Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Badanie: chińskie lotniska najgorsze pod względem punktualności

wiwan / 2013-07-12 11:25
Poza opóźnieniami specyfiką tamtejszą jest delikatnie mówiąc niewystarczająca organizacja i informacja dla pasażerów. Jako najgorsze w życiu moje doświadczenie 'lotnicze' uznaję wylot z X'ian z trzykrotną zmianą 'gejtu' bez prawidłowej informacji wizualnej z pasażerami nieuznającymi kolejki oraz śródlądowanie tamże.

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2013-07-12 16:50
Proszę pytanie dołączyć zatem do swojego wątku albo zadać je ponownie uzupełnione o wszystkie dane niezbędne do odpowiedzi.

Re: Znajomość prawa podatkowego - zakres podstawowy

wiwan / 2013-07-12 17:02
Urząd skarbowy zatem.

Niezbędne minimum jak widać to nie tylko Ustawy
- USTAWA
z dnia 28 lipca 1983 r.
o podatku od spadków i darowizn
- USTAWA
z dnia 9 września 2000 r.
o podatku od czynności cywilnoprawnych
- USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.
o podatku dochodowym od osób fizycznych
- USTAWA
z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne

ale również FORMULARZE podatkowe;

http://www.money.pl/podatki/formularze/

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

PCC:
http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/przyklady,dokumentow,szukaj.html?szukaj=pcc


Szczęśliwie nie wymagają doświadczenia na podobnym stanowisku, więc może samo przejrzenie formularzy da orientację 'czym się to je'....

Re: Od każdego wpisu składka zdrowotna

wiwan / 2013-07-12 17:40
1. a co miała odpowiedzieć ? Tako rzecze
USTAWA
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

2. taka jest konstrukcja tego ubezpieczenia, że nie definiuje świadczenia, a w zakresie składki jest właściwie podatkiem, bo zdecydowana większość przychodów pdlegająca PIT podlega też i s. zdrowotnej, którą zresztą w większości od PIT się odlicza.

3. pamiętaj, że ta sama konstrukcja ubezpieczenia zapewnia je bezrobotnemu, którego ubezpiecza PUP, z Twoich podatków oraz jego żonie, która w życiu nie pracowała i ich 9cirgu dzieciom, które niekoniecznie w przyszłości jakikolwiek podatek zapłacą.
Rozumiem, że to ich masz na myśli pisząc o 'bandzie nierobów'....

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2013-07-12 18:36
Nie ma takiego obowiązku, by przedstawiać pracodawcy taką informację, ale jest to w interesie pracownika, gdy jego staż jest niższy niż 10 lat, bo okres pobierania zasiłku wlicza się do stażu pracowniczego, od którego zależy wymiar urlopu. Ten staż, co do dnia ustala pracodawca na podstawie dostarczonych dokumentów. Nie ma świadectwa pracy, zaświadczenia- okres taki nie istnieje dla kadr.

Nie wiem co to za zaświadczenie o zakwalifikowaniu do zasiłku. Ma być zaświadczenie o okresie pobierania. Przecież zasiłek może być przyznany na 6 lub 12 miesięcy, a następnie w ich trakcie prawo to może ustać np. na skutek utraty statusu bezrobotnego.

Jeśli z tego powodu są problemy- należy uzyskać z PUP zaświadczenie o okresie pobierania zasiłku.

Przyjmuję więc, że prawo do zasiłku było 5.12.12- 28.02.13.


Staż na potrzeby urlopu wynosi więc 3 lata za szkołę zawodową oraz 7 lat 2 miesiące 13 dni za pracę i staż z PUP.
Jest więc staż powyżej 10 lat, z tej umowy więc prawo do 8/12 x 26 = 18 dni = 144 godzin.

Bez zaświadczenia z PUP o okresie pobierania zasiłku- staż wynosi 9 lat 11 miesięcy 22 dni, a więc prawo do owych ww 18 dni powstanie dopiero 20 lipca.

Wnioskując o urlop na sierpień- zaświadczenie z PUP jak widać nie jest już potrzebne by uzyskać pełne 18 dni.

