Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Czy ZUS poprawnie naliczył zasiłek chorobowy?

wiwan / 2015-06-29 21:37
Proszę pisać w wątku, tj. POD odpowiedzią.
Nie* może być zasiłek ustalany z podstaw z tytułu zakończonego przed powstaniem niezdolności do pracy. Więc przyczyny są inne.

Bo tak jest to uregulowane w ustawie tzw. zasiłkowej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2015-06-29 21:40
Możesz. Prawo rencisty do dysponowania rentą w tym zakresie- tj. sposób jej dostarczania nie przedawnia się, zawsze można to zmienić. Wizyta w ZUS zatem potrzebna. Z dowodem oczywiście. Praktyczniej jest wskazać konto.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-29 21:48
Skoro poniżej 2 ha przeliczeniowych to nawet bez szukania orzecznictwa dotyczącego współwłasności i idącym za nią tym , ile 'przypada' na współwłaściciela- nie stoi to na przeszkodzie by uzyskać status bezrobotnego. Bez względu, czy w czasie rejestracji w PUP ubezpieczeniu rolniczemu się podlega, czy nie.

Wracając do ubezpieczenia rolniczego,
1. status bezrobotnego nie będzie z niego zwalniał, zwalnia zasiłek dla bezrobotnych, stypendium stażowe- bo są one tytułami do ub. ZUS
2. brak dz. rolniczej należało zgłosić już w czasie nabycia nieruchomości rolnej, kasie należy udowodnić teraz brak tej działalności. Bez tego- z ustawowego domniemania ub. rolniczemu podlega Pan jako ziemi rolnej o tej powierzchni współposiadacz.

Re: Podatek Ryczałt 17%

wiwan / 2015-06-30 11:48
Przychodem jest oczywiście kwota netto z faktury. Składki społeczne w tym przypadku to 166,79, zdrowotna :279,41 -cała (9% podstawy), 240,60 - odliczalna (7,75% podstawy)

Podstawa opodatkowania ( 5000-166,79 ) = 4833. ryczałt (17%) = 821,61. Po odliczeniu skł. zdrowotnej 581,01. Do zapłaty do US 581 zł.

Przy obliczaniu ryczałtu za czerwiec jednak ww odliczeń nie można dokonać, skoro składki nie zostały w czerwcu poniesione. Owszem, umożliwiałoby to opłacenie składek do końca czerwca (dziś już za późno).

Termin wpłaty pierwszych składek nijak nie implikuje kolejnych terminów. Nic nie stoi na przeszkodzie by od przychodów w kolejnych miesiącach by odliczyć składki z pierwszego miesiąca.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2015-06-30 11:55
O ile dotyczyłoby to zamiany na mieszkanie o niższej wartości. Zamiana na mieszkanie o wartości równej lub wyższej jak najbardziej spełniałaby warunek wydatkowania całego przychodu w ciągu 2 lat na inne cele mieszkaniowe (tu syna). Więc jest to inwestycja niekoniecznie na 5 lat 'podatkowych'.
wiwan / 2015-06-30 12:40
W artykule NIE pada stwierdzenie o jakimkolwiek uproszczeniu procedury likwidacji spółki z o.o.

Czemu poza spamem swojej kancelarii służy komentarz do artykułu sprzed 7 lat - a więc i do takiego stanu prawnego, jaki wtedy był?

Re: Własna firma czy etat? Zobacz, kiedy opłaca się przejść na samozatrudnienie

wiwan / 2015-06-30 12:56
Tyle, że w umowie współpracy jak najbardziej można zawrzeć klauzule dotyczące okresu jej wypowiedzenia czy odpowiednik kodeksowego urlopu wypoczynkowego.

Re: Money po aktualizacji strony nie działa prawidłowo

wiwan / 2015-06-30 21:02
Tyle, że kompetentnym jesteś raczej Ty. Po prostu może wymagane jest przeczyszczenie cookies w Twoim kompie.

Inna rzecz, że od miesiąca strona jest 'pokafelkowana' w manierze WP, i tego tekstu ledwo co zostało...

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-30 21:46
Jeśli nie była odrolniona to z ustawy wynika domniemanie, że dz. rolnicza est prowadzona, więc żona podlega ub. KRUS w tej sytuacji. Oczywiście jeśli nie ma ona jakiegoś świadczenia z ZUS, zasiłku dla bezrobotnych itp.

Re: Abonament na firmę

wiwan / 2015-07-01 11:09
Temat rzeka.

