Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-09-19 12:26
Po pierwsze- liczy się data złożenia wniosku o emeryturę. Nie wiem co rozumie Pani przez emeryturę obecnie "obliczoną".

Po drugie zmiany od 2013 roku nie dotyczą sposobu obliczenia wysokości emerytury.
Pozostaje zachowana odmienność liczenia rocznikom starszym niż 1949 i młodszym niż 1948. Choć z tych pierwszych to już większość kobiet na emeryturze jest.

Pojawia się nowość w zakresie liczenia- ale dotyczy ona kwestii emerytury częściowej ( wyniesie 50% emerytury wyliczonej na dzień złożenia wniosku o taką emeryturę ) i emerytury docelowej po e. częściowej ( będzie uwzględniała kwoty pobrane w czasie emerytury częściowej ).

Re: Urlopy na poratowanie zdrowia na nowych zasadach

wiwan / 2012-09-19 12:56
Obecnie- tak, bo ustawa (Karta Nauczyciela, art. 73 określa maksimum na 3 lata łącznie w życiu. Nie określa liczby urlopów.

Jakie będą przepisy przejściowe dla nauczycieli, którzy już z obecnego limitu częściowo skorzystali przed wejściem w życie noweli Karty- nie wiadomo. Projekt nie "wisi" jeszcze na stronie Ministerstwa Edukacji

Re: Podział majątku małżonków

wiwan / 2012-09-19 15:24
Przed ślubem nie macie czego dzielić, bo nie macie nic wspólnego raczej- chyba, że coś razem nabyliście- np. nieruchomość.

Przed ślubem możecie dokonać tzw. intercyzy ( i o to chyba chodzi ), czyli podpisania umowy stanowiącej, że po ślubie wasze stosunki majątkowe będą inne niż ustawowy ustrój majątkowy, czyli wspólność małżeńska.

Może to być też dokonane po ślubie.
Ten inny niż ustawowy ustrój to;
- rozdzielność majątkowa
- rozszerzenie wspólności
- ograniczenie wspólności
- rozdzielność z wyrównaniem zarobków.

Sprawę załatwia się u notariusza, to nie wyrok ani decyzja administracyjna więc nie ma uprawomocnienia. Obowiązuje od dnia podpisania lub od dnia oznaczonego w umowie-akcie notarialnym jako dzień rozpoczęcia obowiązywania.

Tu nieco na temat:

http://www.money.pl/pieniadze/poradniki/artykul/nasze;czy;moje;wszystko;o;intercyzie,160,0,134816.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/intercyza;-;na;jakich;warunkach,14,0,220174.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/bierzesz;slub;warto;pomyslec;o;intercyzie,97,0,814945.html

Re: Przedłużenie umowy w pracy

wiwan / 2012-09-19 15:27
Z żadnym. Nie ma takiego obowiązku.
Co oczywiście nie wyklucza prawa pracownika do zapytania o to pracodawcy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-09-20 00:37
TAK, ma. Okres jaki minął od śmierci rodzica jest bez wpływu na prawo dziecka do renty rodzinnej.
Inaczej jest w przypadku wdowy/wdowca, bo gdy są zbyt młodzi kluczowym jest okres nie dłuższy niż 5 lat od śmierci małżonka albo zaprzestania wychowywania dziecka do renty rodzinnej uprawnionego.

Ps. Nie będzie to dokładnie połowa obecnie pobieranej przez Ciebie renty.

Obaj będziecie mieli świadczenie w wysokości 9/17 Twojego obecnego świadczenia, gdyż łącznie renta będzie wyższa niż w przypadku, gdy pobiera ją jedna osoba.

Podstawa- art. 73 ust. 1 Ustawy emerytalnej.

Re: Rennta rodzinna

wiwan / 2012-09-20 11:37
Może.
W tym sensie, że po jakimś czasie od śmierci prawo członka rodziny do r. rodzinnej się przedawnia- nie ma takiej regulacji, poza specyficznym okresem pierwszych 5 lat dla zbyt młodej wdowy.

Pana matka może więc wystąpić o rentę rodzinną, ale:
- ale jej podjęcie będzie równoważne z rezygnacją z obecnej emerytury, zachowa jedynie swoje ewentualne dodatki do emerytury (kombatancki, ryczałt energetyczny itp.)
- przez jakiś czas będziecie do renty uprawnieni oboje, tj. renta zostanie minimalnie podwyższona ( o 1/17 ), ale podzielona na dwie równe części.

