Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: darowizny w PIT fundatora

wiwan / 2015-06-15 13:56
Nie tyle sumują, co są niezależne. Ulga do limitu 6% dochodu pomniejsza podstawę opodatkowania. 1% nie jest ulgą, ale skierowaniem części swojego podatku na konkretny cel.

No chyba, że jest pytanie o kilka darowizn/kilka podmiotów- oczywiście ich kwoty w sumie podlegają limitowi 6%.

Zwracam uwagę, że ulga na darowiznę nie wymaga, by podmiot obdarowany był wpisany na ministerialną listę OPP jak w przypadku podmiotów, którym przekazujemy 1% podatku.

No i w tej kwestii indywidualnej- nie ma przeszkód w ustawie o PIT, aby z ulgi na darowizny skorzystał podatnik, który jest fundatorem a obdarował 'swoją' fundację.

Podstawa- art. 26, ust.1, pkt. 9a ustawy o PIT.

Re: Podatek od bonów rabatowych?

wiwan / 2015-06-16 12:27
Po czyjej stronie- podmiotu wydającego nagrody, czy uczestnika konkursu.
Uczestnik to pracownik, zwykły klient nieprowadzący DG, podmiot prowadzący DG ?

Re: Zmiany w abonamencie RTV. Rośnie ściągalność, ale TVP liczy na więcej

wiwan / 2015-06-16 12:59
Bez przesady, że żadna. Tyle, że zważywszy ilość kanałów tj. liczby godzin emisji/ dobę rzeczywiście bardzo blado. Gros tej roboty wykonuje TVP Kultura- ten kanał moim zdaniem jest w 100% misyjnym.

Re: Przeliczanie emerytury

wiwan / 2015-06-16 21:28
Najkrócej- NIE. Również w związku z rocznikiem- e. powszechna jest liczona tak jak wcześniejsza- więc taki wniosek o nowe świadczenie niczego nie zmienia.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-17 21:22
Ubezpieczenie "przy sobie" w ZUS oznacza jedynie ub. zdrowotne (jako) członka rodziny ubezpieczonego. Nie obejmuje więc chorobowego, rentowego, wypadkowego, emerytalnego.
Co do zasady dotyczy to sytuacji, gdy członek ów nie podlega ub. zdrowotnemu z innego tytułu.

Czyli mogłaby Pani z tego ubezpieczenia korzystać wtedy, gdyby nie podlegała ub. zdrowotnemu jako rolnik, a więc w Pani sytuacji też ub. społecznemu. Czyli musiałaby być uprawdopodobniona sytuacja, że żadnej dz. rolniczej na swojej ziemi Pani nie prowadzi i w jej efekcie uznanie przez KAsę, że ub. KRUS Pani nie podlega.

Jak rozumiem dz. rolnicza jest prowadzona, płaci Pani składki do KRUS. Przy tym areale ub. zdrowotne opłaca za Panią budżet Państwa.

Re: Referendum w sprawie JOW-ów będzie kosztować 100 mln zł

wiwan / 2015-06-18 09:58
Razem w sensie daty- można, ale w ODRĘBNYCH lokalach niestety. Takie przepisy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2015-06-18 18:25
By jako pełnoletni uzyskać rentę rodzinną po rodzicu należy spełnić warunek bycia całkowicie niezdolnym do pracy, a niezdolność ta ma być uznana za powstałą w wieku do 16 lat lub później - w wieku do 25 ale z dodatkowym warunkiem pobierania wtedy nauki/studiowania.

ZUS nie jest związany orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, więc wniosek o rentę prowadziłby do badania przez orzecznika ZUS. Oczywiście orzeczenie o stopniu przyda się jako element dokumentacji. Z w tym kontekście to 'dobrze', że jest to stopień znaczny tj. najcięższy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2015-06-18 20:45
Twój staż ubezpieczeniowy NIE ma znaczenia dla Twojego ewentualnego prawa do renty rodzinnej po ojcu. Ma/będzie miał znaczenie gdybyś chciał uzyskać z ZUS swoją rentę z tyt. niezdolności do pracy.

Orzeczenie o niezdolności do pracy wydaje lekarz orzecznik ZUS. ZUS kieruje do niego.

Jak napisałem - warunkiem uzyskania renty rodzinnej będzie orzeczenie całkowitej niezdolności i tego, że powstała w w odpowiednim momencie życia. Orzeczenie o tym, że powstała w wieku 32 lat NIE da prawa do renty rodzinnej po ojcu. Bo za późno. Orzeczenie o tym, że powstała w wieku 25 lat- NIE da prawa, bo nie byłeś wtedy już uczniem/studentem.

Podstawa- art. 68, ust. 1, pkt. 3) Ustawy emerytalnej.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-18 20:48
Jesteś bratem 'mayrtuni' ?
Co znaczy 'stwierdzili' ? Jest decyzja Kasy. Na jaki powód albo zapis (art., par., ust.) ustawy się powołują ?

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-19 20:07
Powinno być OK. Więc miałem rację w swej pierwszej odpowiedzi z 10 czerwca. KRUS miałby rację w sytuacji, gdyby to mama była 'głównym' rolnikiem. Wtedy rzeczywiście byłby konflikt między jej oświadczeniem do MOPS/GOPS o nieprowadzeniu dz. rolniczej, a podleganiu w tym czasie KRUS.

