Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: reklamacja a KPiR

wiwan / 2014-02-18 14:31
Tak korekta faktury.

Korektę przychodów i kosztów należy odnieść do okresu rozliczeniowego, w którym została wystawiona faktura pierwotna. Jeżeli zaś zwrócony towar był uprzednio ujęty przez podatnika w spisie z natury, podlegającym wpisaniu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, to zdaniem organów podatkowych, należy również odpowiednio skorygować spis z natury.
Obecnie organy podatkowe prezentują pogląd, że niezależnie od przyczyn wystawienia faktury korygującej (m.in. zwrotu towaru w związku z reklamacją związaną z udzieloną gwarancją), korektę przychodów i kosztów należy odnieść do okresu rozliczeniowego, w którym została wystawiona faktura pierwotna.

W wydanych w ostatnim czasie interpretacjach indywidualnych dotyczących korekty przychodu sprzedawcy organy podatkowe twierdzą, że:

faktura korygująca (np. z tytułu zwrotu towarów) nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości,

późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty powstania przychodu, wpływa jedynie na jego wysokość,

punktem odniesienia dla faktury korygującej jest zawsze faktura pierwotna,

w konsekwencji zwrot towarów (udzielenie rabatu, itp.) potwierdzony wystawieniem faktury korygującej, wpływa na zmniejszenie wcześniej uzyskanego przychodu ze sprzedaży - zdarzenia te powinny zatem zostać uwzględnione w wielkości przychodów poprzez ich zmniejszenie w tym okresie sprawozdawczym (miesiącu), w którym pierwotnie wykazano przychód.
Przedsiębiorca, który w związku z otrzymanym zwrotem towarów wystawił fakturę korygującą, powinien wynikającą z tej faktury kwotę zmniejszającą przychód ująć w kolumnie 7 podatkowej księgi "Wartość sprzedanych towarów i usług" (ze znakiem minus lub na czerwono) za ten miesiąc, w którym wpisał do księgi fakturę pierwotną.

Oprócz korekty przychodów przedsiębiorca, który uzyskał zwrot towaru, powinien również odpowiednio skorygować koszty podatkowe za ten sam okres.Towary handlowe i materiały zalicza do kosztów podatkowych z chwilą ich zakupu, zaś roczny dochód ustala z uwzględnieniem różnic remanentowych,W rezultacie, składniki majątku objęte spisem z natury, który przedsiębiorca ma obowiązek sporządzić i wpisać do podatkowej księgi na koniec każdego roku (tj. niezużyte w danym roku podatkowym materiały, a także niesprzedane towary handlowe, wyroby gotowe, półwyroby, produkcja w toku, etc.) zostają wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli zatem po zakończeniu roku podatkowego podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów otrzyma zwrot towarów, wystawi fakturę korygującą i skoryguje przychód za poprzedni rok podatkowy, to w takiej sytuacji korekty kosztów uzyskania przychodów związanych ze zwrotem towarów podlegających ujęciu w spisie z natury, powinien dokonać poprzez korektę spisu z natury na 31 grudnia poprzedniego roku.

Zdaniem organów podatkowych, korekta ta powinna polegać na wykazaniu w spisie z natury wartości towaru, który został sprzedawcy zwrócony.

Za Gofinem.

Re: DOT ZWROTY Z OFFE

wiwan / 2014-02-18 20:35
Jeśli wdowa po zmarłym członku OFE nie uzyskała wypłaty gotówkowej poza przekazaniem połowy środków zmarłego do jej OFE to oznacza, że zmarły wskazał za życia innego uposażonego- który uzyskał do nich prawo.

Wynika to z art. 131 i 132 wspomnianej już w tym wątku USTAWY
z dnia 28 sierpnia 1997 r.
o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych1

Re: Utrata renty

wiwan / 2014-02-18 20:52
Jestem ich ciekaw.
Bo skoro orzeczenie lekarskie jest pozytywne tj. orzeka niezdolność do pracy, i jest to kolejne orzeczenie, a przy pierwszej decyzji zostały spełnione warunki stażowe, więc decyzja odmowna wskazuje na podważenie prawdziwości dokumentów pierwotnie złożonych. Pociągałoby to więc również decyzję o zwrocie dotychczasowej renty jako świadczenia nienależnego za 3 lata wstecz zgodnie z art. 138 ustawy emerytalnej.

No chyba, że ZUS sam teraz stwierdził swoją pomyłkę tj. błędnie przyznał pierwotnie rentę, mimo że z dokumentów mamy wynikało, że nie spełniła warunków jej uzyskania. Wtedy nie byłoby podstawy zwrotu - bo dawniejsza taka możliwość z art.114, ust. 1a została zakwestionowana przez TK 28 lutego 2012 r., sygn. akt K 5/11.

