Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

wiwan / 2015-07-13 15:12
Nie było tak, że padło pytanie o karalność, i sam Pan ją potwierdził ? Mimo, że w zgodzie z prawem mógł Pan oświadczyć jej brak.

No więc wywiad takie info zawiera. A zaświadczenie z KRK będzie pozytywne tj. stwierdzające niekaralność.

Re: kiedy płacimy podatek od majątku zlikwidowanej firmy

wiwan / 2015-07-13 21:36
To zależy od formy opodatkowania, i tego co zostanie sprzedane.
Zakładając PIT( w tym liniowy)
- w przypadku towarów handlowych- dochodem będzie różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a wydatkami na nabycie tych składników majątku (wydatki te u prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów zostały bowiem wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na dzień likwidacji poprzez różnice remanentowe)
- w przypadku środków trwałych- przychód pomniejszony o niezamortyzowaną część wartości.
- w przypadku wyposażenia- pełna wartość przychodu.

Oczywiście sprzedaż takich składników majątku dopiero po 6 latach (poza DG) już przychodu/dochodu z DG stanowić nie będzie.

Re: odpowiedzialnosc ZUSu? ubezwlasnowolnienie

wiwan / 2015-07-14 09:16
Niewiele, bo pytanie dotyczy bardziej etyki pracowników ZUS, a nie regulacji prawnych ZUS wiążących.

Regulacja jest taka, że dopiero wpis na koncie ubezpieczonego o jego ubezwłasnowolnieniu jest dla Zakładu wiążący. A więc wtedy dopiero wykonanie dyspozycji, przyjęcie wniosku takiej osoby obciąża jasno ZUS.

Re: Nowe ulgi dla pracodawców. Jeżeli stworzą żłobek lub przedszkole

wiwan / 2015-07-14 09:19
A koniecznie odpis ma być celem. Może pracodawca- podatnik, per saldo więcej skorzysta na wydajnych i lojalnych przez to pracownikach.

Re: Ile trwa założenie firmy?

wiwan / 2015-07-14 18:03
Pytający jest etatowcem- zatem prowadzenie DG nie będzie tytułem do obowiązkowych ub. społecznych, jeśli uzyskuje przynajmniej płacę minimalną.

Wspólnik wieloosobowej spółki z. o.o w ogóle nie jest w rozumieniu ustawy o systemie ub. społecznych osobą prowadzącą DG. Jest nią tylko jedyny wspólnik spółki z o.o..

Re: emerutura wcześniejsza KRUS

wiwan / 2015-07-14 18:47
Fakt. Spełnienie warunków wieku (min. 55 lat) i stażu ub. em-rent. (min. 30 lat) po 2017 r. już nie da prawa do rolniczej e. wcześniejszej.
Warunkiem 'technicznym' jest też zaprzestanie dz. rolniczej w rozumieniu ustawy.

- zdecydowanie praca w gospodarstwie rodziców po ukończeniu 16 lat, a przed 1983 r. się wlicza do wymaganego stażu.
- zdecydowanie okres ub. ZUS z tyt. zatrudnienia się nie wlicza, bo wliczanie takie dotyczy roczników starszych niż 1949 (mama uzyska niezależne od rolniczego świadczenie z ZUS, bez gwarancji jego minimalnej wysokości).
- natomiast z okresu 1984- 1993 wlicza się ta jego część, w czasie której trwało ub. rolnicze. A więc po 1990- ub. społeczne ( a konkretniej em-rentowe) ze składkami KRUS- jako domownika. Jeśli były opłacane- to przez rolnika 'głównego' - teścia/teściową.

Przed 1991 r. - ub. rolnicze funkcjonowało na podstawie poprzedniej
Ustawy- z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, składki rolników wędrowały wtedy do...ZUS, bo nie było jeszcze KRUS.

Nie wiem, czy mama wtedy była zgłoszona do ubezpieczeń- bo sam fakt zameldowania to było chyba za mało. Liczył się fakt bycia domownikiem- a więc pracy/pomocy w tym gospodarstwie.