Na stronie MPiPS jest wyjaśnienie też, które może dotarło do KRUS w sprawie takiej jak Wasza.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-19 20:22
Nadgorliwość Kasy.

Ustawa o ub. rolniczym nie wspomina ani słowem o 'twardym' wymogu zameldowania gdziekolwiek. Owszem zameldowanie jest jedną z okoliczności uprawdopodabniających oświadczenia rolnika/małżonka/domownika o okolicznościach jakie mają wpływ na kwestię ubezpieczenia. Ale zdecydowanie z ustawy syn nie musi być zameldowany w gospodarstwie, by móc wnioskować skutecznie o ubezpieczenie na wniosek. Ma w nim stale pracować i ma być to zasadnicze źródło jego dochodu.
Oczywiście mówimy o sytuacji, kiedy rzeczywiście będzie on z tego gospodarstwa się utrzymywał.

Ps. Obowiązek meldunkowy nadal jest, a jego wpisane w ustawę zniesienie od 2016 r. raczej zostanie przełożone o 2 lata.

Nie do końca też rozumie, dlaczego zdaniem tej jednostki Kasy niezbędne jest Pana gospodarowanie dla uzyskania statusu domownika przez syna. Skoro bardzo częste są sytuacje, gdy rolnik emigruje np. na rok, a domownicy zostają, prowadzą dz. rolniczą w jego imieniu i jak najbardziej są nadal domownikami.

Gdyby się upierali- nic nie stoi też na przeszkodzie by syna uczynić 'głównym' rolnikiem drogą darowizny tej ziemi.

Tak, czy inaczej od tego trzeba zacząć, że dz. rolnicza ma być tam prowadzona.

Re: Koszt kredytu znajac rzeczywista roczną stopę

wiwan / 2015-06-19 20:55
Maszynka:

http://direct.money.pl/kalkulatory/kalkulator-kredytowy/

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2015-06-22 11:11
Skoro masz już ukończone 25 lat- to prawa do renty rodzinnej NIE nabędziesz jeśli nie ma kwestii Twojej całkowitej niezdolności do pracy.

Re: Podatek 32%

wiwan / 2015-06-22 11:32
1. No właśnie wspólne rozliczenie z żoną, której dochody nie powodują przez nią indywidualnie przekroczenia progu 85'528 zł jest sposobem na obniżenie przez Was PIT. Innymi słowy- okaże się on niższy niż sumaryczny przy rozliczeniach indywidualnych. Inne to już 'zwykłe' ulgi podatkowe (internet, prorodzinna, rehabilitacyjna itd.) które są niezależne od tego, w którym progu jest podatnik i czy jest to rozliczenie wspólne.

2. W systemie podatkowym nie ma kategorii 'zarobku'. PIT jest podatkiem od dochodu, a więc przychodu (sumy wynagrodzeń) po odliczeniu części składek społecznych (poniesionych przez podatnika), kosztów uzyskania przychodu- na etacie na ogół zryczałtowanych choć jest możliwe odliczenie rzeczywistych kosztów dojazdu do pracy komunikacją publiczną i innych odliczeń od dochodu.
To zresztą wyraźnie widać w dotychczasowych Pana PITach- od której pozycji ostatecznie wylicza się PIT.
3. Tak, premia jest zaliczana do przychodów ze stosunku pracy. podlega PIT, choć nie zawsze podlega składkom.

Pomijam symboliczną premię do 380 zł wypłacaną z ZFŚS, która jest z PIT zwolniona.

Re: Zakup gruntu jako wydatek na cele mieszkaniowe

wiwan / 2015-06-22 11:54
Z ustawy NIE wynika termin zasiedlenia budynku, czy mieszkania czy też rozpoczęcia budowy. Termin dotyczy wydatkowania przychodu ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości na m. in. zakup gruntu z takim przeznaczeniem.

Jak zawsze fiskus może wydać decyzję podważającą owo wydatkowanie, i jak zawsze pozostaje droga odwoławcza, procesowa- i wtedy jest czas na udowadnianie (np. doprowadzeniem do wizji lokalnej, że budynek nie nadaje się do zamieszkania. A podatnik w Pana sytuacji ma zdecydowanie wybór- czy przychód przeznaczyć np. na 1/2 wartości działki oraz rozpoczęcie budowy nowego budynku czy remontu starego, a na 1/2 działki dopożyczyć od siostry, czy też całość wydatkować na działkę, a budowę rozpocząć za 3 lata.

Tyle, że konsekwentnie skoro budynek istniejący nie nadaje się do zamieszkania, nie będzie remontowany bezpieczniej przy deklarowaniu (PIT 39) przeznaczenia przychodu ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości obniżyć kwotę przeznaczoną na zakup gruntu (wraz z budynkiem) o szacowaną wartość samego budynku.

Czyli nieco w ślad za taką interpretacją:
IPTPB2/4511-92/15-4/AU
interpretacja indywidualna
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi
19 maja 2015 r.

Najnowsze wpisy