Jest więc mała szansa, by finansowo się to mamie opłacało.
Inaczej byłoby gdybyś Ty wystąpił z wnioskiem o wyłączenie z kręgu uprawnionych- Twoja renta przeszłaby na mamę.

Możecie też po prostu poczekać, aż Twoje prawo do renty ustanie w związku z wiekiem lub zakończeniem edukacji.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-09-20 12:11
Będzie, jeśli złoży Pani wniosek, nie dzieje się to z urzędu.


Ale w związku z Pani rocznikiem ( po 1948 ) i wiekiem obecnie ( ponad 60 lat ) niespecjalne znaczenie ma już to, czy miesięcy ubezpieczenia było 30 czy mniej.
Uzyska Pani świadczenie na nowych zasadach tj. obliczone z kapitału początkowego (wyliczonego z kwoty bazowej ze stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego do dnia dzisiejszego oraz z zewidencjonowanych i też waloryzowanych składek odprowadzonych po 1998 r.

W efekcie niekoniecznie nowe świadczenie będzie wyższe, będzie można wtedy zostać przy świadczeniu dotychczasowym.

Owe 30 miesięcy, nowe kwoty bazowe itd. mają znaczenie dla emerytów z roczników do 1948 włącznie oraz kobiet z roczników 1949-1953 (czyli uprawnionych do e. mieszanej, które nie pobrały świadczenia, mimo ustalenia do niej prawa).

Re: waloryzacja rent i emerytur 2013

wiwan / 2012-09-20 12:56
Oj nie zerknęło się na forum, temat świeży:

http://www.money.pl/forum/waloryzacja-emerytur-w-2013-r--t3337317.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/waloryzacja;emerytur;i;rent;w;2013;roku;o;4;48;proc;,140,0,1117580.html

Re: Optymalizacja składek ZUS

wiwan / 2012-09-20 13:20
Miałem na myśli liczne oferty optymalizacyjne polegające na rejestracji DG w innym kraju, ale wykonywanie jej nadal w kraju. Zresztą wynika to już z pierwszego zdania mojego wpisu oraz ze wzmiankowanego opracowania na stronie ZUS.

Re: jak wyliczyć emeryturę?

wiwan / 2012-09-20 19:12
Niespecjalne to narzędzie, bo nie uwzględnia zmniejszenia zeszłorocznego części s. emerytalnej jaka do OFE wędruje.

Co więcej wymaga osobnego policzenia sobie kapitału początkowego.

W części ZUS-owej bardziej polegałbym na corocznym raporcie z ZUS podającym spodziewane wysokości świadczenia przy założeniu zaprzestania pracy w danym roku oraz przy założeniu stałości dochodu.

Pomijam takie kwestie jak zupełną nieprzewidywalność zarówno po stronie ubezpieczonego ( długość kariery zawodowej, wynagrodzenia ) jak i po stronie systemu- zmiany stawek u. emerytalnego, zmian zasadniczych jak np. e. obywatelska, wprowadzenie dobrowolności ZUS itp.

Re: Wynajem mieszkania - kilka pytań

wiwan / 2012-09-20 19:23
Tak, przy ryczałcie byłby to PIT 37 + PIT 28 . Uwaga, ten drugi już do końca stycznia.

Przy zasadach ogólnych zamiast PIT 37, PIT 36,oba dochody się sumują, tyle że w części D formularza wpisane są w osobne wiersze im dedykowane.

Zaliczki na specjalne konto, ale nie jest ono przypisane do podatnika, ale do rodzaju podatku (zaliczki) i konkretnego urzędu skarbowego.
Tu wyszukiwarka, nie wiem jak z jej aktualnością:

http://www.money.pl/podatki/urzedy/

warto sprawdzić na WWW konkretnego urzędu.

Przede wszystkim potwierdzenia przelewów (zasady ogólne).
Jeśli zaś chodzi o ryczałt- US interesować będzie zapis w umowie najmu, z którego jasno będzie wynikać, jaka kwota jest odpowiednikiem opłat do administracji, a jaka- Pani przychodem z najmu do opodatkowania.

