Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: podwójna emerytura

wiwan / 2013-05-16 11:05
Skoro ci się wydaje, to NIE pisz.

W zakresie emerytury z USA Polska ma dodatkowo podpisaną umowę dotyczącą transferu świadczeń i uznawania wzajemnie okresów ubezpieczenia w jednym kraju na potrzeby uzyskania świadczenia w drugim/z drugiego kraju.

Chodzi o Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym, podpisana w Warszawie 2 kwietnia 2008 r., oraz Porozumienie administracyjne w sprawie stosowania tej umowy, podpisane w Warszawie 2 kwietnia 2008 r.,

Ich teksty :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/umowa;o;zabezpieczeniu;spolecznym;miedzy,dziennik,ustaw,2009,046,374.html

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/porozumienie;administracyjne;w;sprawie;stosowania,dziennik,ustaw,2009,046,376.html

Re: III filar ofe

wiwan / 2013-05-16 11:07
Nie. Członkostwo w III filarze nie jest uzależnione od członkostwa w I lub II.

Daje DODATKOWE zabezpieczenie po uzyskaniu wieku emerytalnego, uzupełnienie świadczeń z I i II filaru. Poczytaj linki, po to je podano.

Re: Praca w policji a emerytura.

wiwan / 2013-05-16 11:09
Po takim- wątek identyczny sprzed zaledwie 3 tygodni:

http://www.money.pl/forum/kiedy-mundurowy-moze-przejsc-na-emeryture-t3547857.html

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-05-16 11:18
No chyba bardzo teoretycznie, bo Twoja renta powinna była być zmniejszona/ zawieszona od kolejnego miesiąca po zgłoszeniu w ZUS podjęcia zatrudnienia z wynagrodzeniem przekraczającym pierwszy/drugi próg dochodowy ograniczający r. rodzinną.

Do rzeczy- zawieszanie/zmniejszanie dotyczy konkretnego rencisty i dotyczy tylko jego dochodów.
Nie będzie podstaw prawnych do wyrównania siostrze jej renty z powodu zwrotu Twojej renty. Powinnaś była z podjęciem pracy z dochodem przekraczającym próg 70% przeciętnego wynagrodzenia zgłosić "wniosek o wyłączenie (siebie) z kręgu uprawnionych do tej r. rodzinnej.
Spowodowałoby to, że siostra jako jedyna uprawniona pobierałaby 85% świadczenia hipotetycznego zamiast 1/2 z 90% świadczenia hipotetycznego zmarłego/zmarłej- czyli "przejęłaby" niemal w całości Twoją rentę.

Re: Zasiłek chorobowy dla pracownicy w ciązy, która prowadziła wcześniej...

wiwan / 2013-05-16 12:02
1. po pierwsze jeśli zwolnienie było od owego 5 marca, to wynagrodzenie chorobowe objęło okres do 6 kwietnia włącznie, zatem teraz wypłacony zasiłek z ZUS obejmuje okres krótszy tj. 7-30 kwietnia, czyli tylko 24 dni.

2. po drugie- z ustawy o systemie ub. społecznych wynika stosowanie podstawy wymiaru uzyskiwanej u płatnika, " u którego" powstała niezdolność do pracy.
Zatem postąpił pan prawidłowo, i ZUS na potrzeby zasiłku chorobowego NIE powinien uwzględniać podstaw z poprzedniego tytułu do ubezpieczenia (tu DG).

Przydatny wyrok dotyczący podstawy zasiłku po zmianie tytułu do ubezpieczeń:

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 sierpnia 2009 r., sygn. akt I UZP 9/09:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,9,09,8739,orzeczenie.html

3. po trzecie - może występować kwestia techniczna- tj. jeśli pracownica nie ma długotrwałego ZLA, tylko dostarczyła w tym czasie ZLA kontynuujące ZLA poprzednie- może być tak, że pierwsza wypłata zasiłku nie dotyczy nawet owych 24 dni kwietnia, tylko okresu krótszego- objętego zwolnieniem pierwszym. Potem zostanie to wyrównane.

Proponuję ubezpieczonej ustalenie przyczyny niskiej wysokości w ZUS po prostu, a gdyby wynikała ona z pkt. 2 tj. jednak uwzględnienia przez ZUS podstawy również z DG- odwołania od decyzji o przyznaniu zasiłku.

Re: urlop dla rodziców

wiwan / 2013-05-16 12:15
Rozszerzenie uprawnień rodzicielskich jest projektem RZĄDOWYM, a więc z inicjatywy Rady Ministrów.

Re: czas zgłoszenia pracownika do ZUS

wiwan / 2013-05-16 12:33
Teoretycznie dowolnie długo wstecz, ale nie dłużej niż rzeczywista data powstania tytułu do ubezpieczenia.

Czyli jeśli pracodawca zgłosi pracownika do ubezpieczeń dopiero po 5 miesiącach od rozpoczęcia umowy o pracę z datą rzeczywistego rozpoczęcia tej umowy- pracownik zostanie wstecznie ubezpieczony.
Oczywiście automatycznie powstanie zaległość w składkach i należne odsetki, które należy opłacić. No i oczywiście kara za niedochowanie owego terminu 7 dni oraz innych obowiązków płatnika- grzywna do 5000 zł z art. 98 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Tyle, że pracownik taki wcześniej się zorientuje, choćby z e-wuś- że składki nie są płacone, a potrącane. Jeśli nie są również potrącane- to już z pierwszej wypłaty. Doprowadzi więc do kontroli ZUS/PIP.

