Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: darowizna działki w rodzinie

wiwan / 2013-05-08 10:45
Gdzie ??? U notariusza:

http://prawo.money.pl/bazy-teleadresowe/notariusze/

Koszt aktu to przede wszystkim taksa notarialna zależna od wartości działki + wpis do księgi wieczystej ( 200 zł ) + każda strona

Taksa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;ministra;sprawiedliwosci;z;dnia,dziennik,ustaw,2013,000,237.html

Re: jak zlozyc wniosek o separacje??

wiwan / 2013-05-08 11:47
W związku z obecnością małoletniej- musi to być pozew, a nie wniosek nawet przy zgodzie męża. W pozwie kwestia władzy rodzicielskiej po separacji, ew. alimenty. W pozwie dodatkowo można żądać orzeczenia o winie.

Ponadto do pozwu trzeba dołączyć:
- odpis aktu małżeństwa,
- odpis aktu urodzenia wspólnego dziecka (dzieci),
- zestawienie kosztów utrzymania,
- dowód opłaty sądowej
- odpis pozwu i załączników dla drugiej strony.

Procedura:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/separacja;-;jakie;ma;skutki;prawne,164,0,454820.html

Re: ZUS a spadek

wiwan / 2013-05-09 10:05
Spadkobierca dziedziczy zobowiązania wobec wszystkich wierzycieli, bez różnicy czy jest to ZUS, US, gmina czy osoba prywatna.

Jest więc to kwestia stricte prawa cywilnego - czyli związana z przyjęciem spadku wprost, z dobrodziejstwem inwentarza albo jego odrzuceniem. Przed taką decyzją należy więc rozeznać 'saldo' spadku- nieruchomości, ruchomości, środków w stosunku do długów.

Warto też rozeznać, czy w jakiejś części te zaległości nie uległy przedawnieniu.

Skoro jest takie zadłużenie- to zmarły jak rozumiem prowadził DG. W tym przypadku okres, za który składek społecznych nie opłacono NIE jest wliczany do stażu ubezpieczeniowego zmarłego. Może to pozbawić prawa do r. rodzinnej po zmarłym.

Re: deklaracja rca na zwolnieniu lekarskin

wiwan / 2013-05-09 10:21
Wystawia DRA + RCA + RSA, podstawa s. społecznych zerowa, zdrowotnej pełna.

Re: Apteka a karta podatkowa

wiwan / 2013-05-09 11:38
Moim zdaniem TAK, przeciwwskazanie takie wynika z art. 23, ust. 1, pkt. 3

USTAWA
z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne

który wyłącza z tej formy opodatkowania handel art. nieżywnościowymi objęty koncesjonowaniem. Co prawda na handel ten nie wydaje się koncesji, ale zezwolenie (wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego) ale o to ( regulowanie ) chodzi w tym ograniczeniu.

Re: wspólne rozliczenie a korekta

wiwan / 2013-05-09 11:46
Procedura jest taka, że składa się taki sam formularz wypełniony już poprawnie oraz krótkie wyjaśnienie powodu korekty. W formie elektronicznej- jest na wyjaśnienie jest zał. ORD-ZU.

Oczywiście nie można skorygować rozliczenia za rok, za który doszło już do przedawnienia. Czyli w 2013 r. można korygować do rozliczenia za rok 2008 włącznie. Nie można też skorygować w zakresie skorzystania ze wspólnego opodatkowania, jeśli rozliczenie pierwotne nie było dokonane z tą preferencją.

Re: ZUS a spadek

wiwan / 2013-05-09 12:29
No tak, ale należy wziąć też pod uwagę (nie wiem czy w Pani przypadku ma to zastosowanie) nie tylko owe saldo obecnie, ale z uwzględnieniem potencjalnego przyszłego "zysku".

Mam na myśli ową ewentualną r. rodzinną po zmarłym i taką wymyśloną sytuację- wdowa spełnia po swojej stronie warunki jej uzyskania dożywotnio (wiek/niepełnosprawność) i nie ma środków do życia, jest bezrobotna, żyje w nieprzemysłowym powiecie. Zaległość składek męża uniemożliwia uzyskanie prawa do renty. Może okazać się, że warto w jej przypadku zapożyczyć się, by spłacić owe składki, co pozwoli uzyskać rentę rodzinną na długie lata i spłacić ową pożyczkę.

Re: Odliczanie składek ZUS

wiwan / 2013-05-09 12:52
TAK. Odliczanie składki zdrowotnej ( a właściwie jej części odpowiadającej 7,75% podstawy ) dotyczy ujęcia rocznego. Chodzi o odliczenie od podatku za ROK, składki zapłaconej w ROKU.

Można więc w jednym 'tłustym' miesiącu odliczyć przy wyliczaniu zaliczki kilka składek z poprzednich miesięcy niedoliczonych z powodu braku przychodów.

Podstawa- art. 13 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w powiązaniu z art. 27b Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co więcej w Pana sytuacji, jeśli za dany rok nie odliczy Pan całej odliczalnej rocznej składki zdrowotnej z tyt. DG od podatku z DG- resztę może Pan odliczyć od podatku z etatu, czyli w PIT 37 wraz ze składką wykazaną w PIT 11.

