Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2013-06-27 12:15
Pytanie wielce teoretyczne, bo rozwiązanie stosunku pracy w dniu 1 października 2013 r. jest możliwe tylko w przypadku porozumienia stron lub umowy na zastępstwo. W przypadku innych umów/wypowiedzeń okres wypowiedzenia nie kończy się w tym dniu.

Rozumiem, że chodzi o kwestię urlopu za miesiąc z 1 dniem pracy.

Wlicza się ten miesiąc na podstawie art. 155'2a, par. 2 KP.

Czyli należny będzie urlop proporcjonalny 10/12 (przy założeniu, że umowa nie rozpoczęła się w lutym lub później albo w styczniu, ale w sytuacji zakończenia poprzedniej umowy również w styczniu).
Przy całym etacie oznacza to 22 dni urlopu wypoczynkowego.

Re: Czy bezrobotny może dorabiać do zasiłku dla bezrobotnych

wiwan / 2013-06-27 13:09
To nie jest kwestia ani zasiłku dla bezrobotnych ani 'doczepiania się', ale tego, że są ustawowo uregulowane kryteria, jakie należy spełnić by uzyskać/posiadać status bezrobotnego. Chodzi tu również o kryteria dotyczące uzyskiwania dochodu/dorabiania w zakresie jego źródła/rodzaju lub wysokości.

Zaistnienie faktu niespełnienia któregoś z tych warunków skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego i tyle.
Co więcej bezrobotny ( ponownie dodam, że bez znaczenia czy z prawem czy bez prawa do zasiłku ) ma obowiązek PUP o tym fakcie powiadomić.

Wynika to ( w zakresie dorabiania ) z art.2, ust.1, pkt. 2 z doprecyzowaniem w ppkt. e) i h)

oraz ( w zakresie pozbawiania ) z art. 33, ust. 4

USTAWY
z dnia 20 kwietnia 2004 r.
o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Re: Przegląd systemu emerytalnego

wiwan / 2013-06-28 10:15
Skąd takie informacje ?

Są trzy propozycje zmian, żadna nie przewiduje wyboru pomiędzy ZUS a OFE, a jedynie pomiędzy ZUS a ZUS + OFE.

NIE ma żadnej ostatecznej zmiany, bo wymaga to nowelizacji min. 3 ustaw. Droga jeszcze daleka. Stan prawny jest niezmieniony.

Re: Zmiany w OFE - zobacz omówienie trzech wariantów

wiwan / 2013-06-28 10:18
W OFE i na subkoncie ZUS ( istnieje od maja 2011 r. )

Zasady:

http://www.money.pl/forum/dziedziczenie-srodkow-ofe-t3543880.html

http://www.money.pl/forum/dziedziczenie-emerytury-z-zus-i-ofe-t3515530.html

Re: Nacjonalizacja oszczędności? Nie przejdzie. Rząd wybierze drugi wariant zmian w OFE

wiwan / 2013-06-28 10:25
Środki na subkoncie w ZUS są dziedziczone na takich samych zasadach jak w OFE. Nie mówi się jak na razie przynajmniej, że przy opcji przeniesienia środków z OFE, zasady te miałyby się zmienić.

zasady najkrócej:

http://www.money.pl/forum/dziedziczenie-srodkow-ofe-t3543880.html

Re: Ukręcą łeb OFE naszymi rękami

wiwan / 2013-06-28 11:00
Bzdura.

Podlegały i podlegają z art. 131 i 132 USTAWY z dn. 28 sierpnia 1997 r.
o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Co sprowadza się zasadniczo do tego, że jeśli członek OFE w chwili śmierci będzie w związku małżeńskim - połowa środków zostanie przetransferowana do OFE małżonki, a jeśli nie jest ona członkiem OFE i w czasie 2 miesięcy nie przystąpi do jakiegoś OFE, to zostanie mu założony rachunek w OFE zmarłego.

Pozostała część środków, a w przypadku członka stanu wolnego- całość zostaje podzielona pomiędzy osoby uposażone, jakie ubezpieczony wskazał w OFE za życia, a gdy tego nie uczynił- po prostu spadkobiercom.

Środki wypłacane osobom uposażonym lub spadkobiercom nie muszą trafić na OFE tych osób, mogą być wypłacone gotówkowo, jednorazowo lub w ratach w okresie 2 lat.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-07-01 08:29
TAK, od kwietnia, bo wtedy osoba ta ukończyła 60 lat i 1 miesiąc- co jest nowym wiekiem emerytalnym dla ubezpieczonych z jej kwartału urodzin. ALE jak już w tym wątku wiele razy to padło, w tym przypadku nie będzie to przeliczenie dotychczasowej emerytury, ale wniosek o nowe świadczenie- e. powszechnej

Byłoby to zwiększenie o 19% rolniczej emerytury podstawowej, czyli o 157,92 zł brutto.

