Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

wiwan / 2011-01-24 19:10
Nie tylko. Uwzględnienie nowej kwoty bazowej przy min. 30 miesiącach okresu ubezpieczenia społecznego dotyczy również uprawnionych do emerytury mieszanej, czyli kobiet z roczników 1949- 1953. ( art. 183 ustawy emerytalnej ).

Re: zalegle wynagrodzenie a ZUS

wiwan / 2011-01-26 20:26
Zaświadczenie należy wystawić z uwzględnieniem również zaległego wynagrodzenia- bo co do zasady należy wykazać zgodnie z art. 103 i 104 ustawy emerytalnej wszystkie przychody podlegające co do zasady 'oskładkowaniu' społecznemu, nawet jeśli z racji pobierania emerytury w danym indywidualnym przypadku tym składkom nie podlegają ( np. zlecenie ) osiągnięte w roku kalendarzowym, za które wystawia się zaświadczenie. Natomiast zdecydowanie należy je w interesie pracownika-emeryta wyodrębnić od przychodów z bieżącego stosunku pracy, w osobnej, opisanej pozycji, tak aby jasno wynikało z opisu- że jest to wynagrodzenie zaległe za czas SPRZED jego przejścia na emeryturę. Pozwoli to uniknąć mu zawieszenia czy zmniejszenia emerytury na podstawie par.1 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty-

które jasno mówi, że taki przychód nie liczy się do przychodu mającego wpływ na wypłatę świadczenia.

Warto też to uzmysłowić pracownikowi, gdyby ZUS zechciał łaskawie ten fakt "przeoczyć".

Ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
Rozporządzenie:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,1992,058,290.html
wiwan / 2011-01-27 10:45
Zagmatwany to jest bardziej artykuł. O zasiłku chorobowym mówimy w przypadku zwolnienia lekarskiego stwierdzającego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby i sanatorium nie ma nic do tego. Logika jest taka, że w szpitalu potrzeby chorego w znacznej części pokrywane są ze składki zdrowotnej. Poza szpitalem chory finansuje się sam. A szpital jest szpitalem. Nie gra roli czy sanatoryjny, wojskowy czy powiatowy.

Art. 11 ustawy jest jasny:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,077,512.html

Re: Działalność gospodarcza a wcześniejsza emerytura

wiwan / 2011-01-28 12:32
Na wcześniejszą emeryturę w związku z Pani rocznikiem, z brakiem okresów pracy szczególnej lub w szczególnych warunkach oraz niepozostawaniem w ubezpieczeniu pracowniczym w ostatnich 2 latach- nie ma Pani szans. Pozostaje Pani doczekać do 60 roku życia.

Prowadzenie DG w momencie przejścia na emeryturę w normalnym wieku nie przeszkadza ani w jej przyznaniu, ani wypłacie w pełnej wysokości. Natomiast pozostawanie w stosunku pracy w czasie osiągnięcia wieku emerytalnego- po najnowszej nowelizacji- powoduje konieczność rozwiązania stosunku pracy choć na 1 dzień, by mogła być wypłacana. Jest to niezależne od DG.

Zaletą bycia w Pani przypadku teraz na etacie byłaby kodeksowa ochrona osób w wieku przedemerytalnym ( tj. 4 i mniej lat do wieku ustawowego ) przed zwolnieniem ( art. 39 KP), ale jednocześnie trudniej z tego powodu będzie Pani znaleźć pracę. Innym plusem- automatyczny brak obowiązku opłacanie ubezpieczenia społecznego z DG z chwilą podjęcia pracy na etacie.

Re: czy muszę zrezygnować z pracy?

wiwan / 2011-01-31 13:19
Co będzie to nikt nie wie. W obecnym stanie prawnym, nawet po ostatniej nowelizacji ustawy emerytalnej- może Pani nadal pracować, jedynie jeśli ma Pani mniej niż 60 lat ( wcześniejsza emerytura ) dotyczą Panią nadal limity osiąganego przychodu, gdyż wpływają one na obniżenie wypłacanego świadczenia lub jego wstrzymanie, oraz obowiązek informowania ZUS do końca lutego o ich wysokości za poprzedni rok.
wiwan / 2011-02-09 12:58
Krótko- nie powinna Pani otrzymać tej renty, jeśli powodem miałoby być tylko to, że ojciec ją miał. To kwestia przepisów ale i rozsądku. Proszę spojrzeć na to w ten sposób.
Renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym, wynikającym z ubezpieczenia zmarłego. Stąd po pierwsze uprawniony do r.r. nie otrzymuje 100% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, po drugie na uprawnionego nie przechodzą inne bonusy. Mam na myśli to, że do obliczania r.r. nie uwzględnia się np. dodatku pielęgnacyjnego, ani nie oblicza się jej od sumy świadczeń zmarłego- gdy pobierał emeryturę i 1/2 renty tzw. wypadkowej. Bo te bonusy były związane tylko z osobą zmarłego. I takim rzadkim i na tym tle największym bonusem jest renta w drodze wyjątku. Czyli trochę miłosierdzie systemu z powodu naprawdę trudnej sytuacji ubezpieczonego.
Trudno, by to uprawnienie przechodziło na córkę- młodszą, zdrową itd. Już i tak poniekąd ten bonus Pani miała- renta ojca odciążyła Panią w obowiązku alimentacyjnym wobec ojca. Gdyby renty nie było- miałaby Pani ciężej.