Tak, czy inaczej- KASA ma info o okresach ubezpieczenia, jeśli było ono zgłoszone, opłacane (okres po 1983).


Zatem- kluczowy jest ten okres 'u teściów'. Bez niego staż wynosi obecnie ok. 25 lat i 1 miesiąca, z nim- ok. 34 lata i 5 miesięcy.

Re: Kopacz chce dopłacać najgorzej zarabiającym. Kto zyska?

wiwan / 2015-07-14 20:32
Co ma rodzaj umowy do kwestii wynagrodzenia za nią w kontekście tego pomysłu ?

Zresztą tymczasowi częściej niż stali zarabiają ponad limit płacy minimalnej.

Re: Kopacz chce dopłacać najgorzej zarabiającym. Kto zyska?

wiwan / 2015-07-14 20:34
Koszt ubezpieczeń w przypadku zlecenia (które jest jedynym tytułem do ubezpieczeń) ponoszą tak jak w przypadku etatu DWIE strony, w tych samych proporcjach co na w przypadku etatu. Z zastrzeżeniem oczywiście dobrowolności ub. chorobowego przy zleceniu.

Re: Świadczenie emerytalne a wypadek

wiwan / 2015-07-14 21:07
1. Uściślijmy- pyta Pan o Świadczenie Przedemerytalne, bo zasiłek takowy nie jest już od ponad 10 lat uzyskiwany jako świadczenie nowe.

2. Warunkiem uzyskania Świadczenia jest min. 6 miesięcy zatrudnienia u zwalniającego pracodawcy bezpośrednio przed zwolnieniem. Być może myli Pan ten rok z wymogiem min. 365 dni ubezpieczenia społecznego od przynajmniej płacy minimalnej w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją w PUP, co jest warunkiem uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, który jest wymagany przed świadczeniem przedemerytalnym.

3. Okres zwolnienia lekarskiego za który wypłaca się wynagrodzenie chorobowe, a potem zasiłek chorobowy w czasie umowy o pracę:
- jest okresem zatrudnienia, wlicza się do ww 6 miesięcy
- jest okresem nieskładkowym, wliczanym do ww 365 dni, jeśli jego podstawa nie jest niższa niż płaca minimalna.

4. tyle, że:

łączne spełnienie warunku 55 lat życia i 25 lat stażu ubezpieczeniowego to ZA WCZEŚNIE. No chyba, że poza owym stażem pracy 25 lat są jeszcze inne okresy składkowe, nieskładkowe (studia ?)

5. "pracodawca zwolniłby ją..." jeśli oznacza to dogadanie się, to de facto jest to zwykłe porozumienie stron, przyczyny nie leżą po stronie pracodawcy...pojawia się kwestia pozornosci całej sytuacji.

Re: emerytury

wiwan / 2015-07-15 11:01
Nie znam takiego świadczenia. Było ono z ZUS, czy z MOPS/GOPS.

Mamy :
- dodatek pielęgnacyjny z ZUS, jako dodatek do świadczenia emerytalnego lub rentowego z ZUS- owszem mógł mieć go ojciec, może mieć go matka, ze względu na swój wiek/swoją niezdolność do pracy
- zasiłek pielęgnacyjny z ZUS, na zasadzie zasiłku chorobowego, dla ubezpieczonego, który przerywa zarobkowanie z konieczności opieki nad członkiem rodziny, maks. 60 dni w roku
- specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne- oba z ustawy o świadczeniach rodzinnych, wypłacane przez MOPS/GOPS/PCPR

Re: 2 umowy a podatek?

wiwan / 2015-07-15 11:23
Nie. Oba te źródła podlegają PIT wg. skali podatkowej. Współistnienie etatu nie przekłada się nawet na inny sposób wyliczania zaliczek PIT ze zlecenia.
Summa summarum opodatkowany będzie łączny dochód z etatu i ze zlecenia.