System czasu pracy nie ma znaczenia dla obliczenia wymiaru urlopu, ma znaczenie dla jego odebrania tj. tego, ile to faktycznie będzie dniówek. Z ww 144 godzin po prostu 'zdejmuje' się kolejne dniówki- po tyle godzin ile miały trwać, w efekcie zdarza się na koniec urlop na część dniówki, albo przechodzi jako zaległy na następny rok.

Jeśli dniówki równe po 12 godzin- daje to 12 dniówek, jeśli dniówki zawsze po 11 godzin- daje 13 dniówek i 1 godzinę.

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2013-07-13 10:33
Przecież już to napisałem.
Jeśli kadry mają odpowiednie zaświadczenie z PUP (oraz wszystkie świadectwa pracy) ma Pani prawo z góry do owych 18 dni urlopu od pierwszego dnia umowy i do końca roku nic się nie zmienia, chyba że dojdzie do rozwiązania umowy przed końcem roku.
Jeśli nie mają zaświadczenia- to odbierając urlop do 20 lipca ma Pani prawo do 8/12 x 20= 14 dni, a po tym dniu prawo do urlopu uzupełniającego urlop udzielony do 18 dni. Odbierając po 20 lipca- ma Pani prawo do pełnego urlopu za 2013, czyli do 18 dni

Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

wiwan / 2013-07-13 10:34
UspokoiłEś :-)

Re: emerytury mężczyzn rocznik 1949-1953

wiwan / 2013-07-15 10:20
Ale przecież w związku z Pani rocznikiem i pobieraniem wcześniejszej emerytury NIE ma podstaw, by emerytura w wieku powszechnym była liczona wg. starych zasad ( tj. z lat składkowych, kwoty bazowej itd. ) ani w g. zasad mieszanych tj. 20 % emerytury wg. starych zasad, 80% wg. nowych.

Czyli Pani wniosek o e. powszechną był równoznaczny z liczeniem jej w całości wg. nowych zasad tj. z kapitału początkowego i składek od 1999 r. ORAZ z pomniejszeniem (nowa regulacja od 2013 r.) o sumę wypłat pobranych na wcześniejszej emeryturze.

Rozumiem, że wniosek Pani wycofała przed uprawomocnieniem decyzji.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-07-15 10:30
NIE, ale w przypadku odmownej decyzji KRUS na wniosek o Pani wyrejestrowanie z dotychczasowego ubezpieczenia potrzebne będzie odwołanie i udowodnienie, że Pani w kraju nie przebywa, a więc nie prowadzi tego gospodarstwa rolnego ani domowego z nim związanego, bo tak jak już w tym wątku napisano - obowiązuje ustawowe domniemanie, że współwłaściciel gospodarstwa prowadzi działalność rolniczą, i że żona rolnika jest traktowana na potrzeby ubezpieczeń rolniczych tak jak rolnik- chodzi o art. 5 i art. 38 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-07-16 08:58
Powinien przekonać, zwłaszcza jeśli poza zaświadczeniem z uczelni, oświadczeniem sąsiada z miasta pojawi się oświadczenie ze wsi- tj. bezpośredniego sąsiada gospodarstwa męża, sołtysa. Teoretycznie zameldowanie świadczy o miejscu zamieszkania tj. ustawowo istnieje nadal obowiązek meldunkowy w miejscu zamieszkania nawet czasowego, ale przy braku kar za jego niedopełnienie jest on fikcją, więc też przestaje być argumentem zdaje się dla KRUS.

Tak, ubezpieczenie dla roczników młodszych niż 1948, a więc i dla Pani jeśli jest zbyt krótkie, by uzyskać emeryturę z KRUS- jest doliczane do ubezpieczenia ZUS, na potrzeby świadczeń ZUS. Albo jako okres uzupełniający- składkowy, gdy liczba lat ub. ZUS nie wystarcza do gwarancji świadczenia minimalnego albo jako zwiększenie świadczenia po 1% wysokości rolniczej e. podstawowej za każdy rok ub. rolniczego.

Gdy okresów rolnych wystarczy do e. rolniczej- można w efekcie pobierać 2 emerytury - z KRUS oraz z ZUS.

Powyższe oczywiście wg. obecnych przepisów....

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-07-16 09:09
Jeśli wśród tych lat pracy nie ma okresów pracy w war. szczególnych, szczególnym charakterze, na kolei, w górnictwie, na karcie nauczyciela to nie ma okoliczności uprawniających Panią do wcześniejszej emerytury tylko z powodu długiego stażu ubezpieczeniowego- ostatni rocznik kobiet takim przywilejem objętych to rocznik 1953.

