obliczenia nowej emerytury o sumy kwot emerytury wcześniejszej dotąd pobranej przez cały okres jej pobierania ( art. 25, ust. 1b ustawy emerytalnej )

Ps. Pani powszechny wiek emerytalny to nie 60 lat, ale lat 60 i 6 miesięcy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-01-09 20:31
Nie, nie podlegaliście obowiązkowi rolniczego ub. społecznego (KRUS) właśnie z powodu posiadania prawa do r. rodzinnej. I nie ma znaczenia to, czy była ona z KRUS, czy z ZUS. Co więcej brat dodatkowo do 16 r. życia nie mógł być uznany za domownika, a więc podlegać temu ubezpieczeniu nawet gdyby renty nie miał.
Nawet gdy Ty, a potem brat wraz z pełnoletniością staliście się rolnikami w rozumieniu ustawy o KRUS, a nadal mieliście prawo do renty- zwalniało to Was z ub. rolniczego.

Powyższe z art. 6, pkt. 1 i pkt. 2, art. 7, ust. 1 oraz art. 16, ust. 3 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2014-01-10 17:19
Zwracam uwagę na fakt, że okoliczność pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze NIE może być stwierdzona zeznaniami świadków.

Re: spóźniony wniosek do ARiMR

wiwan / 2014-01-13 17:32
Ale tu uchybienie nie nastąpiło bez Pani winy. Byłoby tak, gdyby nawaliła poczta, uległa pani wypadkowi itp.

Najnowsze wpisy