Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Co powinie zrobić ZUS, a co pracownik jeśli pracodawca nie przesyła...

wiwan / 2013-07-30 11:19
Niestety nie jest to określone w dniach.
USTAWA
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa mówi o terminie "NIEZWŁOCZNIE" i dotyczy to sytuacji tylko małego ( do 20 ubezpieczonych ) pracodawcy, bo pracodawca większy sam wypłaca zasiłek chorobowy (art. 61 i 62).

Nie przewiduje też ona kary dla pracodawcy.

Ubezpieczony może na podstawie art. 63 sam wystąpić do ZUS o ustalenie prawa do zasiłku- kopia ZLA trafia przecież od lekarza również do ZUS.

Natomiast na mocy Ustawy o systemie ub. społecznych ( art. 98 ) pracodawca jako płatnik może być ukarany grzywną do 5000 zł, jeśli nie dopełnia obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych i zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłaca je nienależnie- tyle że dotyczy to owego pracodawcy 'dużego', bo to on wypłaca zasiłki. Choć zawsze będzie dyskusyjne kiedy mamy do czynienia, że to jeszcze opóźnienie, a kiedy już niewypłacanie zasiłku.

Skarga- albo do PIP, albo ZUS, obie instytucje dysponują możliwością kontroli u płatnika- pracodawcy.

Re: Przeliczanie emerytury i kilka pytań

wiwan / 2013-07-30 11:48
Uzyskanie wieku 60 lat nie ma znaczenia dla przeliczenia emerytury, ma znaczenie dla uzyskania nowego świadczenia tj. emerytury powszechnej. Dla roczników po 1948 ma to znaczenie bo ich emerytura powszechna jest liczona inaczej niż roczników starszych- bo już z Kapitału Początkowego i zewidencjonowanych składek od roku 1999. I przez tę zamianą świadczenia, jeśli wcześniej byli na e. wcześniejszej zmienia się kwota świadczenia, zresztą na ogół na niekorzyść.

W Pani przypadku niczego by to nie zmieniło tj. przeliczenie emerytury wcześniejszej da taki sam efekt finansowy jak wystąpienie o emeryturę powszechną, bo dla Pani rocznika obie e. wylicza się identycznie tj. z lat składkowych, nieskładkowych, kwoty bazowej. I nie dotyczy też Pani rocznika zmniejszanie podstawy e. powszechnej o kwoty pobranych e. wcześniejszych, które weszło w życie od 2013 r.

Tak, rok 2003 można wskazać wtedy do owej 10, można też wskazać dowolne 20 lat przed rokiem 2013.

Ostatecznej wysokości waloryzacji 2014 jeszcze nie znamy, wiemy jedynie, że będzie minimalna możliwa w ramach ustawy tj. wyniesie ona tyle ile inflacja roczna powiększona o 1/5 realnego wzrostu wynagrodzeń za rok 2013. Z komunikatów GUS za 2013- daje to "na brudno" wysokość waloryzacji 102,14%.

Re: emerytury mężczyzn rocznik 1949-1953

wiwan / 2013-07-30 11:57
Nic mi nie wiadomo, by zasada pomniejszania e. powszechnej o pobraną wcześniej sumę wypłat e. wcześniejszej, a więc nowy ust. 1b art. 26 Ustawy był zaskarżony do TK.

Wskazane w wątku skargi do TK i RPO dotyczą przecież zupełnie innej kwestii- różnego potraktowania mężczyzn i kobiet z tych samych roczników w zakresie prawa do e. wcześniejszej. Art. 46 Ustawy przedłużył takie prawo na zasadach dla roczników do 1948 rocznikom późniejszym, ale warunki tego skorzystania w praktyce dały je tylko kobietom z roczników 1949-1953. Niekonstytucyjność podnosili mężczyźni z tych roczników.

Re: emerytury mężczyzn rocznik 1949-1953

wiwan / 2013-07-30 12:11
Nie robić, bo nie ma podstawy ku temu. Inne zasady liczenia e. powszechnej dla roczników po 1948 są w ustawie od roku 1999 i dotąd nie zostały zakwestionowane przez TK. Zmniejszanie e. powszechnej o pobrane wcześniej kwoty e. wcześniejszej- są od stycznia 2013 r. i nic nie wiadomo, by ktoś je zaskarżył. Nawet bez tej nowszej zmiany Pani e. powszechna byłaby najprawdopodobniej niższa.