Zatem wg. obecnych przepisów Pani wiek emerytalny to 63 lata i 5 miesięcy, a nie 63,5 roku.
Wcześniej - w wieku 62 lat będzie mogła Pani skorzystać z emerytury częściowej - nowe świadczenie z art. 26 b Ustawy, ale mało atrakcyjne, bo:
- wynoszące tylko 1/2 emerytury wyliczonej na dzień jej ustalenia
- nie podlegające gwarancji wysokości e. minimalnej
- powodujące zmniejszenie przyszłej emerytury powszechnej o sumę świadczeń pobranych na e. częściowej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-07-16 10:44
Powtórne zamążpójście wdowy- rencistki rodzinnej niczego nie zmienia w jej prawie do r. rodzinnej po zmarłym poprzednim mężu.

Jedyne zgłoszenie może dotyczyć zmiany nazwiska, jeśli do niego na skutek ślubu dojdzie.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-07-16 11:17
W Pani przypadku- rocznik młodszy niż 1948, emerytura w wieku powszechnym- wg. art. 26 ustawy, czyli sumy zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych zewidencjonowanych składek (od 1999 r.) podzielonej przez przewidywaną liczbę miesięcy życia od przyznania emerytury. Ta liczba co roku się zmienia, jest ogłaszana przez GUS (tablice trwania życia). Do tego część kapitałowa - z OFE, jeśli jest Pani członkiem.

Jeśli KP nie ma Pani jeszcze wyliczonego- to oblicza się go niemal jak emerytury roczników wcześniejszych- czyli z liczby lat składkowych i nieskładkowych do 1998r. włącznie, wysokości zarobków w stosunku do przeciętnej krajowej- albo z 10 kolejnych lat z ostatnich 20 lat przed 1999 r, albo z 20 dowolnych lat przed 1999 r. albo z rzeczywistej liczby- gdy staż ubepzieczneiowy jest niższy niż 10 lat do 1998r włącznie.

Re: Umowa na czas określony a ustawa antykryzysowa

wiwan / 2013-07-16 11:25
Owszem, nie liczy się, ale w tym przypadku znaczenie ma to, że w czasie trwania obecnej umowy była zmiana przepisów, o której ten wątek traktuje, jest więc ona po prostu pierwszą umową z sekwencji art. 25'1 kodeksu pracy.

Kolejna umowa z tym pracodawcą może więc być umową na czas określony.

Re: orzeczenie o niepełnosprawności stopie lekki-jakie korzyści dla...

wiwan / 2013-07-17 10:57
Ma korzyści również w przypadku st. lekkiego.

Chodzi o
- wliczanie takiego pracownika do wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a ten wynosząc min. 6% zwalnia pracodawcę zatrudniającego min. 25 osób (w przeliczeniu na pełne etaty) z obowiązku wpłat na PFRON- art. 21
- zwrot kosztów adaptacji pomieszczenia, stanowiska pracy, zakupu oprogramowania i badań lekarskich w celu ustalenia ww potrzeb, jeśli zatrudni na min. 36 miesięcy niepełnosprawnego skierowanego przez PUP, lub pracownika, u którego niepełnosprawność powstała w czasie zatrudnienia u tego pracodawcy, ale bez winy polegającej na uchybieniu przepisom prawa pracy, BHP przez obie strony- z art. 26
- dofinansowanie wynagrodzenia pracownika, tyle że dla tego st. niepełnosprawności dużo niższe (60% min. wynagrodzenia)- o ile pracodawca duży ( ww 25 etatów ) osiąga ów wskaźnik 6% zatrudnienia- z art. 26 a
- zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy, jeśli zatrudni niepełnosprawnego z PUP- na min. 36 miesięcy- z art. 26 e


Przytoczono zapisy USTAWA
z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu
osób niepełnosprawnych.

Ps. Pani też ma ustawową korzyść- z art.17 ww ustawy dodatkową (15 min) płatną przerwę w pracy na gimnastykę.

Oraz- tu już korzystność jest subiektywna:

brak możliwości zatrudnienia w porze nocnej i nadgodzinach z art. 155 ww ustawy.

Najnowsze wpisy