W interpretacjach przeważa opcja zaliczania w koszty jedynie kosztów połączeń/smsów zw. z DG, czyli z pominięciem prywatnych + niezaliczanie kosztów abonamentu - 'bo i tak by go płacono, nawet bez DG'.

Tylko, że gdy abonament ma wszystko wliczone....to równie dobra jest opinia, że owszem bez DG abonament byłby i tak płacony ALE w niższej kosztowo opcji (dużo mniejszy pakiet minut/smsów).

Pomyślałbym w tej sytuacji o opcji takiej- przejrzenie ze dwu bilingów, wyodrębnienie minut/sztuk sms-ów 'prywatnych'. Następnie znalezienie w ofercie operatora ( z tego samego czasu, z tego 'wachlarza' ofert ) najniższego abonamentu w którym ów prywatny zakres połączeń by się mieścił- i za koszt DG uznawanie różnicy cen abonamentu obecnego i tego hipotetycznego 'prywatnego'. Na apteczną robotę zliczania minut/smsów co miesiąc, a więc uwzględnianie więcej niż jednej opcji abonamentu hipotetycznego Karkołomne, wynikające jednak z logiki szeregu interpretacji. Najbardziej karkołomne jak zawsze jest przekonanie US w razie zastrzeżeń.

Re: Czy ZUS poprawnie naliczył zasiłek chorobowy?

wiwan / 2015-07-01 11:27
A tak konkretniej ?
Oczywiście, że można wnioskować o przestawienie wyliczenia. Sam z siebie Zakład nie wydaje decyzji o wypłacie zasiłku chorobowego- tj. papieru z pieczątką mówiącego o okresie, wysokości i sposobie wyliczenia. Bo to nie renta czy emerytura. Po prostu podejmuje wypłatę na podstawie dokumentów przesłanych przez płatnika- tu pracodawcę. Wydaje ewentualnie decyzję odmowną ze wskazaniem powodu.

Zatem ponownie wskażę na możliwy powód:
- nie jest to zasiłek za 10 dni, tylko za 'resztkę' z ostatniego ZLA przypadającą po 33 dniach wynagrodzenia chorobowego.
- błąd płatnika w dokumentach- czyli formularzu Z-3

Re: Zaskarżenie art. 15 ust. 4 pkt 5 - ogr. wskaźnika podst. wymiaru emerytur do 250 %

wiwan / 2015-07-02 09:25
Proszę pisać 'w wątku'.

Zatem w zakresie składek:
- po 31.12.1998 r. tak jak napisałem, bezpodstawne jest mówienie o pełnej wysokości, bo wspomniany artykuł 19
USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych ustala roczne ograniczenie podstawy na trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Nadwyżka nie była i nie jest oskładkowana społecznie. A podstawa wymiaru to właśnie średnia z 10/20 lat stosunku wynagrodzeń do wynagrodzeń przeciętnych.

30= 12 x 250%.
- przed 1 stycznia 1999 r. kwestia podstaw nie była regulowana ustawą, ale Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1990 r. w sprawie wysokości i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, zgłaszania do ubezpieczenia społecznego oraz rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Było ono aktem wykonawczym do ustawy-poprzedniczki obecnej ustawy systemowej- tj. do Ustawa z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych.

Niestety rozporządzenie ww było 12 razy nowelizowane. Podejrzewam, że i ono jakiś pułap górny podstawy przewidywało.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-07-02 09:32
O ile nie ma Pani zasiłku dla bezrobotnych/stypendium stażowego- to tak, na podstawie art. 5 ustawy o ub. rolniczym.

No chyba, że w ogóle nie pomaga Pani w gospodarstwie męża, ani nie prowadzi gospodarstwa domowego wraz z mężem.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-07-02 09:36
Bez wyprostowania spraw z mężem- a więc formalnego zaprzestania dz. rolniczej- nic jej staż/wiek nie dadzą- bo e. rolniczej wcześniejszej nie uzyska.
Jeśli uzyska orzeczenie o niezdolności do pracy i o tym, że powstała ona we 'właściwym' czasie- uzyska rentę rolniczą, ale kwotowo okrojoną- znów z powodu niezaprzestania dz. rolniczej

Re: Prezydent popiera

wiwan / 2015-07-02 10:03
Skoro termin na grudzień, to może Pani zwiększyć podstawę do nawet maksymalnej aż za 6 miesięcy- bo łącznie z czerwcową. Podstawa uwzględni więc 6/12 nadwyżki nad minimum, jakie Panią obowiązuje. W czym problem.

Najnowsze wpisy