Re: Nowy podatek od użytkowania samochodów służbowych

wiwan / 2013-05-09 13:29
Już to padło w tym wątku:
NIE jest to żaden nowy podatek, jest nowa propozycja jego wyliczenia.
I jest ona w interesie przedsiębiorców właśnie, bo ułatwia im sprawę owego podatku za pracownika naliczenie i odprowadzenie.

Re: sanatorium z Zusu,prosze o porade

wiwan / 2013-05-09 19:41
Przede wszystkim to w tych kadrach nakłamali w sprawie tego ub. chorobowego.

1. NIE ma możliwości dobrowolnego ub. chorobowego w ZUS po ustaniu zlecenia. Tak możliwość dotyczy ub. emerytalno-rentowego.
2. W czasie zlecenia możliwość taka oczywiście jest, owszem na wniosek zleceniobiorcy, ale to zleceniodawca jako płatnik nalicza i odprowadza tę składkę do ZUS.
Faktem jest jedynie to, że ub. chorobowe jako dobrowolne od zlecenia jest na wniosek pisemny zleceniobiorcy.
Tyle, że nie ma potrzeby osobnego wniosku- zawierając zlecenie i tak zleceniodawca musi uzyskać od zleceniobiorcy oświadczenie dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych, w którym chęć/brak ub. chorobowego jest jedną z kilku wymaganych informacji. Osobny pisemny wniosek byłby potrzebny, gdyby już w trakcie zlecenia chciała Pani swoją decyzję określoną w ww oświadczeniu zmienić.

Re: ile wzrosną opłaty za śmieci

wiwan / 2013-05-10 09:00
W swoim urzędzie miasta/gminy. Stawki opłat są wprowadzane aktem prawa miejscowego, czyli drogą Uchwały Rady Miasta/Gminy.

W każdym urzędzie jest właściwy wydział/jednostka lub spółka z udziałem gminy, która ma w kompetencjach oczyszczanie/gospodarkę odpadami.

Re: zmiany dla bezrobotnych

wiwan / 2013-05-10 09:16
1. nie wiadomo, czy wejdzie.
2. jeśli wejdzie, będzie sytuacja w tym zakresie niemal identyczna jak obecnie, bo obecnie już zapis o utracie statusu bezrobotnego jest, tyle że na okres 120 dni (pierwsza odmowa) i niestety nie zawsze stosowana.
3. natomiast ustawa mówi, i projekt tego nie zmienia o propozycji ODPOWIEDNIEJ pracy, jasno zdefiniowanej w art. 2, ust. 1, pkt. 16 USTAWY
z dnia 20 kwietnia 2004 r.
o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

a za takową uznaje on:

"zatrudnienie lub inną pracę zarobkową,
które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których
bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe
lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym
dorosłych, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz
łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu
zbiorowego nie przekracza 3 godzin, za wykonywanie których osiąga miesięczne
wynagrodzenie brutto, w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia
za pracę w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy".

Czyli ofertę pracy nieodpowiedniej, o ile w ogóle zostanie przedstawiona można odrzucić i będzie można odrzucić bez konsekwencji.

Re: Niepełnosprawny pracownik. Korzyści i obowiązki

wiwan / 2013-05-10 09:45
Źródło owego 'podobno' ?

Dość radykalną zmianę przecież już przeprowadzono. Po nowelizacji

Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;29;pazdziernika,dziennik,ustaw,2010,226,1475.html

która weszła w życie w tym zakresie od 2012 r. skrócony czas pracy (7godzin/35 godzin) obowiązuje TYLKO tych niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którzy uzyskają od lekarza (medycyny pracy lub sprawujący opiekę nad pracownikiem) ZAŚWIADCZENIE o celowości takiego skrócenia czasu pracy.

Re: praca w straży miejskiej

wiwan / 2013-05-10 12:11
O, to już bardzo daleko od prawa pracy. Nie bardzo jest definiowana ta pełnia.

Moim zdaniem- kandydatem może być pełnoletni obywatel, który nie ma ograniczonej zdolności prawnej, ani nie jest pozbawiony praw obywatelskich.

Pozbawienia dokonuje się jako ukarania w wyroku, w konsekwencji czynu przestępczego obok kary zasadniczej. Orzeka się je rzadko, i jest czasowe- maks. 10 lat po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności.

Ograniczona zdolność (osoby pełnoletniej)- na skutek częściowego ubezwłasnowolnienia w postępowaniu cywilnym w wyniku choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.

O sytuacji całkowitego ubezwłasnowolnienia nie ma chyba co wspominać.

Re: urlop zmiany od maja

wiwan / 2013-05-10 12:16
Czemu służy takie bzdurzenie w wątku dotyczącym zmian wybitnie propracowniczych ?

Co ma PODWOJENIE czasu możliwego do nieświadczenia pracy w związku z rodzicielstwem, skojarzonego z zasiłkiem i b. dużą ochroną pracowniczą mające postać już dopracowanego projektu nowelizacji ponad 10 ustaw prezentowanego w BIP Ministerstwa do WYDUMANEGO 7dniowego tygodnia pracy ?

Najnowsze wpisy