Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Faktura za prąd na zamkniętą działalność

wiwan / 2017-02-09 22:04
Tzn. że faktura opiewa na niewłaściwego odbiorcę, skoro jest wystawiona za okres PO cesji umowy na dostawę energii.

Nowy odbiorca powinien zapłacić, ale w tym celu też powinien wystawić notę korygującą dla wystawcy lub w inny sposób doprowadzić do korekty faktury.

Re: Odliczenie podatku od przedmiotów wirtualnych

wiwan / 2017-02-10 10:10
To pytanie nie tyle podatkowe, co księgowe.

Podatkowo bowiem, jeśli wymienione koszty są niezbędne/związane z przychodami, z utrzymaniem ich źródła- a wygląda z opisu, że są- należy je jako KUP działalności uznać, rozliczać i księgować w PKPiR.

Księgowo- chyba wyciąg z konta paypal ma (nie wiem, nie używam) wszystkie elementy identyfikujące wymagane - dane podatnika, daty poniesienia kosztu, uzyskania przychodu, kwoty. Więc jest dokumentem księgowym. Jeśli nie ma kompletu danych, jako dok. kosztowy trzeba zdaje się podpiąć tzw. fakturę wewnętrzną.

Pozostaje kwestia przeliczania kosztów/przychodów na PLN i czasem niestety rozpoznania różnic kursowych - jeśli konto paypalowe nie jest prowadzone w naszej walucie.

Re: Ulga za internet

wiwan / 2017-02-10 10:50
1. Nie kto powinien, tylko kto... może.

2. Moim zdaniem mógłby brat (o ile nie wykorzystał limitu lat odliczenia), gdyby miał dowód poniesienia kosztów, czyli ...przelewy/przelew na Twoje konto refundujący poniesione przez Ciebie opłaty. No i refundacja ta nastąpiłaby jeszcze w rozliczanym roku podatkowym.

3. Skoro ani umowa, ani faktura nie opiewa na Ciebie, to mimo poniesienia kosztów nie możesz z ulgi skorzystać.

4. Z myślą o uldze za 2017 najlepiej dokonać cesji umowy, jeśli nadal Ty masz płacić.

Re: zabranie emerytury

wiwan / 2017-02-10 11:44
Proszę o więcej szczegółów / okoliczności.
Świadczenie przyznano, bo w dokumentach była stwierdzona nieprawda czy po prostu przez błąd Zakładu ? Tj. złożone z wnioskiem emerytalnym dokumenty były prawidłowe, nie wynikało z nich spełnienie warunków uzyskania świadczenia, a Zakład na skutek swego błędu jednak je przyznał.

A może dokumenty były świadomie sfałszowane ? Na koniec- ZUS sam z siebie ów brak prawa stwierdził, czy na skutek zawiadomienia samego emeryta, czy na skutek zawiadomienia strony trzeciej ?

Re: Odliczenie ZUS i składki zdrowotnej

wiwan / 2017-02-10 12:07
PIT 11 dostał Pan od płatnika, więc odlicza Pan te składki w PIT 37 albo 36.

Re: rencista przechodzi na emeryture

wiwan / 2017-02-10 12:27
Nic innego w zakresie sposobu wyliczania świadczenia nie było w zeszłym roku. Jak co roku była (od kwietnia) nowa tablica przewidywanego dalszego trwania życia. Tablice są uśrednione dla M i K.

Za mało wiemy. Może podał kwotę wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym lub innym. Może, jak napisałem poprzednio- miał niezłą historię ubezpieczeniową przed rentą, a rentę z tyt. niezdolności częściowej. No i przeszedł na emeryturę jako mężczyzna w wieku o kilka lat wyższym niż Panie, a więc miał sporo niższą liczbę miesięcy spodziewanych dalszego życia. Samo to daje wyższe świadczenie.

Re: Odliczenie podatku od przedmiotów wirtualnych

wiwan / 2017-02-10 19:02
No więc kwestii walutowej nie ma, to sporo upraszcza.
Księgowy każdy ma być rzetelny. A zwykłą PKPiR prowadzić to chyba żadna wyższa szkoła jazdy.

Re: Odliczenie ZUS i składki zdrowotnej

wiwan / 2017-02-10 19:04
Pisał Pan o odliczaniu w PIT 11.

Re: Odliczenie ZUS i składki zdrowotnej

wiwan / 2017-02-10 19:38
Nie są to ulgi, ale przysługujące odliczenia. Jeśli są to pozycje niezerowe przenosi się je przecież odpowiednio do poz. 99 i 116 PIT-37, jest to w objaśnieniach.