Postąpiono więc zgodnie z ustawą i nie wbrew orzeczeniom TK.
Z innego punktu widzenia- skorzystała Pani i tak z 'promocji' możliwości pobierania e. wcześniejszej, a więc dużo bardziej oderwanej od rzeczywistych składek i niż Pani rówieśnic i nieuwzględniającej przewidywanego okresu jej pobierania. Co więcej ustawa nie zmusza Pani do przejścia na e. powszechną w związku z uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego.

Re: Co powinie zrobić ZUS, a co pracownik jeśli pracodawca nie przesyła zwolnień lekarkich?

wiwan / 2013-07-30 13:17
Zasadność dwutorowego dostarczania zwolnień jest taka, że:
- Zus na podstawie swoich kopii może dokonywać kontroli/analizy uczciwości lekarzy je wystawiających, a co za tym idzie ich zasadności
- zasiłek z ZUS jest należny dopiero od 34(15 dnia) niezdolności w roku kalendarzowym, wcześniej to pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe.
- nie każde zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza jest 'skonsumowane' przez ubezpieczonego- mimo choroby idą jednak do pracy, albo biorą urlop- zwolnienia nie dostarczają.

Jeśli to pracodawca duży i to on wypłaca zasiłek można dochodzić odsetek od spóźnionego zasiłku, bo są one należne, gdyż musi on wypłacać zasiłek w terminach takich jak płace, czyli np. 10 dnia miesiąca kolejnego i nie później niż 30 dni do złożenia dokumentów (ZLA)- co wynika z art.64 ustawy zasiłkowej.
PIP może go ukarać ponownie- jeśli nie usunął tego uchybienia we wskazanym przez PIP terminie, albo na skutek po prostu ponownej skargi, dotyczącej np. zasiłku za kolejny miesiąc kalendarzowy.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-07-31 10:47
Świadczenie będzie należne od lipca, czyli dopiero od miesiąca złożenia wniosku. Na samą decyzję Zakład ma zasadniczo 30 dni od złożenia wniosku, ale zdarza się jeszcze czasem potrzeba doniesienia czegoś, wyjaśnienia. Więc te 30 dni może minąć dopiero od tego wyjaśnienia. Nie zmienia to sytuacji, że decyzja wydana wtedy np. po 50 dniach od pierwszego wniosku będzie 'opiewała' na emeryturę od lipca, czyli pierwsza wypłata może być np. podwójna ( z wyrównaniem).


Inaczej jest z emeryturą z urzędu tj. przyznawaną w miejsce dotychczasowej renty z tyt. niezdolności do pracy albo świadczenia przedemerytalnego.

Wynika to z art. 116 oraz 118 i 129 Ustawy emerytalnej.
----

Co do ubezpieczenia zdrowotnego to,
- prawo do świadczeń trwa jeszcze przez 30 dni po utracie tytułu do ubezpieczeń (czyli np. trwania stosunku pracy)
- nowe będzie trwało formalnie od dnia uprawomocnienia decyzji emerytalnej
- ALE prawo do świadczeń, mimo braku ubezpieczenia trwa również w czasie postępowania o emeryturę tj. od dnia złożenia wniosku do uprawomocnienia decyzji, co wynika z art. 67, ust. 7 USTAWY
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Czyli jeśli jest Pani obecnie już bez tytułu do ubezpieczeń (np. po rozwiązaniu stosunku pracy) ma Pani i tak ustawowe prawo do korzystania ze świadczeń NFZ jak osoba ubezpieczona.

Re: Co powinie zrobić ZUS, a co pracownik jeśli pracodawca nie przesyła zwolnień lekarkich?

wiwan / 2013-07-31 11:32
Do ZUS w tej sytuacji jak już napisałem wniosek o ustalenie prawa do swego zasiłku na podstawie art. 63 Ustawy zasiłkowej.
Warto przejść się osobiście by przy okazji stwierdzić, czy pracodawca odprowadza składki za Pana- co nie ma wpływu na prawo do zasiłku, bo ubezpieczenie trwa, ale może ma to "w głowie" pracodawcy związek z tym oporem w wysyłaniu zwolnienia. Również dyrektor/kierownik (w zależności czy podlega Pan oddziałowi czy inspektoratowi) może zdaje się zgodzić się w indywidualnym przypadku na dostarczanie zwolnień bezpośrednio do ZUS, z pominięciem pracodawcy- jeśli będzie kontynuacja tego zwolnienia tj. kolejne ZLA.

