Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: praca za granicą a PIT

wiwan / 2013-02-01 11:41
PIT 36 + PIT ZG w normalnym terminie rozliczeń dla podatników rozliczających się wg. skali podatkowej tj. do 30 kwietnia.

Sposób/metoda zależy od tego, jaki to był kraj, bo pojawia się kwestia unikania podwójnego opodatkowania.

Więcej konkretów i profesjonalnych porad 'belladonny' w tych wątkach:

http://www.money.pl/forum/podwojne-opodatkowanie-czyli-praca-za-granica-a-fiskus-t83350.html

http://www.money.pl/forum/dochody-zagraniczne---jak-wypelnic-pit-t422049.html

Re: Składki ZUS przy zatrudnianiu pracowników

wiwan / 2013-02-01 14:17
To zależy od pracowniczych KUP w jego przypadku i czy złoży oświadczenie PIT-2 o nieuwzględnianie miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek (46,33 zł).

Najogólniej- polecam kalkulator:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Re: Przejście z wcześniejszej emerytury na normalną.

wiwan / 2013-02-19 11:14
Tytuł wątku dotyczy 'przejścia' na emeryturę 'normalną'. Pytająca ma więc na myśli wniosek o nowe świadczenie, a nie przeliczenie dotychczasowego. W związku z jej rocznikiem, będzie ono zupełnie inaczej obliczone tj. z KP i składek zewidencjonowanych, czyli nawet jeśli nie pracowała na emeryturze będzie ono w innej wysokości, na ogól zresztą niższej.
No chyba, że było ono z art. 184 Ustawy emerytalnej.

Ps. No i wiek o którym mówimy, to już nie 60 lat, ale 60 lat i 1 do 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzin ubezpieczonej.

Re: Wcześniejsza emerytura przez zwolenienie ?

wiwan / 2013-02-19 11:34
Przy tej wielkości gospodarstwa to jeszcze możliwe, większe nie pozwalałoby na uzyskanie statusu bezrobotnego, a co za tym idzie zasiłku dla bezrobotnych, a jego pobieranie przez 6 miesięcy jest warunkiem uzyskania świadczenia przedemerytalnego.

Spełni Pani warunek z art. 2, ust.1, pkt.2 Ustawy ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych.

Oczywiście o ile spełni Pani warunek uzyskania zasiłku dla bezrobotnych ( wysokość wynagrodzenia w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją ).

Świadczenie przedemerytalne NIE jest wcześniejszą emeryturą.

Re: Wcześniejsza emerytura dla kobiet

wiwan / 2013-02-19 11:45
NIE. Pani wiek emerytalny to min. 61 lat i 6 miesięcy.
Nie wskazuje Pani na okoliczności pracy specyficznej- np. w war. szczególnych.
Nie zbierze Pani również przed ww wiekiem stażu KRUS ( 30 lat ) uprawniającego do wcześniejszej e. rolniczej.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2013-02-19 12:42
Można rozliczyć rodziców razem. Przychód matki - ZERO.
Składek społecznych KRUS nie można odliczyć, nawet gdyby renta była opodatkowana. Jeśli mama opłaca sama składkę zdrowotną (gospodarstwo ponad 6 ha) może być ona odliczona we wspólnym zeznaniu od podatku ( do kwoty 7,75% podstawy wymiaru ). Czyli o ile dochód ojca pozwoli można od wspólnego podatku odliczyć składki zdrowotne obu małżonków.

Konkrety i rubryki- pytać tu:

http://www.money.pl/forum/grupa,58,0,0,40,0,pit.html

Re: Kiedy wlicza się studia do emerytury?

wiwan / 2013-02-19 15:40
NIE, nie wlicza się. Już to w tym wątku padło- studia mają być zakończone, a więc wymagane jest uzyskanie dyplomu.

Taka definicja końca studiów wynika z art. 167, ust. 2
Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym

"Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypad-ku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii – data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja – data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki".

Re: Czy należy mi się jakakolwiek emerytura z polskiego ZUS

wiwan / 2013-02-25 10:39
Powtórnie więc i ja uzupełnię, że nie w lipcu 2014, ale w lutym 2015- na skutek nowelizacji ustawy od 2013 (wprowadzanie wieku 67 lat).

Odpowiedź ZUS wskazuje, że nie było to zapytanie z Pana strony, ale normalny wniosek emerytalny.
Wniosek o e. wcześniejszą (RP-1E) jest identyczny jak o e. powszechną. Widocznie zakłada taki wniosek złożony zbyt wcześnie traktuje jako wniosek o świadczenie wcześniejsze i tak go rozpatrzył. Nie mogło być innej decyzji jak odmowna.
Absolutnie nie oznacza to braku prawa do e. wcześniejszej tj. najwcześniej w lutym 2015. Wniosek można złożyć najwcześniej na 30 dni przed uzyskaniem wieku emerytalnego (65 lat i 7 miesięcy)

Re: Składki Krus, obowiązek czy dobrowolność? Karne odsetki.

wiwan / 2013-02-25 20:36
Unijna dopłata bezpośrednia jest na wniosek ...rolnika-użytkownika. Skoro więc tej ziemi Pani od nikogo nie dzierżawi to moim zdaniem jest to już przesłanka prowadzenia dz. rolniczej- ma miejsce użytkowanie własnej ziemi rolnej, czyli jednak podlegania KRUS w okresach niepodlegania ZUS-owi.