ALE jednocześnie zgodnie z nowym ust. 1b artykułu 25 Ustawy wyliczenie wysokości nowej emerytury uwzględniałoby OBNIŻENIE jej wysokości na skutek odliczenia kwot już pobranej emerytury wcześniejszej, czyli np. zakładając że uzyskanie e. wcześniejszej nastąpiło w wieku 55 lat- sumy kwot już 64 wypłat dokonanych wypłat.
W efekcie nowe świadczenie niekoniecznie będzie wyższe.
Jeśli wyszłoby niższe- należałoby oczywiście pozostać przy starym świadczeniu wycofując wniosek o emeryturę przed uprawomocnieniem decyzji o jego przyznaniu.

Re: Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

wiwan / 2013-07-01 08:48
Najkrócej- zwolnić może, jeśli nie ma świadomości tych wszystkich okoliczności. Pracodawca nie musi być psychiatrą. Zakończenie zwolnienia oznacza dla niego pełną zdolność do pracy. Zresztą po miesiącu powinny być również dokonane badania lekarza medycyny pracy przed dopuszczeniem do pracy.

Na pewno jednak przy odwołaniu od zwolnienia stan psychiczny pracownika powinien być wzięty pod uwagę.
Jednym ze znamion ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych uzasadniającego stosowanie art. 52 KP jest

świadomość i wola.

Oczywiście jest to dalekie od badania poczytalności sprawcy w procesie karnym....

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-07-01 20:58
Wstąpienie przez Panią w związek małżeński będzie BEZ wpływu na Pani prawo do renty rodzinnej czy jej wysokość.

Ustawa emerytalna przewiduje taką utratę jedynie w okolicznościach, gdy prawo do r. rodzinnej powstało w wyniku czasowej niezdolności do pracy wdowy/wdowca i odzyskania tej zdolności oraz gdy r. rodzinna dla wdowy była wynikiem wychowywania dziecka uprawnionego do renty i doszło do zaprzestania wychowywania takiego dziecka.

Re: Obniżona wysokość Reny poprzez brak druku RP-7

wiwan / 2013-07-02 10:38
Oczywiście, że tak- powinien się Pan odwołać od tej decyzji rentowej właśnie w zakresie tego obniżenia. Bo o ile przy składaniu samego wniosku wymogi są sformalizowane, o tyle przed sądem pracy i ub. społecznych jest szersza możliwość dokumentowania- właśnie np. RMUA.

Co więcej, jak słusznie Pan stwierdził, Zakład ten okres ma udokumentowany, więc na podstawie par. 10, ust. 2

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe powinien być Pan zwolniony z obowiązku dostarczenia rp-7.

Tu jego tekst- przyda się:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,2011,237,1412.html

Zupełnie niezależnie istnieje możliwość uzyskania odszkodowania/wyrównania od...pracodawcy, z powodu jego ewidentnej winy braku rp-7, czyli niewywiązywania się z jego obowiązków jako płatnika składek/pracodawcy.

Kwestia techniczna na jaką pewnie ZUS się będzie powoływał, to to, że RP-7 poza wynagrodzeniami zawiera też info o okresach chorobowych a więc nieskładkowych oraz to, że rentę oblicza się z podstawy, kwoty bazowej i okresów składkowych i nieskładkowych, a nie z wysokości składek rentowych, których indywidualnie zdaje się się nie ewidencjonuje. Wykazana informacja raczej dotyczy s. emerytalnych. Tyle, że da się z nich po prostu wyliczyć podstawę ubezpieczeń.

Re: ZUS przekazał do OFE blisko 60 mln złotych

wiwan / 2013-07-02 10:46
I bardzo kosztowna i kłopotliwa dla pracodawców/zleceniodawców jako płatników owych składek. Bo technicznie musiałyby dojść indywidualne przelewy za każdego ubezpieczonego, co miesiąc, do OFE.

Dlaczego ich karać ?

Hurtowa działalność ZUS w tym zakresie jest zdecydowanie tańsza.

Re: wypowiedzenie na zwolnieniu

wiwan / 2013-07-02 11:45
Co ma list polecony do tego- sposób jest nieważny, bo bez względu na niego, co do zasady w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jaką jest zwolnienie lekarskie NIE ma możliwości złożenia pracownikowi wypowiedzenia.

Oczywiście w sytuacji upadłości/likwidacji pracodawcy ochrona ta, z art. 41 KP nie funkcjonuje.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-07-02 11:57
Okres ten mógłby być uwzględniony, gdyby przypadł nie dawniej niż 25 lat przed złożeniem obecnego wniosku emerytalnego. Czyli w tym wypadku- jak widać nie.

Wynika to z art. 56, ust. 3 ustawy emerytalnej w związku z art. 10.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-07-02 12:04
Zostanie do wyliczenia uwzględnione, jak każde inne zewidencjonowane składki, należy okres jej trwania umieścić w kwestionariuszu Rp-6 ( załącznik do wniosku emerytalnego ).

Ps. zwiększenie za okresy KRUS- na wniosek, ale nie wiem jak technicznie, bo w Rp-1 nie widzę opcji do zaznaczenia tego żądania.

Re: pracodawca nie wypłaca pensji

wiwan / 2013-07-02 12:10
Co ma art.22 KP, PIP i sąd pracy do wynagrodzenia z umowy cywilno-prawnej ?

Najnowsze wpisy