Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Prezydent popiera

wiwan / 2015-07-02 10:32
Nie te, które mają prawo do zasiłku. Zresztą to na razie tylko projekt.

Re: Drastyczny spadek wpływów z abonamentu. Media publiczne pod ścianą

wiwan / 2015-07-03 14:25
Bez względu na to, kto jest premierem- sam czy wraz z rządem zrobić tego nie może. To jest kwestia ustawowa, a więc proces legislacyjny w parlamencie.

Re: Koncesja na alkohol. Jakie warunki trzeba spełnić i ile zapłacić?

wiwan / 2015-07-03 14:49
Tak. To jest formalnie 'zezwolenie'.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-07-06 13:31
Sprostujmy- kwestie areału, posiadani gospodarstwa czy ubezpieczenia KRUS wpływają nie tyle na samo prawo do zasiłku, ale w ogóle na status bezrobotnego.
Z kolei 'w drugą stronę'- owszem zasiłek dla bezrobotnych, jako tytuł. do ub. ZUS zwalnia z ub. KRUS.

Do rzeczy- jak to możliwe, że teściowe posiadają gospodarstwo w sytuacji, gdy teściowa ma wcześniejszą e. rolniczą ???
Świadczenie to wymaga przecież zaprzestania dz. rolniczej- a więc zbycia przez nią i męża gospodarstwa.

Re: Obietnice Andrzeja Dudy. Niższe emerytury i nieznaczne podwyżki w pensji

wiwan / 2015-07-06 14:20
Bo odpowiednio więcej corocznych waloryzacji uzyskasz ?
Zresztą 'pełne' uzależnienie świadczenia od składek wg. obecnych przepisów będą mieć tylko Ci, którzy przed 1999 r. nie byli w ubezpieczeniu. Czyli mają kapitał początkowy w kwocie ZERO.

Re: Obietnice Andrzeja Dudy. Niższe emerytury i nieznaczne podwyżki w pensji

wiwan / 2015-07-06 14:23
Przecież wybór taki istnieje. Owszem, wraz z uzyskaniem wieku emerytalnego przestaje obowiązywać ochrona stosunku pracy z art. 39 KP.

Re: Podatek za sprzedaż nieruchomości a spłata kredytu hipotecznego.

wiwan / 2015-07-09 21:08
To zależy od kwoty- tj. pokrycia w uzyskanym przychodzie. Ale spłata wcześniej zaciągniętego kredytu hipotecznego jest wydatkowaniem na własne cele mieszkaniowe- co wynika z art. 21, ust. 25, pkt. 2) w nawiązaniu do ust. 1, pkt. 131 (tego samego artykułu) ustawy o PIT.

Re: Zmiany w podatkach przesądzone. Mogą oznaczać podwyżki

wiwan / 2015-07-09 21:36
Składki społeczne zapłacone 'po stronie' ubezpieczonego obniżają podstawę opodatkowania PIT. Zatem nie ma kwestii potrącania "po raz drugi" podatku.

Re: Zmiany w podatkach przesądzone. Mogą oznaczać podwyżki

wiwan / 2015-07-09 21:38
To co trafia do ZUS w postaci składek przecież nie wchodzi pod podstawy PIT.

Re: Emerytury częściowe już dogadane. Co oznacza kompromis?

wiwan / 2015-07-10 11:56
1. wątek dotyczy e. częściowych, Pana wpis- nie.
2. emerytury mundurowe i uposażenie dla sędziów/prokuratorów w stanie spoczynku NIE pochodzi ze składek robotników, nie wypłaca go ZUS.
3. wcześniejsze e. nauczycielskie w praktyce zostały wygaszone- tj. już mało kto spełnia warunki ich uzyskania jako świadczenia nowego.
4. ZUS ma ustawowy obowiązek prowadzenia prewencji rentowej i wypadkowej, właśnie w celu ...zmniejszenia wydatków FUS na renty, 100% zasiłki chorobowe, świadczenia rehabilitacyjne i jednorazowe odszkodowania- a więc świadczenia z ub. wypadkowego i rentowego. Bo summa summarum wydaje wtedy mniej, niż bez profilaktyki.
5. na skutek tego, że składki i tak nie pokrywają wydatków FUS na świadczenia, a więc dokładamy z podatków oraz na skutek tego, jak liczy się wysokość świadczeń ze wspomnianych ubezpieczeń- ubezpieczeni nic na tym nie tracą- wydatki FUS na prewencję nie zmniejszają kwoty wymienionych świadczeń.
wiwan / 2015-07-10 21:58
A dotąd w każdym przypadku jest możliwy do wykazania związek takiego przedszkola z uzyskiwanymi przychodami przez firmę. Mówimy o kosztach nie ponoszonych z ZFŚS .