Re: Ulga na dziecko - korekta za 2015 R.

wiwan / 2017-02-11 15:58
Należy dokonać tytułowej korekty zeznania za 2015 r. przez jedno* z Was. Czyli wypełnienie jeszcze raz PIT 37, z zaznaczeniem opcji 'korekta'. Powinien to być wzór/edycja formularza jaki wtedy obowiązywał. Do tego załącznik PIT-O.

Uzasadnienia pisemnego korekty już nie trzeba od bodaj roku.

* nie jest możliwe wspólne rozliczenie drogą korekty

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2017-02-12 20:15
W ciągu 14 dni, swoją jednostkę KASY. Nie ma specjalnego formularza, przynajmniej ja nie znalazłem. Dziwne, skoro jest formularz 'odwrotny' tj. zgłoszenia do ubezpieczeń.

Re: Kontunuacja ubezpieczenia w PZU

wiwan / 2017-02-12 20:18
Oczywiście.
OWU jest tajne. W czasie zatrudnienia nie zna go nawet pracodawca, na emeryturze- trzeba zrobić 200 przysiadów, zanim ubezpieczyciel je udostępni.

Trochę umiaru.

Re: Mieszkanie/dom w Polsce a zycie za granica

wiwan / 2017-02-12 20:33
1. agencja może być pełnomocnikiem w kontaktach z polskim US, ALE :
- w razie problemów typu uszczuplenie podatku, niedotrzymanie terminu, błędy w deklaracjach itd. i tak obciąża to podatnika, czyli Pana. A od agencji można dochodzić odszkodowania na zasadzie OC.
- nie ma takiej potrzeby, przecież zarówno zapłaty zaliczek podatkowych w trakcie roku jak i rozliczenia rocznego można dokonać zdalnie.

2. pytanie podatkowe jest źle postawione- bo nie jest to kwestia "czy w Polsce czy zagranicą" ale "czy tylko w Polsce czy również za granicą".

Przychód będzie z nieruchomości położonej w Polsce uzyskiwany w Polsce- podlega podatkowi w Polsce. To, czy również podlega opodatkowaniu lub wykazaniu w zagranicznym US- zależy od konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a tym państwem.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2017-02-13 08:36
Chodziło o to, że uczeń/student mieszkający stale poza gospodarstwem domowym, odwiedzający gospodarstwo tylko na weekendy, święta nie spełnia definicji domownika.

Ps. dziwię się często w tym wątku dlaczego ludzie tak wzbraniają się przed tym ubezpieczeniem, kiedy jest ono po prostu tanie, wypadki chodzą po ludziach, a np. na potrzeby uzyskania gwarancji e. minimalnej z ZUS okres ub. rolniczego się zalicza.

Re: zabranie emerytury

wiwan / 2017-02-13 09:30
Od końca- po wyroku TK z 28.02.2012 r. sytuacje odebrania świadczenia przyznanego wyłącznie na skutek błędu ZUS, tj. bez winy ubezpieczonego to sytuacje sporadyczne. Więc tu raczej byłbym spokojny.

Zwłaszcza, że moim zdaniem sytuacja przez Panią opisana wygląda nieco inaczej tzn. nie jest tak, że mówimy o identycznym stanowisku, w tym samym zakładzie i identycznie wydawanych św. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze, które nagle zdaniem ZUS nie uprawniają do e. wcześniejszej.

Św. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze czy to na potrzeby e. wcześniejszej czy e. pomostowej co do zasady powinny wskazywać na konkretną pozycję w konkretnym wykazie takich prac, bez względu na to jak akurat w tym zakładzie to nazywano.
Więc przy decyzji emerytalnej w większości przypadków ZUS niczego nie musi/musiał interpretować, a jedynie zliczyć okres pracy, a w przypadku pracy po 2008 r.- porównać z ewidencją składek na FEP.

Raczej więc może chodzić o sytuację, w której mówi Pani o osobach pracujących ostatnio w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze w rozumieniu tzw. 'starych' wykazów, ale już nie 'nowych' wykazów.

I po prostu wraz z upływem czasu przestały one spełniać wymagane warunki stażu pracy w war. szczególnych - na dzień 1.01.1999 r.- czyli dla e. wcześniejszej z art. 184 ustawy emerytalnej czy to stażu pracy w takich war. na potrzeby ustalenia prawa do e. pomostowej.

Najnowsze wpisy