Ponownie zwracam też uwagę na kwestię 33/14 dnia niezdolności do pracy od początku roku, do którego od pracodawcy przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a nie zasiłek z ZUS> przed wykorzystaniem tego limitu w ogóle nie ma mowy o braku zasiłku, tylko wynagrodzenia.

ZUS nie ma takiej wiedzy, na podstawie samych zwolnień, którego dotarły do niego od lekarza, bez zwolnień i dodatkowych formularzy od pracodawcy, za ile dni obecnego zwolnienia zasiłek jest należny, bo np. za zwolnienie na 17 dni, zasiłek z ZUS jest należny tylko za dzień 16 i 17, bo dzień 15 był 33 dniem niezdolności pracownika w 2013 r. do pracy z powodu choroby.

Swoją drogą powtórka zgłoszenia do PIP. Gdy zasiłek zostanie wypłacony pojawi się kwestia odsetek za opóźnienie jednak od pracodawcy w tej sytuacji.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-08-02 10:19
NIE musi.

Bo jeśli nadal podlega ubezpieczeniom w ZUS ( z tyt. zatrudnienia, zlecenia itp. ) to wynika to z art. 7 ust. 1 oraz art. 16 ust. 3 Ustawy o ub. KRUS.

Jeśli nie jest obecnie ubezpieczona w ZUS, to i tak nie podlega ubezpieczeniom KRUS, bo nie prowadzi działalności rolniczej. W tej drugiej sytuacji może pojawić się kwestia decyzji KRUS o podleganiu ubezpieczeniu i odsetkach z powodu ustawowego domniemania (art. 38 ), że posiadacz użytków rolnych działalność rolniczą prowadzi. Wtedy drogą odwołania i ewentualnego udowodnienia braku działalności rolniczej decyzja ta zostanie uchylona.

Re: Realne podatki za handel w wirtualnym świecie

wiwan / 2013-08-02 10:32
No właśnie o to chodzi, że NIE po raz kolejny, bo uregulowania są od przynajmniej roku 1992 i wprowadzone przez zupełnie inny rząd. A obecnie państwo może jedynie skuteczniej egzekwować, to co ustawowo od dawna należne.

Re: Wcześniejsza emerytura-kto ma prawo?

wiwan / 2013-08-05 11:26
Przepisy ZMIENIA się. Ustawowo, na ogół z racjonalnych względów, dyskusyjne czasem bywa to, czy sprawiedliwie w stosunku do wszystkich grup ubezpieczonych.

Jeśli chodzi o konkretne pytanie- to w 1998 r. raczej nie było to 17 lat wieku, skoro w 2013 ma lat 55.

Jak już w tym wątku to napisano- bez okoliczności specjalnych pracy kobieta z rocznika 1958 (jak rozumiem z Pani pytania), jak i trzech poprzednich nie może liczyć na e. wcześniejszą, bo e. wcześniejsza tzw. pracownicza z art. 29 ustawy dla roczników do 1948 włącznie- tj. wynikająca ze stażu i wieku ( oraz warunku odpowiedniego czasu zatrudnienia bezpośrednio przed wnioskiem) objęła rocznik 1953 jako osatatni na mocy art. 46 ustawy (już tylko kobiety z roczników 1949-1953).

Wg. obecnych więc przepisów uzyska ona prawo do e. powszechnej w wieku 61 lat i 9 do 11 miesięcy lub 62 lat w zależności od kwartału swoich urodzin.

Re: pytanie o rentę rodzinną

wiwan / 2013-08-05 11:36
Termin na wydanie decyzji to 30 dni od orzeczenia komisji, wcześniej ZUS czekał 14 dni od zawiadomienia męża o orzeczeniu komisji, bo taki był termin na wniesienie sprzeciwu od jej orzeczenia. Sprzeciwu jak rozumiem nie wniesiono. Jeśli więc mąż zechce się odwołać od decyzji rentowej w zakresie medycznym - tj. orzeczenia o zakresie niezdolności- będzie ono odrzucone z powodu właśnie braku wcześniejszego sprzeciwu. Ewentualne więc odwołanie będzie mogło dotyczyć decyzji rentowej tylko w zakresie wynikającym z kwestii ubezpieczeniowych- niezaliczenia jakiegoś okresu składkowego, nieskładkowego, kwestii rachunkowych itp.