Zatem taki zbieg przekłada się na kwestie ubezpieczeń społecznych, a nie zasady opodatkowania.

Re: Karta podatkowa

wiwan / 2015-07-15 11:37
1. Nie można korzystać z opodatkowania kartą dwu różnych rodzajów dz. gospodarczej. Różnych w rozumieniu Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ustawa rozróżnia (art. 23, ust. 1 i 1a) 12 ich rodzajów- zdecydowanie transport i handel to dwie odrębne.

Zatem podjęcie dz. gospodarczej w drugiej branży- nie daje możliwości płacenia podatku w formie karty. Zatem nie dość, że nie będzie 'drugiej karty', to utraci Pan prawo do opodatkowania kartą obecnej dz. gospodarczej.

Podstawa- art. 25, ust. 1 w nawiązaniu do art. 23 wspomnianej ustawy tj.

USTAWY
z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-07-15 20:59
Tak na gorąco przychodzi mi do głowy kwestia kodeksowo-cywilna, a nie ubezpieczeniowa.

W takiej sytuacji można doprowadzić do sądowego zniesienia współwłasności BEZ zgody ojca- jeśli wniosek złożą współwłaściciele mający łącznie min. 50% udziałów- czyli dwoje rodzeństwa wystarczy.

To z art. 210 i dalszych KC.

więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/sposoby;zniesienia;wspolwlasnosci;nieruchomosci,254,0,734206.html

Re: emerutura wcześniejsza KRUS

wiwan / 2015-07-16 10:39
Skoro spełniała te przesłanki, to sprawa nie jest przekreślona.
To, że składki są nieopłacone za ten okres, i co więcej już przedawnione nie jest okolicznością definitywnie zamykającą drogę. Bo rolnik pod tym względem też jest traktowany inaczej niż przedsiębiorca.

Przy założeniu braku tego okresu w ewidencji- KASA nie może wydać decyzji o świadczeniu emerytalnym, która uwzględniałaby ten okres na podstawie samego oświadczenia mamy dołączonego do wniosku emerytalnego. I po prostu od takiej decyzji należy odwołać się do sądu pracy/ub. społecznych. A przed sądem udowadniać te okoliczności, powoływać świadków itd. Przekonanie sądu skutkuje wyrokiem wiążącym Kasę.

Zawsze jest też opcja świadczenia w drodze wyjątku- czyli przyznawanego uznaniowo przez Prezesa Krus z art. 55 ustawy o ub. społ. rolników.

Ps. Gdyby jeszcze któreś z teściów żyło- czyli rolnik główny lub jego małżonek, a więc podmiot, który obowiązku zgłoszenia domownika nie dokonał- może byłaby jeszcze droga uznania tego okresu- na wniosek tego podmiotu złożony do Kasy, i jego oświadczenia, zeznania, w tym również mamy. Oczywiście przed wnioskiem emerytalnym mamy.

Ale nie wiem, czy jest to możliwe w tym konkretnym przypadku, ze względu na okres przedawnienia/KPA.

Re: Podatek od darowizny. Zobacz, jak wypełnić i kiedy złożyć druk SD-Z2

wiwan / 2015-07-20 13:30
Jak rozumiem US już wezwał Panią do podwyższenia tej wartości. To nie tyle zeznanie- co oświadczenie z szeroką argumentacją za tym, dlaczego taką wartość Pani przyjęła. Może być też dokumentacja foto. Jeśli urząd nie zostanie przekonany może ponownie wezwać do tego podwyższenia, a w razie odmowy ustalić na podstawie operatu powołanego biegłego wartość rzeczywistą. Gdy będzie ona bardziej niż o 1/3 różniła się od Pani oceny- poza podatkiem od wartości ustalonej pokryje Pani koszt biegłego.

Ale nie ma co wybiegać tak w przyszłość tylko skupić się na przytoczeniu jak największej liczby sensownych powodów, dla których wycena Pani jest adekwatna, a fiskusa - - wzięta z tabel i innych transakcji w tej miejscowości- nie.

Najnowsze wpisy