Re: Zakładać działalność czy nie?

wiwan / 2014-02-19 10:45
Wątek zdublowany:

http://www.money.pl/forum/zakladac-dzialalnosc-czy-nie-t3736078.html#A3736078

Re: nowa firma - siedziba

wiwan / 2014-02-19 11:22
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej w sensie własności lokalu, strony umowy kupna nie ma różnicy bo firmą jest właśnie ta osoba fizyczna. Inaczej byłoby w przypadku spółki kapitałowej.

Chcąc zakup lokalu amortyzować- można albo w akcie notarialnym zawrzeć informację o kupnie 'do firmy'- na cele DG, albo potem na zasadzie oświadczenia lokal wciągnąć do środków trwałych.

Bez wciągnięcia do majątku firmy poza brakiem możliwości amortyzacji zakupu nie będzie też możliwości rozliczenia kosztów ewentualnych ulepszeń w lokalu- bo te w odróżnieniu od konserwacji/remontu się amortyzuje.

Jeszcze kwestia PCC, jeśli w chwili zakupu żona będzie podatnikiem VAT i

Re: Wynajem mieszkania - córka właścicelki

wiwan / 2014-02-19 12:47
Zdublowane:

http://www.money.pl/forum/wynajem-mieszkania---corka-wlascicelki-t3737492.html

Re: Przeliczanie emerytury

wiwan / 2014-02-19 22:29
Wiek powszechny emerytalny przecież już uzyskał.

Dla roczników starszych niż 1949 sposób wyliczenia emerytury wcześniejszej i emerytury powszechnej jest identyczny, więc z samego faktu osiągnięcia wieku powszechnego nie ma podstaw przeliczenia świadczenia.

Podstawy i sens są wtedy, jeśli:
- po przejściu na emeryturę pojawiły się nowe okresy składkowe- emeryt dorabiał
- odnalazły się dokumenty na okresy składkowe i nieskładkowe nieuwzględnione przy wyliczaniu emerytury
- do podstawy wymiaru uwzględniono lata tzw. zerowe- tj. były dokumenty na trwanie okresu składkowego, ale nie było dokumentów na wysokość zarobków. Przyjęto więc zarobki 0, po niedawnej nowelizacji - zamiast zarobków zerowych przyjmuje się w takiej sytuacji zarobki równe płacy minimalnej.

Re: Koszt uzyskania przychodu

wiwan / 2014-02-19 22:34
Decyduje faktyczne zamieszkanie podatnika.

Re: Problem z wypłatą zasiłku chorobowego

wiwan / 2014-02-20 11:35
100% pewności o co chodzi nie mamy, bo jak rozumiem nie ma Pani decyzji pisemnej odmawiającej zasiłku albo zmniejszającej jego wysokość na skutek czegoś, tutaj kwestii rejestracyjnych ze zlecenia.

Można domyślać się, że chodzi o to, że skoro zleceniodawca Pani nie wyrejestrował, to ub. społeczne i zdrowotne formalnie nadal z tego tytułu trwają.
Szczęśliwie przy zleceniu podstawą składek są wynagrodzenia wypłacone, a więc skoro po skończeniu umowy ich nie wypłacano, to składki należne wynoszą zero, nie ma więc też mowy o zadłużeniu z tego tytułu czy odsetkach.


No chyba, że skoro płatnik okazał się takim gamoniem (księgowa, kadrowa) że nie wyrejestrował Pani z ubezpieczeń, to jego gamoniowatość spowodowała też, że mimo zakończenia umowy i braku wynagrodzeń z rozpędu wystawił choć jedną jeszcze deklarację miesięczną za Panią wykazując dotychczasowe wynagrodzenie i co za tym idzie należne składki i ich nie opłacił. Wtedy mamy do czynienia z zadłużeniem, a to Zakład potrąca z wypłacanych świadczeń.

Przy programach księgowych to chyba niemożliwe- bo mają sprzężony moduł płacowy z ubezpieczeniowym. Przy naliczaniu składek na kalkulatorze- już tak.

Pozostaje kwestia braku Pani winy i odpowiedzialności płatnika.

Re: Jaką wybrać formę opodatkowania?

wiwan / 2014-02-21 12:05
Najkrócej- zwracam uwagę na 4 kwestie;
- pracodawca namawia,czy stawia taki warunek ? Obecna konfiguracja jest po prostu optymalna.
- wykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy wyklucza podatek liniowy.
- rejestrowanie działalności 'na kogoś' jest nielegalne
- w ramach jednej działalności nie można przyjąć dwu różnych opodatkowań. Możliwe jest to w konfiguracji np. JDG + spółka kapitałowa.

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

wiwan / 2014-02-21 12:17
Termin złożenia rozliczenia rocznego PIT 38 jak i zapłaty należnego podatku wynikającego z rozliczenia to 30 kwietnia roku następnego. Chyba, że ów dzień przypada na sobotę, niedzielę, święto- wtedy wydłuża się termin do najbliższego dnia roboczego. W 2014 jest to jednak 30 kwietnia.