Re: Podatek od wynajmu mieszkania. Ile wynosi i kto musi go zapłacić?

wiwan / 2015-07-10 22:11
Nie. Bo przychód będzie równy kosztom. Tyle, że w takiej sytuacji po stronie najemcy powstanie przysporzenie, które będzie przychodem ze świadczenia (częściowo) nieodpłatnego podlegającym PIT, jeśli najemca nie będzie należał do tzw. I albo II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Czyli najemca spoza rodziny będzie musiał wykazywać i opodatkowywać w swym rozliczeniu rocznym przychód w kwocie równej rynkowej opłacie za taki najem.

Re: emerytury

wiwan / 2015-07-13 09:28
Renta rodzinna po zmarłym będzie wyliczona z pobieranej przez zmarłego renty z tyt. niezdolności do pracy, bez uwzględnienia ewentualnych jego dodatków do niej- bo jak rozumiem 'miesiąc przed otrzymaniem' oznacza sytuację, że nie dożył dnia uzyskania swojego powszechnego wieku emerytalnego.

ALE- jeśli zmarły pobierał rentę z tyt. częściowej niezdolności- świadczenie zostanie wyliczone jak dla niezdolności całkowitej- czyli będzie o 1/3 wyższe- bo taka renta wynosiła 75% renty z tyt. niezdolności całkowitej.

Powyższe z art. 65, ust. 2 i 73, ust. 2 ustawy emerytalnej.

Re: odpowiedzialnosc ZUSu? ubezwlasnowolnienie

wiwan / 2015-07-13 14:08
Pytanie na inny dział forum, bo dotyczy kwestii pozaubezpieczeniowej- analogicznej dla banku, urzędu miasta itd. ZUS owszem miał ostrzeżenie z Pani strony, gdy syn dokonywał dyspozycji ( a de facto ciotka ), ale takie ostrzeżenie moim zdaniem nie jest wpisywane do systemu. W systemie wpisuje się fakt ubezwłasnowolnienia + dane przedstawiciela prawnego ubezpieczonego/świadczeniobiorcy- gdy jego przedstawiciel prawny takie dokumenty (wyrok) złoży. Tu nie miało to (jeszcze) miejsca.

Formalnie więc było OK, a z wiedzą o ostrzeżeniu Pani- można było ewentualnie próbować nieformalnie odwieść syna od złożenia tej dyspozycji. Ale odmówić przyjęcia wniosku jednak nie można było.

Zresztą w związku z przeprowadzką- nie było tak, że syn dyspozycję złożył w innej placówce, niż Pani swoje ostrzeżenie ...

Re: czy syn zapłaci podatek

wiwan / 2015-07-13 14:23
Mamy tu do czynienia z darowizną. Podatek od spadków i darowizn:
- obciąża obdarowanego, a nie darczyńcę
- jest do uniknięcia w tzw. zerowej grupie podatkowej (w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn) przy odpowiednim przekazaniu darowizny i odpowiednim jej zgłoszeniu do US.

Reasumując- syn będzie zwolniony z podatku od tej darowizny jeśli:
- zostania ona dokonana przelewem na konto w banku/skoki albo przekazem pocztowym
- zostanie zgłoszona przez niego w jego US na formularzu SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania.

Ps. Zwracam uwagę, że jeśli poza zamieszkaniem w mieszkaniu syna doszłoby też jednocześnie, w niedalekim czasie do przeniesienia przez syna na Pana własności mieszkania drogą darowizny- to mogłoby to rodzić zarzut pozorności tych darowizn w celu uniknięcia podatku od faktycznej transakcji sprzedaży mieszkania Panu przez syna- czyli PCC w stawce 2% wartości.

Bo z definicji- darowizna jest świadczeniem nieodpłatnym.

Najnowsze wpisy