Re: emerytura a staż pracy

wiwan / 2013-08-05 11:46
Na emeryturę- NIE, bo byłaby to e. wcześniejsza, a nic o specjalnych okolicznościach pracy Pan nie wspomina. Pana rocznika nie dotyczy już też e. wcześniejsza tzw. pracownicza, wynikająca z wieku i stażu.

Natomiast najprawdopodobniej* spełni Pan warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego, o ile zarejestruje się Pan w PUP i uzyska oraz utrzyma zasiłek dla bezrobotnych przez min. 6 miesięcy, a następnie złoży do ZUS wniosek o świadczenie przedemerytalne. Będzie ono przyznane do uzyskania powszechnego wieku emerytalnego- czyli dla rocznika 1950- 65 lat i 9 miesięcy do 66 lat- w zależności od kwartału urodzin.

* o ile w tym likwidowanym zakładzie uzyska Pan staż zakładowy min. 6 miesięcy oraz spełni Pan warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych tj. przede wszystkim min. 365 dni ubepzieczenia społecznego od przynajmniej pensji minimalnej w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w PUP.

Re: Co powinie zrobić ZUS, a co pracownik jeśli pracodawca nie przesyła zwolnień lekarkich?

wiwan / 2013-08-05 11:55
Jeśli podobny oznacza również w tym wypadku winę pracodawcy polegającą na nieprzesyłaniu zwolnienia ZLA oraz formularza Z-3, to nic więcej nie dodam. Czy 11, czy 6 osób ubezpieczonych, sytuacja zmienia się nieco dopiero przy 20 ubezpieczonych przez tego płatnika (pracodawcę).

No chyba, że są inne powody- trzykrotne wizyty, ale brak również decyzji/zawiadomienia o przyczynach ???

Może w pani przypadku pojawiła się już np. kwestia wyczerpania okresu zasiłkowego- 182 dni...,a Pani przegapiła termin min. 6 tygodni przed końcem okresu na złożenie wniosku o świadczenie rehabilitacyjne ?

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-08-05 12:14
Jeśli chodzi o to, że poprzednia decyzja rentowa kończy się na sierpniu- to co do zasady TAK, jeśli w międzyczasie nie doszło do utraty statusu ucznia.

Rozumiem, że nowa szkoła to studia- jeśli przed październikiem dostarczysz oświadczenie o podjęciu studiów/przyjęciu na nie, a w październiku już zaświadczenie, to renta będzie wypłacona już we wrześniu, nie będzie potrzeby wyrównania.

Jeśli okoliczności są jednak inne- tj. np. nowa szkoła zaczyna rok szkolny od 1 września, to zaświadczenie dopiero w październiku pozbawi renty za wrzesień, jeśli wcześniej nie miałaś prawa do renty-również za wrzesień nie będzie należna.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-08-05 12:36
Ustawa ubezpieczeniowa mundurowa MON ( art. 24 ) co do zasady odsyła w tej kwestii do ustawy cywilnej- powszechnej Ustawy emerytalnej.

No chyba, że śmierć męża nastąpiła w czasie pełnienia służby w kontyngencie policyjnym wydzielonym do realizacji zadań, o których mowa w art. 145a
ust. 1 pkt 1–3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji lub była w związku ze służbą następstwem czynu karalnego - wtedy renta przysługuje Pani bez względu na wiek i stan zdrowia - czyli bez ograniczeń 'zusowych', a więc też i dożywotnio bez 'warunku 5o lat'.

Jeśli okoliczności śmierci męża były inne- dotyczą Panią warunki z art. 70 Ustawy emerytalnej powszechnej- czyli renta rodzinna będzie dla Pani dożywotnia, jeśli wiek 50 lat albo orzeczenie o niezdolności do pracy uzyska Pani nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego do r. rodzinnej po tym samym zmarłym. Zaprzestanie wychowywania oznacza owszem uzyskanie przez syna 18 lat, ale może nastąpić WCZEŚNIEJ, jeśli wejdzie on w związek małżeński przed 18 urodzinami (co wynika z KRO) albo utraci rentę z powodu porzucenia szkoły.

Skoro więc jest Pani od syna 33 lata starsza, warunek zostanie w 100% spełniony.-

Najnowsze wpisy