Teraz r.r. w drodze wyjątku dla Pani może być uzasadniona jedynie Pani sytuacją zdrowotną, zarobkową itd. w zupełnym oderwaniu od faktu, że zmarły taką rentę pobierał. I
ZUS naprawdę nie ma nic wspólnego z długami po zmarłym. To dwie kwestie: prawo ubezpieczeń społecznych, a kodeks cywilny i prawo spadkowe. Bo np. mogła Pani spadek odrzucić.

Wiem, że to brzmi teraz oschle. Pozdrawiam.
wiwan / 2011-03-01 21:13
Materialnym efektem postępowania sądowego jest 'postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku'.
Jest ono tytułem prawnym do lokalu, które jest podstawą zmian w dokumentacji spółdzielni mieszkaniowej i/lub wniosku o wpis do/ założenie KW w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego w przypadku mieszkania hipotecznego.
Do notariusza już się nie udajemy, aktu notarialnego nie spisujemy. Postanowienie sądu ma taką samą moc.

Wniosek o wpis do KW nowego właściciela odbywa się na wniosek zainteresowanego. Sąd tego za spadkobiercę nie czyni.

Może się przyda- wzór wniosku o dział, niestety odpłatny:

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/wniosek;o;dzial;spadku,10005,7151,dokument.html
wiwan / 2011-03-07 12:37
Obywatelstwo córki w tym przypadku nie waży o niczym. Dla Pana jako podatnika będzie to darowizna w ramach I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o spadkach i darowiznach i przy zachowaniu formalności jej zgłoszenia do US może Pan skorzystać z całkowitego zwolnienia podatku jako obdarowany. Generalnie- pół roku na zgłoszenie, formularz SD-Z2.

więcej :

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

wcześniejsza emerytura

wiwan / 2011-03-16 11:53
Ustawa emerytalna, a w niej

art. 29- 50 e.

Tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
wiwan / 2011-03-17 11:58
Tak mniej więcej to w ustawie obecnie wygląda. Umówmy się- pozostanie w KRUS mimo podjęcia DG to przywilej i wyjątek w systemie ubezpieczeń- stąd te obwarowania.
Jak z np. emeryturami wcześniejszymi.

Jak pół etatu wlicza się do emerytury

wiwan / 2011-03-22 11:14
W sensie okresu składkowego- tak jak na cały etat. Wymiar etatu nie ma znaczenia. Zresztą okresy składkowe mają coraz mniejsze znaczenie- dla nowych emerytur i zatrudnienia po 31.12.1998- liczy się kwota uzbieranych i zrewaloryzowanych składek.
wiwan / 2011-03-28 12:46
Od tyłu- nie można niczego kupić w formie darowizny. Albo jedno albo drugie. Pieniądze ze sprzedaży swojego mieszkania może Pani rodzicom podarować.
Podatku dochodowego z tytułu sprzedaży mieszkania po babci Pani nie zapłaci w ogóle, gdyż skorzysta Pani ze zwolnienia przedmiotowego z tytułu tzw. ulgi meldunkowej. Fakt pozostawania zameldowaną w ww mieszkaniu minimum 12 miesięcy na to pozwoli.
Zatem poniesie Pani koszty jedynie notarialno-sądowe ( taksa notarialna,wpis do KW, odpisy aktu ).
Ps. ww ulga dotyczy jedynie mieszkania- jeśli jest więc ono mieszkaniem hipotecznym- czyli z udziałem w gruncie- ulga nie obejmie tej części dochodu z jego sprzedaży, jaka przypada na wartość udziału w gruncie- trzeba ją oszacować. Od niej podatek wyniesie 19% dochodu.

ile wynosi skladka emerytalna?

wiwan / 2011-04-05 16:14
Emerytalna 19,52 % przychodu ( wynagrodzenia brutto ). Z tym, że połowę jej wysokości ponosi pracodawca ze swoich środków. Rentowa 6%, ale tu już 3/4 ponosi pracodawca. Chorobowa 2,45%- całość pracownik, wypadkowa- różne stawki- ponosi pracodawca. No i zdrowotna 9%, ale od dochodu netto- czyli wynagrodzenia pomniejszonego o składki społeczne i koszty uzyskania przychodu.

Tu kalkulator:
http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
wiwan / 2011-04-12 10:36
Nie. Minimalny staż pracy w takich warunkach to 15 lat.
wiwan / 2011-04-29 09:35
Nie żenada tylko rzeczywistość i zapisy ustawy.
Hudi mogła:
- pomyśleć o swojej przyszłości w latach "produktywnych"
- może korzystać z pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych z Ustawy o świadczeniach rodzinnych,
- może korzystać z pomocy rodziny która, przypominam, ma obowiązek alimentacyjny wobec niej.

Na pewno natomiast na nic jej takie 'merytoryczne' komentarze.

Najnowsze wpisy