Ale szczerze powiedziawszy to nie moja 'działka', można anonimowo -telefonicznie zebrać wykładnie w kilku oddziałach KRUS. Natomiast tak, czy inaczej warto chyba KRUS opłacać- choćby po to, by okres ubezpieczenia rolnego wykorzystać w docelowym świadczeniu ZUS- choćby dla gwarancji e. minimalnej jeśli samych okresów ZUS do owej gwarancji brakuje.

Re: Emerytury i renty w Polsce. ZUS podał nowe dane

wiwan / 2013-02-26 11:14
Inwektywy raczej nie są 'obiektywne'.
Emeryturę w takiej wysokości może mieć również pracownik na bardzo niskim stołku- dosłownie- bo górnik, z systemu powszechnego- ZUS-owego, a nie mundurowego dzięki art. 51-52 ustawy emerytalnej....

Re: ubezpieczenie zdrowotne, a urzad pracy??

wiwan / 2013-02-27 13:16
Po dokonaniu przez PUP zgłoszenia bezrobotnego w ZUS do u. zdrowotnego ( na co Urząd ma maks. 7 dni ) fakt ubezpieczenia będzie już widoczny w eWUŚ.

Oczywiście jeśli bezrobotny ma inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego- np. jest zgłoszony przez rodzica/uczelnię (student zaoczny) albo ubezpieczonego małżonka- to fakt rejestracji w PUP niczego nie zmienia, ub. zdrowotnego nie dokonuje PUP.

Re: Kiedy wlicza się studia do emerytury?

wiwan / 2013-02-28 10:58
To jest ZUPEŁNIE inna dyskusja- o perspektywach systemu, oczekiwaniach, i...realnych szansach na jego kształt za lat 20 i więcej.
Ps. osobiście też ustalanie stażu na potrzeby spełnienia warunku jakiegoś świadczenia (obecnie e. minimalnej i e. częściowej) BEZ uwzględnienia wymiaru etatu ( w przypadku zatrudnienia ) czy w jakiś sposób wynagrodzenia w stosunku do przeciętnego ( w przypadku zlecenia ) uważam za niesprawiedliwe.

Ps. Gdzieś już to w tym dziale forum napisałem- mundurowi skorzystali z zasady 'zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa'- stąd nowe regulacje objęły dopiero tegorocznie wstępujących do służb.
Bo w ich przypadku 'atrakcyjność' systemu emerytalnego ma duże znaczenie w podejmowaniu życiowej jakby nie było decyzji o wstąpieniu do służ.
"Prawami nabytymi' nazwali to niedouczeni pismacy co niestety "poszło w kraj"

Różnicę tych dwu zasad prawnych poznaje się pewnie już w 1 sem. studiów prawniczych, dawniej uczono tego w szkole na Wiedzy o społeczeństwie...

W ubezpieczeniach społecznych prawami nabytymi są uzyskane JUŻ okresy ubezpieczenia, kwoty składek oraz świadczenia JUŻ przyznane. Spodziewany wiek emerytalny- NIE.

Obecna zmiana (wiek 67) nikomu ww okresów, składek ani świadczeń nie zabrała.
Niezgodna z zasadą praw nabytych była poprzednia nowelizacja Ustawy (art.103a) zawieszająca świadczenie od 1 października 2011, już uzyskane przed 2011 r. bez rozwiązania stosunku pracy do 30 września.

I niekonstytucyjność tego TK uznał.

Co oczywiście nie umniejsza poczucia niesprawiedliwości ubezpieczonych w systemie powszechnym.

Re: nagrody rzeczowe a podatek za 2012

wiwan / 2013-03-06 11:40
Zwolnienie przedmiotowe z PIT o które Panu chodzi to z art. 21, ust. 1 pkt. 68 Ustawy o PIT dotyczy wartości JEDNORAZOWEJ.

W tej sytuacji więc wszystkie Pana nagrody są zwolnione.
Oczywiście przy zachowaniu innych warunków zwolnienia tj. dziedziny konkursu lub tego kto i jak go ogłasza lub by była to nagroda związana ze sprzedażą premiową.

Ps. gdyby nie były zwolnione- płatnikiem PIT byłby organizator, pobierałby 10% wartości podlegające podatkowi zryczałtowanemu i wystawił Panu PIT-8c

tu więcej:
http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;wygrana;w;konkursie;korzysta;ze;zwolnienia;w;pit,157,-1,824477.html

Re: dofinansowanie a podatek

wiwan / 2013-03-08 11:34
W zakresie PIT dotacja taka jest przychodem tego podatnika, ale nie z DG, ale z "innych źródeł".
Korzysta ona jednak ze zwolnienia podatkowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są: jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o której mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Skutkuje to tym, że przychodu z tytułu otrzymania dofinansowania nie ujmuje się z podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ani w zeznaniu rocznym składanym przez podatnika.

Re: Lekarz orzecznik ZUS i jednocześnie biegły sądowy- jak to możliwe?

wiwan / 2013-03-11 11:05
To pytanie raczej na forum prawne :

http://www.money.pl/forum/katalog,5,0,0,40,0,prawo.html


Tak na szybko -z mocy art. 281 w nawiązaniu do art. 48 KPC biegły taki podlega wyłączeniu z postępowania na mocy ustawy, gdyż :" w instancji niższej brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia":

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-cywilnego/dzial-iii-wylaczenie-sedziego/art-48

przepis dotyczący sędziego ma zastosowanie też do biegłego:

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-cywilnego/dzial-iii-dowody/rozdzial-2-postepowanie-dowodowe/art-281

Gdyby go więc powołano należy złożyć wniosek o wyłączenie go jako biegłego.

Najnowsze wpisy