Re: Umowa na zastępstwo

wiwan / 2012-09-20 19:49
Rozumiem, że nie chce Pani tych 3 miesięcy u. wychowawczego stracić.

Wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy i...Pani zaufania do niego. Z prostej przyczyny- prawo pracy nie przewiduje umów/porozumień trójstronnych- może poza przypadkiem przejścia zakładu pracy z art.23 KP.

Czyli nie możecie w trójkę ( Pani, siostra i pracodawca ) podpisać porozumienia w sprawie ww roszady. Istnieje ryzyko więc, że roszada dojdzie do skutku tylko połowicznie.

Do rzeczy- pracodawca musiałby albo wypowiedzieć siostrze jej umowę na zastępstwo (trzy dni), albo rozwiązać za porozumieniem stron. Następnie zawrzeć umowę na to wolne stanowisko.
Może to być też porozumienie (zmieniające) od razu zmieniające umowę na zastępstwo na umowę normalną wraz ze zmianą stanowiska itd.

Znalezienie nowego zastępstwa za Panią na te ostatnie 3 miesiące Pani urlopu wychowawczego jest kwestią odrębną. W ogóle przecież pracodawca nie ma takiego obowiązku, jeśli radzi sobie z brakiem pracownika bez zatrudnienia nowej osoby.

Jak napisałem wyżej- to dobra wola pracodawcy- bo zatrudnienie nowego pracownika to jednak koszty dodatkowe (badania wstępne, przyuczenie, mniejszy profesjonalizm i wydajność nowego pracownika w pierwszych miesiącach).
Przecież to nie firma budowlana i nie chodzi o pracowników 'do łopaty'. Jaki interes ma w tym pracodawca ? I tak zachował się BAAARDZO fair składając Wam taką propozycję

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-09-21 10:43
Na emeryturę w sensie ustawy już Pan przeszedł, jedynie wypłata świadczenia jest zawieszona na skutek obowiązywania stosunkowo nowej regulacji z art. 103a Ustawy emerytalnej.

Nie będzie więc kwestii podlegania nowym regulacjom.

Sytuacja jest identyczna, jak w wtedy, gdyby Pan stosunek pracy przerwał i zaraz podjął ponownie, ale wysokość dochodu powodowałaby i tak zawieszenie wypłaty świadczenia. W górnictwie wynagrodzenie 130% i więcej przeciętnego wynagrodzenia ( obecnie 4545,90 zł brutto )to zresztą norma.

Z chwilą rozwiązania stosunku pracy- wypłata zostanie wznowiona. Nabyte nowe okresy składkowe mogą podwyższyć ją na skutek przeliczenia ( ale to odrębna kwestia ). No i oczywiście wypłata uwzględni waloryzację z marca 2012 i 2013 r.

Ps. Zmiany emerytalne od 2013 r. nie dotyczą warunków nabywania emerytur wcześniejszych.

Obejmie Pan jedynie nowy wiek emerytalny, gdyby zechciał Pan przejść na emeryturę powszechną, co na 90% nie będzie korzystne finansowo.

Re: renta rodzinna po matce

wiwan / 2012-09-21 10:52
Nie jest warunkiem renty rodzinnej po zmarłym pobieranie przez niego w dniu śmierci świadczenia.
W takiej sytuacji, zresztą dużo bardziej częstej przyjmuje się fikcję polegającą na tym, że wniosek rodziny o rentę jest jednoznaczny z tym, jakby to zmarły występował o rentę z tyt. niezdolności do pracy i posiadał orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.

Zatem zmarła musi mieć spełnione warunki stażowe lub czasu jaki minął od ostatniego ubezpieczenia, by rodzina miała prawo do r. rodzinnej.

Precyzyjnie przedstawiają je art. 57, 57a i 58 Ustawy emerytalnej.

Re: ulgi podatkowe przy związkach partnerskich

wiwan / 2012-09-21 11:32
Związek partnerski nie pozbawia prawa do ulgi prorodzinnej, na internet, rehabilitacyjnej itd.

Pozbawia preferencji wspólnego opodatkowania.
No i zwolnień w zakresie spadków/darowizn/pożyczek.

Więc polemizowałbym z owym "żadnej".

Najnowsze wpisy