Tak, czy inaczej okres taki będzie okresem składkowym na potrzeby świadczeń ZUS.

Re: urlop dla rodziców

wiwan / 2013-05-16 12:35
Przestańcie ŚMIECIĆ onetowymi wpisami na forum PRAWNYM.

Re: Przerwany mały zus

wiwan / 2013-05-17 11:45
To ten sam przepis, który korzystanie z ulgowej podstawy wymiaru ub. społecznych w ogóle umożliwia. Bo ulga NIE dotyczy wszystkich rozpoczynających DG. Czyli nie ma różnicy, czy warunków tych nie spełniamy w dniu rozpoczęcia DG czy później w trakcie owych 24 miesięcy.

Do rzeczy- art. 18a, ust. 2, pkt. 2


"przepisy nie mają zastosowania do osób, które:wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej".

Chyba nie trzeba wyjaśniać. Dodam, że wejście z ww powodu na normalny wymiar składek społecznych okresowo (np. na 3 mc) NIE przerywa biegu 24 miesięcy od rozpoczęcia DG, po których tak, czy inaczej prawo do ulgi ustaje.

Re: urlop dla rodziców

wiwan / 2013-05-17 12:01
Jakiego urlopu ? Nowego rodzicielskiego ?
W projekcie urlop musi nastąpić bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim z art. 182'1 KP.

W związku z objęciem zmianami rodziców wszystkich dzieci z 2013 i szybszym dojściem do docelowego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie możliwe (proponowany przepis przejściowy), by rodzic takiego dziecka w ciągu 7 dni od daty wejścia nowelizacji w życie zawnioskował o dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze równym różnicy nowego wymiaru a urlopu mu już udzielonego, a bezpośrednio po nim u. rodzicielskiego na ogólnych zasadach. Taki "powrót" na dodatkowy urlop macierzyński musi nastąpić do 14 dni od wejścia nowelizacji w życie.

Nie ma więc ostrej daty granicznej- wszystko zależy od daty wejścia nowelizacji w życie i tego na jakim etapie korzystania z uprawnień rodzicielskich konkretny pracownik w tym dniu będzie. Co zależy też od liczby urodzonych dzieci w ostatnim porodzie.

Re: Kontrola ZUS-jak się przygotować?

wiwan / 2013-05-17 18:46
To się przyda:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;zus;kontroluje;przedsiebiorcow,36,0,261412.html

art. 86 do 97 USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania kontroli płatników składek

Re: zmiany w umowie zlecenie

wiwan / 2013-05-20 10:21
1. Prawda, że się o tym wspomina, nowelizacji Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która jest aktem zasadniczo tę kwestię regulującym- NIE ma.

2. Chodzi o zmianę generalnie zasady, że przy zbiegu tytułów do ubezpieczenia u jednego ubezpieczenia- przy zachowaniu dodatkowych warunków tylko jeden jest tytułem obowiązkowym.

3. Czyli zamiast obecnej zasady, że przy układzie gdy jedna osoba ma etat+ zlecenie, DG + zlecenie, zlecenie + zlecenie, są ustawowe sytuacje, gdy zlecenie nie podlega ubezpieczeniom społecznym obowiązkowo, a jedynie dobrowolnie. Jak rozumiem zapowiedzi- mimo takiego zbiegu zlecenie podlegało by ww ubezpieczeniom obowiązkowo.

4. zwracam uwagę, że jako jedyny tytuł zlecenie podlega pełnemu oskładkowaniu już obecnie (poza sytuacją ucznia/studenta w wieku do 26 lat). Więc w kontekście tzw. 'śmieciowego zatrudnienia' to demagogia, bo gros tych sytuacji to jedyny tytuł do ubezpieczenia.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2013-05-20 10:25
Coś Pani zjadło większość wpisu.

Jeśli pytanie jest o to, czy osoba której przekazano gospodarstwo rolne w celu uzyskania r. strukturalnej może je potem wydzierżawić bez konsekwencji- to tak.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

NIE przewidują konsekwencji za niedotrzymanie warunku- zobowiązanie do prowadzenia dz. rolniczej na nich przez 5 lat ( par. 7, ust. 1, pkt. 1 d ). Ani po stronie rencisty (np. zawieszenie renty), ani po stronie następcy (np. kara umowna).

Re: zmiany w umowie zlecenie

wiwan / 2013-05-20 10:31
Stawka procentowa w stosunku do podstawy identyczna jak dla wszystkich ubezpieczonych bez względu na tytuł- nie dotyczy to jedynie składki wypadkowej.

Jeśli więc chodzi o u. emerytalne jak rozumiem (dział forum) to wynosi ona 19,52% podstawy (wynagrodzenia brutto) płacona w 1/2 po stronie zleceniodawcy, w 1/2 po stronie zleceniobiorcy.

Re: zmiany w umowie zlecenie

wiwan / 2013-05-20 12:19
CO nie będzie działać ?

Najnowsze wpisy