Obie czynności mają ten termin, ale nie ma zależności między nimi- można zapłacić przed złożeniem formularza, można odwrotnie, można tego samego dnia.

Re: Utrata renty

wiwan / 2014-02-21 12:44
Chodzi zatem o inny warunek uzyskania renty z tyt. niezdolności. Najogólniej sprowadzający się do tego, że dla uzyskania prawa do renty niezdolność do pracy musi powstać w czasie trwania ub. emerytalno-rentowego lub nie później niż 18 miesięcy od jego ustania. (W czasie bez zasiłku dla bezrobotnych, bez stypendium stażowego, szkoleniowego- bezrobotny nie jest w takim ubezpieczeniu)

Z ww warunku 18 miesięcy jest zwolniona ubezpieczona mająca w czasie powstania niezdolności staż ubezpieczeniowy min. 20 lat.

Powyższe z art. 57 ustawy emerytalnej.

Jeśli więc przy orzeczeniu w 2004 r. lekarz podał datę powstania niezdolności i teraz Zakład dopatrzył się, że przekraczała ona termin 18 mc- to powstaje sytuacja braku prawa do renty- o ile oczywiście owych 20 lat nie było.

Pozostaje kwestia winy- tj. tego, czy to ZUS przez błąd rentę przyznał, mimo, że z dokumentów złożonych wraz z wnioskiem wynikało, że warunki stażowe nie były spełnione, czy okazało się, że dokumenty były lewe, błędne itp. Co przekłada się na kwestię zwrotu lub nie renty za 3 lata wstecz. Choć to raczej by mama mimo wszystko jako dramatyczne Pani przekazała.

Tak czy siak warto się odwoływać, tylko bez decyzji nie wiadomo od czego konkretnie- bo może to jednak ZUS teraz się myli, a nie w 2004 i możecie to udowodnić.

Nie wiem, czy po uprawomocnieniu decyzji z 2004 r. da się teraz doprowadzić do tego, by ponownie orzec nie tyle stopień niezdolności, co datę jej powstania- na wcześniejszą, niż orzeczona w 2004, a więc taką, która warunek 18 mc. rzeczywistych, zweryfikowanych by spełniła.

No i uczulam, że na odwołanie od obecnej decyzji jest tylko miesiąc od dostarczenia jej ubezpieczonej.

Re: PIT 38 odliczenie straty z lat ubiegłych

wiwan / 2014-02-21 13:11
Tak, w PIT 38 za 2013 można tę część straty z 2011 odliczyć, resztę w rozliczeniach za lata 2014-2016 z zachowaniem owego limitu 50% z 133604,55 w każdym roku.
Jednocześnie w kolejnych latach tj. w PIT 38 za lata 2014- 2017- odliczać dodatkowo stratę za 2012 też z owym 50% limitem. czyli np. za 2014 odliczenie części dwu strat jednocześnie.

Stratę odliczaną w PIT 38 za 2013 wpisujemy w poz. 28.

Tu formularz:

http://www.money.pl/podatki/pit_2013/formularze-i-broszury/pit-38/

Re: Problem z wypłatą zasiłku chorobowego

wiwan / 2014-02-21 21:30
No tak, w przypadku podpisania kolejnej umowy bezpośrednio po poprzedniej nie wyrejestrowuje się ubezpieczonego.

Jak napisałem- jeśli nie ma nieopłaconych składek - nie ma podstaw do wstrzymania zasiłku- bo obecna niezdolność powstała w czasie zatrudnienia, a ten tytuł jest "mocniejszy" w ub. społecznych. No chyba, że teraz też to było zlecenie/umowa agencyjna. Wtedy rzeczywiście nadal trwające pozornie ubezpieczenia ze zlecenia od 2010 r. jako tytuł wcześniej powstały jest nadal tytułem obowiązkowym, a teraz zakończone zlecenie- było tytułem dobrowolnym, a więc nie można z niego było przystąpić do ub. chorobowego. Zapłacone składki chorobowe są formalnie do zwrotu jako nienależne.

I to rzeczywiście wymaga wyjaśnienia.

Re: umowa o dzieło z przeniesiniem praw autorskich

wiwan / 2014-02-21 22:52
1. tak, takie zresztą powinien Pan uwzględnić w swoim rachunku/rachunkach, a zamawiający dzieło jako płatnik przy obliczaniu zaliczki/zaliczek PIT i w PIT 11.

2. nie, bo można zaliczyć koszty rzeczywiście związane z dziełem, niezbędne do jego wykonania, dające się udokumentować co do poniesienia jak i owej niezbędności do wykonania dzieła. Wtedy takie koszty uwzględnia się ZAMIAST zryczałtowanych 50%.

Najnowsze wpisy